Akwarium 100l obsada

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#1

Post autor: Ania18 »

Witam,

postanowiłam napisać do fachowców, ponieważ to będzie moje trzecie podejście do akwarium.
Niestety poprzednie próby, były tragiczne w skutkach, ale jeszcze sie nie poddałam.
Muszę wystartować od zera.
Mam już akwarium (Aquael Leddy 75 Day & Night - 105l z oswietleniem takim jakie wchodzi do tego zestawu).
Nie mogę niestety mieć filtra kubelkowego. Mam więc 2 filtry wewnętrzne Aquael 1500 i Aquael 500.
Tak jak pisałam, poprzednie próby utrzymania akwarium, były beznadziejne, ale pewnie głównym powodem było kupowanie rybek "bo mi się podobaja".
Teraz chciałabym dobrać obsadę, taka jaka mogę mieć i dlatego tu jestem. :?:
Proszę mi pomóc dobrać odpowiednie, łatwe w utrzymaniu rybki w ilości pasujacej do wielkości zbiornika.
Bardzo proszę o skomponowanie całej obsady ( jakie rybki, ile sztuk z każdego rodzaju rodzielone na ilość samic i samców jeśli jest taka potrzeba. Rybki pływające u góry, pośrodku i na dole zbiornika.
Chce tym razem zrobić wszystko jak trzeba, dlatego potrzebuje takich konkretów, aby tym razem się udało.
Ważne żeby to były najprostsze w hodowli rybki, które za mocno nie brudzą ( ze względu na brak kubelka).
Potrzebuję również porady, jakie konkretnie rośliny dobrać (zważając na to, że w tym zestawie lampy są raczej kiepskie). Proszę o wskazanie łatwych w uprawie roślin na przód, środek i tyl akwarium i jakie ilości.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc. :hug:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#2

Post autor: Ziemiojad »

Ania18
A jakie ryby ci się podobają?
I co się stało, że tamtych już nie ma? Jakaś choroba? Agresja?
Wymiary akwarium?

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#3

Post autor: Ania18 »

Wymiary to: 75x40x35
Przy poprzednich próbach, zwykle to samo. Ciągle za wysoki poziom azotanów powoli zabijał rybki. Podmianki regularne większe, mniejsze pomagały na chwilę potem znowu to samo. No i plaga glonów.
Podejrzewam że miałam źle i za mało roślin, które też szybko umierały.
Dlatego teraz chce zrobisz tak jak trzeba i jak radzą znawcy tematu.

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Akwarium 100l obsada

#4

Post autor: Mauree »

Jeżeli chodzi o biologię w akwarium to pomocne może być odpowiednie wybranie podłoża, takiego z porowatych kulek ławy czy gliny, które pelni funkcje wspomagania filtracji. Do tego napowietrzanie i dobrej jakości bakterie nitryfikacyjne na start. A także filtr z wkładami, których nie trzeba płukać czy wymieniać wszystkich jednocześnie, ale jeden w jednym momencie, a kolejny dopiero po jakimś czasie
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#5

Post autor: Miro »

Ania18
jeżeli miałaś takie problemy z akwarium to proponuję załóż akwarium z roślinkami np. na 2-3 miesiące .
Oczywiście z roślinkami tzw. prostymi np. Kryptokoryna. Jeżeli zobaczysz że rośliny mają się dobrze zacznij wpuszczać ryby.
Przypuszczam że kupowałaś roślinki takie ładne , kolorowe . Takie ładne , takie kolorowe wymagają odpowiednich warunków .
Ania18, nie pytaj nas jakie masz trzymać ryby lecz Ty sama coś zasugeruj a wtedy będzie można coś doradzić.

.

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#6

Post autor: Ania18 »

Czy mówisz aby tę lawę dać jako całe podłoże, czy tylko do filtra? Jeśli jako podłoże to ile litrów przy ww. wymiarach akwarium? Czy jeszcze coś oprócz tego, np taka mate z nawozem dla roślin pod spód?
Dodano do tego postu po 3 minutach 7 sekundach
Miro pisze: wt mar 05, 2024 8:53 pm jeżeli miałaś takie problemy z akwarium to proponuję załóż akwarium z roślinkami np. na 2-3 miesiące .
Oczywiście z roślinkami tzw. prostymi np. Kryptokoryna.
Czy możesz mi podać nazwy innych łatwych w uprawie roślinek?
Dodano do tego postu po 5 minutach 2 sekundach
Ania18 pisze: śr mar 06, 2024 12:38 am nie pytaj nas jakie masz trzymać ryby lecz Ty sama coś zasugeruj a wtedy będzie można coś doradzić
Hmm nie chce znowu dobierać takich jakie mi się podibaja, bo już ktoś mi kiedyś napisał że mam w akwarium zupę rybna :gwizd:
Np czy do takiego akwarium może być parę skalarów i na dno jakies kiryski, czy to całkiem za mały zbiornik na takie duże rybki i absolutnie bo będą się męczyć, czego absolutnie nie chce.
Podobaja mi się też ławice rybek, ale na tą wielkość akwa to tylko 1 ławica np neonek lub rozbory klonowej pewnie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#7

Post autor: Ziemiojad »

Ania18 pisze: śr mar 06, 2024 12:44 am lawę dać jako całe podłoże, czy tylko do filtra
Ani do filtra ani jako podłoże. Żwirek lub piasek. Nic poza tym.

