Osad na żwirku

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Osad na żwirku

#1

Post autor: malgosia_mc »

Cześć,
Od kilku dni mam na żwirku taki dziwny osad, do tej pory był w warstwie głębszej ale dziś zaczął wychodzić na powierzchnię, czy ktoś z Was ma pomysł co to może być i czy coś z tym robić?

Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Osad na żwirku

#2

Post autor: Dzik »

Czesc . Opisz akwarium i daj fote calosci . Co to za podloze ?

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Osad na żwirku

#3

Post autor: malgosia_mc »

Podłoże to żwirek 2-4mm pomieszany nieco z takim drobnym jak piasek, dosypane jest też z pół woreczka żwirku ceramicznego. Pod spodem jest podłoże JBL Aqua Basis plus, generalnie to jest tego chyba za grubo ale wsypałam tyle ile mi wyliczyli w akwarystycznym żwirku i cały worek tej ziemi.
Akwarium ma 94l, aktualnie ma jakieś około 6 tygodni, wystartowane za szybko ale parametry azotu są już OK, CO2 jest za mało bo indykator jest niebieski, pH 7,5. Filtr zewnętrzny kubełkowy z matrixem, gąbką i ceramiką aquaela (planuję tę caramikę wymienić ale ostatnio czasu na wszystko brak), w akwarium jest 10 otosków, 10 razbor klinowych, 9 mikrorazbor i 8 bystrzyków, kilka krewetek. Jak czyszczę podłoże to staram się bardzo nie grzebać w żwirku żeby go nie mieszać z tą ziemią i wydaje mi się że raczej się nie pomieszał bo jest go bardzo gruba warstwa nad tą ziemią (początkowo myślałam że to może ta ziemia się pomieszała ale to się powiększa a przez tydzień nie ruszałam podłoża) 🤔
Obrazek
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 596
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Osad na żwirku

#4

Post autor: Karat »

To okrzemki. Pojawiają się na etapie dojrzewania akwarium, same znikają po pewnym czasie
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Osad na żwirku

#5

Post autor: Dzik »

Wszystko w porzadku . Ten glon miedzy szyba a zwirem latwo usuniesz przy pomocy platynowej karty kredytowej american expres .

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Osad na żwirku

#6

Post autor: malgosia_mc »

Dzięki za odpowiedzi ☺️
Dzik pisze: sob kwie 29, 2023 11:42 am glon miedzy szyba a zwirem latwo usuniesz przy pomocy platynowej karty kredytowej american expres .
Niestety mam tylko złotą ale może uda się kartą stałego klienta Ikea 😁
ODPOWIEDZ