prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Areck
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz gru 11, 2022 11:32 pm
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#1

Post autor: Areck »

Piąteczka wszystkim :hug:

Jestem tutaj nowy i niestety zaczynam od problemu... Ale że to mój pierwszy post to dwa słowa o mnie. Powrót do akwarystyki po kilkunastu latach przerwy z czasów szkolnych. Wziąłem się za to co mnie kręci najbardziej na poważnie czyli malawi i tanganikę, oceniam swoje umiejętności na średniodoświadczonego, raczej czytającego zanim coś zrobi. Miałem jakiś czas oba biotopy, było super, bez najmniejszych problemów, chorób etc. Zachciało mi się zielonego..., nie doceniłem tematu. Kupiłem trochę roślin, mocniejsze światło no i się zaczeło, zmieniłem HQI na LED... oczywiście ryby też zmieniłem na gromadkę skalarów i hokejówek, kiryski... Co ciekawe przy malawi pół glona nie było a nawet chciałem dla mbuny.

a więc konkrety:
-zbiornik 840L, 200x60x70
-podłoże piach, troszkę kamienia łupka zostało, jakiś korzeń wrzuciłem
-średnia/mała ilość roślin, głównie zwartki/żabienice
-oświetlenie to dwie listwy led: Aqualux led200 Plant + red (55W) + Aqualux led200 White+ 35,5W.
-parametry:
NO2 - niewykrywalne
NO3- ok 10-20
GH-19
KH-10
PH 7,5-8 - kranówa 7-7,5 nie wiem co podwyższa zasadowość, czy jakaś ceramika w filtrze, piach czy te łupki,,, mało ich bardzo nie sądzę
temp 25 C
woda czysta super przejrzysta - a przynajmniej na długości 2m zbiornika nie widać zmącenia.

ostatnio nie używam światła czerwonego bo: 1 - rośliny jakby rosły szybciej, glony rosną szybciej x3
połacia glona pojawiają się na piasku, roślinach od pojedynczych fragmentów/zarodników bardzo szybko. Chciałbym wrzucić więcej drewna do akwarium, zmodyfikować obsadę tylko te glony... poproszę o porady... :faint:

Arek
Dodano do tego postu po 1 minucie 1 sekundzie
Obrazek
Obrazek

steven69
Gaduła
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 08, 2015 5:06 pm
Telefon: 732255295
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#2

Post autor: steven69 »

Jak często zmieniasz wodę i ile?
Te glony wyglądają jak sinice, czyli za dużo fosforu.
Nawozisz czymś? Chociaż bez Co2 to chyba nie ma sensu nawozić.
Areck pisze: pn gru 12, 2022 11:36 pm GH-19
KH-10
Trochę twarda woda.
Daj może zdjęcie całego zbiornika.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#3

Post autor: Lilek »

Sinice to zaburzony stosunek NO3 do PO4 ( za mało NO3). Podmień kilkakrotnie wodę, sinice zdejmij mechanicznie( łatwo schodzą całymi płatami) i przypilnuje żeby zachować dobry stosunek NO3 do PO4 ( książkowo 10:1). Jak masz ich dużo można się wspomóc borasol z apteki lub chemiclin internet(używałem obu, u mnie lepiej sprawdził się ten drugi).

Autor
Areck
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz gru 11, 2022 11:32 pm
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#4

Post autor: Areck »

Panowie, dokupiłem test na fosforany. Wczoraj podmiana wody, aktualnie te dwa parametry wynoszą:
NO3-10
PO4-0,5

Co dalej?
Dodano do tego postu po 5 minutach 7 sekundach
Czyli stosunek 20:1, czyli podmiany i podmiany dalej… dziwi mnie problem bo ryb mam teraz baaaardzo mało-chęć zmiany obsady. Niczym nie nawożę, kiedyś dany był tylko substrat pod rośliny. Teraz nie pamiętam co to było. Podmiany co 3 tygodnie 20%.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#5

Post autor: Lilek »

Podmiany raz w tygodniu 1/3 zbiornika. Podmiany co 3 tygodnie? Tak rzadkie podmiany wody lub robienie samych dolewek , może być tylko w dobrze ustabilizowanym zbiorniku. Napisałeś że masz mało roślin, więc rośliny nie są w stanie przerobić nadmiaru soli ( w każdej wodzie są sole, oprócz RO lub destylowanej). Skoro robiłeś podmiany co 3 tygodnie, skumulowało się PO4, mało ryb to mało azotu.

