Akwa i bocje

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
krzysztofb51
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt maja 19, 2023 9:52 pm
Lokalizacja: Janówek drugi
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwa i bocje

#1

Post autor: krzysztofb51 »

Dzień dobry,
Przymierzam się do założenia akwa 375l (150x50x50). Obsada będzie się składała głównie z bocji wspaniałych, na tą.chwile posiadam 3 ( w planach kupno kolejnych co najmniej 4) w spadku ale maja za małe akwa dlatego decyzja o powiększeniu. Ogólnie szukam jakiś inspiracji jak urządzić akwa o tym litrażu dla bocji oraz może jakiś wskazówek czego unikać, czego nie robić, czy więcej roślinności czy trochę kamieni nie zaszkodzi, czy podłoże na ziemi ogrodowej będzie złym pomysłem? Jaki byłby dobry żwirek (obecnie mam czarny i powiem że wszystko na nim widać). Zdjęcia mile widziane:)

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwa i bocje

#2

Post autor: taipan3 »

Co do bocji to mam bardzo mieszane uczucia. Mam ich 5. Dopóki były młode to szalały po całym akwarium. Teraz pojawiają się rannym świtem, załapią się na jedzenie i potem cały dzień ich nie widać.

Autor
krzysztofb51
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt maja 19, 2023 9:52 pm
Lokalizacja: Janówek drugi
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwa i bocje

#3

Post autor: krzysztofb51 »

Będą też inne ale główna obsada jednak bocje, mam 3 na tą chwilę największą ok 15cm najmniejsza ok 10cm, są płochliwe ale i tak jest lepiej jak było kiedyś że wogole nie chciały się pokazywać teraz w ciągu dnia pływają
Dodano do tego postu po 1 dniu 10 godzinach 21 minutach 4 sekundach
Widzę dużego odezwy nie ma.
Może zapytam tak:
Czy akwa na ziemi ogrodowej i przykryte 4cm warstwa żwiru będzie ok przy bocjach i zbrojnikach ?
Czy 2 filtry ultramax 1500 i multikani 800 będą ok przy 375l.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwa i bocje

#4

Post autor: Ziemiojad »

krzysztofb51 pisze: pt cze 09, 2023 9:08 am Czy akwa na ziemi ogrodowej i przykryte 4cm warstwa żwiru będzie ok
Nie robiłem nic na ziemi więc trudno mi jakoś entuzjastycznie podejść do tego tematu. Ale z opisów jakie pamiętam wydaje mi się, że 4 cm to może być wogóle bardzo mało, żeby zasypać dostęp do ziemi.

Jest mały odzew bo sezon letni się zaczął.

Bocje. Hm. Nie ma mniejszych ryb?

Autor
krzysztofb51
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt maja 19, 2023 9:52 pm
Lokalizacja: Janówek drugi
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwa i bocje

#5

Post autor: krzysztofb51 »

Są mniejsze ale bocje są ładne :) będą też inne mniejsze:)
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Akwa i bocje

#6

Post autor: A.G.A. »

Poczytaj o miejscach, gdzie bocje żyją w naturze.
Miękka woda, mało światła, liście, korzenie, patyki, gładkie kamienie i drobny żwirek, piasek, mało roślin, dużo kryjówek 🙂
Docelowo chcesz mieć 7 sztuk. Wydaje mi się, że 375l to trochę mało.
Cokolwiek to było, było piękne :) ale ja zasługuję na najpiękniejsze.

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwa i bocje

#7

Post autor: taipan3 »

Ja bym ci polecał limnobium .Zacienią akwarium i bocje na pewno będą z tego zadowolone.
Z tymi kryjówkami to bym polemizował, moje bocje mają i korzenie i jaskinie z lawy wulkanicznej , ich ulubione miejsce jest za grzałką i za filtrem.
To prawie jak moje koty , były zachwycone nowym drapakiem , ale tylko dlatego ze był zapakowany w kilka pudełek kartonowych. A pudełka to jest to co koty uwielbiają.

