Wicienie?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#1

Post autor: Vero »

1. Litraż zbiornika – 200l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – listopad 2022/dojrzałe
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Tetra IN 1000 Plus włączony 24/dobę
4. Gatunki i ilość ryb – 6 skalarów, 6 żałobniczek, 3 tetry glo fish, 5 sumików szklistych, 7 zbrojników
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa – Jest
10. Oświetlenie – 9 godzin dziennie ostatnio wstrzymane ze względu na leczenie
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – MikroM 20 ml co tydzień, BiCarbon Wet 4ml naco tydzień, ostatnio wstrzymane
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – NH3- 0, No3- 0, No2- 40 mg/l, Ph 7,5
13. Temperatura w zbiorniku – 26*C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 25W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Co tydzień podmiana około 30% wody, odmulanie raz na 2 miesiące, filtr czyszczony w razie potrzeby kiedy osłabia się przepływ powietrza
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - Objawy zauważyłem około 2 miesięcy temu, skalarowi wzdął się brzuch, a następnie w okolicach głowy pojawiły się małe otwory w których zauważyłem coś białego. Po kilku dniach zauważyłem również galaretkowate białe, przeźroczyste odchody. Uznałem że to wicienie i rozpocząłem leczenie Protocaps M zgodnie z dawkami podanymi na opakowaniu (4 tabletki przez 3 dni, 5 dni przerwy, kolejne 3 dni po 4 tabletki) Nastąpiła poprawa, jednak w dalszym ciągu brzuch był wzdęty. Po jakimś tygodniu znów pojawiły się otwory i białe coś zaczęło wychodzić z dziur (wygląda trochę jak pryszcz). W międzyczasie kolejny skalar się zaraził. Spuchł mu brzuch oraz zaczęły się strzępić płetwy. Straciły również część koloru. Zdechła jedna z żałobniczek, natomiast tetra glo fish zaczęła dziwnie pływać (tak jakby szarpiąc w górę) Po podaniu leku pływanie wróciło do normy, jednak u innych ryb nie nastąpiła poprawa. Skalary nie mają apetytu i raczej izolują się w kącie akwarium. Zwiększyłem dawkę o połowę Protocaps M, jestem po pierwszej części kuracji, jednak efekty są słabsze. Dodatkowo karmię je czosnkiem w granulkach. Proszę o pomoc w diagnozie oraz wskazówki w leczeniu.
20. Zdjęcie –

Skalar z płetwami bez koloru
Obrazek

Spuchnięty brzuch żałobniczki
Obrazek

Tetra glo fish
Obrazek

Skalar z "pryszczami"
Obrazek
Obrazek

Całość akwarium
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wicienie?

#2

Post autor: Dzik »

Czesc . Czym mierzone parametry ? No3=??? No2=??? I pozostale . W takich warunkach jak na foto i przy takich parametrach ryby beda lapac wszystkie mozliwe choroby . Akwarium wyglada kiepsko ( delikatnie ujmujac) . Odstaw leki i popraw warunki . Poczytaj o zakladaniu akwarium i wymaganiach ryb .

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#3

Post autor: Vero »

Witam. Mierzone testami zoolek a ph mierzone tropical. NH3= 0, NO3= 0, NO2= 30 mg/l, Ph= 7,5. Akwarium wyczyściłem, odmuliłem, rośliny przyciąłem. Przed zakładaniem trochę czytałem, na pewno akwarium jest dojrzałem i temperatura chyba dopasowana. Co jeszcze mogę poprawić i jak pomóc tym już zarażonym?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wicienie?

#4

Post autor: Ziemiojad »

Vero pisze: ndz maja 28, 2023 4:58 pm NO3= 0, NO2= 30 mg/l,
Jesteś pewien że nie odwrotnie? NO2 = 30? Zabijasz ryby. Przestań leczyć ryby. Nie wiesz czy są chore więc jeszcze bardziej im szkodzisz.

Kiedy założyłeś akwarium?

Mauree
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Wicienie?

