Zakładanie 200l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zakładanie 200l

#1

Post autor: tiggi »

Jutro przyjeżdża do mnie akwarium 200l. Ktoś się pozbywał no i na szybkości dorobiłam się ;)
Ten temat będzie tematem z pytaniami, wątpliwościami żeby nie zrobić błędów w zakładaniu akwarium jakie robiłam przy zakładaniu obecnego zbiornika.
Mam 96l. Jak zrobić przeprowadzkę z głową, żeby nie było wszystko ad hoc?
Od czego zacząć? Od wyłowienia rybek i krewetek pewnie ;)
Wodę z 96l przelać całą do nowego zbiornika czy tylko część ? (1.5 tygodnia temu podmieniana woda)
Na pewno będę musiała dokupić żwirek bo nie wystarczy tego co jest w akwarium teraz...
Czy pod żwirek usypać ziemie czy darować to sobie?
Chwilowo miałam akwarium na ziemi, ale był tylko problem gdy coś było ruszone to ziemia zaraz wylatywała spod żwiru zaśmiecając wodę i dno. Obecnie nie mam ziemi w akwarium.
Boję się pojawienia się glonów znowu. Ostatnio same zniknęły nitkowce - został tylko zielony nalot na tylnych szybach ale to pewnie przez słońce przebijające się przez tło.
No cóż... zaczyna się :) Jeśli w złym miejscu założyłam temat - bardzo proszę moda o przeniesienie - i przepraszam :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zakładanie 200l

#2

Post autor: sum »

Proponuję przelać całą wodę ze starego akwarium,uzupełnić świeżą.Podłączyć dojrzały filtr.
Jeżeli zamierzasz mieć rośliny to ziemia wydaje się dobrym pomysłem.Trzeba jednak mieć świadomość,że na początku mogą pojawić się problemy z glonami.
Należy użyć odpowiednio grubej warstwy żwiru(min.5cm) co uniemożliwi wypływanie ziemi podczas prac porządkowych.Oczywiście to wszystko przy zastosowaniu daleko idących środków ostrożności przy sprzątaniu i przesadzaniu roślin.
Takim bardziej bezpiecznym podkładem od ziemi będzie np. Tetra Complete Substrate, ActiSubstrat itp.
W początkowej fazie istnienia zbiornika naładuj jak najwięcej najprostszego zielska(rogatek,różdźyca,różdżyca,pistia itp.).
Do sterowania długością dnia świetlnego zakup programator czasowy( http://www.nokaut.pl/programatory-elekt ... asowy.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) i zacznij świecić od 6h/24h.
Tyle na początek :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Ferest
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pt lip 30, 2010 7:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zakładanie 200l

#3

Post autor: Ferest »

Do całej akcji przydałyby się 3 wiadra dziesięciolitrowe (z dwoma też można dać radę), miski i spryskiwacz. W jednym będą ryby, a w dwa pozostałe do przenoszenia wody.

Na początku ulej wody (zostawiając). Wyłów florę i następnie faunę (tylko w tej kolejności). Oczywiście przekładając filtr do wiadra dla ryb (ustawiony na minimum) i jakąś roślinę. W tego co zrozumiałem to chcesz zostawić dotychczasowy żwirek (+uzupełnienie), czyli ten moment jest dobry do wybrania kamieni. Podłoża powinno być przynajmniej 16 litrów. Co do samej ziemi nie wypowiem się, gdyż nigdy nie używałem, najlepiej jak na ten temat wypowiedzą się inni. Sam używam substratów. :wink:

W tym momencie zostawiamy stare akwarium i przechodzimy do nowego, czyli standard w postaci wsypania podłoża. Formujemy i dopasowujemy ozdoby. Jeżeli na korzeniach mają być ozdoby do przyczepiamy i wkładamy do szkiełka. Zalewamy odstawianą wodą plus uzupełnienie aby było 1/4 akwarium. Sadzimy rośliny, co jakiś czas spryskując te, które są ponad powierzchnią. Można w międzyczasie umocować filtr i grzałkę.

