białe plamy na płetwie bojownika

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
veks21
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 31, 2023 8:44 pm
Lokalizacja: Białystok

białe plamy na płetwie bojownika

#1

Post autor: veks21 »

Cześć wszystkim,
w maju kupiłem bojownika samca, więc mam go już kilka miesięcy. Wcześniej nie miałem nigdy ryby więc za bardzo się nie znałem. Rybka pływa w akwarium 20l, ma różne muszle i dużo sztucznych roślin. Apetyt ma bardzo dobry, karmię go 2 razy dziennie za każdym razem wrzucam po 4 kulki i po chwili już ich nie ma. Jeżeli chodzi o to czy jest żwawy to myśle że tak, bo i pływa ale i też czasami się schowa na dłuższy czas. Akwarium jest nie okryte, nie mam też grzałki i filtra. Wodę zmieniam w całości co 3 tygodnie. Jeżeli coś robię źle to chętnie posłucham waszych porad. Ale jestem tu z innym pytaniem. Chodzi o płetwy bojownika. Jak go kupiłem to wyglądał tak jak na pierwszym zdjęciu. To co na dolnej płetwie widać to taki biały basek końcówki płetwy, ale to już miał jak kupiłem go. Czy to może być jakaś choroba czy poprostu takie coś ma po prostu on ma ? Druga sprawa na pierwszym zdjęciu płetwy wydają się takie jakby były razem i dłuższe, natomiast na drugim i trzecim zdjęciu zrobionym dzisiaj płetwy jakby były krótsze i odzielone od siebie. Czy mam powody do niepokoju czy poprostu jestem przewrażliwiony ? Będe wdzięczny za udzielone odpowiedzi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#2

Post autor: Agagin »

veks21
Nawet nie wiem od czego zacząć...
Bojownika się karmi raz dziennie 1 granulką max (i nie tylko tym,pokarm powinien być zróżnicowany)
Bojownik musi mieć co najmniej 26 stopni, czyli bez grzałki się nie obejdzie
Sztuczne rośliny nie uszczęśliwią żadnej ryby, bojownika też nie.
Akwarium bez filtra może mieć profesjonalista w akwarium z dużą ilością roślin,a nie osoba bez doświadczenia
Muszle są fajne dla innych ryb,bojownikowi raczej obojętne
Generalnie to cud moim zdaniem, że on już parę miesięcy przeżył w takich warunkach (bez obrazy:).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#3

Post autor: Ziemiojad »

veks21
Słuchaj się koleżanki. Ona ma naprawdę doświadczenie w hodowli tych ryb. I nie obrażaj się. Po prostu zadbaj o dobrostan ryby jakąkolwiek będziesz mieć. Grzałka, filtr, rośliny. Jakiś sensowny wygląd i będziesz się cieszyć pięknym akwarium i zdrowymi rybami.
Dodano do tego postu po 57 sekundach
Ziemiojad pisze: pt wrz 01, 2023 11:51 am Wodę zmieniam w całości co 3 tygodnie
Nie rób tego.
Wystarczy 10 procent co tydzień.
Dodano do tego postu po 39 sekundach
Ziemiojad pisze: pt wrz 01, 2023 11:52 am Czy mam powody do niepokoju
Bardzo duży powód.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#4

Post autor: Agagin »

Ziemiojad
A no tak,o zmianie wody zapomniałam wspomnieć, dzięki:)

Autor
veks21
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 31, 2023 8:44 pm
Lokalizacja: Białystok

białe plamy na płetwie bojownika

#5

Post autor: veks21 »

Agagin
A czy mogłabyś napisać co teraz mam robić, żeby jeszcze bardziej nie zaszkodzić mu zmianami ? Chodzi mi na przykład o grzałkę, jaką mam ustawić temperaturę na początek, bo jeśli ustawię od razu na 26 to pewnie źle się to skończy ? Kolejna sprawa, jak ma wyglądać karmie bojownika, czy tak jak mówiłas żeby raz dziennie jedną kulkę mu dawać tylko ? Jeśli chodzi o wodę to zmiana 1/3 tylko ale co jaki czas i co wtedy z tym brudem co zostaje na dnie ? I jakie ph i twardość powinna mieć taka woda ? I najważniejsze pytanie, czy muszę iść z nim do weterynarza żeby go zbadał, czy wystarczą na razie te zmiany ? Wiem że te pytania może są głupie, ale w internecie każdy co innego pisze a w sklepie zoologicznym w którym kupywałem go powiedziano mi że filtr i grzałka mu nie jest potrzbna
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#6

