Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#181

Post autor: RybkaJoanna »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Wszystko, pięknie ładnie tylko nie udaje mi się armatka torfowa. Może zły torf mam? Kupiłam taki drobny bardzo ogrodniczy i kwaśny. pH 3,5-4,5. Nałożyłam do mniejszej butelki z góry, lejek przykrylam bawełną. Na początku przesączylo mi trochę mega brudnej wody do butelki na dole a później się zapchało i woda nie schodzi.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#182

Post autor: marcinzabki29 »

Może ten torf się nie nadaje.
Podejrzewam że jest za drobny.
Pozdrawiam Marcin

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#183

Post autor: RybkaJoanna »

To jaki kupić? Jaki rodzaj? Taki w zoologicznym np Filtusa?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#184

Post autor: marcinzabki29 »

Nigdy nie używałem torfu.
A może spróbuj ten co Masz wsadzić w jakąś pończochę i wtedy przepuszcza przez niego wodę.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#185

Post autor: DanielP »

Ja w swojej armatce torfowej również używałem zwykłego włóknistego torfu ogrodniczego i nigdy nie miałem z nim problemu. Moja armata zbudowana była z rury hydraulicznej i tu jest zasadnicza różnica. Zupełnie nic nie leci, nie kapie wody z armatki, nie ubijałaś torfu?W przypadku armatki z butelki może się to dziać bardzo powoli i trzeba być cierpliwym. Po drugie faktycznie torf może być zbyt drobny ale wykluczyłbym tą opcję. Spróbuj zruszać torf w butelce i może to poprawi sytuację. Jeśli nie to pomyśł też o zmianie tworzywa przez które następuje przełącz czyli bawełna. Może to ona jest problemem?Ja w swojej armata uźywałem pończoch lub rajstop.

HydroZagadka
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 29, 2016 3:34 am
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#186

Post autor: HydroZagadka »

Akwarium bardzo miłe, takie nazwałbym je "sterylne" - podoba mi się projekt! I nawet koronę sobie sama zrobiłaś - rany - tyle pracy włożyć w 60L, poważnie szacunek! Sam pewnie nie byłbym taki wytrwały.

1. odnośnie diod LED:
poza rozmiarem, mocą, poborem energii różnią się jeszcze emisją cieplną oraz generowanym strumieniem świetlnym - dioda SMD 2835 ma wymiar 2,8×3,5 mm i daje do 24 lm przy poborze 0,2W ale wydala z siebie więcej ciepła jak jej nowsza wersja czyli właśnie dioda SMD 5630 mająca wymiar 5,7×3,0 mm i dająca do 55 lm przy poborze 0,5W generując przy tym bardziej jednorodny (wysokiej jasności) strumień świetlny w stosunku do SMD 2835. te pierwsze (2835) stosuje się głównie w świetlówkach liniowych, drugie (5630) w obecnie produkowanych zamiennikach tradycyjnych żarówek "z bańką" oraz w odpowiednikach „halogenów” (typ „spotlight").

BTW - masz w zbiorniku chyba silniejsze oświetlenie niż ja w 200L -) nie prześwietla ryb tak, że zamiast ich kolorów są nieco widoczne wnętrzności?

2. odnośnie Kakadu:
na Kakadu wydaje się zbiornik zbyt mały lub mający zbyt mało kryjówek, do tego Kakadu lubią światło rozproszone a u Ciebie "patelnia".

3. odnośnie parametrów wody:
a zobacz - czy stosunek N (20) do P (1,7) jest właściwy? Wydaje się, że N do P ma się +/- jak 1:12 a chyba max powinien mieć 1:10? Do tego nie wiem czy więcej jak 1,2 P jest bezpieczne z pkt. widzenia ew. rozwoju glonów gdyż tymczasem sprzyja im też silne światło jak i woda zasadowa.

4. odnośnie torfu:
drobny wydaje się zacznie działać szybciej jak gruby, niemniej zapyla po czasie wodę i tworzy mikro-pyłek w akwarium, gruby (w pałeczkach) nie wprowadza tego efektu (przynajmniej przez początkowe 4 tygodnie filtracji). Sam filtruję przez torf - dla razbor - ale te ryby w naturze potrafią żyć, w wodach o pH większym niż 7, (zbadałem to w akwarium - w wodzie o pH 7.5 rozmnażały się nadal a pH 6.5 wcześniejsze wcale nie było specjalnie lepsze dla ich samopoczucia - obecnie mam pH 6.8 ale razbory wcale nie zachowują się inaczej - tolerują bezproblemowo i rozmnażają się w wodzie o szerokim wachlarzu pH - od 5.8 do 7.5 - zauważyłem na podstawie własnych prób / doświadczeń). A może zrób sobie sama ekstrakt z torfu i go dolej do akwarium w odp. (tj. wcześniej przebadanych) proporcjach powtarzając taką czynność systematycznie (tak właśnie robię obecnie gdyż nie chce mi się co ok. 6 tygodni otwierać filtra i wymieniać torf na nowy).