#5

Post autor: Mauree »

Wydaje mi się że mylisz NO2 i NO3. NO2 powinno być znacznie niższe niż 1, a NO3 może wynosić 30

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#6

Post autor: Vero »

Rzeczywiście pomyliłem, NO3 30 mg/l, NO2 bliskie 0. Akwarium posiadam od listopada zeszłego roku. Z tego co wyczytałem na forach podejrzewałem wicienie i początkowo leczenie przynosiło skutki. W akwarium umieściłem skalary które odratowalem od kuzyna który o nie nie dbał, więc próbowałem urozmaicić im dietę min. mrożoną ochotką. Dodatkowo stąd myślałem że to mogą być jakiegoś rodzaju pasożyty

Mauree
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Wicienie?

#7

Post autor: Mauree »

Jak dokładnie Twoj test bada NO2? Są takie które wyłapuja dopiero 1 mg. A już 0.3 może być niebezpieczne. Czy masz w filtrze wkład węglowy do usuwania zanieczyszczeń chemicznych?

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#8

Post autor: Vero »

To test kropelkowy dokładność ma 0,025 mg/l więc zdecydowanie poniżej 0,3 będzie. Filtr zwykły gąbkowy, nie ma o ile wiem wkładów węglowych
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wicienie?

#9

Post autor: Ziemiojad »

Vero pisze: ndz maja 28, 2023 7:29 pm próbowałem urozmaicić im dietę
Czasami ryby tak reagują na zmianę diety. Inną konsystencją. Nie trzeba od razu ich leczyć. To jak z ludźmi. Jeśli rozumiesz o czym pisze...
Dodano do tego postu po 2 minutach 17 sekundach
Zrób im głodówkę z dwa dni, bo chyba im nie żałujesz żarcia.

Mauree
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Wicienie?

#10

Post autor: Mauree »

Wkładem węglowym usuwa się pozostałości leków po leczeniu. Można też dołożyć napowietrzacz. Czasem rybom po prostu robi się lepiej od napowietrzania nawet jeśli filtr jest teoretycznie wystarczający pod względem natleniania. Czy masz stałą temperaturę w akwarium?

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#11

Post autor: Vero »

Czy zmiana diety mogła spowodować pojawienie się pasożytów lub czegoś podobnego? W okolicy głowy i skrzeli skalar ma takie małe dziurki a z nich wystaje coś białego. Wychodzi to też na zewnątrz. Z głodówka jasne zastosuję. Temperatura jest 26*C czasem o stopień niższa po zgaszeniu świateł ale nigdy więcej. Czy powinienem zainwestować w filtr z wkładami węglowymi?

Mauree
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Wicienie?

#12

Post autor: Mauree »

Sprawdź czy jest możliwość włożyć czasowo wkład węglowy dodatkowo do tych wkładów gąbkowych które masz. Skoro masz dobre azotany i azotyny to szkoda by było zmieniać stabilny filtr. Podmiany wody też stopniowo usuną pozostałości lekow.

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#13

Post autor: Vero »

Mam filtr dwukomorowy w każdej komorze po dwie gąbki, więc wyciągnę je z jednej komory i dokupię wkłady węglowe. Podmiany wody robię raz w tygodniu, więc raczej szybko się pozbędę resztek leków?

Mauree
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Wicienie?

#14

Post autor: Mauree »

Wkład węglowy jest zwykle nieduży spróbuj go dopchnąć do gąbek na wierzch żeby nie stracić stabilności filtra . Ewentualnie włóż za jedną z dwóch gąbek w jednej z komor. Wkład węglowy po ok 3 tygodniach należy wymienić lub wyrzucić bo jest on nietrwały. Pamiętaj że gąbki mogą być różne o różnym przeznaczeniu nie wiem jak u Ciebie . Wielu akwarystów stosuje wkład węglowy tylko czasowo po leczeniu

Autor
Vero
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 27, 2023 8:22 pm
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Wicienie?

#15

Post autor: Vero »

Wszystkie 4 gąbki są takie same. Dziękuję za pomoc, postaram się mieć te wkłady jak najszybciej
ODPOWIEDZ