Post autor: Ziemiojad »

veks21 pisze: pt wrz 01, 2023 4:15 pm sklepie zoologicznym w którym

Zmień sklep.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

białe plamy na płetwie bojownika

#7

Post autor: Mauree »

Zmiany faktycznie trzeba wprowadzać powoli. Na grzałce z termostatem możesz ustawić pierwszego dnia 24.5 stopnia jeśli dotąd było 24. Następnego dnia 25. Wody też nie należy zmieniać więcej niż 1/3. Jeśli chodzi o brud na dnie to można go odessać rurka ta która ściągasz wodę przy podmianie. , Albo nawet grubszym wężykiem , on kosztuje dosłownie kilka zlotych. Jak już zrobi się ciśnienie po prostu zbliżasz ten zanurzony w wodzie koniec rurki do dna i ściągasz mul. Wydaje mi się że odmulacze są zbyt duże do akwarium 20 litrów i dość drogie.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#8

Post autor: Agagin »

Mauree
Tak jak mówisz,odmulacz niepotrzebny. Zresztą,przy jednym bojowniku w takim akwarium,na dnie nawet mało 'brudu' zostanie...
veks21
Jak masz granulkę,to najpierw ją namaczasz w wodzie (w kieliszku jak do wódki np), ona pęcznieje,wrzucasz rybie i ona ją je - nic nie spada na dno. Mrożone/suszone robaki (bojowniki są mięsożerne)- wrzucasz parę sztuk naraz -tyle, żeby zjadł naraz wystarczy. Raz dziennie. A jak przez parę dni go nie nakarmisz,to też mu się nic nie stanie.
Co do weterynarza to nie wiem,ilu się zna na rybach i ci rzeczywiście pomoże,a ilu tylko wyciągnie kasę.
Grzałka tak jak kolega powyżej mówił - stopniowo zwiększać temperaturę. Filtr jakikolwiek,ale żeby był...i normalne rośliny,nie sztuczne:)

Bella
Gaduła
Posty: 107
Rejestracja: sob mar 10, 2018 11:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bella
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#9

Post autor: Bella »

Bojownik powinien mieć przykryte akwarium, aby nie przeziębił sobie labiryntu.
A rybka nie wygląda na chorą na zdjęciach, aczkolwiek poprawa warunków konieczna, jeśli chcesz się nią długo cieszyć:)

Autor
veks21
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 31, 2023 8:44 pm
Lokalizacja: Białystok

białe plamy na płetwie bojownika

#10

Post autor: veks21 »

Agagin pisze: sob wrz 02, 2023 12:07 am Jak masz granulkę,to najpierw ją namaczasz w wodzie (w kieliszku jak do wódki np), ona pęcznieje,wrzucasz rybie i ona ją je - nic nie spada na dno. Mrożone/suszone robaki (bojowniki są mięsożerne)- wrzucasz parę sztuk naraz -tyle, żeby zjadł naraz wystarczy. Raz dziennie. A jak przez parę dni go nie nakarmisz,to też mu się nic nie stanie.
Co do weterynarza to nie wiem,ilu się zna na rybach i ci rzeczywiście pomoże,a ilu tylko wyciągnie kasę.
Grzałka tak jak kolega powyżej mówił - stopniowo zwiększać temperaturę. Filtr jakikolwiek,ale żeby był...i normalne rośliny,nie sztuczne:)
Zrobiłem tak jak napisałaś, bojownik na filtr, żywe rośliny, temepraturę 26 stopni, akwarium ma 30 litrów i jest przykryte, mam jednak pytanie do tych płetw, na pierwszym zdjęciu czyli wtedy gdy go kupiłem, ma płetwy takie puszyste i równe, natomiast na drugim zdjęciu 4 miesiące po zakupie, płetwy są takie poszarpane i nie są takie puszyste, czy to jest jakaś choroba i czy da się poprawić jakoś ich wygląd, będę wdzięczny za jakieś wskazówki

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#11

Post autor: Agagin »

veks21
Dawaj zdjęcie akwarium i ryby:)
Ja nigdy nie miałam problemu z płetwami, chyba że bojek się gdzieś zahaczył,ale to chyba raz mi się zdarzyło...albo jak go samice obgryzły:) od kiedy jest w nowych warunkach?od kiedy ma takie postrzępione płetwy i czy cały czas są takie same czy to się pogarsza?

