Dodatkowe oświetlenie T8 15W

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#1

Post autor: Barnapapa »

Chciałem napisać jak dodałem dodatkową świetlówkę praktycznie za darmo,bo wszystko co potrzebne akurat miałem w domu.
Potrzebne rzeczy:
Taka żarówka
Obrazek
Ja miałem świetlówkę 15W taką standardowo montowaną w pokrywie i taką żarówkę jak wyżej 15W.
Mniej więcej na tej wysokości gdzie zaznaczone na niebiesko znajduje się płytka z elektroniką,na tej wysokości zaznaczonej czerwono trzeba naciąć delikatnie brzeszczotem aby wyjąć płytkę taką jak poniżej na zdjęciu.
Obrazek
Biały i czarny kabelek przytwierdzony jest w środku do części metalowej korpusu żarówki i najlepiej kabelki uciąć jak najdłuższe się da.Sama żarówka do płytki przytwierdzona jest drucikami które są tylko nawinięte na cztery piny,wystarczy je odwinąć albo mocniej ale z czuciem pociągnąć żarówkę.
Założyłem zaciski (takie do kabli) na 4 piny na płytce plus na kable którymi płytka podłączona była do oprawki (biały i czarny) i z braku oprawek do świetlówki także na bolce w świetlówce.
Obrazek
Końce świetlówki zaizolowałem.Świetlówkę wsadziłem w uchwyty które zostały mi z odbłyśnika,a przykleiłem je do pokrywy klejem na gorąco.
Obrazek Obrazek
Tak dla porównania jeszcze fotki robione na tym samym ustawieniu przesłony,czasu i ISO w trybie manualnym.
Z jedną świetlówką 6500K (ta standardowa)
Obrazek
Druga Power-Glo 18000K
Obrazek
Włączone obie:T8 2X15W Power-Glo + Standard 6500K.
Obrazek
Piny 1 i 2 należy podłączyć z jednej strony świetlówki,a piny 3 i 4 z drugiej strony.Całe ustrojstwo (płytkę z elektroniką) zapakowałem do puszki po pokarmie,bo akurat miałem pod ręką i tak jest schowane i go nie widać.
Obrazek Obrazek

W ten oto sposób praktycznie za darmo mam teraz oświetlenie 2X15W,zmontowane w kilkanaście minut.

Uwaga:każdy to robi na własne ryzyko.
Elektronika na zdjęciach ma 20W,ale z nią świetlówka nie chciała działać,więc podłączyłem ją do 15W-to ta w tym żółtym pudełku.
Ostatnio zmieniony wt sty 29, 2013 11:38 am przez Barnapapa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#2

Post autor: Coatl1987 »

Witam. Wykonałem wszystko tak jak u ciebie na zdjęciach z tym że zamiast jednej 15w t8 mam cieńszą jarzeniówkę 16W i klops. Po podłączeniu wszystkiego do kontaktu świecą się tylko końce świetlówki. Próbowałem nawet wpiąć do całości starter i też nic z tego... Gdzie leży błąd? Jaki woltaż miała twoja żarówka którą rozebrałeś? Może tu leży problem albo w tym że ja mam świetlówkę jakąś inną? Z góry dzięki za jakieś konstruktywne opinie...
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#3

Post autor: tomekm »

To chyba logiczne ze jak wkladasz swietlowke 16W do statecznika 15W to nie bedzie dzialac, moc statecznik musi byc taka sam lub wieksza. Nie wiem czy przypadkiem nie probujesz podlaczyc t5 bo jesli tak to tez moze byc jakis problem poniewaz ten sposob dzial na 100% w t8 a nie wiadomo jak na t5.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#4

Post autor: Barnapapa »

Sposób działa na T8 i na T5.
Starter jest konieczny do zapłonu świetlówki przy stateczniku magnetycznym a nie przy elektronicznym.

Coatl1987 jakiej mocy był kompakt z którego wymontowałeś elektronikę.
Po objawach jakie opisałeś wygląda na to że twoja elektronika jest za słaba,albo uszkodzona.Świetlówka na pewno jest sprawna?
Najlepiej aby moc elektroniki z kompaktu była o około 15 % większa niż świetlówki.W twoim wypadku statecznik powinien mieć 18-19W.
Ja tak jak napisałem wyżej mam statecznik z kompaktu 15W i świetlówkę 15W.
Najlepsze kompakty (mają najlepszej jakości podzespoły) są z philipsa i osram,te lepsze mają nawet ciepły start.
Awatar użytkownika

Zuber
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: śr paź 24, 2012 3:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#5

Post autor: Zuber »

Z tego co opisujesz to podejrzewam, że żarówka kompaktowa z której wyciągnąłeś elektronikę była spalona. A usterka polegała na przepaleniu kondensatora.

