Ułatwienie podmian wody ?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ułatwienie podmian wody ?

#1

Post autor: pkucaba »

Walczę aktualnie z glonami i zmęczyłem się trochę podmianami. Z tego też powodu chciałbym zapędzić do pracy kubełek jak na rysunku.
Wodę spuszczam sobie (odmulając) do baniaczka 20 L.
Następnie przełączając zawory wpompowuję wodę z baniaczka z wodą na podmianę przy pomocy kubełka.
Nie muszę dzięki temu dźwigać do góry dużego pojemnika z wodą.
Obrazek

Moje pytanie:
Czy pompując w ten sposób wodę nie zniszczę bakterii w filtrze ?
Awatar użytkownika

SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ułatwienie podmian wody ?

#2

Post autor: SunFireX »

Jesli obawiasz sie o bakterie w filtrze moze przesun banke przed filtr? Jesli nie bedzie pobieral, moze wystarczy po prostu jakas slabsza pompa do wody z podlaczeniem na styk pod rure wychodzaca z filtra i dopiero do akwarium, albo bezposrednio z banki. Jesli cisnienie bedzie zbyt duze moze troche zamieszac w filtrze, a nawet spowodowac jego uszkodzenie, wyplukac czesc bakterii zapewne owszem, natomiast calosci raczej z pewnoscia nie. Po podmianie ewentualnie mozesz uzyc sera nitrivec w celu pozywienia bakterii w filtrze. Cisnienie moze takze sprawiac klopoty przy samej bance, jesli jest to banka plastikowa jak na rysunku, powinnas zastosowac stosunkowo male, a w tego przy dobrym uzdatniaczu i sera nitrivec nic z filtrem nie powinno sie dziac, jedynym minusem wtedy bedzie dluzszy czas podmiany.

Musisz takze uwzglednic fakt, ze wody przybedzie i w bance z woda moze sie wymieszac poziom, dopuszczona do obiegu moze wpompowywac wode oraz wypompowywac - nie znam zasady w tym obiegu, ale na zdrowy rozum wydaje mi sie ze woda bedzie sie mocno mieszac w bance i nie wiem czy zajdzie podmiana wody rowna objetnosci tej znajdujacej sie w bance, czy tez bedzie trzeba operacje powtorzyc dla osiagniecia docelowego procentu podmiany.

Poza tym wydaje mi sie, ze jesli wysadzi Ci filtr przy takiej operacji, na gwarancje raczej nikt go nie przyjmie.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Ułatwienie podmian wody ?

#3

Post autor: sum »

Moim zdaniem trochę ryzykowny sposób.Będziesz musiał dokładnie obserwować moment w którym kończy się woda w bańce i przełączać zawory żeby nie zapowietrzyć filtra.
Ja kupiłem sobie oddzielną pompę która wypompowuje wodę z beczki.60l wody w 6min. :mrgreen: Jeszcze gdyby jakiś krasnoludek przynosił tą beczkę z kuchni pod akwarium to byłoby super.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ułatwienie podmian wody ?

#4

Post autor: PeterX »

Też miałem dość noszenia wiader z wodą z awka do łazienki. Podszedłem do tematu odwrotnie. Przełączając zawory, kubełek wypompowuje wodę z akwa do ścieku, a pompa w zbiorniku z osmozą przepompowuje ją do akwa.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Ułatwienie podmian wody ?

#5

Post autor: Hornet »

A ja zamierzam powiesić sobie zbiorniczek z RO w łazience pod sufitem (tak ze 100l) i tak w sieci jest wystarczające ciśnienie żeby ją tam wtransportować... a stamtąd woda będzie płynąć do akwa grawitacyjnie natomiast co do wylewania to ta sama grawitacja i 10m węża ogrodowego również świetnie się sprawdza... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony czw lip 21, 2011 9:19 pm przez Hornet, łącznie zmieniany 1 raz.
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
ODPOWIEDZ