Bojownik szkarłatnoczerwony - Betta coccina.

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Bojownik szkarłatnoczerwony - Betta coccina.

#1

Post autor: Limak86 »

Bojownik szkarłatnoczerwony
Betta coccina
Dane literaturowe i wymagania oraz duuużo lepsze od moich zdjęcia – z wiarygodnej strony, link poniżej:
https://www.seriouslyfish.com/species/betta-coccina/

„Dzikie” bojowniki są dość rzadko spotykane w domowych akwariach, jeżeli już ktoś chce mieć bojownika to woli dużo bardziej kolorowe i widowiskowe bojowniki „kubeczkowe”. Ja jednak postanowiłem kilka miesięcy temu, w ramach przygotowań do akwarium „stojących wód Azji” (projekcik jeszcze musi poczekać kilka miesięcy na swoją finalną odsłonę ;) ), dać dom 6 bojownikom z tego pięknego gatunku jakim jest Betta coccina.
Samce dorastają do max 6 cm długości, samiczki nie są wiele mniejsze. Różnice między płciami nie są bardzo wyraziste ale przy dorosłych rybach raczej trudno o pomyłkę (do seksowania wrócę później przy okazji zdjęć).
Warto zauważyć, że agresja u tego gatunku jest dużo mniejsza niż u „kubeczkowych” bojowników wspaniałych. Relacje samiec-samiec oraz samiec-samica czy nawet samica-samica można w uproszczeniu porównać do apistogramma, czyli popisy, prężenie płetw i drobne przeganianki – generalnie nic groźnego :)
Z moich obserwacji jest to gatunek bardzo skryty, lubiący mocno zarośniętą/zagraconą przestrzeń. Nie lubi mocnego oświetlenia, woli ciemniej aranżowane baniaki z dużą ilością kryjówek i roślinnością na tafli wody. W zależności od tego czy taflę pozwalałem zarosnąć salwini czy też ją regularnie usuwałem, to ryby były widoczne na pierwszym planie lub przemykały tylko pod osłoną korzeni lub liści mikrozorium (a warto zaznaczyć, że oświetlenie mam i tak bardzo słabe – kilka watów ledów na 84 L).
Betta coccina jest naturalnie pięknie ubarwiony co widać na zdjęciach dostępnych w sieci, chociaż na moich zdjęciach niestety tego nie widać, to w rzeczywistości jest dużo lepiej ;) Ciekawe jest, że u samic w okresie gotowości do odbycia tarła ubarwienie nieco się zmienia – dostają poziomych jasnych pasów biegnących przez całą długość ciała (patrz zdjęcia poniżej).
Bojownik ten podobnie jak „kubeczkowi” bracia jest labiryntowcem oraz tworzy charakterystycznie gniazda z piany. Dominująca para (chociaż nie mam pewności czy są to stałe i monogamiczne związki :) ) tarła się już ze 3 razy, widziałem jajeczka poukrywane w bąbelkach powietrza budujących gniazdo, jednak w zbiorniku ogólnym nie było co liczyć na to, że cokolwiek się uchowa.
Co do odżywiania, to niechętnie patrzą na suchy pokarm, samice są częściej skłonne spróbować jak są nieco głodne, samce gardzą suchym :) Generalnie wymagają przynajmniej mrożonej a najlepiej żywej karmy. U mnie świetnie zajęły się sporą populacją krewetek-kundelków które pozostały mi po dawnej próbie z tymi zwierzątkami ;)

Na koniec kilka fotek:
- Jedna z 3 samic, które posiadam. Ceglastobrązowa barwa ciała, płetwy nieco bardziej czerwone. Na płetwie grzbietowej delikatna niebieska górna krawędź, ogon zaokrąglony, płetwy generalnie krótsze i nie tak ostro zakończone jak u samca.
Obrazek

- Również samica, ale tutaj w ubarwieniu gotowości do tarła - widoczne jasne pasy wzdłuż ciała.
Obrazek

- Samiec "średni". Fotka w klasycznym świetle oraz w świetle padającego do akwarium słońca :)
Obrazek
Obrazek

- Dominujący samiec w tańcu z samicą gotową do zalotów (widać po ubarwieniu ;) ).
U samca widoczny kształt ogona "płomyk".
Samica ze złożonymi płetwami, oznaka uległości i podporządkowania.
Obrazek

- Gniazdo z piany, zamieszczam w razie jakby ktoś nigdy nie widział tego typu konstrukcji :)
Obrazek
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Bojownik szkarłatnoczerwony - Betta coccina.

#2

Post autor: Komarowa »

Samica piękna. Super sylwetka. ;)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”