Bierzemy starą rajstopę, ew. siatkę na ryby (w celu filtracji) i bierzemy resztę wody z poprzedniego akwarium. Woda w kiedy sadzone były rośliny powinna ustać się, tak więc nie powinno być większego problemu. To co będzie brakować to uzupełniamy świeżą. Zostawiając miejsce na wodę, w której były ryby.

Przekładamy faunę do nowego zbiorniczka, można dać trochę żelaza i potasu i cieszymy się nowym zbiornikiem. :-D Gotowe!

Co do nalotu na szybach to jest on u każdego, chyba że ktoś trzyma zbiornik w ciemni bądź innej piwnicy gdzie nie ma dostępu do słońca.

W sumie jak będziesz chciała to zerknij do mojej dwusetki (jest tam też fotorelacja z zakładania):arrow: [200 l] Ni holender, ni japończyk, a nawet nie polak....

Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że mój wywód nikogo nie uśpił. :-P

P.S. Widzę, że Pan Sum mnie wyprzedził. :cool:

P.S.2 Programator analogowy jest dobry pod warunkiem zaklajstrowania go w szafce, jak ma być na wierzchu to lepiej dołożyć drugą dychę co cyfrowego. Chyba, że komuś nie przeszkadza głośne cykanie, rzężenie i podobne dźwięki. :roll:
Mam na imię Damian i jestem bardzo aspołecznym człowiekiem

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zakładanie 200l

#4

Post autor: tiggi »

Programator posiadam. Chociaż teraz nie był przydatny, ponieważ w taką pogodę jak mamy włączam światło dopiero o godzinie 17-18 i świecę do 22-23.
Tak, akwarium robi za lampkę nocną :lol:

Niestety nie wiem nic o tym akwarium - wiem że dostanę do niego stelaż, i jakieś oświetlenie - ale czy to będzie pokrywa czy co innego ... Nie wiem. Mam nadzieję, że pokrywa -ze względu na bojownika...

Ryby przełożę do wiadra dużego, ma pokrywę więc koty mi ich nie zjedzą :roll: Wsadzę do nich filtr i będą musiały przekoczować.

Przeraża mnie łowienie krewetek :roll: Z 5 RC zrobiło mi się ich więcej niż 5 ;) widziałam też maluchy 3 milimetrowe... Więc nie wiem... Pewnie coś zginie przy mojej niezręczności... :roll:

Jak już cała obsadka będzie wyłowiona.... Zabiorę się za zlewanie wody do dwóch 19l baniaków....
Będę miała zlane ok 45l wody... I co dalej?
Na tym etapie zacząć wybierać kamienie i przesypywać do dwusetki?
Wypłukać je czy tak wrzucić ?
Wiem że w obecnym akwarium jest dużo syfu pod żwirem...

Mam ograniczone możliwości finansowe. Właściwie to nie mam w ogóle możliwości, no ale żwirek muszę kupić. Z resztą się muszę wstrzymać... :-?

Pomyślałam, że nie będę na razie ładować ziemi do akwarium, chyba że 3 cm warstwę na tył. Ale muszę to przemyśleć.
I muszę zdobyć rośliny z przycinki, bo te co mam obecnie ... Nie wystarczą i będą wyglądać kiczowato.
A nie wiem czy dostanę coś jeszcze do tego akwarium... krewetki wiem że dostanę i chyba neony... A czy rośliny... :roll:

Więc zaraz idę pogapić się, czy ktoś ma nadwyżki... :lol:

Co do aranżacji... Jeszcze nie wiem co zrobię - bo planu nie mam żadnego...
Strasznie podoba mi się aranżacja MarioM, i może w tą stronę pójdę...
Trawę mam więc :lol:

-- 25 sie 2012, o 09:02 --

O kurcze... akwarium przyjedzie już dzisiaj wieczorem... :roll:
Myślałam, że dzisiaj sobie wszystko na spokojnie porobię...
Poplanuję...
A tu bach....
No trudno, zabieram się do roboty... 8)
Awatar użytkownika

Ferest
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pt lip 30, 2010 7:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zakładanie 200l

#5

Post autor: Ferest »

O, chyba że masz małe baniaczki to ryby do baniaczków. Jakbyś miała możliwość całkowitego zlania wody to wygodniej wybierałoby się podłoże. Stary żwirek warto przepłukać. co do krewetek to nie przejmuj się maluchami, zajmij się tylko tymi dorosłymi, które dają złapać, a musi dać sobie rade sama.