Podłoże aktywne to CO2, nawozy, miękką woda, dużo światła. Dodawanie ziemi pod żwir lub piasek? Poczytaj wątki ludzi na forum. Jak walczyli z glonami i jak polegli.
Miro pisze: wt mar 05, 2024 8:53 pm Oczywiście z roślinkami tzw. prostymi np. Kryptokoryna.
Tak, z prostymi, szybko rosnacymi roślinami. Czy Cryptocoryne to proste rośliny? Chyba nie.


Limnophila sessiliflora. To ładna i szybko rosnąca roślina. Najlepiej z przycinki od kogoś. Dużo. To pierwsza roślina na twojej liście.
Dodano do tego postu po 22 minutach 10 sekundach
Ania18
Możesz zacząć od samych krewetek.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#8

Post autor: Miro »

Ania18 pisze: śr mar 06, 2024 12:44 am Czy możesz mi podać nazwy innych łatwych w uprawie roślinek?
poszukaj w necie roślin które nie potrzebują specjalnego nawożenia, Co2, oświetlenia itp.
Ania18 pisze: śr mar 06, 2024 12:44 am nie chce znowu dobierać takich jakie mi się podibaja, bo już ktoś mi kiedyś napisał że mam w akwarium zupę rybna
właśnie dlatego zanim kupisz ryby to podaj swoje propozycję a fawa pomoże wybrać te pasujące. Żeby uniknąć zupy rybnej.
Ania18 pisze: śr mar 06, 2024 12:44 am Podobaja mi się też ławice rybek, ale na tą wielkość akwa to tylko 1 ławica
to jest za mały zbiornik żeby ryby pływały ławicą.
Ziemiojad pisze: śr mar 06, 2024 7:39 am Czy Cryptocoryne to proste rośliny? Chyba nie.
Chyba żartujesz , :bęc: roślina która nie potrzebuje dużo światła, specjalnego nawożenia , Co2,specjalnej temperatury , najlepiej rośnie na ziemi lub w starym podłożu .... czego więcej trzeba do szczęścia :shock:

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#9

Post autor: Ania18 »

Ania18 pisze: pn mar 04, 2024 10:14 pm Jeżeli chodzi o biologię w akwarium to pomocne może być odpowiednie wybranie podłoża, takiego z porowatych kulek lawy czy gliny, które pelni funkcje wspomagania filtracji.
Czekajcie... Maure pisał j.w. ze lawa ma iśc na podłoże, dlatego o to pytam, bo słyszałam o lawie do filtra, ale na podłoże nie.
Dodano do tego postu po 1 minucie 33 sekundach
Ania18 pisze: pn mar 04, 2024 10:14 pm właśnie dlatego zanim kupisz ryby to podaj swoje propozycję a fawa pomoże wybrać te pasujące. Żeby uniknąć zupy rybnej.
A taki jak pytałam wyżej, same kilka Skalarów I na dno Kirysy, może w rym akwa tak być, czy stanowczo za małe?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#10

Post autor: Ziemiojad »

Stanowczo za małe na skalary.
Corydoras może być, ale tylko te mniejsze od Pandy.
Dodano do tego postu po 1 minucie 22 sekundach
Miro pisze: śr mar 06, 2024 3:14 pm roślina która nie potrzebuje dużo światła, specjalnego nawożenia , Co2,specjalnej temperatury , najlepiej rośnie na ziemi lub w starym podłożu .... czego więcej trzeba do szczęścia

U mnie lubiła się topić, przy każdej większej zmianie. Jak sobie z tym radzisz?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#11

Post autor: Miro »

Ziemiojad pisze: śr mar 06, 2024 3:15 pm U mnie lubiła się topić, przy każdej większej zmianie
Kryptokoryna lubi bagniste podłoże . Lubi słabe światło .
Gdy jest nowe akwarium powinno być zrobione na ziemi lub pod korzenie wsadzać kulki gliniano torfowe.
Obecne akwarium na ziemi stoi już parę lat, nigdy nie miałem problemu z nadmiarem glonów.
Oczywiście kupowałem ziemię najtańszą bez dodatków. Wsypywałem 2-3 cm ziemi na to 1 cm piachu a na to 3- 4 cm żwiru .
Oczywiście z czasem to wszystko opadło jest niższe.
Żwir przepuszcza do korzeni " naturalny nawóz "
Po pewnym czasie ziemia jest nasiąknięta (nie wypływa ) i delikatnie można przesadzać rośliny .
Oczywiście to wszystko robię w miejscu gdzie mają rosnąć rośliny.