Proponuje aby sprawdzić kondensator na płytce pomiędzy środkowymi pinami. Z objawów wygląda że jest zwarty. Jak go wymienisz to powinno zadziałać. Uwaga, trzeba wymienić na taki sami i o napięciu pracy takim samym lub wyższym.

Odpisz czy pomogło albo podaj więcej danych jaka była ta świetlówka kompaktowa.
54 L w trakcie organizacji
25 L w trakcie zmiany na krewetkarium
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#6

Post autor: Coatl1987 »

Dziękuję za szybkie i obszerne odpowiedzi.
1. Tak świetlówka jest dobra i tak wyciągnąłem elektronikę ze spalonej żarówki więc może tu leży problem.
2. Świetlówka jest t4 16w a żarówka była philipsa 20w więc chyba odpowiednio duża, i tu znów wracamy do pkt. 1 bo może podzespoły są uszkodzone.
3. Postaram się popróbować jeszcze z kilkoma spalonymi i może wymontuję coś z jakiejś sprawnej żarówki i się pochwalę :D
4. Gwoli ścisłości, tak jak pisałem w punkcie wyżej świetlówka "docelowa" jest słabsza niż był kompakt.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#7

Post autor: Barnapapa »

Być może te 20W philipsy są felerne,bo ja najpierw właśnie z taką próbowałem i też była lipa.
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#8

Post autor: Coatl1987 »

O! Cenna uwaga. Dziękuję...

-- Pt gru 28, 2012 2:25 pm --

Witam. Ostatnio wyciągnąłem elektronikę z 21W Osrama i wyglądało to tak że świetlówka zagadała na chwilę a potem zgasła i najlepsze co osiągnąłem to zaświecenie się końcówek świetlówki (cała świeci wyłącznie przy pierwszym włączeniu po podłączeniu do elektroniki)
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#9

Post autor: Barnapapa »

Coatl1987 coś masz pecha do tej elektroniki.
Mi od tej pory kiedy uruchomiłem (data w pierwszym poście) działa bez zarzutu,roślinki pięknie rosną.
Zmieniłem tylko mocowanie świetlówki bo ten klej na gorąco puścił ,wpadła do akwarium i jakiś czas świeciła w zanurzeniu zanim zauważyłem co się stało i nadal świeci.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#10

Post autor: zorbek »

Barnapapa dodaj wpis że każdy to robi na własne ryzyko.
Bo to co masz w tej pokrywie i sposób wykonania aż się prosi o tragedię.
Ponadto pokazujesz starter inny niż wsadziłeś do tej żółtej "obudowy".
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#11

Post autor: Barnapapa »

zorbek już poprawiłem.
Może wiesz jak wykasować cały temat?Czy tylko Moderator może skasować?
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#12

Post autor: jgoluch »

Możesz "Zgłosić pierwszy post (!)", dopisując w uwagach dla moderatora, że prosisz o usunięcie.
Ale jeżeli nie musisz, to nie rób tego.
Ty nie narzucasz tym wątkiem, że każdy ma tak u siebie zrobić.
Po prostu dajesz alternatywę zbudowania 'taniego' oświetlenia DIY na własną odpowiedzialność.
Uważam, że jeżeli odpowiednio dobierzemy elektronikę i wszystko zaizolujemy, to nie ma co mówić o jakiejś tragedii.
Jeżeli ktoś kupi statecznik, 2 oprawki i kabel zasilający, połączy to niedbale, to wg mnie jest taka sama szansa na zwarcie/zamoczenie instalacji.
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#13

Post autor: Barnapapa »

jgoluch no może i masz rację.Każdy ma swój rozum,a ja nikogo przecież nie zmuszam.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Darmowe dodatkowe oświetlenie T8 15W

#14

Post autor: zorbek »

Masz wpis w pierwszym poście i starczy.
A jeżeli chodzi o pierwszy starter to chyba masz uszkodzony elektrolit.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

norx0
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: czw gru 01, 2011 9:46 pm
Lokalizacja: warszawa,praga północ
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#15

Post autor: norx0 »

