Amazonia podłoże

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Rassal
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 10, 2010 10:06 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Amazonia podłoże

#1

Post autor: Rassal »

Witajcie, jakieś dwa tygodnie temu podmieniłem podłoże na Amazonie. Jest teraz tego ok 7 cm wysokości w akwa 180 i tu przechodzimy do rzeczy. Woda mętna że po długości nic nie widać. Walczę już na 2 filtry, podmieniam po ok 40 % wraz z odmulaniem (dwie już za mną) i jakoś poprawy nie widać. Mieliście lub słyszeliście o czymś takim bo już słyszałem teorie, że jakaś partia trefna a nie wiem co robić. Obsadzie to nie przeszkadza, rośliny rosną jak szalone ogólnie super lecz red crystali juz łatwo nie znajduje :-) Będę wdzięczny za sugestie.
Pozdro...

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#2

Post autor: gala32 »

podmieniaj po ok20-25% bez odmulania co 2-3 dni przez pierwsze 2 tyg
wkłady z filtra płucz w wodzie z akwa co tydz i nalewaj wodę cienkim wężem
żeby nie ruszać podłoża
u mnie po restarcie była mętna przez 3 dni
wyklarowała się dopiero po płukaniu filtra.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#3

Post autor: Hornet »

Mam to podłoże w krewetkarium... Ze zmętnieniem poradziłam sobie w ten sposób że najpierw pozwoliłam zawiesinie spokojnie osiąść (2 dni bez filtra) a potem włączyłam zwykły filtr gąbkowy na dość mały przepływ i pozwoliłam żeby zawiesina która była na powierzchni podłoża, popychana niezbyt silnym strumieniem z filtra została "uwięziona" między większymi granulkami... bardzo pomocne były też świderki które pomagały w umieszczeniu drobnej zawiesiny jak najniżej w podłożu... po 4 dniach dodałam elementy wystroju (korzenie, kamienie...) oraz rośliny, zasadziłam je przy pomocy pincety tak żeby jak najmniej naruszyć podłoże... Na razie nie narzekam, po wypłukaniu filtra woda jest klarowna a rośliny po prostu wyłażą mi ze zbiornika... :D
Nieśmiało dodam że przez okres 2 tygodni zupełnie nie podmieniałam wody a teraz stosuje dość standardowe podmiany po 1/4 zbiornika na tydzień, tyle że wlewam bardzo ostrożnie...
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#4

Post autor: ziabak »

ja mam w 85 l Amazonię i wiecie, że mi w ogóle woda nie zmętniała jakoś znacząco jak robiłam akwa... może to kwestia sposobu układania tego podłoża - bo ja warstwami po każdym dosypaniu i kształtowaniu spryskiwałam wodą ze spryskiwacza do kwiatów, żeby każda warstwa była namoczona. Dopiero jak już całość zużyłam, to najpierw jeszcze powierzchnię dna spryskałam, poczekałam kilka minut i dopiero spodeczek na dno i zalewanie. W każdym razie - ciekawe czemu jednym mętnieje a innym nie bardzo :roll:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#5

Post autor: gala32 »

myślę że w przypadku kolegi Rassala pomogło odmulanie...

Autor
Rassal
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 10, 2010 10:06 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#6

Post autor: Rassal »

gala32 pisze:myślę że w przypadku kolegi Rassala pomogło odmulanie...
Pomoglo nie pomogło lecz jeszcze walcze choc efekty juz widać. Co do nakładania to robiłem podobnie tzn warstwami lecz później mały ruch przy roślinkach i bida. Jak na razie dwa filtry walczą, napowietrzanie na min i zobaczymy. Nie wiem o co biega bo znajomy robił na kupionej miesiąc wcześniej i miał młyn przez 2 dni a u mnie góra filtra co dwa dni zawalona. Dziekuje Wam za pomoc i z dobrą myślą wracam do podmianki :-)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#7

Post autor: JPK »

Używasz waty w filtrze ? szybko łapie wszelkie zawiesiny.
450l + 112l :)

Autor
Rassal
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 10, 2010 10:06 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amazonia podłoże

#8

Post autor: Rassal »

By nie inwestować w oryginalne wkładki kupiłem grubą na metry :-) Dzisiaj będę płukał filtr to zobacze czy się sprawdza :-)
ODPOWIEDZ