Start 128l Podwodny las

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Start 128l Podwodny las

#1

Post autor: Danieloz »

Cześć, mam na imię Daniel. Jestem 26 letnim inżynierem budownictwa, którego na nowo zainteresowała akwarystyka. Po prawie 12 latach przerwy postanowiłem wrócić do tego wspaniałego hobby. Przez ostatni rok dużo planowałem jak ten powrót ma wyglądać oraz zbierałem informacje. Padło na akwarystykę roślinną o której kilkanaście lat temu nie miałem pojęcia więc zacząłem się nią interesować i edukować w tej dziedzinie w miarach możliwości. Jestem w szoku jak technologia oraz trendy poszły do przodu przez te kilka lat. Po jakimś czasie zacząłem podejmować decyzję co do wielkości akwarium i sprzętu który chciałbym wykorzystać. Moim kryterium była duża bezobsługowość oraz łatwość w prowadzeniu akwarium. Przez kilka miesięcy tworzyłem kosztorys, który zawiera wszystko to co chciałbym aby było użyte przy budowie tego baniaka (Jeżeli jesteście ciekawi jaka finalnie jest to kwota zaczynając totalnie od zera mogę się nią podzielić ile za co zapłaciłem. Jestem świadomy, że użyte przeze mnie rzeczy często można by zamienić innymi niekiedy lepszymi zamiennikami). Po zagłębieniu się w internet pierwotnie spodobały mi się akwaria typu Iwagumi. Widziałem ich kilka na żywo i wywierały na mnie piorunujące wrażenie. Niestety albo stety moje serce finalnie skradło akwarium w stylu podwodnego lasu z polaną trawy. Akwarium będzie stało na wodzie RO. Poniżej lista przygotowanych rzeczy do startu akwarium
- akwarium 80x40x40 full opti white Aquadebo
- pokrywa aluminiowa Aquadebo
- biała szafka wykonana na zamówienie
- lampa diy Marcin skoczy
- mata pod akwarium jbl
- filtr oease biomaster thermo 350
- 2l butla co2 z elektrozaworem
- GOSUND P1 WIFI USB (listwa zasilająca wi fi)
- wlot i wylot Lily pipes ze stali nierdzewnej 16/22mm
- dyfuzor co2 JBL Pro Flora CO2 Taifun Line 16/22mm
- termometr elektryczny
-15kg kamieni dragon stone
- master soil powder 19l
- skała wulkaniczna 5l
- piasek Terra Natura 12kg
- gałęzie dębu (preparowane)
- małe korzenie 0,5kg
- czarne tło winylowe 2m
- qualdrop hiper pore 1l
- qualdrop prime pore 1l
- qualdrop biobacter
- qualdrop basicgrow
- qualdrop fe forte
- qualdrop k clarity
- qualdrop gh+ one plant
- qualdrop carbo
- węgiel akrywny aquael carbomax plus 1l
- duralbag L
- testy na gh
- testy na K
- siatka to łowienia ryb
- zagięte nożyczki
- zagięta pęseta
- prosta pęseta
- wyrównywarka do podłoża
- rośliny
Poniżej zdjęcia z układania hardscape, sadzenia i zalania zbiornika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#2

Post autor: mariom222 »

widzę że nowy Michał Adamek nam tu rośnie
ten las taki prawdziwy aż się piła łańcuchowa w kieszeni otwiera by go na zimę wykarczować :)

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Start 128l Podwodny las

#3

Post autor: Danieloz »

Pierwsza 40% podmiana wody nastąpiła po dwóch dniach. W trakcie prac oczyściłem plażę. Przez pierwsze 3/4 tygodnie nie będę nawoził baniaka poza potasem który staram utrzymywać się na poziomie 15-20ppm. Na chwilę obecną nie widać oznak glonów rośliny też się trzymają.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#4

Post autor: Mikas »

Baniak wygląda ciekawie :) tak inaczej niż to co większość z nas zazwyczaj pokazuje.
Osobiście bałbym się o te patyki z kora no ale co kto lubi.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#5

Post autor: mariom222 »

mnie najbardziej podoba się oświetlenie, dużo niebieskiego i czerwieni a te środkowe żółte spektrum magicznie wycięte :)

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Start 128l Podwodny las

#6

Post autor: Danieloz »

Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tej lampy. Po zalaniu wodą zbiornika kolory są takie w jakie celowałem czyli stosunkowo zimna barwa ale nie przesadnie niebieska. W beleczce jest spora ilość led full spectrum oraz royal blue. Więc to pewnie w głównej mierze jest odpowiedzialne za te odczucia wizualne.

Na chwilę obecną 4 dni od startu widzę przyrosty roślin. Z trawniczkiem nic niepokojącego się na ten moment. Brak oznak wybarwienia czy rozpuszczania mimo pochodzenia rośliny z uprawy in vitro. Widzę nawet przyrost nowych kłączy.

Jedyne co się dzieje niepożądanego na dany moment ale to raczej normalne z tego co wiem to pojawienie się śluzowca. Kolejna 30% podmiana wody zaliczona. Na chwilę obecną brak nitek.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#7

Post autor: DanielP »

Jak dla mnie zbiotnik mało naturalny których jestem fanem ale trzymam za niego kciuki i chcę żeby mnie pozytywnie zaskoczył jak już zarośnie :duży uśmiech:

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Start 128l Podwodny las

#8

Post autor: Danieloz »

Po 9 dni od startu rośliny rosną bez zarzutu widać znaczące wzrosty. Eleocharis parvula mimo swojego pochodzenia z hodowli in vitro ani się nie odbarwiła ani nie zaczęła się rozpuszczać wbrew powszechnym opiniom. Trawniczek bardzo dobrze rośnie widzę nowe kłącza a te które już były urosły trzy lub czterokrotnie. Moje pytanie po jakim czasie od sadzenia można zrobić pierwszą przycinkę trawnika aby zastymulować jego zagęszczanie?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#9

Post autor: Ziemiojad »

nie widać zdjęcia
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#10

Post autor: Tygrys »

Widać zdjęcia ,huba masz coś nie tak komputerem
zawieszony profil

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Start 128l Podwodny las

#11

Post autor: Danieloz »

Aktualne zdjęcie trawnika. W porównaniu z tym pierwszym kiedy go sadziłem widać ładne przyrosty. Nadaje się już do pierwszego cięcia czy dać mu jeszcze trochę czasu?

Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#12

Post autor: Ziemiojad »

Ja osobiscie jeszcze bym czekał.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Start 128l Podwodny las

#13

Post autor: Tygrys »

Niech jeszcze rośnie, i masz śluzówce na korzeniu.
zawieszony profil

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Start 128l Podwodny las

#14

Post autor: Danieloz »

Po 2 tygodniach od startu Eleocharis wyglądał świetnie, urósł kilka w porównaniu do tego jak wyciągnąłem go z żelu oraz widoczne są przyrosty korzeni. Dziś zauważyłem że niektóre kępki zbladły i zaczęły się rozpuszczać. Czytałem że to dosyć normalne przy roślinach in vitro ponieważ muszą zmienić swoje liście które są przystosowane do życia pod wodą tylko nigdzie nie było podane po jakim czasie następuje takowe rozpuszczenie rośliny. Trawnik rośnie na podłożu aktywnym Master Soil. Na razie nie podawałem żadnych nawozów poza potasem który utrzymuję na 20ppm, Start nawożenia planuję na 3 tygodnie od startu. Dziwne wydaje się to że w ten sposób zachowują się niektóre kępki. Połowa z nich wygląda dobrze. Zdjęcie sytuacji:
Obrazek
ODPOWIEDZ