Dojrzewające 112l i kilka pytań

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dojrzewające 112l i kilka pytań

#1

Post autor: Medea »

Akwarium 112l (80x35x40)
Dojrzewa od 2 i pół tygodnia
Parametry wody
NO3 -10
NO2-0
GH-21 (!)
KH-10-12
pH-7,5
(mierzone paskowym testem JBL, wiem niedokładny...)
Temp. 24 stopnie
Filtr Eheim Classic 2213 (gąbka 2x, substrat pro,wkład biologiczny i węgiel)
Grzałka 100W Ikola
Napowietrzacz Sera (pompka, wężyk, kamień)-na razie nieużywane, rolę napowietrzacza spełnia wylot filtra ustawiony na taflę wody
Podłoże: JBL Manado (niestety...)
Światło: 2x24W T5 z odbłyśnikami:świetlówki Aquael
Rośliny:

Hydrocotyle nerkolistne leucocephala
Valisneria
Ludwiga Repens
Rotala rotundifolia -R.Indica
Rogatek Sztywny Cerratophyllum Demersum
Kryptokoryna Wendta Brązowa
Hygrophila Polysperma
Heteranthera zosterifolia (paskowana)
Eleocharis acicularis
Staurogyne sp.
Alternanthera Splendida
Bacopa Monieri
Cryptocoryna nevilli
Cabomba
i dwie niezidentyfikowane

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na forum i proszę jednocześnie o wyrozumiałość:-)-jako początkująca akwarystka (?) mam kilka pytań. Dwa i pół tygodnia temu założyłam swoje pierwsze akwarium.(nie liczę założonego 2ms temu 25l zbiornika,bo został założony, żeby ocalić dwa danio pływające u sąsiada w słoiku) Starałam się do tego przygotować jak najlepiej mogłam, ale pewnie popełniam i popełnię jeszcze wiele błędów. Im więcej czytam- tym bardziej jestem "zielona" i wiem, że...nic nie wiem.Ale do rzeczy. Zbiornik zalany wodą kranową (plus kilka litrów wody ze starego zbiornika), podłoże jbl manado (sadzenie w nim roślin koszmar), rośliny posadzone, sprzęt podłączony,na początku woda czysta klarowna, żadnych problemów.Od początku NO2 -0 (!)??? Jak to możliwe? Bo nie sądzę,że tych kilka litrów wody ze starego akwarium spowodowało takie szybkie dojrzewanie?Wodę testowałam co drugi dzień.Pomiary cały czas takie same bez zmian, ale nadal cierpliwie czekam z wpuszczeniem ryb, ponieważ chciałabym zacząć od otosków, ale muszę popracować nad twardością wody.Zrobiłam do tej pory dwie podmiany po 20% wodą demineralizowaną i taką zamierzam stosować do podmian, dopóki nie kupię RO (w planach).I tu mam kilka pytań:
-jaką część wody powinnam podmienić(na demineralizowaną), żeby zbić GH, KH i odrobinę pH?
-kiedy wyjąć węgiel z filtra i co włożyć do niego w zamian? Zeolit?Mam okrzemki, krasnorosty i nitki:-(
-dać jakiś nawóz? Z mojej wiedzy wynika, ze jeszcze za wcześnie na nawożenie i te glony z którymi się borykam...
ale problem z roślinami jest taki, że marnieją w oczach od glonów, prawie wszystkie pięknie się przyjęły, ukorzeniły, puszczają nowe listki, ale one atakowane są przez glony, więc muszę z nimi zacząć walczyć.Usuwam je mechanicznie, ale wiadomo z jakim skutkiem.Zielona herbata, zaciemnienie, erytromycyna, zeolit, otoski, krewetki?Od czego zacząć?Dziś oprócz zidentyfikowanych przeze mnie okrzemek, brunatnic pojawiły się zielone kropki na szybkie.
-jak obliczyć ile mam watów na litr?Światło: 2x24W T5 z odbłyśnikami:świetlówki Aquael, nie znam barwy i dokładniejszej specyfikacji, mam dość niestandardowa obudowę i muszę wykręcać świetlówki co jest trochę kłopotliwe...postaram się wieczorem coś jeszcze z nich odczytać
Przepraszam z góry za chaotyczny trochę post, ale obiecuję poprawę i proszę o pomoc.Postaram się jak najszybciej wkleić jakieś zdjęcia.

