Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#1

Post autor: Kenross »

Dzięki temu że Lech-u sprzedawał dyfuzor do CO2 i udało mi się go nabyć drogą kupna... Postanowiłem "odkopać" mój zestaw. Butla nabita... wszystko śmiga... Tylko ten zaworek z Tytułu postu. Nie za bardzo mi się podoba jego "precyzyjność". Po za tym dzisiaj przy starcie chyba się skleił i nie puścił gazu. Musiałem go otworzyć tak dość mocno i znowu pół dnia ustawiać. Jakie zaworki polecacie do zestawu CO2 ??? Takie precyzyjne nie tylko z nazwy :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#2

Post autor: Lech-u »

Kenross pisze: śr mar 03, 2021 4:07 pm Jakie zaworki polecacie do zestawu CO2 ??? Takie precyzyjne nie tylko z nazwy
Dość rozpowszechnione są opinie, że Camozzi, zaworek precyzyjny CO2, to mistrzostwo świata w akwarystyce.
Według mnie, wcale nie tak bardzo.
Mówię to takim zaworku:
Obrazek

Według mnie znacznie lepsze są zaworki stosowane w układach pneumatycznych, w celach znacząco innych niż akwarystyka.
Nie dość, że łatwo się je podłącza do wężyków, są tanie, to i na dodatek są naprawdę precyzyjne. Mówię o takich czarnych zaworkach z niebieskimi kołnierzami na wężyki:
Obrazek

Albo taki wkręcany bezpośrednio do elektrozaworu lub do reduktora:
Obrazek

Tego typu zaworków szukaj w serwisach typu: https://sklep.washservice.pl/
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#3

Post autor: Kenross »

Lech-u wielkie dzięki za odpowiedzi... A wiesz może (lub ktoś inny) jak te przez ciebie wymienione powyżej się mają do takiego ???

Obrazek

Bo taki obecnie posiadam i może za wiele wymagam co do precyzyjności... ale on chyba kiedyś dużo lepiej chodził (nie mówiąc już o tej zacince dzisiaj). No i właśnie co do wejścia wyjścia potrzebował bym i tak 1/8 z obu stron.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#4

Post autor: Lech-u »

Nie znam takich zaworków.
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#5

Post autor: Kenross »

Lech-u pisze: śr mar 03, 2021 9:57 pm Nie znam takich zaworków.
No i to też już wiele wyjaśnia :duży uśmiech:

Boro1

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#6

Post autor: Boro1 »

Lech-u pisze: śr mar 03, 2021 7:45 pm Według mnie, wcale nie tak bardzo.
podzielam opinię.
Taki miałem w zestawie z butlą i innymi akcesoriami. Generalnie nie działał - zero możliwości jakiejkolwiek regulacji. Co prawda po podmianie na tej samej firmy nowy działa ale niesmak jest...
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#7

Post autor: Kenross »

Boro1 Dzięki za opinię. Też chyba zakupie camozzi bo tych pneumatycznych nie mogę znaleźść z wejściem i wyjściem 1/8. Co ciekawe mój zaworek chyba się przestraszył podmiany i dzisiaj już działa. Ale tak na zapas chyba se wezmę jakiś awaryjny. I przy okazji będę miał jakieś porównanie jak działają zaworki względem siebie.
Dodano do tego postu po 6 dniach 1 godzinie 58 minutach 39 sekundach
Zakupiłem takowy zaworek jak poniżej :

Obrazek

Zainstalowałem i okazało się że ten zaworek z porównaniem do mojego poprzedniego to niebo a ziemia... Mój stary ewidentnie jest już do śmieci. Regulację miałem tylko na zamkniętym zaworku kręcąc nim mikrony. Ten jest trochę inny niż Lech-u podawał... Ale z tego co się naczytałem to ma najbardziej liniową charakterystykę. Z rysunku wynika że nie ma jakiegoś dodatkowego obejścia... zabezpieczenia.... nie wiem czego... ale działa :) Jak by nie było z porównaniem do poprzedniego jest mega wypas :)
Lech-u, Boro1 dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#8

Post autor: Lech-u »

Dobrze, że działa
A jaki, to nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#9

Post autor: Kenross »