Autor
krzysztofb51
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt maja 19, 2023 9:52 pm
Lokalizacja: Janówek drugi
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwa i bocje

#8

Post autor: krzysztofb51 »

Odświeże temat, powiedzcie mi czy sam żwir kwarcowy o granulacji 1-3mm będzie dobrym podłożem dla bocji?
Chciałbym jeszcze sporo roślin posadzić i tu się zastanawiam czy pod żwir dać ziemię ogrodowa ale się waham czy przy bocjach i sporych zbrojnikach ( ok 10cm) jest to możliwe.

Akwarium 375l, 150cm długości, 50kg żwiru już poszło ( warstwa ok 5cm) jestem już na etapie dekorowania ale mogę jeszcze wszystko zmienić.
Obsadę jaka planuje to:
Bocje wspaniałe 6szt
Skalary 6 szt
Razbory klinowe 30-40szt
Zbrojniki 2szt ok 10cm
I jeszcze jedno czy zalewając wodę do akwarium lepiej wlewać wodę prosto z kranu (posiadam wodę ze studni) czy lepiej przygotować wodę ro i zmineralizowac ją ale przygotowanie tyłu litrów wody to jakieś 4 dni i nie mam gdzie jej przechowwać.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwa i bocje

#9

Post autor: Krolic »

Siema. Co do ziemi wg mnie jak dasz siatkę na ziemie to bedzie ok. U mnie zbrojnki rozwalalb troche piach ale dokopywaly sie tylko do siatki. Dolek sie zastplalo i bylo ok :) Co do wody. Bardzo ciezko cos poradzić nie znajc jej parametrów :) ph i twardosc by sie przydala. Masz testy?

Autor
krzysztofb51
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt maja 19, 2023 9:52 pm
Lokalizacja: Janówek drugi
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwa i bocje

#10

Post autor: krzysztofb51 »

pH 8
Kh ok 10
Gh ok 20 albo jeszcze wiecej
Dodano do tego postu po 15 minutach 10 sekundach
Co do siatki to nie wiem czy to dobry pomysł, przy przesadzaniu roślinek ciężko wyciągnąć albo i wogole się nie da wyciągnąć roślin jak się wplacza w siatke

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwa i bocje

#11

Post autor: Krolic »

krzysztofb51 pisze: pn gru 11, 2023 7:27 pm Co do siatki to nie wiem czy to dobry pomysł, przy przesadzaniu roślinek ciężko wyciągnąć albo i w ogóle się nie da wyciągnąć roślin jak się wplacza w siatke
dokładnie tak jest jak napisałeś. Jak wrosną w siatkę to tylko nożyczkami je usuniesz. Natomiast jak nie dasz siatki to wg mnie zapomnij o zbrojnikach. One potrafią naprawdę narozrabiać. O bocjach wspaniałych nie bede sie wypowiadał bo ich nie miałem (tylko przez chwile od znajomego na przetrzymanie)ale to jest olbrzymia i silna ryba i obstawiam ze jak odpali ogon to tez przekopie Ci dno..
Dodano do tego postu po 1 minucie 43 sekundach
krzysztofb51 pisze: pn gru 11, 2023 7:27 pm pH 8
Kh ok 10
Gh ok 20 albo jeszcze wiecej
no do bani masz te parametry.. to tak bardziej pod malawi a nie to co chcesz trzymac ;) najlepiej byłoby nabyć filtr ro... i mieszać kranówę z ro..

Autor
krzysztofb51
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt maja 19, 2023 9:52 pm
Lokalizacja: Janówek drugi
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwa i bocje

#12

Post autor: krzysztofb51 »

Na tą chwilę zbrojniki nie kopia mi strasznie a mają jakieś podłoże aktywne, myślę że nawet dziury 3cm nie robią ale nie znaczy że w nowym akwarium tego nie zrobią. Bocje nie zauważyłem żeby ryly jak dziki ale fakt jak się przestraszą to jak tym ogonem pociągnie to mały kraterek się robi. Wodę natomiast filtruje prze ro i mam mineralizator
ODPOWIEDZ