Strona 1 z 2

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 11:56 am
autor: Piskonia
Dzień dobry,

Mamy akwarium 450 litrów, zestaw Diverse, na szafce z płyty wiórowej dostarczonej razem z akwarium. Stoi około 2 lat, pod względem rybio-wodnym wszystko działa dobrze a zbrojnik urósł już do 37 cm. Pojawił się jednak poważny problem techniczny: otóż zaczęła się wyginać płyta pod zbiornikiem. Akwa stoi na spienionym tworzywie sztucznym (coś jak karimata do spania), i po bokach jej grubość jest prawie zerowa, a na środku ok. centymetra - skutek ugięcia płyty. Przestała się otwierać szuflada na środku...

Nie ma to związku z potencjalnym podciekaniem wody, po prostu najpewniej konstrukcja jest zbyt słaba, plus nieodpowiednie materiały (nie powinno się raczej użyć płyty OSB?).

Zauważyliśmy że przy zbiornikach tej wielkości wykonuje się niekiedy stalowy stelaż zamiast szafki. Stąd mamy takie pytania:

-czy ta sytuacja jest do naprawienia natychmiast, potencjalnie grozi pęknięciem dna? (naprężenia)
-kto w Warszawie i okolicach wykonuje takie stelaże?
-stalowy czy aluminiowy? spawany czy skręcany?

Prosimy o ratunek w imieniu bocji, skalarów, zbrojnika, razborek klinowych, kosiarek i neonek
Piszę na forum ogólnym bo potrzebuje pilnej rady co robić w tej chwili.
Jak duże jest ryczko pęknięcia

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 12:20 pm
autor: Christo
Moim zdaniem ryzyko duże. przy 150cm (jak rozumiem) 2-3cm to już igranie z ogniem. Natychmiast dołożyłbym jakiekolwiek podparcia, docięte z płyty wiórowej, karnisza, czegokolwiek do czasy porządnego rozwiązania problemu (zakupu). Inna sprawa że taka szafka powinna mieć już takie, zapewne dwa na 50 i 100cm długości. Muszą być od blatu do samej podłogi. Przydała by się fotka tej szafki. Można też spuścić część wody, aby trochę odciążyć dno...

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 12:24 pm
autor: Fear
Pod takie litraże tylko stal,przynajmniej głowa spokojna o wytrzymałość.
Miałem już taki przypadek u klienta dla którego wykonywałem stelaż,akwarium groziło pęknięciem w każdej chwili przy wykonywaniu jakiejkolwiek czynnosci przy nim.
Jak widac dołączane do zestawów szafki nie spełniają zadań na dłuższą metę przy taKich litrażach :/ Chętnie bym wykonał dla was taki stelaż ponieważ zajmuję się takowymi ale niestety przez njblizszy tydzien nie dam rady bo mam większe zlecenie :/
Doraznie można spróbowac zabezpieczyc od spodu wciskając jakies deski lub kawałek profila metalowego (Tylko bardzo ostroznie)
Dodatkowo spuścił bym dla bezpieczeństwa tyle wody ile się da aby rybki przeżyły do czasu wymiany szafki.

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 12:25 pm
autor: shadowrider
Sprawdź czy masz mieszkanie dobrze ubezpieczone.
Ktoś mi mówił że kiedyś mu 500l szkło strzeliło to 4 piętra pod nim zalało.

Re: Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 12:32 pm
autor: Fear
shadowrider pisze:Sprawdź czy masz mieszkanie dobrze ubezpieczone.
Ktoś mi mówił że kiedyś mu 500l szkło strzeliło to 4 piętra pod nim zalało.
Tak na poważnie to strach myśleć nawet o takim czymś,oby tak się nie stało

Re: Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 12:38 pm
autor: Piskonia
Dziękujemy za odpowiedzi, i prosimy o kontakt w sprawie spawania stelaża. Sytuacja jest poważna ale powinno jeszcze chwilę wytrzymać, dziś to podeprę. Na zdjęciu widać, że przy bocznej krawędzi dno jest praktycznie oparte o podstawę, a pośrodku jest już spory odstęp...

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ta szafka od początku wydawała się dość delikatna, ale można było naiwnie przypuszczać że zestaw to jakaś dopasowana całość. Nie za bardzo!

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 12:47 pm
autor: Fear
Jeśli nic nie znajdziecie przez tydzień to w drugim tygodniu mogę to zrobić,dostawa na terenie Warszawy i okolic gratis :)

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 3:08 pm
autor: AquaDreams
Hmmm już pisałem odpowiedź, ale jakoś zniknęła ...

Szafki drewniane jeżeli są zrobione z głową to są wystarczające. Te kupowane w sklepach akwarystycznych spokojnie sobie dają radą i z takimi akwarium 150cm.