-- Śr kwi 18, 2012 2:35 pm --

Zapomniałam dodać - na start używałam Denitrolu JBL,(przez 9 dni zgodnie z instrukcją na opakowaniu) wsypałam odrobinę płatków i trzy dni temu został wpuszczony mieczyk
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dojrzewające 112l i kilka pytań

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Co mi nie pasuje i co bym zmienił. Węgiel aktywny wyrzuciłbym z filtra. Wodę podmieniał na zwykłą kranówę a nie demineralizowaną. Węgiel to absorbent i wyjaławia wodę w zbiorniku, pozbawia rośliny niezbędnych składników odżywczych. Dolewanie wody demineralizowanej, czyli też jałowej dla roślin i roślinki w rzeczywistości pozbawione składników odżywczych marnieją, a wykorzystują to glony.
Podmiany na wodę kranową, dodadzą nieco składników odżywczych dla roślin, ale może lepiej zakup jakiś nawóz dla roślin. Jaki nie podpowiem, ale koledzy mają w tym doświadczenie i na pewno coś doradzą. Powalcz w ten sposób z glonami, a jak to się uda, dopiero pomyślimy o obniżeniu pH i twardości, chociaż moim zdaniem to nie jest konieczne dla otosków.

Stosowałaś denitrol, więc to nic dziwnego, że NO2 jest niewykrywalne.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dojrzewające 112l i kilka pytań

#3

Post autor: Medea »

Dziękuję Ci za szybką odpowiedź.;-)Nie spodziewałam się tak szybko odpowiedzi, chociaż to najbardziej rzetelne forum dot. akwarystyki jakie znalazłam.Wreszcie przejrzysta strona, układ postów.
Tak myslałam, że węgiel trzeba usunąć.Nie pomyślałam o tym, że podmieniając na demineralizowaną wyjaławiam wodę, chociaż to takie oczywiste:-)Zrobię teraz podmianę na odstaną kranówkę. I tak doszliśmy właśnie z mężem do wniosku, że faktycznie te rośliny chyba są bardzo "głodne"- z kabomby, ludwigii i Hygrophila polysperma zaczęły z łodyg wyrastać bardzo liczne korzenie na boki, zwłaszcza z kabomby kilkucentymetrowe, może już nawet kilkunastocentymetrowe.Wygląda to bardzo nieciekawie.Każda roślina zwłaszcza w wierzchołku wzrostu pięknie wyciąga się w kierunku światła, ale ten wzrost nie jest tak szybki jak powinien.Wydawało mi się przy większej ilości roślin nie powinno być aż takiego problemu z glonami.(chociaż jak oglądam niektóre zaglonione zbiorniki to mój i tak jest w miarę ok;-) No cóż, zaryzykuję z jakimś nawozem, moja intuicja mi mówi, ze te moje rośliny potrzebują jakiegoś "kopa" do wzrostu.Myślimy nad Co2, nawet mamy taki pomysł od znajomego chemika jak go wtłoczyć w prosty sposób do wody. Na razie na butlę nas nie stać.Stawialiśmy wszystko od zera i na razie nie mamy funduszy:-(Tak mnie już bardzo kusi, żeby kupić parę otosków na te okrzemki, ale wiem że to jeszcze za wcześnie na otoski nie chicałabym zaczynać od padniętych rybek.Mieczyk na razie ma się bardzo dobrze. Wygląda na żywego i zadowolonego z życia, ale niestety wbrew woli mojego męża chyba nie zagości długo bo nie chcę mieć żyworódek:-)
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Dojrzewające 112l i kilka pytań