Rośliny sam będę przycinał pewnie na tydzień dwa, ale świeży baniak nie powinien tyle czekać. W sumie zwykle zawsze ktoś ma na zbyciu rośliny.
Mam na imię Damian i jestem bardzo aspołecznym człowiekiem

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Zakładanie 200l

#6

Post autor: tiggi »

Rośliny wyłowione, większość ryb też. Czekam aż woda się uspokoi to będę łapać niedobitki ;)

Wątek założyłam :)

-- 25 sie 2012, o 11:52 --

Woda zlana prawie do końca, zostało wody 5cm razem ze żwirkiem. Nie mam do czego tego zlać więc trudno ;)
Myślę nad tym jak wypłukać żwirek... Nie mam w czym...
Chyba zostawię to do momentu przyjazdu akwarium, to na bieżąco będę płukać i wsypywać już do akwarium docelowego...

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zakładanie 200l

#7

Post autor: lila »

żwirek wypłucz w wodzie z akwa, w którym był jak wypłuczesz w kranówie to bakterie nitryfikacyjne zginą

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zakładanie 200l

#8

Post autor: tiggi »

No to nie będę już ratowała tej wody która została w akwa tylko wypłuczę w niej żwir.
Już się doczekać nie mogę :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zakładanie 200l

#9

Post autor: lila »

Najlepiej jakby Ci się udało połowę tej wody odlać i wypłukać na dwa razy ten żwirek :)

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zakładanie 200l

#10

Post autor: Zielony »

Przepraszam bo nie doczytałem chyba :/ a jaki filterek będziesz miała do tego baniaczka :?:
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.

Autor
tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Zakładanie 200l

#11

Post autor: tiggi »

Jaki filtr - nie wiem, nie zaglądałam jeszcze do tej siatki którą dostałam... Rzuciłam się jak głupia do szorowania tego - akwarium stało nieodglaniane ... Z szyb ciężko było usunąć zielony nalot...

I jak tak szorowałam to akwarium to natrafiłam na naklejkę... To nie 200l a 240l :roll: :twisted:

Właśnie nalewam wody do niego, jakoś szybko mi poszło... tzn 1.5h czyszczenia szyb, nasypanie żwirku i zasadzenie co mam i co dostałam...
Dostałam jakieś ryby ale to dopiero będę mogła zobaczyć jak je wrzucę bo nic nie widzę w tym wiadrze ;)

-- 26 sie 2012, o 06:58 --

Filtr to Aqua-Szut Turbo N 750, 750l/h.
Ale na razie działa mój w nim bo jest za mało wody, żeby załapał.
Z ryb dostałam 2 rasbory klinowe, 6 neonów chyba, 3 miedziki, ok. 3 kardynałków, białego potwora - jakiegoś zbrojnika weloniastego - z 15cm to ma... Paskuda :|
No i dużo krewetek.

-- 26 sie 2012, o 19:35 --

Z obserwacji poczynionych krewetki które dostałam są jakby babaulti. Niektóre są brązowe, beżowe, czerwone z niebieskim, niebieskawo szare...
Żółty potwór będzie do wydania.

Aktualnie w zbiorniku jest:
zbrojnik weloniasty
2 razbory klinowe
7 neonków
4 miedziki
4 otoski
x naście krewetek
4 kardynałki

Z mojej obsady:
bojownik
x naście gupików endlera
2 zbrojniki (jeden malutki - 3 cm a drugi 7 cm)
ok. 15 krewetek


Będę musiała zastanowić się nad obsadą, co bym chciała a co nie...
Ale na razie czekam na rozrost roślin. Może jutro zrobię zdjęcia :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”