Pomocy - bojownik

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

boro1

Pomocy - bojownik

#31

Post autor: boro1 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ale może masz masz bardzo zła wodę kranową lub kamienie, które masz w zbiorniku bardzo wplywają na parametry wody.
Póki nie zrobisz miarodajnych pomiarów niczego się nie dowiesz.


Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomocy - bojownik

#32

Post autor: Dzik »

Zlikwiduj ten film .

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomocy - bojownik

#33

Post autor: r10 »

boro1 pisze: sob sty 07, 2023 7:04 pmBojowniki wymagają co najmniej 27 stopni.
No zobacz. Powiedz to tym, co żyją w 21°C-22°C. I wróć do szkoły na lekcje kultury, skoro rodzice nie wychowali.
A jak wpadniesz do jakiegoś akwarystycznego to sprawdź i napisz nam, w ilu akwariach dla bojownika jest grzałka.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

boro1

Pomocy - bojownik

#34

Post autor: boro1 »

r10 pisze:
boro1 pisze: sob sty 07, 2023 7:04 pmBojowniki wymagają co najmniej 27 stopni.
No zobacz. Powiedz to tym, co żyją w 21°C-22°C. I wróć do szkoły na lekcje kultury, skoro rodzice nie wychowali.
A jak wpadniesz do jakiegoś akwarystycznego to sprawdź i napisz nam, w ilu akwariach dla bojownika jest grzałka.
W akwarystycznym wszystkie ryby żyją na krańcówce, także Twój argument jest słaby.
Należy dążyć do parametrów wody takich w jakich ryby żyją ( były sprowadzone).

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomocy - bojownik

#35

Post autor: r10 »

boro1 pisze: ndz sty 08, 2023 1:55 pmNależy dążyć do parametrów wody takich w jakich ryby żyją
Nie masz pojęcia, w jakiej wodzie te ryby hodowano to raz, a dwa nie wiemy w jakim stopniu parametry środowiskowe hodowli przekładają się genetycznie na potrzeby gatunków. Wpierniczasz na obiad słodkowodnego pstrąga hodowanego w morzu nawet o tym nie myśląc.
Polecam o wodzie akwariowej: Temperature, pH, KH and GH
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

boro1

Pomocy - bojownik

#36

Post autor: boro1 »

r10 pisze:
boro1 pisze: ndz sty 08, 2023 1:55 pmNależy dążyć do parametrów wody takich w jakich ryby żyją
Nie masz pojęcia, w jakiej wodzie te ryby hodowano to raz, a dwa nie wiemy w jakim stopniu parametry środowiskowe hodowli przekładają się genetycznie na potrzeby gatunków. Wpierniczasz na obiad słodkowodnego pstrąga hodowanego w morzu nawet o tym nie myśląc.
Polecam o wodzie akwariowej: Temperature, pH, KH and GH
A ja polecam trochę logicznie podejść. Przez analogię - jest taki gość z Radomia, nazywa się Leandro. Brazylijczyk, w Polsce od 12 lat. No ni cholery nie może się przyzwyczaić do naszego klimatu. Zawsze mu zimno. Ja myślę, że pewne rzeczy są w genach. Przystosować do życia można się w innych warunkach - tak - ale czy to oznacza, że jest nam dobrze - niekoniecznie.
Proponuję załóż dwa bojownikaria i kup u jednego sprzedawcy dwa bojowniki. Jedno akwa niech będzie bez grzałki a drugie z nastawioną na 28 stopni. Następnie porównaj zachowanie ryb - zrozumiesz

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomocy - bojownik

#37

Post autor: r10 »

boro1 pisze: ndz sty 08, 2023 2:59 pmNastępnie porównaj zachowanie ryb
Ten w chłodniejszej wodzie będzie żył dwa razy dłużej. Jedynie nie wiadomo, jak z tarłem.
Pewien murzyn z Alabamy leciał samolotem. Przykrył się kocem i do tego ciepło było od ogrzewania, to jak mu stanął pobił rekord świata. Logiczne.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomocy - bojownik

#38

Post autor: Ziemiojad »

Rozkręcacie się
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Pomocy - bojownik

#39

Post autor: Komarowa »