#4

Post autor: Zoe »

Witaj,
Jeśli chcesz zbić twardość to podmieniaj na demineralizowaną, ja leję czyste RO do baniaka, mieszkam na Białołęce i wiem co tu leci z kranu.. Nie napisałaś jakie ryby chciałabyś trzymać, wiem, że nie żyworódki(te w większości są z wód twardych). Z otoskami wstrzymaj się na razie. Są bardzo wrażliwe na zmianę warunków i niestabilne warunki(jak już będziesz chciała kupić daj znać to napiszę, gdzie u nas kupisz zdrowe ryby...)
Na początku roku przesiadłam się na większe akwa i też miałam problem z glonami. Zawalczyłam w następujący sposób: Carbo w płynie(też nie bardzo chcę butlę) jako źródło węgla, nawóz JBL FERROPOL 24(do codziennego stosowania), początkowo wyłączałam oświetlenie na 2-3 godziny w ciągu dnia. Dorzuciłam szybkorosnące rośliny.
Jak długo świecisz? Jeśli chodzi o Twoje światełko jest ok, masz 0,42-0,48W/L- w zależności jaką ilość wody policzyć(brutto-netto), nie uwzględniając odbłyśników. U mnie po codziennym dawkowaniu nawozów rośliny ruszyły, a glony ustąpiły w przeciągu około 3 tygodni. Teraz zaczynam zabawę z solami.
Masz rogatka, hygrofilię, heterantherę- to dobrze, bo one rosną szybko. Dorzuć jeszcze ceratopteris i np. pistię.
Bardzo podobny zbiorniczek miałam wcześniej, też 112l, 2x24W, JBL MANADO, białołęcka kranówa. Bardzo ładnie zielsko w nim rosło. Powiedz, czy pod Manado masz jakiś nawóz? Jeśli nie to możesz powkładać pod korzenie roślinom kulki gliniano-torfowe. Manado jest jałowe i pochłania nawozy ze słupa wody. A na początku również zatwardzało mi wodę i podnosiło Ph.... To taka ciekawostka :(
Zielona herbatę odradzam, też próbowałam- skończyło się śmiercią parki Ramirezek, nie odżałuję ich nigdy... :-(

Jeżeli nie masz skoków NO2 i NO3 to możesz spróbować niedługo wrzucić kilka krewetek :)
Mieczyka mozesz spróbować przegłodzić, one też chętnie zjadaja zieleninę :)
A tak w ogóle to gdzie na Białołęce mieszkasz?
240l w stronę BW

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dojrzewające 112l i kilka pytań

#5

Post autor: Medea »