A mam pytanie, czy ta płytka z elektroniką znajduje się tylko w świetlówkach?czy w zwykłych żarówach też?
I dobrze rozumiem że jak chcę jarzeniówkę GLO dołożyć 30W, to płytka musi być z kompaktowej minimum takiej 30?
Jeśli chcę zastosować oprawki do "długiej" świetlówki GLO to muszę dać starter?(tam, bo widzę na allegro oprawki z miejscem na starter)
Awatar użytkownika

Zuber
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: śr paź 24, 2012 3:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#16

Post autor: Zuber »

Norox, jeśli chcesz podłączyć świetlówkę liniową 30W na elektronice od świetlówki kompaktowej to trzeba użyć 34-36W. Takie kompakty to rzadkość. Trudno będzie ją zdobyć - no chyba, że masz. Już wtedy żadnego startera nie dajesz - oprawki zwykłe 2 szt bez startera (polecam bryzgoszczelne bo jest wilgoć). Wszystko załatwia elektronika od kompaktu (tam jest miejsce na cztery przewody). Trzeba uważać bo prąd zabija;)

Ja nie polecam używania elektroniki od kompaktów do świetlówek większych niż 24W. Ja bym kupił na alledrogo elektronikę dedykowaną do świetlówek liniowych z ciepłym startem. Będzie działało, statecznik ma obudowę, energooszczędne w przeciwieństwie do dławika i nie będzie problemów.
54 L w trakcie organizacji
25 L w trakcie zmiany na krewetkarium
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#17

Post autor: Coatl1987 »

Tak naprawdę takie dorabianie świetlówki opłaca się tylko jeżeli masz już w domu spalony kompakt o odpowiedniej mocy.
Jeżeli dajesz elektronikę z kompaktu to nie musisz dawać startera bo już taki jest w tej płytce z żarówki.
Zwykłe żarówki nie mają płytki z elektroniką, mają ją wyłącznie żarówki energooszczędne tzw. kompakty.
Ja w tym momencie po wielu próbach stwierdzam że chyba taniej będzie kupić oprawy bryzgoszczelne do świetlówek i odbłyśnik niż bawić się w robienie świetlówki samemu chociażby dlatego, że skończyły mi się spalone kompakty :D
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#18

Post autor: sum »

Tak informacyjnie to w większości dużych sklepów z elektroniką(nie dla idiotów itp.) można sobie wziąć przepalone kompakty z pojemnika na zużyte żarówki.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#19

Post autor: Coatl1987 »

No niby tak ale... ciężko trafić odpowiedni kompakt i w ogóle nie zawsze działa. Na Allegro są gotowe oprawy od jakichś 9 zł za szt więc nie wiem czy to się opłaca...
Awatar użytkownika

Autor
Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#20

Post autor: Barnapapa »

Coatl1987 a czy te gotowe oprawy są ze statecznikiem? Gotowe czyli tylko podłączam do prądu i świeci?
Jeżeli tak to prosił bym o linka do takiej aukcji,bo taka gotowa oprawa ze statecznikiem za 9 zł to jest świetna okazja i cena.
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#21

Post autor: Coatl1987 »

A tego to nie wiem niestety ale prawdopodobnie nie bo rzeczywiście coś za tanio... Jednak ja mówię ze swojego doświadczenia że nie warto się bawić bo na 3 czy 4 kompakty które rozłożyłem (w tym 2 sprawne) nie działa żaden i nie wiem dlaczego...

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#22

Post autor: GSA »

Barnapapa pisze:Coatl1987 a czy te gotowe oprawy są ze statecznikiem? Gotowe czyli tylko podłączam do prądu i świeci?
Jeżeli tak to prosił bym o linka do takiej aukcji,bo taka gotowa oprawa ze statecznikiem za 9 zł to jest świetna okazja i cena.
Podaj o którą konkretnie aukcję chodzi to zobaczymy. Ale za 9zł to raczej oprawki bym się tylko spodziewał ;-)
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#23

Post autor: Coatl1987 »

Http://allegro.pl/oprawka-bryzgoszczeln ... 68165.html" onclick="window.open(this.href);return false; Tak jak mówisz to tylko oprawka ale i tak uważam to za lepsze rozwiązanie niż cała dłubanina z kompaktami przynajmniej w moim przypadku...

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dodatkowe oświetlenie T8 15W

#24

Post autor: GSA »

Oczywiście jest to tylko oprawka. Nawet całkiem dobra ;-)
ODPOWIEDZ