Ciemny glon na liściach roślin

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#1

Post autor: MagnumOpus »

Dzień dobry, zwracam się do Was moi drodzy z prośbą o identyfikację i ewentualne podpowiedzi co do usunięcia glonu (?) przedstawionego na zdjęciach poniżej.

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) +/- 05.2021
2. Litraż i wymiary akwarium - 50l., na chwilę obecną nie jestem w stanie podać Wam wymiarów, można je jedynie oszacować na podstawie zdjęć.
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - Lampa o mocy 2000 lumenów, ,,samoróbka" zaizolowana z kabla i oddzielnej żarówki,
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - ok 6-8h dziennie.
5. Podłoże - Ziemia oraz piach, z tym, iż po tym długim czasie i regularnych podmianach, ziemi pozostało niewiele, a wynika to z faktu, że użyłem zbyt małej ilości podłoża (błąd przy zakładaniu akwarium).
6. Filtracja - Aquael Turbo 1000, filtr wewnętrzny.
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - Ogólne akwarium, próbowałem wskrzeszać rośliny stosując chemię, niestety bezskutecznie.
8. Ozdoby (jakie) - Niewielki korzeń i krzemień,
9. Rośliny (ile, jakie) - nie jestem w stanie ich wymienić, ale nie jest to gęsto obsadzony zbiornik/
10. Ryby (jw.) - Bojownik, 1 otosek (po zwalczeniu glonów dokupię ich jeszcze kilka), 4x kirysy i krewetki red cherry.
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - raz w tygodniu, zazwyczaj w niedzielę, w stosunku 50:50 woda demineralizowana i kranowa, ze względu na słabą jakość wody wodociągowej.
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - Węgiel Carbon firmy Aqua Hobby oraz nawóz mikro ,,For universal planted tank" marki VIMI.
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - Brak,
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - wyniki paskowe wg. aplikacji zachowane są w normie.
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - Nie wydaje mi się, być może zwiększyłem proporcję dodawania wody kranowej w stosunku do demineralizowanej, albo opuściłem jakąś podmianę, co stymulowało wzrost glonów przez podawanie nawozów.
16. Fotka -

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opis problemu - od dłuższego czasu walczę z glonami (?) przedstawionymi na zdjęciach powyżej. Nie mam pojęcia co może być przyczyną ich występowania, ale moje podejrzenia spadają na nawozy jakie stosuję. Parametry teoretycznie są w normie, mogę tak napisać jedynie na podstawie testów paskowych weryfikowanych przy pomocy aplikacji...
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#2

Post autor: Ziemiojad »

MagnumOpus pisze: wt mar 21, 2023 3:36 pm ale moje podejrzenia spadają na nawozy jakie stosuję
Być może. Generalnie dziwne, że dajesz nawóz mikro a nie dajesz makro.
Ale problemem na pewno jest słabe światło i świecenie tylko 6 godzin dziennie. Niektóre rośliny do wzrostu potrzebują 10 do 12 godzin świecenia.

Ale największym winowajcą jest na pewno ziemia pod piaskiem. Nie zakryłeś jej dobrze, no i nie wiesz co ci ona oddaje dziś do wody.
Jaki był cel dodania ziemi? Zwykły żwirek, nie kolorowany, nie bazalt, jest naprawdę świetnym wyborem do akwarium z niską technologią.

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#3

Post autor: MagnumOpus »

Pozostaje mi jedynie restart zbiornika i wyłożenie dna w odpowiedni sposób? Wcześniej wszystko rosło naprawdę w porządku, baniak wyglądał naprawdę estetycznie, musiałem go podocinać, bo wyglądał w pewnym momencie koszmarnie przez ten glon...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#4

Post autor: Dzik »

Czesc . To cala paleta glonow . Najgorsze to krasnale . Rosliny w tym stanie do smieci i jak piszesz ...restart . Jako podsypke uzyj np. Jbl aquabasis plus i na to jak pisze Ziemiojad drobny zwirek ok 5-6 cm . Filtra nie wyjmuj i nie plucz , reszta do wymiany . Zamknij to napowietrzanie i zrob cos ze swiatlem .

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#5

Post autor: MagnumOpus »

MagnumOpus pisze: wt mar 21, 2023 7:30 pm Pozostaje mi jedynie restart zbiornika i wyłożenie dna w odpowiedni sposób? Wcześniej wszystko rosło naprawdę w porządku, baniak wyglądał naprawdę estetycznie, musiałem go podocinać, bo wyglądał w pewnym momencie koszmarnie przez ten glon...
Dzik pisze: wt mar 21, 2023 9:17 pm Czesc . To cala paleta glonow . Najgorsze to krasnale . Rosliny w tym stanie do smieci i jak piszesz ...restart . Jako podsypke uzyj np. Jbl aquabasis plus i na to jak pisze Ziemiojad drobny zwirek ok 5-6 cm . Filtra nie wyjmuj i nie plucz , reszta do wymiany . Zamknij to napowietrzanie i zrob cos ze swiatlem .
Dziękuje Wam za odpowiedź, macie rację, to wygląda już tragicznie, przygotuje się do restartu, muszę uratować swoje rybki i resztę akwarium. Jeszcze raz serdeczne dzięki za profesjonalną pomoc i szybką pomoc.
Macie może jakieś porady co do restartu? Rybki wraz z krewetkami przetrzymać w wiadrze z napowietrzaczem?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#6

Post autor: Ziemiojad »

MagnumOpus pisze: wt mar 21, 2023 11:20 pmrestartu
Ja bym się nie spieszył.
Masz pomysł jakie podłoże? Jakie rośliny? Jaki nawóz? Czy wogóle będziesz nawozić? Czym i jak długo świecić? Chodzi o to, żebyś nie zrobił restartu a potem nie miał znowu glonów.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#7

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: śr mar 22, 2023 5:25 pmJa bym się nie spieszył.
Też bym się nie spieszył, akwaria dojrzewaja zwykle około roku.
Usuwaj glony ręcznie, usuwaj mocno zainfekowane liście, świeć z 2-3 godzinną przerwą w ciągu dnia (glony nie lubią przerwy, roślinom to nie przeszkadza), IMO odstaw chemię i nawozy, pożywkę dla roślin masz w podłożu.
Nie każda roślina się przyjmuje w każdym akwa, na 10 gatunków w Twoim przyjmą się ze 3-4 metodą prób i błędów.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ciemny glon na liściach roślin

#8

Post autor: Dzik »

Cale podloze jest zle i jest go zbyt malo. Wiecej nerwow i czasu zaoszczedzisz robiac restart . Tym bardziej , ze nie ma ryb . Akwarium ma juz 2 lata prawie , wiec mysle ze mialo czas dojrzec .
ODPOWIEDZ