Moje maleństwo :-)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#1

Post autor: olka220 »

ObrazekObrazek
Cześć Wam
Dawno się nie odzywałam ale niestety cierpię na totalny brak czasu . Obiecywałam i wkoncu mnie zmusiliscie hahaha
Więc tak zbiornik ma 700l 200*50*70h
Jego jedyną filtracją jest filtr fluvala FX5 ( jak pewnie większość z Was już czytała niedawno go kupiłam i okazuje się że jest troszkę uszkodzony dość głośno pracuje na szczęście poza hałasem jest wszystko ok więc szukam wirnika!!! ) woda jest jak kryształ.

Oświetlenie robiłam osobiście i jego temat jest dobrze znany robione było z pasków ledowych 5630 i 8520 o różnych barwach na większości diud są założone soczewki ale mimo to , jak troszkę odkuje się finansowo to będę je przerabiała bo się nie sprawdza zbyt dobrze , niskie rośliny się nie wybarwiają tak jak powinny . A o trawniku to tylko mogę pomarzyć .

W zbiorniku działa na stałe CO2 podłączone pod komputer gdyż miałam kłopoty z utrzymanie stałego pH .

Podłoże to ziemia ogrodowa i żwir naturalny.

Obsada to mix żyworodnych małych ryb . Kilka glonojadów i kirysków .

Wodę podmieniam zdecydowanie za rzadko bo raz w miesiącu ale i to ciężko mi obecnie wykonać ze względu na brak czasu . Do podmianek używam tylko wody z filtra Ro 5 .

Opisałam chyba wszystko jesli nie to powiedzcie co jeszcze powinnam tu zamieścić 😁
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Moje maleństwo :-)

#2

Post autor: Komarowa »

No fajne maleństwo :wink:
Czy są jakieś negatywne skutki rzadkich podmian wody?
Zaobserwowalaś coś?
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#3

Post autor: DanielP »

Bardzo fajne szkiełko. Odpowiadając troszkę za autorkę wątku myślę sobie,że nie powinno być problemu z rzadkimi podmianami że względu na "małą" obsadę . Taki zbiornik daje spore możliwości. Nie Myślałaś aby umieścić w nim jakieś większe ryby np. pielęgnice?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#4

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nie chcę Cię martwić, ale ani 5630 ani 8520 nie wybarwia roślin.
Dodatkowo paski na innej zasadzie działają. Tj. dużo chipów ale małej mocy. Może im Poprostu "zabraknac" siły żeby do dna się przebić. Musiała byś pomyśleć o diodach power LED. I to minimum 3W lub nawet Cree

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#5

Post autor: olka220 »

Efekt żadkich podmiana wody widać niestety ,rośliny słabiej rosną . Ale jedna podmiana tu a jedna w 100l to dość duża różnica czasowa no i naszykiwanie wody do podmianek to około 2 dni 😂

Co do oświetlenia to liczyłam że skoro dokładam soczewki to powinny dać radę tym bardziej że żwirku na dnie jest naprawdę dużo ale niestety ta wysokość rządzi się swoimi prawami . Diody już są dostałam w prezencie, dość dużo i będę składać je na 1w powoli zbieram wszystkie elementy do kupy , pomaga mi w tym chłopak który zajmuje się robieniem oświetleń więc myślę że wie co robi .
Brakuje mi jeszcze zasilaczy i profili ale sporo kasy to znowu pochłonie , i jeszcze ten filtr ahhhh

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#6

Post autor: olka220 »

Daniel myślałam nad paletkami ale trochę nie mam odwagi , co do innych ryb nie ,niechce ze względu na rośliny .
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#7

Post autor: Limak86 »

Ładne akwarium, litraż daje duże możliwości. Na pewno z czasem ambicje wzrosną i obsada zacznie się zmieniać :)
Pytanie tylko czemu bawisz się w podmiany wodą RO skoro jak piszesz masz tam żyworódki czyli ryby raczej wód twardszych i zasadowych (a przynajmniej obojętnych) ?? (z drugiej strony kiryski i zbrojniki pewnie cieszą takie RO-warunki... ale w takim razie obsada słabo dobrana bo wymagania odmienne ;) )
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#8

Post autor: marcinzabki29 »

Taka wysokość akwarium, to może Skalary?
Pozdrawiam Marcin

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#9

Post autor: olka220 »

