Jak obsadzić korzeń mchem?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Jak obsadzić korzeń mchem?

#1

Post autor: Samotny77 »

Jak to uczynić. Wiem, że mech mocujemy nitką lub żyłką ale jak? Biorę jedną gałązkę i ją mocuje w danym miejscu, a może kilka? W jakich odstępach od siebie aby pokryć cały korzeń?
Np. Weeping Moss on rośnie w dół i chciałbym uzyskać efekt jego opadania z nasypu to jak mam obsadzić korzeń? A jak sadzić mchy pnące się ku górze? Wszelkie rady będą pomocne bo jak do tej pory każdy mech mi gnił i nie chciał przytwierdzić się do korzenia.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Jak obsadzić korzeń mchem?

#2

Post autor: saintpaulia »

Właściwe każdy mech poza stingy sadzę cieniutką warstwą. W przypadku s. biorę kępkę i ją mocuję w wybranym miejscu korzenia nitką - oplątując "jak szynkę".
Wszystkie inne mchy układam blisko siebie - gałązka przy gałązce i również mocuję nitką. Trzeba ostrożnie mocować, by mchu nie pociąć. Czasem mchy pnące w górę mocuję do kawałków lignitu czy kokosa i dopiero potem układam takie puzle na korzeniu. Łatwiej wtedy zmienić koncepcję.
Nie znam się na tym szczególnie - nie widzę różnicy w mocowaniu mchów wspinających i opadających. To jak będzie mech rósł zależy od jego gatunku.
Gałązki układam tak, że leżą tuż obok siebie.
Gnicie może być spowodowane nieodpowiednimi warunkami. Mchy lubią dojrzałe akwaria i nie znoszą pyłu w wodzie. :wink:
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Jak obsadzić korzeń mchem?

#3

Post autor: Samotny77 »

Wielkie dzięki na pewno skorzystam z twoich rad. Mech rósł dobrze tylko za cholerę nie chciał się przytwierdzić do korzenia. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że brałem za dużo gałązek w jednym miejscu i do dolnych nie dochodziło światło i zanim one przyssały się do korzenia to już zdążyły zgnić.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak obsadzić korzeń mchem?

#4

Post autor: Qry »

Samotny77 pisze:Wielkie dzięki na pewno skorzystam z twoich rad. Mech rósł dobrze tylko za cholerę nie chciał się przytwierdzić do korzenia. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że brałem za dużo gałązek w jednym miejscu i do dolnych nie dochodziło światło i zanim one przyssały się do korzenia to już zdążyły zgnić.
Chyba zabrakło przycinania - zanim się mech dobrze "ukorzeni" trzeba go dość często skracać, właśnie po to, by wytworzył dużo gałązek chwytnych blisko drewna. Jak będzie "spodem" zasłonięty to jak każda roślina pójdzie w kierunku światła i się nie przyczepi. Dobrze też raz na jakiś czas delikatnie go opłukać z nalotów.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Jak obsadzić korzeń mchem?

#5

Post autor: Samotny77 »

Dwa dni temu korzystając z rad użytkowników przywiązałem mech do korzenia, zarówno weeping jak i peacock. Dziś zauważyłem, że mech brązowieje a nie rośnie? Przyczyna, nie wiem?
parametrów wody nie znam. Jednak oświetlenie 11w na 20 litrów, gdyż jest to standardowa kostka aquaela powinno być w porządku?
Co robić?
Awatar użytkownika

Kidzio
Zapaleniec
Posty: 314
Rejestracja: sob sty 08, 2011 4:06 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Dan
Płeć:

Re: Jak obsadzić korzeń mchem?

#6

Post autor: Kidzio »

też mam problem z brązowieniem mchu, co to może być ??
54 L krewetkowy raj
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Jak obsadzić korzeń mchem?

#7

Post autor: saintpaulia »

Mech nie lubi osadów w wodzie. Najlepiej się przyjmuje w dojrzałym akwarium o stabilnych parametrach. Nie można też przywiązywać zbyt grubej warstwy mchu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”