Autor
Areck
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz gru 11, 2022 11:32 pm
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#6

Post autor: Areck »

Rośliny oczyszczone, przycięte, uszkodzone liście usunięte. Dodałem anubiasa i mikrozorium. Zbiornik mocno wyczyszczony, odmulony - z większym pietyzmem niż zazwyczaj. NO3 według testów trzyma się poniżej 10 lub ledwo wykrywalne. PO4 mierzone nawet z dna to 0,5. Sinic brak, czekamy. Jak będzie OK, uzupełnię obsadę...

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#7

Post autor: r10 »

Areck pisze: pn gru 12, 2022 11:36 pmostatnio nie używam światła czerwonego bo: 1 - rośliny jakby rosły szybciej, glony rosną szybciej x3
Kiedyś świeciłem 12/24 i miałem glony (no ale zbiornik był świeży). Wyczytałem gdzieś poradę (chyba ze stajni D. Walstad) żeby robić przerwę w świeceniu, bo ponoć roślinom przerwa nie przeszkadza, a glonom tak, więc od kilku miesięcy świecę w godzinach 7-12 i 15-20. Glonów brak, poza drobnymi krasnorostami na wylotach filtrów (z anubiasów wczesniej panoszące się krasnorosty zniknęły). Wiem, że w zbiorniku działa wiele czynników na raz, no ale u mnie porada o zastosowaniu przerwy w oświetleniu jak na razie nie szkodzi. Może więc warto wypróbować?
Tak swoją drogą mam w narożnym oknie (światło dzienne ze wszystkich stron, choć bezpośrednie promienie krótko) na kaloryferze (ciepło) nieduże bojownikarium / krewetkarium / ślimakarium. Ani ani glonika od początku. Niezbadane są wyroki :-o.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#8

Post autor: KarolX22 »

r10 pisze: pt gru 30, 2022 9:35 am
Areck pisze: pn gru 12, 2022 11:36 pmostatnio nie używam światła czerwonego bo: 1 - rośliny jakby rosły szybciej, glony rosną szybciej x3
Kiedyś świeciłem 12/24 i miałem glony (no ale zbiornik był świeży). Wyczytałem gdzieś poradę (chyba ze stajni D. Walstad) żeby robić przerwę w świeceniu, bo ponoć roślinom przerwa nie przeszkadza, a glonom tak, więc od kilku miesięcy świecę w godzinach 7-12 i 15-20. Glonów brak, poza drobnymi krasnorostami na wylotach filtrów (z anubiasów wczesniej panoszące się krasnorosty zniknęły). Wiem, że w zbiorniku działa wiele czynników na raz, no ale u mnie porada o zastosowaniu przerwy w oświetleniu jak na razie nie szkodzi. Może więc warto wypróbować?
Tak swoją drogą mam w narożnym oknie (światło dzienne ze wszystkich stron, choć bezpośrednie promienie krótko) na kaloryferze (ciepło) nieduże bojownikarium / krewetkarium / ślimakarium. Ani ani glonika od początku. Niezbadane są wyroki :-o.
A takie przerywane świecenie nie będzie przeszkadzać rybą? Bo zazwyczaj mocne światło przy zapalaniu stresuje ryby a w takim przypadku miały by taki stres 2 razy dziennie. Ja u siebie też świece 12 godzin dziennie i glony niestety też się pokazują.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#9

Post autor: r10 »

Zawsze miałem wrażenie, że rybom nie przeszkadza zapalanie, lecz gaszenie (jak nagły cień od drapieżnika).
Jeśli ktoś ma wrażliwe gatunki, to niech zamontuje do lamp miękki start.
BTW kolejny rok mam choinkę obok akwa, ryby gapią się w mrugające lampki jak zahipnotyzowane, rok temu duże gurami wyskoczyło :-( podejrzewam że właśnie na skutek nocnego mrugania lampek.
W ciagu dnia to stres raczej mały, bo i tak jest jasno w pomieszczeniu. W przyrodzie przecież też słońce zza chmur wychodzi i się chowa.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#10

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: pt gru 30, 2022 9:35 am Wyczytałem gdzieś poradę (chyba ze stajni D. Walstad) żeby robić przerwę w świeceniu, bo ponoć roślinom przerwa nie przeszkadza, a glonom
Może w zbiornikach bez technologii to przejdzie, ale jak podajesz CO2? Moim zdaniem jest wrecz odwrotnie. To roslinom przeszkadza brak światła, a glonom wszystko jedno :mrgreen:

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

prośba o pomoc w zwalczeniu glonów

#11

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pt gru 30, 2022 1:58 pmjak podajesz CO2?
Ja? Brzęczykiem ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