Podmiany z to ze względu na problemy z pH tylko to w miarę możliwości ratuje sytuację z normalną wodą z kranu pH idzie pod 9 , to już mamy opanowane .
Nie lubię skalarów , bardzo męczy mnie temat paletek fajnie by wyglądały w takim zbiorniku ale obawiam się czy dam radę utrzymać tak wysoka temperaturę wody i jak bardzo moja kieszeń na tym ucierpi , pozatym nigdy ich nie miałam więc nie wiem czy podołam ich wymaganiom
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Nie uważam się za znawce paletek.
Kiedyś - powiedzmy, że uratowałem je przed kiblem - dostałem kilka sztuk. Z tym, że to nie były rasowe, tylko jakieś kundle.
Pływały dosyć długo w kranówce i przy temperaturze około 24 stopnie.
Ale Wiesz, napisałem to jako ciekawostkę, nie jako radę.
Ostatnio zmieniony sob wrz 01, 2018 11:20 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#11

Post autor: marcinzabki29 »

Pozwolę sobie tutaj zadać pytanie Koledze Pusto, być może i Koleżanka skorzysta.
A jakie paski wybarwią roślinki?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#12

Post autor: Karat »

Zazdroszczę litrażu. Oczyma wyobraźni już widzę stado tęczanek :języczek:
Nie przepadam za niebieskim tłem, ale to Tobie ma się podobać ;)

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#13

Post autor: olka220 »

Karat tło kiedyś było czarne ale mi kompletnie nie podchodziło może znajdę jakieś foto to Ci pokażę

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#14

Post autor: DanielP »

Jest wiele gatunków pielęgnic, które nie niszczą roślin więc pomyśl o tym:-)Twoje akwarium ma potencjał na spore ryby...
Awatar użytkownika

jashiu2
Zapaleniec
Posty: 368
Rejestracja: czw gru 05, 2013 7:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Józefów 05-119
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#15

Post autor: jashiu2 »

Mam paletki w temperaturze 26,5. Są aktywne, ciekawskie, pięknie wybarwione, ładnie rosną. Też się ich bałem, jak na razie to jestem bardzo zadowolony :) Po około 3/4 miesiącach uznaję je za fajne i mało wymagające ryby. Nie boją się nawet jak grzebie w zbiorniku to podpływają do ręki rozpoznają opiekuna. Jedna nawet ma jakiś pakt z moim kotem bo jak on pije wodę z akwarium to ona przypływa do powierzchni i dotyka go w nos a on jej nic nie robi.
Chcę jeszcze dokupić parę sztuk z Superdiscus może wspólny zakup?
Fajny zbiornik :)

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#16

Post autor: olka220 »

To nie takie proste musiałabym zmienić całą obsadę i w sumie to chyba zrobić restart żeby można było wpuścić paletki bo one ponoć nie tolerują jakiejś substancji którą wytwarzają żyworódki , a tu są praktycznie tylko żyworódki więc i tej substancji będzie dużo jak myślicie ?
Czy podmiana powiedzmy do połowy lub 3/4 zbiornika uchroni mnie przed restartem i da jakiś komfort paletką ??

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#17

Post autor: Wojtekxxx9 »

marcinzabki29 pisze: sob wrz 01, 2018 11:23 am A jakie paski wybarwią roślinki?
Odpowiem Ci z obserwacji. Miałem różną paski i roślinki były wybarwione tylko przy tafli.
Moje podejrzenia są takie, że musiały by robić bardzo mocne chipy, żeby wybarwily. Ale taka taśma ciągnęła by że 30W z metra.
Tu może chodzić o ilość światła czerwonego. Ono jest najbardziej tłumione w wodzie. A idea pasków opiera się na dużej ilości słabych chipów. Fajnie to wygląda w domu bo powietrze nie tłumi barw. Ale woda już tak
Dlatego takie problemy są z wybarwianie . Co prawda czytałem o diodach 2835 dających duże wartości ale taśm na nich nie widziałem. Ktoś kiedyś miał jakieś sukcesy z paskami Neonica ale one kosztują 300zl/5m.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#18

Post autor: marcinzabki29 »

Mam moduły led 2835, rzeczywiście dają radę.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#19

Post autor: Wojtekxxx9 »