Autor
veks21
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw sie 31, 2023 8:44 pm
Lokalizacja: Białystok

białe plamy na płetwie bojownika

#12

Post autor: veks21 »

Agagin
Całą historię jakie miał warunki opisałem już na górze, od września ma zmienione warunki, czyli akwarium 30l. z przykryciem, grzałka i filtr, woda zdemineralizowana plus kupiłem jedną roślinę żywą. Płetwy raczej się nie pogarszają, ale jak kupiłem go w maju to miał takie piękne puszyste i równe(zdjęcie 1), a później stały się takie poszarpane i jakby sklepione(zdjęcie2, 3), nie wiem czy to jest jakaś choroba czy to się stało od tych warunków w akwarium, czy istnieje jakiś sposób aby jakoś odbudować te płetwy ? Druga sprawa, miesiąc temu kupiłem żywą roślinę i dzisiaj zauważyłem że na łodydze która ma ucięty liść(był już obcięty jak kupiłem) pojawił się biały puch, nie wiem co to jest wygląda jak pleśń, ale przeczytałem że to mogą być jakieś śluzawki czy coś takiego. Czy to jest szkodliwe dla bojownika, czy mam wyrzucić roślinę ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#13

Post autor: Agagin »

Czy jest jakiś konkretny powód tego, że w ogóle nie masz podłoża w akwarium?
Rośliny wyrzuć jak najbardziej - te plastikowe.
W podłożu posadź normalne, żywe rośliny (bez doniczek).
Czym go karmisz poza granulkami?i jakie to granulki? są specjalne pokarmy dla bojowników, podobno poprawiające budowę i kolor ryb.
O śluzawce nie słyszałam...śluzowce się zwykle pojawiają na korzeniach w niedojrzałym akwarium - ale u ciebie się nie bardzo mają gdzie pojawić,skoro masz tylko jedną roślinę... powinno się dać to ręcznie usunąć.
Powiem szczerze, że nie wiem jak w takim akwarium przebiega proces dojrzewania,skoro nie ma podłoża a filtr i jedna roślina dopiero od niedawna są...
Generalnie powiem tak - jeszcze długa droga przed tobą :)

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

białe plamy na płetwie bojownika

#14

Post autor: Mauree »

Jak rybka już pływa, trudno byłoby ułożyć podłoże. Może posadzić rośliny w doniczkach?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#15

Post autor: Agagin »

Mauree
Ja już parę razy dokladałam podłoże: albo ostrożnie i powoli, żeby ryb nie stresować,albo ryba na parę godzin do innego akwa/wiadra. Lepsze to, niż ryba w samym szkle z plastikiem,moim zdaniem...

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

białe plamy na płetwie bojownika

#16

Post autor: Mauree »

A jeśli dokładałas podłoże to jakie? Bo to chyba nie każde tak można? Widać, ze Autor wątku bardzo stara się stworzyć rybce jak najlepsze warunki i ceni Twoje rady

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

białe plamy na płetwie bojownika

#17

Post autor: Agagin »

Mauree
Np piasek,bo źle zrobiłam od początku i mi kiryski rozkopały szybciej niż się spodziewałam:) więc robiłam nową/większą plażę. Żwirku też dosypywałam. Początki akwarystyki nie były łatwe, robiło się błędy,i robi nadal:)
To, że kolega coś się stara i zmienia to widzę, dlatego się staram doradzać dalej, żeby było jeszcze lepiej.

Gaber
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sie 07, 2022 1:37 am
Lokalizacja: City

białe plamy na płetwie bojownika

#18

Post autor: Gaber »

Polecam obejrzeć wszystkie pozostałe odcinki od "Flower Fish"
ODPOWIEDZ