Lech-u pisze: śr mar 10, 2021 8:07 pm Dobrze, że działa
A jaki, to nie ma znaczenia.
Zgadza się... Niestety montując zaworek precyzyjny okazało się że popsułem elektrozawór :( Już zamówiłem nowy na alledrogo... W końcu wyjdzie tak, że cały zestaw na nowo złoże :) Jak na razie ze starego zestawu zostanie mi tylko butla i reduktor. Aaaaaa no i wężyki :P
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#10

Post autor: Lech-u »

Kenross pisze: czw mar 11, 2021 2:15 am że popsułem elektrozawór
Jak to możliwe?
Ciężko zepsuć elektrozawór, chyba, że młotkiem.
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#11

Post autor: Kenross »

Lech-u pisze: czw mar 11, 2021 7:31 am chyba, że młotkiem.
No tak można powiedzieć... Ogólnie chyba go popsułem "siłowo". Przy skręcaniu wydaję mi się że za dużo siły użyłem i pogiąłem tą "rurkę" w której pewnie jest trzpień zamykający i otwierający zawór. Czemu tak ??? Nie mam tak wąskich kluczy i elektro zawór z zaworkiem precyzyjnym skręcam siłą rąk. Z nowym wymyślę inny sposób na skręcenie żeby go nie uszkodzić.
Dodano do tego postu po 2 dniach 13 godzinach 30 minutach 30 sekundach
Elektrozawór wymieniony na nowy.... i nie przyniosło to efektu. Jak to możliwe ??? Po zamknięciu elektrozaworu minęło już 30 min co2 dalej leci. Wolniej niż na początku... zwolniło z jednego bąbelka na sekundę do jednego bąbla na dwie sekundy, ale chyba już nie zwalnia. Dwa elektrozawory zepsute ???
a Lech-u pisał :
Lech-u pisze: czw mar 11, 2021 7:31 am Jak to możliwe?
Ciężko zepsuć elektrozawór, chyba, że młotkiem.
Chyba rzeczywiście go nie zepsułem tylko gdzie indziej jest problem... Tylko jaki ??? elektrozawór to przecież on/off... Jest jakaś różnica czy elektrozawór będzie przed czy za zaworkiem precyzyjnym ???
Dodano do tego postu po 1 godzinie 9 minutach 57 sekundach
Już znalazłem przyczynę. Oba elektrozawory są do 0,8 MPa czyli 8 bar no a w moim systemie CO2 żeby chciało działać to tak z 10 barów potrzeba. Wiec pewnie oba zaworki działają prawidłowo tylko za duże ciśnienie na nie. Kiedyś to działało... I nie mogę dojść jak.
Dodano do tego postu po 15 godzinach 59 minutach 31 sekundach
A dzisiaj rozwiązałem problem. Rozebrałem elektrozawór i w środku pouszczelniałem wazeliną i rozciągnąłem sprężynkę żeby była mocniejsza (nie miałem żadnej podobnej w zastępstwie). Wzmocnieniem sprężynki spowodowałem że już zaworek wytrzymuje więcej niż 8 bar. Na 13 nadal zamyka :)
Taki tuning elektrozaworka gdyby ktoś miał podobne problemy. A już prawie zamówiłem kolejny elektrozawór tym razem do 50 barów :)
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#12

Post autor: K-bomba »

Kenross pisze: ndz mar 14, 2021 3:54 pm pewnie oba zaworki działają prawidłowo tylko za duże ciśnienie na nie. Kiedyś to działało... I nie mogę dojść jak.
Że pozwolę sobie odkopać dla nowszego pokolenia.
A sprawdziłeś kierunek połączenia tego zaworu precyzyjnego?
Mój zawór TEKMA w jedną stronę jest precyzyjny, a w drugą, puszcza co się da.

vasteq
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt lip 05, 2011 4:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zaworek precyzyjny w systemie CO2. Jaki polecacie ?

#13

Post autor: vasteq »

Czy wie ktoś może czy takie zaworki można jakoś zregenerować, przesmarować? Mam problem z kilkoma zaworkami, mianowicie jak chcę zwiększyc co2 to otwierając spada mi przepływ i trzeba nim mocno przekręcić i wrócić do poprzedniej nastawy żeby zacząć regulować, a jak chcę zamknąć do zera to oczywiście zamyka się ale po mocnym dokręceniu znowu puszcza.
http://portfotolio.net/62693539@N07" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