Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#1

Post autor: Zbyszek »

Z moich obserwacji wynika, że ma on bardzo spokojny charakter, nigdy nie widziałem aby atakował lub choćby straszył inne ryby. Niestety przy tej jego spokojności jest również dość płochliwy i rzadko go widać w akwarium - szczególnie po wpuszczeniu do nowego akwarium zazwyczaj długo musimy czekać aż się zaaklimatyzuje i zacznie śmielej wychodzić z kryjówek.
Zdjęcia:
1. Dorosła para, wielkości około 10-12 cm,
2. Samiec,
3. Samica,
4. Młoda samica, wielkości około 7 cm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:27 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#2

Post autor: DanielP »

Faktycznie są to nieśmiałe hipki. Zdjęcia jak zawsze pierwsza klasa:-)W jakim wieku jest Twoja dorosła para?Największe jakie widziałem miały ok 10 cm a Twoje widać,że są dobrze karmione i ładnie wyrosły. Przy jakiej wielkości rozpoznałeś u nich płeć, jak najłatwiej to stwierdzić?O ile dobrze pamiętam jedną z metod jest ocena kształtu ciała patrząc na ryby z góry...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#3

Post autor: Lech-u »

Czy te zbrojniki mogą "chodzić" po szybach? Chodzi mi o konstrukcję paszczy.

Czym je karmisz?
Udało się je rozmnożyć w akwarium?

Jaką masz dla nich wodę (parametry)?

Zdjęcia rewelacja :rock:

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#4

Post autor: DanielP »

Choć pytania nie są kierowane do mnie to z racji tego,że mam doświadczenia związane z tym gatunkiem pozwolę sobie na część z nich odpowiedzieć:-)Budowa ciała (pyszczka) w niczym nie przeszkadza tym zbrojników aby mogły przesiadywać na szybach. Jeśli chodzi o dietę to są to ryby typowo mięsożerne więc podajemy im wszelkie mrożonki choć sporadycznie mogą też być podawane pokarmy roślinne.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#5

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: sob kwie 21, 2018 9:02 pmto ryby typowo mięsożerne więc podajemy im wszelkie mrożonki
No i jak rozumiem wszelkie wafle z zawartością mięsa.

PS. Tego typu ryby są cudownym rozwiązaniem na "zdechłą rybę". Szczególnie jak coś zdechnie w czasie naszego urlopu trzy-tygodniowego.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#6

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: sob kwie 21, 2018 8:16 am W jakim wieku jest Twoja dorosła para?Największe jakie widziałem miały ok 10 cm
Nie wiem jaki jest wiek pary ze zdjęć - jak ją kupiłem były już dość duże, miały ponad 8 cm, są u mnie około roku i sporo urosły w tm czasie, nie mierzyłem ich, ale na pewno mają ponad 10 cm.
DanielP pisze: sob kwie 21, 2018 8:16 am Przy jakiej wielkości rozpoznałeś u nich płeć, jak najłatwiej to stwierdzić?O ile dobrze pamiętam jedną z metod jest ocena kształtu ciała patrząc na ryby z góry
Tak. patrząc od góry na dorosłe osobniki wyraźnie widać, że samice są bardziej okrągłe (grubsze). Trochę widać to na zdjęciach poniżej ( 1. samiec, 2. samica) - przepraszam za bardzo kiepską jakość, ale ryby są dość płochliwe i nie udało mi się od góry zrobić dobrych fotek. Płeć można też rozpoznać po "owłosionym ogonie" oraz pierwszym promieniu płetwy piersiowej. Całą tylną część ciała samca pokrywają tzw odontoidy, szczeciniaste wyrostki - widać to na zdjęciu nr 2 z mojego pierwszego postu jak i na zdjęciu 1 poniżej.
Lech-u pisze: sob kwie 21, 2018 3:26 pm Czy te zbrojniki mogą "chodzić" po szybach? Chodzi mi o konstrukcję paszczy.

Czym je karmisz?
Udało się je rozmnożyć w akwarium?

Jaką masz dla nich wodę (parametry)?
Co do "chodzenia" po szybach i karmienia to zgadzam się z DanielP. Niemniej jednak nigdy nie widziałem aby któryś z moich osobników (mam ich 3) "chodził" po szybach.
Niestety nie udało mi się rozmnożyć tego gatunku :(.
Co do parametrów wody - przez około pół roku pływały w wodzie: ph 7,8 Gh 17-20°n. Obecnie woda ma parametry: ph 7,2 GH 4 KH 4 - jest to ten zbiornik w którym od pół roku męczę się z korygowaniem parametrów wody :(, opisywałem to tu - https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=17&t=36551

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Rzeczywiście, patrząc od góry jest różnica w budowie ciała.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik L 201 (Hypancistrus sp.)

