Budowa szafki

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
Jemherbate
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 10, 2022 10:24 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Budowa szafki

#1

Post autor: Jemherbate »

Witam. Jestem pierwszy raz na takim forum więc proszę o wyrozumiałość i jeśli coś źle kliknąłem to przenieść wątek do odpowiedniego działu Obrazek
A więc tak, dostałem pozwolenie na baniak 240l 120x40, pod warunkiem postawienia go na komodzie bo niestety na dedykowaną szafkę nie mam miejsca.
No i mamy komodę na długość 160cm i 40cm szerokości z jednym punktem podparcia pomiędzy szufladami , blat leży na pionowych płytach więc nie jest źle. Sama w sobie komoda nie wygląda zbyt masywnie bo chybotała się na boki.
Padł pomysł taki, z tyłu na całej wielkości szafki zamiast oryginalnej płytki 3mm wstawiłem płytę OSB 18mm
Na górę na blat dodatkowo pod akwarium OSB 22mm.
Dodam że akwa jest na oryginalnej podstawce więc doły podstawki są 2cm mniejsze niż samo akwa (138x38)
Akwarium kończy się 20cm przed końcem szafki więc aby blat komody się nie wyginal wstawiłem po jednej i drugiej stronie blatu kontówki z idealnym wymiarem pod wysokość blatu.
Po środku szuflad wycięte są otworu dzięki czemu szuflady nadal są funkcjonalne.
Podpowiedzcie mi proszę czy zalewać bez strachu czy coś jeszcze usztywnić??



Wysłane z mojego SM-A326B przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 4 minutach 40 sekundach
Tutaj wrzucam fotki jak wygląda komoda
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Budowa szafki

#2

Post autor: czarny.skalar »

no fajnie ci wyszło :-D

boro1

Budowa szafki

#3

Post autor: boro1 »

Jemherbate pisze: pn paź 10, 2022 10:50 pm coś jeszcze usztywnić??
ja bym wstawił w środek po środku pionową OSB od samego tyłu do przodu przy ściance z szufladami.
Zważywszy na ciężar i ilość wody (zależnie od aranżacji myślę, że spokojnie będzie 250kg) stabilna konstrukcja jest wymgana.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 596
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Budowa szafki

#4

Post autor: Karat »

Pełne plecy to podstawa więc jest ok. Jednak moim zdaniem drugi blat powinien być w wymiarze pierwszego, a akwarium postawiłbym po środku. Takie ustawienie i drugi blat spowoduje równomierne rozłożenie obciążenia

Autor
Jemherbate
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 10, 2022 10:24 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Budowa szafki

#5

Post autor: Jemherbate »

A więc tak, zrobiłem mały test, ja i 4 sąsiadów (+/- każdy około 80 kilo) stawaliśmy na komodzie, skakaliśmy, próbowaliśmy rozhuśtać przód i tył , na boki i nawet nie drgnie. Zalewam dziś około 180l i będę obserwował czy podłożona kantowka pod blat dostała oporu. Jeżeli nie to zalewam śmiało, jeśli opór dostała tak że nie można jej wyciągnąć to dokładam pionowa płytę od pleców do czoła w miejsce kantowki i zalewam

Wysłane z mojego SM-A326B przy użyciu Tapatalka


taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Budowa szafki

#6

Post autor: taipan3 »

Ta podpórka włożona do środka ma sęki to już w znacznym stopniu zmniejsza jej wytrzymałość . Ja bym dał tam rurkę stalowa , albo kawałek solidnej kantówki .

Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Budowa szafki

#7

Post autor: Renya88 »

Jemherbate pisze: pn paź 10, 2022 10:50 pm Witam. Jestem pierwszy raz na takim forum więc proszę o wyrozumiałość i jeśli coś źle kliknąłem to przenieść wątek do odpowiedniego działu
A więc tak, dostałem pozwolenie na baniak 240l 120x40, pod warunkiem postawienia go na komodzie bo niestety na dedykowaną szafkę nie mam miejsca.
No i mamy komodę na długość 160cm i 40cm szerokości z jednym punktem podparcia pomiędzy szufladami , blat leży na pionowych płytach więc nie jest źle. Sama w sobie komoda nie wygląda zbyt masywnie bo chybotała się na boki.
Padł pomysł taki, z tyłu na całej wielkości szafki zamiast oryginalnej płytki 3mm wstawiłem płytę OSB 18mm
Na górę na blat dodatkowo pod akwarium OSB 22mm.
Dodam że akwa jest na oryginalnej podstawce więc doły podstawki są 2cm mniejsze niż samo akwa (138x38)
Akwarium kończy się 20cm przed końcem szafki więc aby blat komody się nie wyginal wstawiłem po jednej i drugiej stronie blatu kontówki z idealnym wymiarem pod wysokość blatu.
Po środku szuflad wycięte są otworu dzięki czemu szuflady nadal są funkcjonalne.
Podpowiedzcie mi proszę czy zalewać bez strachu czy coś jeszcze usztywnić??



Wysłane z mojego SM-A326B przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 4 minutach 40 sekundach
Tutaj wrzucam fotki jak wygląda komoda
ObrazekObrazek
Mega fajna ta komodka :)
ODPOWIEDZ