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#12

Post autor: Ania18 »

Mam jeszcze pytanie nt. bakterii i uzdatniacza. Do tej pory używałam bakterii AZOO i uzdatniacza też AZOO AquaGuard lub bakterii w proszku PSBacter i BioBacter, ale są one dość drogie. Chciałam zapytać, czy może są jakieś ich tańsze zamienniki lub inne równie dobre, a tańsze? ;]

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Akwarium 100l obsada

#13

Post autor: TYGRYS_ »

Biologiczna filtracja to eheim ckasic 250 wkłady na du gąbka plus 2 litry sera siporqx. Bakterie możesz podawać jeśli masz czyste ro,ale jeśli woda kranu. To tylko na start. Jak chcesz mieć kiryski ,to polecam kirysek Juli umnie co tydzień mam tarło . Ale musi być piasek tak samo dla zbrojnika
Do nawożenia roślin dawaj co pół roku kulki GT JBL i nawozy seham podstawowy żelazo i potas.
Rybki
To Kirysek Juli 3+4
Para zbrojnik niebieski
Neon czerwony
Aha woda jaką masz kranu czy czyste ro

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#14

Post autor: Ania18 »

TYGRYS_ pisze: pt mar 08, 2024 8:24 pm Biologiczna filtracja to eheim ckasic 250
Ale ten filtr, to kubełek. Niestety nie mogę mieć filtra zewnętrznego. Mam 2 wewnętrzne Aquaele i one muszą zostać. W środku jest gąbka i zeolit.
TYGRYS_ pisze: pt mar 08, 2024 8:24 pm Aha woda jaką masz kranu czy czyste ro
Mam tylko wodę z kranu, która uzdatniam AZOO przed wlaniem.
Czyli jeśli dobrze zrozumiałam, to bakterii Mam użyć tylko na początku, gdy będę od nowa zakładać akwa, a potem przy podmiankach już wcale?
Bakterie z filtra same sobie mają radzić? Pytam, bo zawsze mi mówiono, że bakterie za każdym razem przy podmiankach.

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Akwarium 100l obsada

#15

Post autor: TYGRYS_ »

Wywal turbiny daj kubeł tak jak pisał. 100 litrach kubeł da radę.azzo to chinczyszna.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#16

Post autor: Miro »

Ania18
bakterie są w podłożu , na tylnej ścianie bo rzadko się czyści w filtrze , wszędzie ...
Ania18 pisze: pt mar 08, 2024 9:04 pm Mam 2 wewnętrzne Aquaele i one muszą zostać
dwa wewnętrzne zapewnią lepszą cyrkulację wody niż sam kubełek .
Nawet jeżeli jest kubełek to dobrze jak w drugim końcu zbiornika jest jakiś wewnętrzny .
Wewnętrzny napędza brudy w kierunki kubełka .

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#17

Post autor: DanielP »

A ja proponuję zacząć od lektury związanej z dojrzewaniem zbiornika i cyklem azotowym. Bakterie dodaję się tylko na start zbiornika a i tak nie są konieczne. Kupowanie w sklepach gotowych bakterii to tylko chwyt marketingowy. Jeżeli będziesz cierpliwa i dasz czas rozchulać się cyklowi azotowemu to na starcie wystarczy trochę wody z dojrzałego zbiornika, trochę syfku np. z gąbek dojrzałego filtra lub po prostu szczypta pokarmu np. tego w płatkach. Gdy zbiornik dojrzeję bakterie będą zasiedlać głównie podłoże, wkłady filtrów i wodę. Jeżeli Twoje akwarium nie będzie przerybione to jeden cyrkulatorek spokojnie da radę. Jako podłoże proponuję piasek.

Autor
Ania18
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 10, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Anna
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#18

Post autor: Ania18 »

TYGRYS_ pisze: pt mar 08, 2024 9:08 pm azzo to chinczyszna
Ok, to w takim razie zgodnie z radami, spróbuję założyć bez bakterii. Nawet lepiej, bo ich cena jest wysoka.
DanielP pisze: pt mar 08, 2024 11:39 pm Jako podłoże proponuję piasek.
Chętnie dałabym piasek, ale już kiedyś miałam i po krótkim czasie wyglądał okropnie. Brudny, zielono-czarny koszmar. Jak to zrobić, aby piasek był czysty?

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Akwarium 100l obsada

#19

Post autor: DanielP »

Od lat w moich zbiornikach króluje piasek i nie mam z im problemu :duży uśmiech: To jak będzie on ,,wyglądał" zależy m.in od oświetlenia, obsady i nawożenia. W dobrze utrzymanym zbiorniku nie będzie problemu z utrzymaniem czystości :duży uśmiech:

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Akwarium 100l obsada

#20

Post autor: Mauree »

Wydaje mi się, że jeśli ktoś kto ma kilka zbiorników zakłada nowy, to rzeczywiście nie potrzebuje bakterii startowych. Natomiast przy zakładaniu pierwszego jedynego akwarium warto je mieć. Także na wypadek gdy zanim akwarium dojrzeje wydarza się skoki amoniaku czy azotynów. Np na skutek nadmiernego wyczyszczenia filtra czy spadku poziomu tlenu. Wtedy potrzebna jest podmiana wody i dodanie bakterii. Wg mnie początkujący powinien mieć w szafce coś w rodzaju seachem stability.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”