CO2 jako blokada glonów (bez roślin)?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

CO2 jako blokada glonów (bez roślin)?

#1

Post autor: falco »

Siema,
jak w temacie a dokładniej mówiąc...

Ponieważ dopiero od niedawna stosuję w Kolorowej (różne rośliny) CO2 w płynie, ale widzę znaczącą poprawę u roślin a przede wszystkim praktycznie powstrzymany rozrost glonów, które z czasem pojawiały się na szybach (nalot + zielone kropki), zastanawiam się czy mogę też lać CO2 do Mrocznej w której są tylko pływające (do podtrzymania parametrów) jako dodatkową blokadę glonów?
Czy w związku z brakiem roślin, czyli braku "konsumentów", to zły pomysł?

Prośba o wskazówki, bo CO2, to dla mnie wciąż nowy temat. Dzięki!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

CO2 jako blokada glonów (bez roślin)?

#2

Post autor: 2pac01 »

Aldehyd w przemyśle jest stosowany jako chemiczna dezynfekcja...poza tym naukowo stwierdzono że jest szkodliwy, uszkadza płuca i wywołuje u ludzi astmę...sam sobie odpowiedz czy warto...
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

CO2 jako blokada glonów (bez roślin)?

#3

Post autor: falco »

O! Rany! Takiej informacji się nie spodziewałem. :shock: Czy mam rozumieć, że nawet stosowanie w akwarium z zielskiem też już jest nieprawidłowe? Wiadomo, że rośliny przetwarzają CO2, ale nie wiem czy Twoją odpowiedź mam rozumieć, że w ogóle jest niewskazany czy tylko w baniaku bez roślin, bo nie będzie "przetworzony"?

Jeśli to 1 wariant, to skąd tak ogromna popularność CO2 w płynie, bo zabiłeś mi niezłego ćwieka a choć trochę czasu rybki hoduję, to w nawożenie specjalnie się nie zagłębiałem... :roll:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

CO2 jako blokada glonów (bez roślin)?

#4

Post autor: don_Vall »

Przecież węgiel nie zablokuje Ci glonów. By nie mieć glonów musisz mieć warunki, które nie sprzyjają ich rozwojowi. Wg mnie dokładanie dodatkowego węgla do wody przyczyni się do ich rozwoju a nie zmniejszenia. Węgiel (CO2 czy też glutaral) powodują lepsze dożywienie roślin, a co za tym idzie szybsze usuwanie z wody NO3 i PO4 i mikro co jest przyczyną nie rozrastania się glonów.


Glutaral jest szkodliwy w dużym stężeniu a w stężeniu dodawanym do akwarium nie powinien wpływać negatywnie lecz nie ma sensu dodawać go po to by go dodawać. To jest "pokarm" dla roślin i tyle...
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

CO2 jako blokada glonów (bez roślin)?

#5

Post autor: falco »

Nie miałem zamiaru lać CO2 wiadrami, tylko w dawce przewidzianej do ilości roślin. Jak wspomniałem są pływające a wszędzie pojawiają się informacje, że stosowanie CO2 nie tylko karmi rośliny, ale także hamuje glony, stąd moje pytanie, liczyłem na odpowiedzi od doświadczonych Zieleniaków.

O warunki myślę, że umiem zadbać a pytałem tylko o dobraną dawkę CO2 w sytuacji baniak ze szczątkową ilością roślin... ;)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
ODPOWIEDZ