#8

Post autor: DanielP »

A oto jeden z moich maluchów w wersji big spot. Jak na pierwszy dzień pobytu w nowym akwarium to są bardzo odważne a szczególnie w porze karmienia:-)
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09, 2018 10:16 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#9

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: śr maja 09, 2018 7:04 pm jeden z moich maluchów.....są bardzo odważne a szczególnie w porze karmienia
Mam dorosłe a także młode i zauważyłem, że młode faktycznie są mało płochliwe i więcej je widać w akwarium. Dorosłe to w zasadzie można poobserwować tylko w porze karmienia.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#10

Post autor: DanielP »

Jeśli wolno mi spytać to od kogo je Kupiłeś?Pytam ponieważ jestem w trakcie gromadzenia grupy hodowlanej i chciałbym pomieszać krew u młodych.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#11

Post autor: Zbyszek »

Kupowałem od Olka z Lublina - https://pl-pl.facebook.com/GrubaRybaSklepZoologiczny/ i kupowałem z Krakowa, ale niestety było to ponad rok temu, kontaktowałem się wtedy z wieloma hodowcami i nie odszukam już namiarów na tego hodowcę :(.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#12

Post autor: DanielP »

Właśnie chciałem od niego kupić młode na water&dragon 27 maja, ale o ile dobrze pamiętam to mówił mi,że ma ,,zwykłe" L201 a nie big spot.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#13

Post autor: Zbyszek »

Daniel - a ten osobnik na 4 zdjęciu z pierwszego postu to wg Ciebie "zwykły" L 201 czy big spotted ?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#14

Post autor: DanielP »

Ciężko mi powiedzieć ponieważ nigdy nie porównywałem dwóch dorosłych osobników omawianych "odmian" jednocześnie. Nie wiem czy różnice w wielkości kropek powinny być subtelne czy wyraźne. Na pierwszy rzut oka Twój zbrojek wydaje się być"zwykłym" L201 ale mogę się mylić. Spóbuję zagłębić się w temacie i dowiedzieć się jakiś konktretów.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#15

Post autor: Zbyszek »

Ja szczerze mówiąc kupując swoje osobniki w ogóle nie zwracałem uwagi na to czy są to "zwykłe" czy "big spotted".
Na stronie - http://www.l-welse.com/reviewpost/showp ... roduct/216 są trzy zdjęcia ryb podpisane jako "big spotted", ale jak dla mnie to one w ogóle nie różnią się wielkością kropek od moich osobników. Jest też kilka zdjęć ryb, które mają wyraźnie mniejsze kropki i one mogły by być jako "zwykłe".
DanielP pisze: sob maja 12, 2018 7:32 am Spóbuję zagłębić się w temacie i dowiedzieć się jakiś konktretów.
Jak dojdziesz do jakiś ciekawych wniosków na temat tych "dużych cętek" to mam nadzieję, że napiszesz w temacie :).

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#16

Post autor: DanielP »

Jeśli czegoś się dowiem to oczywiście o tym napiszę. Kupując te ryby powiedziałem hodowcy,że dokupię jeszcze kilka sztuk z innych źródeł aby wymieszać krew a on mi odpowiedział żebym pamiętał o tym,że te od niego są big spotted i lepiej ich nie krzyżować ze zwykłymi. Nie planowałem zakupu odmiany big spotted,dowiedziałem się o tym przypadkiem przy zakupie:--)Niestety nie miałem czasu na rozmowę i temat na tym się skończył a teraz to już muszę się dowiedzieć o co z tym chodzi.
Ostatnio zmieniony sob maja 12, 2018 11:50 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#17

Post autor: DanielP »

Mój świeżutki nabytek L201 big spotted WF.

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#18

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: ndz maja 27, 2018 2:51 pmMój świeżutki nabytek L201 big spotted WF.
To samiec czy samica?
Ile kosztuje WF?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#19

Post autor: DanielP »

Na zdjęciu jest samiec ale ja kupiłem parkę.
Ostatnio zmieniony ndz maja 27, 2018 5:38 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#20

Post autor: Miro »

Lech-u pisze: ndz maja 27, 2018 4:52 pmIle kosztuje WF?
+1

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#21

Post autor: DanielP »

Dziś ładnie zapozował :duży uśmiech:
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn kwie 15, 2019 2:05 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik - Hypancistrus sp. L-201

#22

Post autor: Lech-u »

Fajny jegomość!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”