Zbiornik tarliskowy a cykl nitryfikacyjny

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Zbiornik tarliskowy a cykl nitryfikacyjny

#1

Post autor: Faqo »

Odpalam zbiornik tarliskowy dla kiryskow i zastanawiam się jak to jest z tym całym cyklem nitryfikacyjnym.
Jezeli biologia się ustabilizuje to i tak przy dużych podmianach wody aby stymulować porę deszczowa biologia się rozsypie.
Jak sobie z tym radzicie?
Jakies sposoby na NO2?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Zbiornik tarliskowy a cykl nitryfikacyjny

#2

Post autor: Ziemiojad »

Faqo pisze: czw sty 19, 2023 7:26 am i tak przy dużych podmianach wody aby stymulować porę deszczowa biologia się rozsypie.
Niby dlaczego ? Biologia jest w filtrze, w podłożu, dla kirysków oczywiście w piasku!

To jak ci sie biologia rozsypie? Zreszta z tą podmianą wody to bym tak nie przesadzał. Traktujj to akwarium jak normalne akwarium tylko jednogatunkowe.Zapytaj ile wody wymieniają ci, którzy paletki trzymają. A biologia nie tylko, że się nie sypie, to jeszcze ryby zdrowsze. Z paletkami to jest tak. Cos jest nie tak? Wymień wodę. Jeszcze więcej wody.

secondjert
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 12, 2023 1:13 pm
Lokalizacja: Zapora

Zbiornik tarliskowy a cykl nitryfikacyjny

#3

Post autor: secondjert »

W przypadku zbiornika tarliskowego dla kirysków, cykl nitryfikacyjny odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej równowagi biologicznej w akwarium. Aby odpowiedzieć na twoje pytania:

Duże podmiany wody: Jeśli chcesz przeprowadzić dużą podmianę wody, której celem jest stymulowanie pory deszczowej, istnieje ryzyko zaburzenia cyklu nitryfikacyjnego poprzez usunięcie korzystnych bakterii nitryfikacyjnych. Aby temu zapobiec, można zastosować kilka środków ostrożności:

Podmieniaj wodę stopniowo, np. 20-30% co kilka dni, zamiast jednorazowo zmieniać większą ilość wody. To pozwoli bakteriom nitryfikacyjnym na dostosowanie się do nowych warunków.
Jeśli konieczne jest wykonanie dużej podmiany wody, można rozważyć użycie preparatu bakteryjnego zawierającego żywe kultury bakterii nitryfikacyjnych. Dodanie takiego preparatu pomoże w przywróceniu populacji bakterii po podmianie wody.
Sposoby na NO2: Wzrost poziomu azotynu (NO2-) może być problematyczny dla ryb i innych organizmów w akwarium. Oto kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem:

Regularnie testuj poziom azotynu w wodzie za pomocą odpowiednich testów wody. Pozwoli to śledzić zmiany i zareagować, gdy poziom NO2- wzrośnie.
Jeśli zauważysz wzrost poziomu azotynu, możesz przeprowadzić częstsze podmiany wody, aby obniżyć jego stężenie. Pamiętaj jednak o ostrożności, aby nie zakłócić cyklu nitryfikacyjnego.
Możesz również zastosować preparaty lub wkłady filtracyjne, które pomogą w usuwaniu azotynu z wody. Na rynku dostępne są różne produkty do usuwania azotynu, takie jak żywica jonowymienna lub specjalne wkłady filtracyjne.
Pamiętaj, że utrzymanie stabilnego cyklu azotowego wymaga regularnego monitorowania parametrów wody, dostosowywania podmian wody i konserwacji filtra. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu w akwarium poprzez dostosowanie systemu napowietrzania lub używanie odpowiednich urządzeń do tlenowania wody.'___________________________
ODPOWIEDZ