Autorka tematu pisze o szufladzie pod blatem, co sugeruje że blat nie jest podparty. Przy takim 150cm zgadzam się z Christo - powinien być podparty w 2 miejscach co 50cm i śpimy spokojnie.


Owszem stelaże metalowe są najbezpieczniejsze, jednakże są też kwestie estetyczne, aspekty zabudowy, swobodnego wyposażenia go w półki, wysuwane szuflady/kosze.

Re: Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 3:33 pm
autor: cinek1916
AquaDreams pisze:Autorka tematu pisze o szufladzie pod blatem, co sugeruje że blat nie jest podparty. Przy takim 150cm zgadzam się z Christo - powinien być podparty w 2 miejscach co 50cm i śpimy spokojnie.
Skoro na środku są szuflady (bo tak rozumiem wypowiedź) znaczy, że są dwa podparcia w środku szafki na których szuflady są zamocowane. Na zdjęciu natomiast widać, że szafka napuchła od wody i pewnie dlatego blat się ugiął.
AquaDreams pisze:Owszem stelaże metalowe są najbezpieczniejsze, jednakże są też kwestie estetyczne, aspekty zabudowy, swobodnego wyposażenia go w półki, wysuwane szuflady/kosze.
Chyba, że chcemy wstawić np. sump ale to już temat na inną dyskusję ;)

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 4:05 pm
autor: Christo
Szafka w końcu akwarystyczna więc pewnie są przynajmniej te 2 podparcia po obu stronach szuflady, ale Piskonia możesz wrzucić fotkę całej szafki z widocznymi podporami? Można jeszcze poszukać przyczyn w podłodze. Nierówna, albo za miękka np parkiet i z czasem się odkształciła.

Na płycie wiórowej można całkiem sporo postawić - kwestia odpowiedzniego "nasycenia" punktami podparcia w stosuku do długości blatu, plecy, wszystko solidnie skręcone...

W moim pierwszym poście chodziło mi oczywiście o 2-3 mm ( a nie cm :-P ) ugięcia szyby, przy 150 cm jej długości.

Re: Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 5:08 pm
autor: Fear
Christo pisze:Szafka w końcu akwarystyczna więc pewnie są przynajmniej te 2 podparcia po obu stronach szuflady, ale Piskonia możesz wrzucić fotkę całej szafki z widocznymi podporami? Można jeszcze poszukać przyczyn w podłodze. Nierówna, albo za miękka np parkiet i z czasem się odkształciła.

Na płycie wiórowej można całkiem sporo postawić - kwestia odpowiedzniego "nasycenia" punktami podparcia w stosuku do długości blatu, plecy, wszystko solidnie skręcone...

W moim pierwszym poście chodziło mi oczywiście o 2-3 mm ( a nie cm :-P ) ugięcia szyby, przy 150 cm jej długości.
Pewnie że można dużo postawić ale z biegiem czasu wychodzą własnie takie cuda jak tu opisane przez autorkę postu,prędzej czy pózniej te płyty zaczną tracic własciwosci na skutek częstego picia wody lub innych warunków a przy tym ciężarze to naprawdę wszystko ma znaczenie.U mnie też stało 360 L na szafce z płyt ale od dłuższego czasu zacząłem zauważać że akwarium co jakis czas jakby się przechylało,widac było to po tafli wody.Dłużej nie czekałem i zmieniłem szafkę na stal,więcej kłopotów nie ma :) A tak po za marginesem jakiś rok wczesniej jedno moje akwarium spotkało się z podłogą,na szczescie było to tylko 120 L i oczywiscie oryginalna szafka byla winna.

Re: Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 8:00 pm
autor: AquaDreams
Fear pisze:Pewnie że można dużo postawić ale z biegiem czasu wychodzą własnie takie cuda jak tu opisane przez autorkę postu,prędzej czy pózniej te płyty zaczną tracic własciwosci na skutek częstego picia wody lub innych warunków a przy tym ciężarze to naprawdę wszystko ma znaczenie.
Przy nieostrożnej obsłudze akwarium najszybciej (i chyba tylko) "padnie" blat pod akwarium i nie ma znaczenia czy pod nim jest stelaż stalowy czy drewniany ;) Żeby padły pozostałe elementy szafki to musi być porządna powódź ...

