Zielony glon

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zielony glon

#1

Post autor: MagnumOpus »

Witam Państwa.
Mam problem w zbiorniku, akwarium 160l na ziemi ogrodowej (ziemia do ziół), na niej i dookoła lawa wulkaniczna, drobny żwir, jeszcze drobniejszy i delikatna warstwa piasku.
Na zdjęciach poniżej widać z czym się spieram, robię raz w tygodniu podmiany ok 30, ostatnio nawet 40%, z tym że zachowuję proporcję 1:1 wodę kranową z RO, ponieważ kranówka jest niesamowicie twarda.
Zaopatrzyłem się w algen stopp general, zbiornik jest po pierwszej dawce, leje ok. 3 ml carbo w płynie, nie nawożę, ani nie robię testów, chciałem obejść się dotychczas bez nich. Akwarium działa od wakacji zeszłego roku, nie ściągałem glona z tylnej szyby. Świecę 8h, mam dwie świetlówki, jedna to:
AQUAEL LEDDY TUBE 14W PLANT 2.0 9000K 70CM,
druga też aquaela odrobinę krótsza ale wydaje mi się że o jednakowej mocy.
Temperatura 25 stopni, filtr to Tetra ex 700 Plus. Czyściłem go dotychczas raz i to zaledwie kilka dni temu.

Obsada:
4x otosek,
3x bystrzyki ozdobne,
3x kakadu,
4x tetry cesarskie,
5x bystrzyk amandae,
3x kirys

Bardzo serdecznie proszę o wypowiedź, co może być nie tak. Dosadziłem więcej roślin, spodziewam się, że ziemia puszcza pierwiastki, doradzicie jak zwalczyć tego glona? Dziękuję Wam.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Zielony glon

#2

Post autor: Ziemiojad »

W jakim celu dałeś ziemię do akwarium? Ziemia w akwarium to proszenie się o kłopoty.

Ja bym skrobał tego glona w dniu podmiany wody. Żeby wyssać go z akwarium.

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zielony glon

#3

Post autor: MagnumOpus »

Ziemiojad pisze: pt mar 01, 2024 3:43 pm W jakim celu dałeś ziemię do akwarium? Ziemia w akwarium to proszenie się o kłopoty.

Ja bym skrobał tego glona w dniu podmiany wody. Żeby wyssać go z akwarium.
Naczytał się człowiek, naoglądał głupot, a potem się zmierza z rzeczywistością. :bęc:

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Zielony glon

#4

Post autor: Logic07 »

nieprawda, ziemia to nie proszenie się o kłopoty, wiele osób z powodzeniem prowadzi akwaria na ziemi tylko musi być bez żadnych dodatków,zbędnych ulepszaczy.Wydaje mi się że za słabo ją przykryłeś, jaką warstwe dałeś ziemi a ile żwiru? ziemie przykrywa się tylko piaskiem bądz drobnym żwirem

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zielony glon

#5

Post autor: MagnumOpus »

Logic07 pisze: pt mar 01, 2024 7:12 pm nieprawda, ziemia to nie proszenie się o kłopoty, wiele osób z powodzeniem prowadzi akwaria na ziemi tylko musi być bez żadnych dodatków,zbędnych ulepszaczy.Wydaje mi się że za słabo ją przykryłeś, jaką warstwe dałeś ziemi a ile żwiru? ziemie przykrywa się tylko piaskiem bądz drobnym żwirem
Wysypałem jakieś 6 cm ławy wulkanicznej, która jest większej gradacji, żwir, o niewiele większej gradacji, ok 3 cm, a na to drobny, najmniejszy. Wydawało mi się to wystarczające, łącznie warstwa przykrywajaca ziemje ma z jakieś 12 cm. Ostatnio dosypałem piasek, ale wsiąkł między żwir, więc nie wiem co o tym sądzić. Zatrzymał się ponad poziomem ziemi to na pewno, widać to przy szybie.

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Zielony glon

#6

Post autor: Logic07 »

co to za ziemia? ma być uniwersalna, najlepsza jest do ziół i warzyw nie żadna do kwiatów albo inna z różnymi dodatkami

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zielony glon

#7

Post autor: MagnumOpus »

Logic07 pisze: pt mar 01, 2024 7:39 pm co to za ziemia? ma być uniwersalna, najlepsza jest do ziół i warzyw nie żadna do kwiatów albo inna z różnymi dodatkami
Tak, użyłem właśnie ziemi do ziół, z zastrzeżeniem że nie ma dodatku nawozu. Przy sadzeniu roślin musiałem naprawdę głęboko wcisnąć pensete żeby zobaczyć jakieś uwalniające się drobiny.
Starałem się jak najwięcej czytać i oglądać żeby akwarium było w miarę jak na moje możliwości ogarnięte, nie wiem czy nie mam za mało roślin i ziemia biję do wody :razz:

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Zielony glon

#8

Post autor: Logic07 »

tak mało roślin to może być właśnie przyczyna twoich glonów, akwarium na ziemi musi być od startu pokryte 70% powierzchni dna roślinami żeby pobierać nawozy z ziemi a swoją masą tym samym miały przewage nad glonami i niezostawało nic dla nich,ty masz teraz mniej jak połowe dna obsadzone

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zielony glon

#9

Post autor: MagnumOpus »

Logic07 pisze: pt mar 01, 2024 8:06 pm tak mało roślin to może być właśnie przyczyna twoich glonów, akwarium na ziemi musi być od startu pokryte 70% powierzchni dna roślinami żeby pobierać nawozy z ziemi a swoją masą tym samym miały przewage nad glonami i niezostawało nic dla nich,ty masz teraz mniej jak połowe dna obsadzone
Dzisiaj wsadziłem trochę roślin, zanim to ruszy...
Jutro postaram się dokupić trochę więcej. Jutro podmiana i kolejna dawka algen stopp

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Zielony glon

#10

Post autor: Logic07 »

algen stop general to dobry środek, 2 tygodnie i po glonach będzie, rośliny od razu odżyją niebędąc duszona przez glony, usówaj zmarniałe części roślin już po walce z glonami.Jak po miesiącu sytuacja się nie poprawi to problem leży gdzie indziej, ale bądzmy dobrej myśli :)
ODPOWIEDZ