Oni tak zawsze :mrgreen:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

boro1

Pomocy - bojownik

#40

Post autor: boro1 »

r10 pisze:
boro1 pisze: ndz sty 08, 2023 2:59 pmNastępnie porównaj zachowanie ryb
Ten w chłodniejszej wodzie będzie żył dwa razy dłużej. Jedynie nie wiadomo, jak z tarłem.
Pewien murzyn z Alabamy leciał samolotem. Przykrył się kocem i do tego ciepło było od ogrzewania, to jak mu stanął pobił rekord świata. Logiczne.
Jeśli już to ciemnoskóry człowiek. Zimniej, spowalniają wszystkie procesy. Może i żyje dwa razy dłużej niż w naturze ale czy jest szczęśliwy, skoro z tarłem problem? Ty raczej nie byłbyś szczęśliwy jakby ... ;)

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#41

Post autor: smolaa »

Idąc za rada zrobiłam testy kropelkowe. Na razie tylko pH. Mieliście razie paskowe mnie okłamały. Nie za bardzo umiem to odczytywać ale wydaje mi się ze mam pH powyżej 7,5.

ObrazekObrazek

Sprawdziłam od razu pH wody odstanej która używam do podmian.

Obrazek

Stawiam że zatwardzają kamienie. Teraz rodzi mi się kilka pytań. Dlaczego w innym akwarium z tymi kamieniami było wszytko okej? Czy możliwe że takie pH zabiły mi 3 bojowniki. ( wykluczam kupno chorych ponieważ każdy zachowywał się tak samo i z zegarkiem w ręku po dwóch dniach zdychały ). Krewetki nadal żyją i wyglada na to że maja się dobrze dlatego wątpię aby te ryby się truły jakims amoniakiem bo chyba krewetki również by padły. Jak myślicie co może być przyczyna i co robić dalej? Smutno mi bez bojka w akwarium :(

Obrazek

Wysyłam zdjęcie akwarium jak wyglada w chwili obecnej. Temperatura 26 stopni. Skaly scenery stone a na nich mech.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pomocy - bojownik

#42

Post autor: Kamil31 »

Skoro poprzednie akwarium miało te same kamienie to powiedz nam jakie byly różnice miedzy tym co teraz masz akwarium a tym co miałaś.

Było większe, miało więcej roślin, inny filtr?
Masz może zdjęcie poprzedniego które działało bez problemu?

boro1

Pomocy - bojownik

#43

Post autor: boro1 »

Na ostatnim zdjęciu widać, że filtr robi duże zamieszanie w akwarium. Bojowniki tego nie tolerują. Wręcz stojącą wodę wymagają. Może najzupełniej w świecie zamęczyły się na śmierć?

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#44

Post autor: smolaa »

Filtr wcześniej był zamontowany z deszczownicą ( jak widać na zdjęciu na początku wątku ) więc również wykluczam tą opcje. Teraz przy podmianie usunęłam deszczownice ( miałam wrażenie że nie napowietrza wystarczająco ).
Dodano do tego postu po 17 minutach 25 sekundach
Niestety nie mam żadnego zdjęcia wcześniejszego zbiornika. Ale był to prostokąt 25l i była w nim:
- Lampka ta sama
- kamienie tego samego typu
- żwir z tej samej firmy ( aquael )
- filtr pat mini ( teraz mam sobo, które sprzedają w sklepie flower fish, zdecydowałam się na niego bo miał deszczownice aby zminimalizować ruch wody )
- roślin brak
Nie był to najlepszy zbiornik ale funkcjonował tak rok bez żadnych testów i nic się nie działo. Pływał tam bojek razem z neonami, który po przeniesieniu do nowego akwarium niestety zdechł :( . Zbiornik chciałam zmienić ponieważ oddałam neonki do domu rodziców a chciałam zostawić bojka i kupić krewety. Jak i zapragnęłam mieć kostkę a nie prostokątne akwarium. ( taka fantazja ).
No i zaczęła się klątwa umierających ryb. Napisze po raz kolejny. Nowe akwarium założyłam w grudniu, użyłam tego samego żwirku ( nowego tej samej firmy). Wszystko to samo + korzeń który już wyjęłam + liść z migdałecznika + gałęzatka. No i mój roczny bojek w nowych warunkach zdechł ( pomyślałam, że może popełniłam błąd przy wprowadzaniu go do nowego domu. Więc po jakimś czasie kupiłam kolejnego razem z krewetkami no i w ten oto sposób zdechły mi już 3 bojki zachowując się dokładnie tak samo. Wyjaśniając ( Pierwszy dzień - bardzo ruchliwa, ciekawa ryba jakby nic się nie działo, drugi dzień - odmowa spożywania pokarmów oraz bardzo mało ruchu, bardziej dryfowanie w akwarium w pozycji nieruchomej, dzień trzeci- śmierć ). U wszystkich było identycznie. Najciekawszy jest fakt że krewetki żyją i mają się nieźle więc o co chodzi z tymi rybami. Chce mieć bardzo bojka ale nie kupie ryby dopóki nie dojdę to tego co jest przyczyną tego wszystkiego.