Witaj Zoe.Miło poznać sąsiadkę;-)Dziękuję za odpowiedź.
Pistia będzie jeszcze dziś wieczorem:-)Znalazłam nieopodal akwarystę, który odsprzeda za grosze.Malutka, ale dużo;-)Dziś biorę się za usuwanie glonów mechanicznie, robię tak dwa razy w tygodniu.W weekend kupię jakiś prosty nawóz i spróbuję. Będę obserwować rośliny i...glony:-)Mieczyk pięknie mi skubie glony - z szyb i liści.Daję mu bardzo mało pokarmu-tylko rano dosłownie odrobineczkę, którą natychmiast zjada.A przez cały dzień skubie glony, więc jakiś najedzony u mnie nie jest:-)ale też na nieszczęśliwego nie wygląda.Parametry dot.No2 No3 mam bez wahań, ale z otoskami to wiem, że są bardzo wrażliwe, więc czekam cierpliwie.Co do obsady...żyworódki mi się podobają i gdzieś tam rozważam je po cichu, tylko ja nie mam kompletnie żadnego doświadczenia z rybami a to ryby wyjątkowo płodne- co robić z narybkiem?Ja nie ogarniam jeszcze prostych rzeczy a świadomość dużych ilości narybku mnie na razie przeraża i przerasta.Wszystkiego zaczynam się dopiero uczyć.Na razie czytam, myślę, czytam myślę i nie wiem, czy kiedykolwiek to wszystko ogarnę.:-)żyworódki byłyby by ok do tej mega twardej wody.Planujemy zakup RO, ale to jeszcze pewnie trochę potrwa.A jakie rybki bym chciała?Niewiele to jeden pewnik.:-) Akwarium miało być roślinne z niewielką ilością rybek ,ale roślinne to ono jest w tej chwili tylko z nazwy;-) pod manado nic nie mamy dodatkowo a chciałam dać ten aquacośtam JBL ale sprzedawcy odradzali, machali ręką,że co ja wymyślam i w ogóle...no i nie dałam nic.O kulkach pod korzenie myślałam, kupię jak najszybciej.A wracając do rybek - podoba mi się bardzo tęczanka Wernera, kiryski i otoski, może harem prętnika karłowatego(wiem, wiem pomieszane biotopy, ale na tworzenie biotopu to ja się na razie nie będę porywać). Rozważam też gurami mozaikowe lub dwuplamiste, z tego co wyczytałam tolerują taka twardą, zasadową wodę.Poza tym bardzo mi się podobają.Myslałam jeszcze o razborze galaxy - danio niebiańskim-tylko chyba ta nasza białołęcka kranówa to nie na te rybki.Cóż na razie rozpoczynam walkę z glonami, zajmę się roślinami a jak sytuację odrobinę opanuję pomyślę o rybkach. Krewetki tez bym chciała tylko muszę o nich jeszcze trochę poczytać. Bardzo chętnie skorzystam z rekomendacji jakiegoś sklepu na Tarchominie.Przeglądałam już wątki na ten temat na forum. Do tej pory korzystałam z Diskusa, tej hurtowni na Bielanach, sklep w Auchan-drogo.Brakuje mi tu czegoś odezwę się w tej kwestii.
acha światło w tej chwili to 9 godzin dziennie, zaczynałam od 6h
Ps. Rozważałam zakup 240l z podobną obsadą jaką masz w tej chwili;-)Ach...czego to ja nie planuję;-)
A mieszkam nad samym Kanałkiem Żerańskim, w pobliżu Auchan.;-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Dojrzewające 112l i kilka pytań

#6

Post autor: Zoe »

Ja mogę Cię niedługo poczęstować ceratopteris, u mnie bardzo pomogła w walce z glonami gdy puściłam ją wolno po powierzchni, mam też najas guadelupensis. Resztę szybkich masz, ale w razie co mogę dać jeszcze rogatka, ludwigię repens.
Jeśli chodzi o obsadę to rzeczywiście duży dylemat. Ja w 112l miałam właśnie Tęczanki wernera, bardzo sympatyczne rybcie. Płochliwe, ale ciekawe :) Gurami może być troszkę za duże do 112l. Otoski super. Kirysków osobiście nie lubię..
Pod Manado miałam własnie ten aquacośtam JBL :) i muszę przyznać, że byłam zadowolona.
A jeśli chodzi o sklepy to w Auchan nie zdarzyło mi się kupić chorej ryby, upomnij się o kartę stałego klienta- będzie 7% zniżki :)
I jeszcze o światełku: możesz spróbować świecić jeszcze trochę krócej, np. 6-7 godzin i stopniowo wydłużać czas. Ja nawet przez 2 dni nie włączałam swiatła, roślinom nic się nie stało, a glony... Przy tylu sposobach walki z nimi trudno powiedzieć, który w danym momencie zadziałał...
Ja mieszkam w okolicy Carrefoura na Światowida...
240l w stronę BW

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Dojrzewające 112l i kilka pytań

#7

Post autor: don_Vall »

Zoe a masz może choć z gałązkę tej paprotki?
Medea mogę jeszcze dorzucić pistię i wąkrotke i najasa.

