Sinice, okrzemki i takie tam...

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Redzik
Gość
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 02, 2023 7:55 pm
Lokalizacja: Wołomin
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Sinice, okrzemki i takie tam...

#1

Post autor: Redzik »

1. Data zalania: 15 października, stary dwuletni piasek, jakieś 20 procent starej wody, filtr pracujący bez przerwy w starej wodzie w wiaderku (o tym wszystkim dalej).
2. Akwarium ma 105 litrów, jakieś 80 litrów wody netto.
3. Oświetlenie słabe, na tym się nie znam, jest to standardowe oświetlenie z zestawu Aquael Day & Night 75, prawie brak oświetlenia słonecznego, "ciemna" kuchnia.
4. Czas świecenia: 10 godzin.
5. Podłoże: piasek.
6. Filtr: wewnętrzny, Eheim Bio Power 200.
7. Cel, ma to w miarę wyglądać :P
8: Ozdoby: korzenie red moor i dark wood + czerwona lawa.
9: Rośliny: myślę, że średnia ilość. Kryptokoryny, żabienica i anubiasy.
10: Obsada: trochę za dużo, ale tak wyszło. Bojownik X 1, Razbory (Klinowe i Hengela) x jakieś 22 sztuki. kirysek Panda x5.
11. Podmiany wody z raz w tygodniu, prosto z warszawskiego kranu, jakieś 15 - 20 %.
12. Nawozy: nie, nie znam się na tym.
13. CO2: leję rano carbo w płynie.
14: Parametry wody: to moje pierwsze testy kropelkowe, ale: PH 7-8 (Zoolek) ; GH 13-14 (Zoolek) ; KH 7-8 (Zoolek) ; NO2 0 (Seachem) ; NO3 5 (Seachem) ; PO4 0,05 (Easy Life) ; SIO4 0,1 (JBL).
15. Opis będzie poniżej.
16. Zdjęcia brak, ale opis pewnie wystarczy,

No to pokolei... Akwarium sobie żyło z problemami większymi, mniejszymi jakieś dwa lata z haczykiem, ale było w sumie OK. Awaria sprzętu kuchennego spowodowała konieczność spuszczenia wody z akwarium (przesunięcie szafki), co by zrobić miejsce na wymianę lodówki ;) Całe podłoże, piasek, zostało wilgotne. Rośliny i ozdoby wyjęte, bo rybek nie dało się wyłowić. Filtr pracował dwa dni w wiaderku w wodzie spuszczonej z akwarium.
Zakładamy akwarium od nowa... Korzenie, kamienie, rośliny, woda którą się dało zebrać ze "starego" akwarium. Rybki wróciły od razu do zbiornika. No i teraz... Tak, są okrzemki. Myślałem, że przejdą, nie, nie znikają, mają się dobrze. Do tego przylazły sinice. No tak na 95%, miałem kiedyś, widziałem, czułem :)

Jak żyć, co robić? Mam drugi filtr wewnętrzny w szufladzie, mogę go śmiało użyć, gdyby jakieś media trzeba było użyć.

sumojad
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr lis 22, 2023 10:10 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Robert
Płeć:

Sinice, okrzemki i takie tam...

#2

Post autor: sumojad »

Witam.
Jest parę sposobów. Zaciemnić na parę dni więcej tlenu, różne środki chemiczne, lampa uv. Ogranicz CO2. Po co lejesz carbo codziennie. Ogranicz.
Pozdrawiam.

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Sinice, okrzemki i takie tam...

#3

Post autor: Mauree »

Kolega mi radził, żeby dodać do wody kwasów humusowych w celu nadania lekko słomkowego koloru wody, co stworzy naturalny filtr zmniejszający ilość światła, potrzebnego glonom . Najlepiej takich, które nie zmieniają pH wody, chyba, że rybki lubią kwaśna wodę, wtedy można też dodać szyszki olchy

Autor
Redzik
Gość
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 02, 2023 7:55 pm
Lokalizacja: Wołomin
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Sinice, okrzemki i takie tam...

#4

Post autor: Redzik »

Szyszki olchy, liście dębu, liść ketapangu, kora brzozy, to trafia do akwarium co jakiś czas. Lubię taki trochę śmietnik na dnie.
ODPOWIEDZ