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#187

Post autor: RybkaJoanna »

@DanielP wydaje mi się że mam za drobny torf. Przez pończochę to by mi chyba samo błoto leciało. Poszukam grubszych rodzajów. Najlepiej jakbym w ogrodniczym znalazła.
@HydroZagadka Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się że się podoba.
Co do Watów w akwarium to nigdy mi się nie wydawało że mam dużo. 15 modułów LED po około 1W każdy. Chciałam żeby srednio wymagające rośliny rosły. Rosną. Raczej powoli. Nie trzeba robić przycinki co tydzień i szaleć z nawozami. Stosuje EI.
Obecnie mam Pielegniczki Borelli. Jestem bardzo zadowolona. Mam nadzieję że one też.
Co do stosunku N:P nie trzymam się idealnie 10:1. Zwłaszcza na początku istnienia zbiornika. Mam straszne tendencje do łapania sinicy. Parametry super stabilne też nie są. Za jakiś czas zrobi się stabilnie i przewidywalnie. Glona specjalnie nie widzę. Tyle ile musi być. Ostatnio szyba się zieleni, ale to mój błąd. Mikro...
Co do ekstraktu z torfu jeśli masz sprawdzony sposób i sprawdzony torf to zamieniam się w słuch :D

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#188

Post autor: Wojtekxxx9 »

Napiszę coś, czego nigdy nie odserwuj ale o czym czytałem. Dlaczego do wody z dużą ilością garbników daje się ciepłe światło w niedużej ilości.
Podobno, duża ilość światła rozbija garbniki i może powodować zaklejanie skrzeli.
Co do stosunku n:p to chyba idealnie nigdy nie miałem. Trzeba obserwować i będzie ok

Boro1

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#189

Post autor: Boro1 »

Pusto pisze: pt wrz 07, 2018 2:06 pm w niedużej ilości
i w naturze chyba jak są w wodzie jakieś patyki / korzenie i inne uwalniające garbniki z założenia chyba jest mało światła ?

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#190

Post autor: RybkaJoanna »

Mój zbiornik nie jest typowym BW. Nie chce ciemnej wody i półmroku. Raczej myślałam o wodach (jak tu się wyrazić) przejrzystych z dodatkiem garbników.
Obecnie zbiornik prezentuje się następująco:
(Proszę sobie wyobrazić że woreczka z Phosguardem nie ma ;D Ani tej pływającej gąbki)
Aaaa! :razz: No i termometra tez nie ma
Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#191

Post autor: marcinzabki29 »

RybkaJoanna pisze: pt wrz 07, 2018 2:27 pm No i termometra tez nie ma
ładnie tak oszukiwać ;]
Całkiem przyjemne akwarium.
Pozdrawiam Marcin

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#192

Post autor: RybkaJoanna »

Dziękuję. To Wasza zasługa. Jak sobie przypomnę moje akwarium 6 lat temu, kiedy jeszcze nie wiedziałam że istnieją nawozy, takie coś jak pH, twardość hahaha Poziom welona z cotygodniową wymianą wody.
Miałam wtedy dwie Teczanki, Molinezje, Danio, Gupika, Skalara, Bocje i....Labeo. :co:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#193

Post autor: marcinzabki29 »

Człowiek się uczy całe życie, najważniejsze, to dać sobie pomóc.
Jak byś zobaczyła moje akwarium zanim wszedłem na forum, to dopiero była porażka.
Ważne, że i Tobie się podoba😁
Pozdrawiam Marcin

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#194

Post autor: RybkaJoanna »

To chyba ostatni post z aktualizacją. Akwarium dojrzało, jest stabilne, prawie bezobsługowe. Po skokach pH na reaktorze z sody i uśmierceniu przez to pielegniczki zainwestowałam w butle. Nawozy dodaje raz w tygodniu lub jak sobie przypomnę że już trzeba. Parametry obecne:
pH 6,8
KH 7
GH 11
N 5-10
K >15
Fe 0,1
Fosforu narazie nie mierze, i nie dodaje. Sinicy nie ma, ale i rybich odchodów tez nie ma. Za niedługo będę musiała oczywiście zmierzyć poziom i zacząć dodawać.
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lis 28, 2018 12:30 pm przez RybkaJoanna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#195

Post autor: Lech-u »

RybkaJoanna pisze: śr lis 28, 2018 12:16 pm Po skokach pH na reaktorze z sody
RybkaJoanna, opisz to proszę w osobnym wątku. To może być ciekawa "nauka" dla innych użytkowników.

Akwarium bardzo ładne.

Mam jedną sugestię: przesuń dyfuzor gdzieś do tyłu (chyba, że lubisz bąbelki) i umieść go najbliżej podłoża (wtedy najwięcej gazu się rozpuści i będą mniejsze straty).

Autor
RybkaJoanna
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: sob paź 28, 2017 11:32 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#196

Post autor: RybkaJoanna »

Lech-u akwarium jeszcze musi odżyć po tych skokach bo spaliło mi kryptokoryne a niedobory CO2 ( najprawdopodobniej) doprowadziły do skarlowacenia , poskręcania i braku wzrostu m.in. A. Reinecki mini i Staurogyne repens.
A wątek o tym jak najbardziej mogę założyć. Jeśli ktoś planuje założyć akwarium roślinne i ktoś mu radzi żeby nie kupował butli że nie trzeba albo żeby robił bimbrownie to ja odradzam.
Dodano do tego postu po 3 miesiącach 14 dniach 1 godzinie 44 minutach 34 sekundach
Aktualizacja :) na dzień 12.03.2019r
Ostatnio zmieniony wt mar 12, 2019 5:34 pm przez RybkaJoanna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Projekt 63l Ameryka Płd- Aranżacja

#197

Post autor: Lech-u »

Bardzo ładnie to wygladaa.

A w filmie napięcie rośnie jak u Hitchcocka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”