Ja mam manado w 2 akwariach i wg mnie jest OK. Może jest trochę za lekkie i jak jest zbyt cienka warstwa to jest ciężko cokolwiek posadzić ale jak jest >5 cm to już nie jest źle...
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: Dojrzewające 112l i kilka pytań

#8

Post autor: Zoe »

don_Vall pisze:Zoe a masz może choć z gałązkę tej paprotki?
Coś się znajdzie. Ostatnio sporo wyrzuciłam-rośnie jak chwast.... na początku przyszłego tygodnia mogę się dzielić :)
240l w stronę BW

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dojrzewające 112l i kilka pytań

#9

Post autor: Medea »

Hej. Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi:-)Zoe bardzo chętnie poczęstowałabym się ceratopteris:-)Daj znać jak będziesz przycinać;-)Sytaucja u mnie chyba się odrobinę poprawia, glony jakby odpuszczają. Wywaliłam węgiel, dałam zeolit, od dzisiaj nawożę Ferropolem i Easy Carbo, światło ok.7godzin.Nitek mam wyraźnie mniej.Okrzemki jeszcze są, ale albo to bedzie jeszcze kiedyś akwarium roślinne albo padnę;-)Zoe, ile miałaś tęczanek w swoim starym 112l?Bardzo mi się podobają tylko ja mam dwa malutkie dzieciaki i boję się, że będą się bardzo płoszyć:-(
Mam od 3 dni masę malutkich pistii wprawdzie takich 2 centymetrowych, ale może ponad 100;-)To i ja chyba wkrótce mogę się dzielić. Moja ludwiga repens bardzo dostała po d...:-) od glonów, ale myslę, że jeszcze odbije. Dziś usunęłam ile się dało z liści i przesadziłam cabombę w spokojne miejsce bo była przy wylocie filtra, a przeczytałam, że ona nie znosi ruchu wody.Tylko nurzaniec w ogóle nie rosnie, a to dziwne ukorzeniony porządnie, a przez 2 tyg.wypuścił tylko jeden listek.Tam kulki gliniano-torfowe.
don_Vall dziękuję za oferowane roślinki mam setki pistii, pływają dwa długaśne rogatki i juz robi się trochę ciemno. Ale jak będziesz miał jeszcze jakieś nadwyżki-to ja zawsze chętnie:-)
Zoe kupiłam Ferropol tylko Ty miałaś do codziennego stosowania? Jak dawkowałaś?Bo na moim jest 10ml na 80l wody raz na tydzień, to jakiś inny Ferropol?
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za rady.
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Dojrzewające 112l i kilka pytań

#10

Post autor: Zoe »

Wiesz ja miałam ten Ferropol 24 czyli do codziennego dawkowania, ten co Ty masz też miałam ale jakoś bardziej wierzę w codzienne dozowanie nawozów. Lałam każdego dnia rano po zapaleniu światła 1kroplę na 50l wody. A jesli chodzi o węgiel w płynie to podobno lepiej lać go przed zapaleniem światła,nawet 2 godziny, lepiej się wchłania czy coś takiego...
Tęczanek miałam 13 sztuk + do tego 14 Pseudomugili Gertrudy. Tęczanki słabo znoszą transport, u mnie 3 padły tego samego dnia gdy je kupiłam(wprawdzie jechały z Wrocławia) I jeszcze taka ciekawostka- z tego gatunku łatwiej kupić samce niż samiczki, podobno "rodzi się" ich więcej.
Na obiecaną ceratopteris będziesz musiała niestety chwilę poczekać, zaczęłam nawozić solami i na razie mam duży zastój. Muszę sie z tym ogarnąć i mam nadzieję wkrótce wszystko wróci do normy...

-- 12 maja 2012, o 12:08 --

Mam już do oddania ceratopteris. Masz jeszcze ochotę?
240l w stronę BW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”