rozpoznanie roślin :)

Baza roślin hodowanych przez nas.
ODPOWIEDZ

Autor
stevemaster
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 27, 2010 1:27 pm
Lokalizacja: Młociny
Na imię mam: Przemek
Płeć:

rozpoznanie roślin :)

#1

Post autor: stevemaster »

Witam, założyłem swoje akwarium, które już wisi jakiś czas na forum z prezentacją zbiorników i po początkowym misz-maszu uznaje, że przyszedł czas na wyeliminowanie (tzn. wymianie na forum) roślin, które nie odpowiadają mojej koncepcji.

Wiem, że całkowicie po prawej stronie jest nurzaniec. Dywan tworzy glosia. Mech to chyba taiwan, Po lewej stronie jest rotala green, niestety nie wiem jak nazywa się roślina z tyłu bo ją dostałem od znajomej. Za korzeniem jest jeszcze duży heniek bodajże. Pozostałych nie znam. Jeśli będzie to zbyt duży problem by je nazwać to mogę porobić im dokładniejsze zdjęcia jak pożyczę aparat.
Link do mojej galerii: http://www.fawa.pl/topics15/10146.htm

Rośliny, które zostaną rozpoznane prawdopodobnie pójdą "na handel" bo w moim planie jest zostawienie mchu, dużego heńka, rotali green i tego co rośnie po lewej stronie heńka i jest bardzo popularne, ale niestety nazwy nie pamiętam ;)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#2

Post autor: saintpaulia »

Nie wszystok dobrze widać, także tylko zgaduję - bacopa moninerii? Na pewno limnofilia sessiliflora, vallisneria, sagittaria subulata. Tyle się dopatrzyłam :P

Autor
stevemaster
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 27, 2010 1:27 pm
Lokalizacja: Młociny
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#3

Post autor: stevemaster »

o matko! Dzięki wielkie :D Brakuje mi jeszcze dwóch roślin, ale to dorobię zdjęcie i z Waszą wiedzą to nie będzie problem :)
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#4

Post autor: selenewolf »

A ja myślę, że ta rotala po lewej to może być red, nie green, bo się troszkę na różowo zabarwia. Green bodajże pozostaje zawsze zielona, nawet w bardzo mocnym świetle. :)
Zaś to za rotalą to może być też bacopa caroliniana, ale głowy nie dam...
Jeszcze masz tam nitką do korzenia przywiązaną jakąś pelię czy subwassertang...

Oraz być może z tyłu za korzeniem jest kępka heteranthera zosterifolia, ale słabo widzę... A ta brązowawa na prawo od niej to może być ludwigia repens, ale tutaj to już mogę się srodze mylić. ;)

Jak jakiś specjalista wie na pewno, to niech poprawi. :)
Ostatnio zmieniony pn kwie 11, 2011 10:17 pm przez selenewolf, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
stevemaster
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 27, 2010 1:27 pm
Lokalizacja: Młociny
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#5

Post autor: stevemaster »

Nie chcę nikomu słodzić, ale naprawdę robi to na mnie wielkie wrażenie jak ktoś na spokojnie sypie łacińskimi nazwami.
Co do tej rotali to by się zgadzało bo nabiera takich różowych kolorów, reszta również się zgadza. Tak więc pozostaje mi ta roślinka, która wystaje delikatnie po lewej stronie za korzeniem. Szerokie liście, bardzo ładny soczysty zielony kolor. Nie ma co mówić za dużo uporządkuję to i będę szukał chętnych :)
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#6

Post autor: selenewolf »

Ta po prawej - chciałeś powiedzieć? ;) Takie duże listki zza korzenia? A wyrasta to od razu z podłoża czy ma jakąś łodyżkę?...
naprawdę robi to na mnie wielkie wrażenie jak ktoś na spokojnie sypie łacińskimi nazwami.
To są dość popularne roślinki, prawie że jedyne, których nazwy znam, bo sama je hoduję w baniaczkach. :P A jeszcze niedawno w ogóle nie wiedziałam, co to rotala. Na przykład. Im dłużej człowiek czyta tematy na forum, tym więcej wie i o roślinach, i o rybach. :)

Autor
stevemaster
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 27, 2010 1:27 pm
Lokalizacja: Młociny
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#7

Post autor: stevemaster »

ogólnie wtedy była niska, teraz pnie się cały czas w górę i ma już z 15cm i z tego co widzę w ciemnym akwarium to od samej ziemi ciągną się liście. Jakby ją złapać za korzenie to na tę chwilę wygląda jak odwrócona do góry nogami choinka :)
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#8

Post autor: selenewolf »

Podpowiedz, czy rośne raczej tak jak żabienice i zwartki (patrz: Google :P), liście prosto z ziemi, czy raczej tak jak np. hygrophila corymbosa, czyli listki przyrośnięte do łodyżki.
I to niech będzie podpowiedzią dla lepszego specjalisty, bo moja wiedza nie obejmuje gatunku tej roślinki. ;P
Plus zdjęcie z bliska może być podpowiedzią dla tego Lepszego Specjalisty. :)
Ja już się wyłączam, nic więcej nie pomogę. :P

Autor
stevemaster
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 27, 2010 1:27 pm
Lokalizacja: Młociny
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Re: rozpoznanie roślin :)

#9

Post autor: stevemaster »

hygrophila corymbosa! świetnie:D
Możesz w takim razie spokojnie zaliczyć się do "lepszych specjalistów" Więcej nie mam roślin do rozpoznawania. Dziękuje Wam serdecznie :)
ODPOWIEDZ