Gaber
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sie 07, 2022 1:37 am
Lokalizacja: City

Pomocy - bojownik

#45

Post autor: Gaber »

Są jakieś solidne szczeliny pomiędzy szybą nakrywkową a akwarium coby powietrze dostęp miało i nadmiar wilgoci odprowadzało? Może bojki padają na wskutek nadmiernej wilgoci i przyduchy w powietrzu którym oddychają?

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#46

Post autor: smolaa »

We wcześniejszym akwarium nie miałam pokrywy. W tym mam zaraz wyśle zdjęcie.
Dodano do tego postu po 5 minutach 53 sekundach
Obrazek

Agagin
Zapaleniec
Posty: 369
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy - bojownik

#47

Post autor: Agagin »

smolaa
To chyba kolega Gaber
Odkrył przyczynę...

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#48

Post autor: smolaa »

Myslicie ? Tam z dwóch stron jest po około 2cm przerwy.
Dodano do tego postu po 2 minutach 8 sekundach
https://diversa.com.pl/product-pol-557- ... rywka.html to jest dokładnie te akwarium.
Dodano do tego postu po 5 minutach 5 sekundach
A co z ph nie za twarde?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 369
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy - bojownik

#49

Post autor: Agagin »

Nie wydaje mi się, żeby takie ph już zabijało ryby...
Masz mało roślin w akwarium, więc nie ma co produkować tlenu w wodzie,a ten, który jest 'nad wodą ' pod pokrywą, wystarcza widocznie bojownikom na dwa dni...

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#50

Post autor: smolaa »

Okej. Trochę boje się spróbować wpuścić tam rybę i zabrać pokrywę. Nie chcę aby kolejna zginęła. Czyli krewetkom wystarcza a bojkowi nie? Dziwne, że takie akwaria sprzedają w zestawie.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 369
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy - bojownik

#51

Post autor: Agagin »

Akwarium może być dla krewetek:)albo ślimaków, roślin...
Bojownikom takie akwaria nie sprawiają przyjemności,bo są 'za wysokie '- samce mają długie płetwy i się muszą nimi namachać, żeby podpłynąć do góry i zaczerpnąć powietrza. Wiadomo, że wszyscy kupują,bo im się tak podoba...ale bojownikom by było lepiej w dłuższym a płytszym akwarium (chociaż twoje nie jest jakieś ogromne, tak tylko ogólnie mówię:).
Dodano do tego postu po 1 minucie 44 sekundach
Jak chcesz dobrze dla bojownika,to kup rośliny, które mają spore liście - tak, żeby się na nich mógł kłaść i odpoczywać pod samą powierzchnią wody,one tak lubią.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pomocy - bojownik

#52

Post autor: Kamil31 »

Brak tlenu dla ryb, solidna pokrywa plus brak napowietrzacza zewnętrznego,
zdejmij pokrywę, załóż spowrotem deszczownice, dostarcz tlenu.
Dlatego pytałem o różnice miedzy akwariami. Oczywiście wprowadzanie nowej rybki również z aklimatyzacja w nowej wodzie.

Czy ten filtr nie robi Ci pralki w akwarium, tak po zdjęciach widać jakby był bardzo mocny

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#53

Post autor: smolaa »

Nie już się uspokoił jak trochę popracował. Mam jeszcze jedno pytanie. Okej zdejmę pokrywę ale coś jeszcze nie dawało mi spokoju. Właśnie zrobiłam próbę octowa dla kamieni. I wydalają ogromna ilość bąbelków. Czy możliwe jest to że wcześniej przy 25l aż tak woda nie była twarda i ryby mogły w niej żyć a teraz gdy zmniejszyłam zbiornik jest toksyczna?
Dodano do tego postu po 4 minutach 9 sekundach
ObrazekObrazekObrazek

Zdjęcia z teraz, tafla się nie rusza :) + krewetka 😂

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pomocy - bojownik

#54

Post autor: Kamil31 »

Może tak być, zmniejszyła się ilość wody przez co stężenie wzrosło, jednak z 25l na 19l to nie jest aż tak duża różnica.
Jeśli chcesz to wykluczyć to usuń dodatkowo 2-3 kamienie.