Własciwie te diody mają ekstremalnie różne parametry między sobą. Łączy je właściwie tylko rozmiar. Są FS, WFS, Royal Blue czy Deep Red. Ale taśm na nich nie widziałem. Są to bardziej możliwości producenta.
Ale dalej nie sadze żeby dorównywały power ledom. Tam moc jest ogromna. Obecnie 1W diody korzystają z podwójnego chipa dajacego 160-170lm/W. A 3W z czterochipowego nawet.
Właściwe chciałbym zobaczyć jak moja lampeczka oświetliła by 70cm wysokości akwarium. A nie mam najnowszej generacji diodek

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#20

Post autor: olka220 »

Decyzja zapadła , będą paletki :mrgreen:
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#21

Post autor: Miro »

No i ładnie :OK:
Będzie na co popatrzeć. :)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#22

Post autor: marcinzabki29 »

Jakaś konkretna odmiana?
Pozdrawiam Marcin

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#23

Post autor: olka220 »

Nie, chce aby było kolorowo . Wpadłam na pomysł kupienia paletek z drugiego sortu że tak powiem czyli np. źle wybarwionych itd myślę że na pierwsze takie ryby będą ok jak sądzicie ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#24

Post autor: marcinzabki29 »

Oczywiście, że będą OK, takim rybkom też "coś" się od życia należy. Sam takie miałem - kundle, tak je nazwano - i bardzo mi się podobały. Szkoda tylko, że była między nimi duża agresja.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#25

Post autor: Lech-u »

olka220 pisze: wt wrz 04, 2018 8:52 am źle wybarwionych itd myślę że na pierwsze takie ryby będą ok jak sądzicie ?
Te źle wybarwione nie wiedzą, że są źle wybarwione.
To takie same fantastyczne ryby jak te z "metką od Gucciego".

Bierz kundelki. Są super.
I na pewno będą wdzięczne, że je masz.

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#26

Post autor: olka220 »

Będą miały sporo miejsca .
A jeszcze takie pytanie ile ich można wpuścić do takiego zbiornika ?? Oczywiście nie na raz itd ale docelowo .
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Moje maleństwo :-)

#27

Post autor: jacekzabki »

Ja bym proponował wpuszczać paletki mniej więcej tej samej wielkości i w tym samym czasie. Duże palety potrzebują około 50 litrów (na sztukę). Małych można oczywiście wpuścić więcej- z biegiem czas stan ich się zmniejszy (trzeba się z tym liczyć na początku przygody z tymi rybami).
Ponadto- jeśli chcesz profilaktycznie odrobaczyć ryby to wtedy gdy będziesz miała całą obsadę. Sprzęt, który będziesz używała do obsługi akwarium z paletkami nie używaj do innego akwarium. Nie karm żadnymi robalami poza solowcem... itd, itd...
Wszystko to wiem, bo sam hoduję palety od ponad 5 lat...
Ostatnio zmieniony wt wrz 04, 2018 3:02 pm przez jacekzabki, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
olka220
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: ndz maja 14, 2017 7:13 pm
Lokalizacja: żyrardów
Na imię mam: ola
Płeć:

Moje maleństwo :-)

#28

Post autor: olka220 »

Jacek czyli radzisz wpuścić np 20 szt na raz ??
Chce kupić takie od 5do 10 cm zbiornik ma 700l
A odrobaczyć po jakim czasie i czym ?
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Moje maleństwo :-)

#29

Post autor: jacekzabki »

Spokojnie możesz 20 sztuk wpuścić- z biegiem czasu wykruszą się (to nieuniknione na początku przygody z paletkami).
Ostatnio stosowałem mlp- polecam.
Aha- i odrobaczaj dopiero gdy będziesz miała pełną obsadę ryb.

Drybak
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 21, 2018 7:58 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Moje maleństwo :-)

#30

Post autor: Drybak »

Witaj, miałem podobne dylematy. Do mojego zbiornika, w którym wcześniej pływały m.in. Żyworódki, kupiłem Paletki - kundelki. Bardzo się tego obawiałem ale żyją, zero strat po 4 miesiącach. Na warszawskiej kranówce...z dodatkiem preparatu black watter. Nie robiłem restartu. Ważne aby sprawdzić na jakiej wodzie się chowały i co tydzień podmiana wody. Polecam :-)
ODPOWIEDZ