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 8:24 pm
autor: Merlin59
Płyta wiórowa nie jest dobrym materiałem konstrukcyjnym w zastosowaniu do dużych akwariów, gdzie nie trudno o przypadkowe zalewanie i stałą podwyższoną wilgotność powietrza. Jeśli ważne są względy estetyczne i uniknięcie metalowej konstrukcji, to szafka powinna być zrobiona w formie stelażu z pełnego drewna, najlepiej dębowego lub bukowego stanowiącego podporę zbiornika i szuflad czy półek, a całość może być wykończona cieńszymi płytami wiórowymi. Nawet w szafce kuchennej 80 cm , półka obciążona kilkunastoma talerzami i innym szkliwem ugięła się na 1 cm Tu mowa jest o 150 cm, czyli dwa razy więcej a obciążenie kilkunastokrotnie wyższe. Jedynie sztywność konstrukcji akwarium trzyma całość. Zasada odkształceń jest prosta - są proporcjonalne do nacisków. Jeśli pianka przy krawędzi jest ściśnieta bardziej niż w środku to znaczy,że obciążenia tam są również kilkakrotnie większe. Jeśli puszczą spoiny dna ze ścianami bocznymi to blado to widzę. Wymontuj szufladę , podeprzyj środek lub lepiej w 1/3 rozpiętości wstawiając pionowe kawałki płyty (płyta w pionie lepiej pracuje niż w poziomie), dodając kilka klinów aby płyty przejęły część obciążenia. Pianka powinna się lekko ścisnąć co będzie świadczyć o tym, że podpiera zbiornik. A jak oceniasz spoiny silikonowe - czy zauważalne są różnice w grubości? No i oglądaj dzisiaj na Nat Geo Wild o 21 problemy jakie mają zawodowi budowniczy akwariów.

Ugięcie szafki

: ndz paź 20, 2013 8:36 pm
autor: pkucaba
Zabiorę zdanie z racji profesji.
Szafki sprzedawane jako dedykowane do akwarium nie są moim zdaniem wyjątkowo solidne.
Cena dyktuje jakość i wytrzymałość.
Oczywiście nie ma problemu, gdy taka szafka jest nowa (prawidłowo złożona) i stoi na równej, stabilnej podłodze.
Problemy zaczynają się również, gdy szafka "napije" się wody.
A wszelkie materiały drewnopochodne są wyjątkowo chłonne... :razz:
Wystarczy odrobina wody i szafka puchnie. Nie ma żadnego 100% zabezpieczenia przed wodą.

Na stelaż spawany (stal, aluminium) również należy położyć płytę. Może być osb wodoodporne, które też się mimo wszystko "napije".
Co do estetyki stelaży spawanych nie wypowiadam się. Każdy sam decyduje co chce mieć w pokoju (salonie).

Ostatnio miałem przyjemność robić zabudowę stelaża znanej na rynku firmy.
Miał być wykonany w kosmicznej niemal technologii.
Akwarium waży ponad tonę i stelaż w ciągu miesiąca stracił przekątne. Podłoga (może nawet strop) ugięła się o 2- 3 mm.

Uważam, że wystarczy rozsądek w każdym rozwiązaniu.
Unikajcie wody... :D

Dość offtopa:
Piskonia wstaw zdjęcia szafki. Będziemy mogli pewniej stwierdzić jak duże są kłopoty.
Ja jednak nie spałbym spokojnie. Wygląda źle.
Jeśli masz możliwość wyrzuć za burtę zbędny balast ;) (odlej część wody z akwarium).

Re: Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 10:57 am
autor: Piskonia
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Akwarium ciągle stoi obniżyłam poziom wody.
Zestaw jest taki jak ten:
http://www.allegromat.pl/aukcja145234" onclick="window.open(this.href);return false;

Zamówiłam taki stelaż:
http://zapodaj.net/183fc93b7296a.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeszcze nie wiem jak go obuduje.

I mam nadzieje, że całość wytrzyma do jego dostarczenia a ja dam radę jakoś przeprowadzić podmian szafki.

Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 12:12 pm
autor: GregB
Jeszcze parę pytań z branży budowlanej:
1. akwarium stoi na stropie któreś kondygnacji czy na posadzce? (chodzi o odkształcenie stropu)
2. jeżeli stoi stropie to czy to jest budynek stary (np z drewnianym stropem), czy to jest wielka płyta,
czy nowe budownictwo i stropy żelbetowe?
Jeżeli strop się ugina to wtedy trzeba inaczej zabezpieczyć stelaż.

Re: Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 12:56 pm
autor: Piskonia
GregB pisze:Jeszcze parę pytań z branży budowlanej:
1. akwarium stoi na stropie któreś kondygnacji czy na posadzce? (chodzi o odkształcenie stropu)
2. jeżeli stoi stropie to czy to jest budynek stary (np z drewnianym stropem), czy to jest wielka płyta,
czy nowe budownictwo i stropy żelbetowe?
Jeżeli strop się ugina to wtedy trzeba inaczej zabezpieczyć stelaż.
To rama H z lat 70-tych. Nie sadzę żeby to było ugięcie stropu. Podłoga na tym jest z desek merbau.

Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 1:34 pm
autor: GregB
Ja też mieszkam w bloku z ramy H i wiem kiedy sąsiad nade mną przestawia meble,
powstają nowe pęknięcia na łączeniu płyt a to tylko meble.
Popatrz na sufit, prawdopodobnie zobaczysz w którym miejscu łączą się płyty,
po z rzutowaniu tego na podłogę zobaczysz czy twoje akwarium stoi na jednej czy dwóch.
Jeżeli stoi na dwóch to lepiej bo ciężar rozkłada się na dwie płyty ale trzeba dać sztywniejszy stelaż pod akwarium,
bo płyty mogą się różnie ugiąć
Czy stoi przy ścianie nośnej, czy działowej? Nośna dobrze podpiera strop (zabezpiecza przed ugięciem), działowa nie koniecznie.

A sąsiad z dołu nie skarżył się na rysy na suicie?

Po takim wstępnym rozeznaniu można pomyśleć nad odpowiednim stelażem na szafkę pod akwarium.

Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 2:02 pm
autor: don_Vall
Na tych zdjęciach widać, że nóżki od szafki są tylko na narożnikach. Powinny być jeszcze pod płytami pionowymi (między drzwiczkami)
Taki rozwiązanie też może być przyczyną ugięcia blatu, a własćiwie całej szafki.
Z tyłu też jest takie ugięcie?

Re: Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 2:13 pm
autor: Piskonia
Niestety nie mogę ocenić sytuacji z tyłu.
Stoi chyba na dwóch płytach. w rogu pokoju przy dwóch ścianach nośnych- zewnętrznych.

Ugięcie szafki

: pn paź 21, 2013 2:38 pm
autor: sum
Piskonia pisze:Zamówiłam taki stelaż:
http://zapodaj.net/183fc93b7296a.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdzie ten stelaż :?: :)

Re: Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 7:00 pm
autor: Piskonia
Może teraz się uda:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Teraz zastanawiam się jak to zabudować


Moja sąsiadka z dołu narzeka prawie na wszystko, a o rysach na suficie nic nie mówiła więc chyba nic się u niej nie pokazało.

Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 7:15 pm
autor: don_Vall
To jej nie wspominaj o akwarium bo jeszcze Ci prokuratora sprowadzi.....

Pancerny ten stelaż... ale akwarium będzie miało cacy...
Wątpliwości mnie tylko ogarniają bo cały ciężar rozłoży się i tak na 6 nóżek fi 10....

Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 8:15 pm
autor: Piskonia
Z tymi nóżkami to mnie zagoiłeś.

Sąsiadce nie powiedziałam- po co ma nie spać po nocach.

Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 8:35 pm
autor: don_Vall
Najważniejsze jest by obciążenie było rozłożone na jak największej powierzchni.
Z nóżkami pomimo, że punktowo to i tak między punktami będą spore odległości więc przy normalnym wykonaniu konstrukcji nie powinno być problemów. Jutro będę widział się z MEGAfachowcem to nie omieszkam zapytać o wpływ takiego rozkładu obciążeń.
Stropy projektuje się na obciążenie około 250-300 kg na m2 więc jak rozłożysz na odległości 1,5 mb to i tak wyjdzie b. dużo.
Kiedyś szukałem i czytałem, że akwarium do 1tony bez kłopotu można w "wielkiej płycie" instalować.

Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 9:21 pm
autor: cinek1916
Moje 540l stoi na 4 nóżkach a w zasadzie na śrubach 22 (chyba, nie sprawdzę bo jest zabudowane) i jest wszystko ok. Co prawda na terakocie ale myślę, że i tu nie powinno być problemu.

Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 9:34 pm
autor: pkucaba
don_Vall pisze:Pancerny ten stelaż...
Stelaż można zabudować na przykład tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zdjęcie robione tosterem. Później wymienię...
Jeszcze nie mam zgody właściciela akwarium. Gdy już będzie to pokażę całość.

Ugięcie szafki

: wt paź 22, 2013 10:15 pm
autor: Drottnar
Ej, ale źle postawiliście akwarium. Tło powinno być z tyłu ;)

Ugięcie szafki

: śr paź 23, 2013 8:59 am
autor: GregB
Stelaż piękny i solidny powinien na długo służyć.
Na górze to płyta jak na blat kuchennych?

Co do nóżek to można podłożyć paski blachy grubości 5 mm by rozłożyć obciążenie i nie zniszczyć drewnianej podłogi.

Ugięcie szafki

: śr paź 23, 2013 9:03 am
autor: sum
Stelaż super.Na taki można stawiać duuuuuuuuuużo :)
pkucaba pisze:Stelaż można zabudować na przykład tak:
Fachowa robota.