Tafla wody jak delikatnie faluje to nie jest nic złego.

Przydałoby się trochę roślinek też tutaj aby bojownik miał gdzie się chować

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#55

Post autor: smolaa »

Okej zabrałam pokrywę i kamienie zostawiłam te dwa duże jak na zdjęciu. Zobaczę za pare dni czy pH się zmiejszyły. Jeżeli tak to myślicie aby spróbować z kolejnym bojkiem? Czy zrobić jakieś dodatkowe testy? Jeżeli tak to jakie?

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pomocy - bojownik

#56

Post autor: Kamil31 »

Zrobiłbym podmianę wody 50% jeszcze
Rośliny planujesz dokupić? Coś szybko rosnącego

Zrób te testy które posiadasz , np 2dni po podmianie wody

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#57

Post autor: smolaa »

Szczerze to myślałam o czymś mało wymagającym ( nie za bardzo lubię w roślinki ) Zastanawiałam się nad anubiasie (wiem ze wolno rośnie ). Jedyne testy jakie mam mam to paskowe i kropelkowe na pH. Mogę coś dokupić

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pomocy - bojownik

#58

Post autor: Kamil31 »

Ostatecznie dobre i anubiasy aby ten bojownik miał gdzie się chować. Ewentualnie test na No2 czy cykl azotowy się zakończył

boro1

Pomocy - bojownik

#59

Post autor: boro1 »

Gaber pisze: pn sty 23, 2023 4:56 pm Są jakieś solidne szczeliny pomiędzy szybą nakrywkową a akwarium coby powietrze dostęp miało i nadmiar wilgoci odprowadzało? Może bojki padają na wskutek nadmiernej wilgoci i przyduchy w powietrzu którym oddychają?
to pytanie czy stwierdzenie?
Kamil31 pisze: pn sty 23, 2023 10:29 pm Tafla wody jak delikatnie faluje to nie jest nic złego
dla bojownika nie
smolaa pisze: pn sty 23, 2023 5:49 pm A co z ph nie za twarde?
Ph nie może być twarde :)
Kamil31 pisze: pn sty 23, 2023 10:05 pm Brak tlenu dla ryb, solidna pokrywa plus brak napowietrzacza zewnętrznego,
zdejmij pokrywę, załóż spowrotem deszczownice, dostarcz tlenu
Bojownik tlen pobiera sobie z nad tafli, nie ma potrzeby natleniać wody. Pokrywy nie możesz zdjąć, bowiem ryba przeziębi się (różnica temperatury wody i powietrza)
Dodano do tego postu po 37 sekundach
Kamil31 pisze: pn sty 23, 2023 11:03 pm Zrobiłbym podmianę wody 50% jeszcze
proszę nie strzelaj, bojowniki nie tolerują za dobrze dużych podmian wody
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomocy - bojownik

#60

Post autor: Ziemiojad »

smolaa
Agagin sama hoduje bojowniki. Wie co pisze.
boro1 też dużo dobrego poradził Ci w poście jednym wyżej.
Zdejmowanie pokrywy, wymiana 50 procent wody w akwarium z labiryntami to proszenie się o kłopoty. Musisz pamiętać, że czasem na forum osoby piszą co przeczytały gdzieś a nie co robiły. Zanim coś wykonasz przemysl i się upewnij ile osób to radzi.

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#61

Post autor: smolaa »

Agagin napisała że może być tak, że powietrze, które jest nad taflą starcza bojkom na dwa dni. W takim razie już sama nie wiem. Specjalnie zamawiałam akwarium z pokrywą aby bojek nie miał różnicy temperatur. A teraz sama nie wiem co robić zdjąć czy zostawić? Te ph podobno nie powinno zabijać ryb. To w takim razie już serio się poddaje nie mam pomysłu co może je zabijać. Słabo mi się widzi robić testy na żywych istotach.
Dodano do tego postu po 1 minucie 43 sekundach
Ryby w tym momencie nie mam chwilowo zabrałam dwa kamienie i podmieniłam wode ale może tak z 20%. Chce zobaczyć czy ph się zmniejszy.
ODPOWIEDZ