Moje 112L

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#1

Post autor: Drrakus »

Witam ok 2 tyg temu założyłem sobie akwarium i w dniu dzisiejszym wykonałem testy testami kropelkowymi zooleka. Powiedzcie mi doświadczeni akwaryści czy już mogę wpuszczać ryby czy jeszcze trzeba coś zmienić :)

Ph- 7.5
Nh3/NH4- 0
NO2- 1
NO3- 5
GH- 13 st n
KH 9 st. d
PO4- 1
Fe- 0

EDIT:

Dodam jeszcze, że chciałbym w tym akwarium trzymać razborki hengela, kiryski lamparcie oraz gurami mozaikowe

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Moje 112L

#2

Post autor: Alix »

Zbij NO2 do poziomu 0
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#3

Post autor: Drrakus »

Jak to zrobić samemu i czy zbić jeszcze ph do tej obsady którą planuje?

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Moje 112L

#4

Post autor: Alix »

Twój baniak jeszcze nie dojrzał i dlatego masz NO2 na poziomie 1 ..... podmień wodę około 20% i poczekaj jeszcze 7-10 dni i znowu zrób test na NO2 i NO3. Jak wynik NO2 będzie 0 możesz wpuścić ryby.
Ph można zbić podając CO2
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Re: Moje 112L

#5

Post autor: dune »

Po prostu masz jeszcze niedojrzały zbiornik
cykl azotowy jeszcze sie nie zakończył
musisz spokojnie zaczekać

edit: pisałyśmy jednocześnie
a mnie trzy razy w międzyczasie wylogowało
...tak mi się wydaje...

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#6

Post autor: Drrakus »

Woda była podmieniana ok 4 dni temu w ilości 20% (woda odstana 24h) dodam jeszcze, że jest to akwarium na ziemi ogrodowej. Oświetlenie t8 2x18w, temp 25 st. A tak poza tym wszystko inne jest w porzadku?

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Moje 112L

#7

Post autor: Alix »

Pozostałe parametry wody musisz dostosować do wymagań ryb, które chcesz trzymać w baniaku :D
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#8

Post autor: Drrakus »

Czyli samo obniżenie ph do ok 6.5 i te no2 do 0. A podmiana coś zdziała w tym momencie?

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Moje 112L

#9

Post autor: Alix »

W przypadku niedojrzałego baniaka trzeba być cierpliwym. Wodę podmień za 3-4 dni. Potem poczekaj jeszcze ze 3 dni i zbadaj parametry. Poczytaj o wymaganiach ryb, które chcesz mieć w bańce. Najlepiej skorzystaj z kilku źródeł bo różnie to w necie bywa :x
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#10

Post autor: Drrakus »

Już sporo się naczytalem o wymaganiach tych rybek więc postaram się obniżyć ph. A jestem trochę niecierpliwy już, gdyż jest to moje 2 podejście do tego baniaka po epidemi plesniawki u gupikow.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Moje 112L

#11

Post autor: Alix »

Drrakus na początku każde chce szybko mieć efekty, a potem uczy się na błędach i zaczyna od początku :razz:
tydzień to zaledwie 7 dni więc dasz radę :zzz:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#12

Post autor: Drrakus »

Ja oczywiście wytrzymam lecz mam niecierpliwą kobietę w domu, która już teraz by chciała mieć rybki i nie da sobie wytłumaczyć, że trzeba czekac :-D
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Moje 112L

#13

Post autor: Christo »

Może mi ktoś wytłumaczyć jaki cel mają podmiany w trakcie dojrzewania zbiornika (bez ryb), bo nie rozumiem. No2 powinno samo opaść i wcześniej czy później opadanie, innej drogi nie ma. Cierpliwość to najważniejsza cecha akwarysty. Osoba cierpliwa nawet z zerową wiedzą i doświadczeniem, a tylko słuchając dobrych rad może bez problemu założyć pierwszy zbiornik unikając takich historii jak Twoja.

Napisz coś więcej o zbiorniku. Jaka filtracja? Wrzuć fotkę. Wykonaj te testy: Nh3/NH4, NO2, NO3 dwa razy tego samego dnia rano i wieczorem i sprawdź czy wyniki nie różnią się od siebie.

Dodawałeś coś na start zbiornika? Pokarm? Obumarły Ci w nim jakieś rośliny? Jakiej ziemi użyłeś?

Do poprawy parametrów raczej poleciłbym torf (bezpieczniejszy dla początkującego od zabaw CO2) zwłaszcza że przydałoby się zejść także z twardościami, ale o tym potem.

Na obsadę wybrałeś sobie ryby dużo bardziej wrażliwe niż gupiki więc jeszcze raz - cierpliwości, bo może się skończyć jak poprzednio.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#14

Post autor: Drrakus »

To tak zbiornik ma 80x35x40(dlxszerxwys) filtr wew. Aquael fan3+ 700l/h grzałka z termostatem Aquael 150w. Podłoże to ziemia uniwersalna do kwiatków warstwa 3cm na to czarny żwirek ceramiczny 3—5mm warstwa ok 5cm. Fotkę wrzucę wieczorem gdyż pisze z pracy :-). Na początku dodane zostały szczepy bakterii firmy tropical oraz odrobinę pokarmu w płatkach. Roślinki od 2 dni zaczęły mieć lekko przezroczyste, a nawet dziurawe liście. Dowiedziałem się, że może to być niedobór żelaza i po wykonaniu testu dodałem żelazo w kapsułkach dołączone do testu kropelkowego zooleka.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Moje 112L

#15

Post autor: jgoluch »

Nie szalej z żelazem w świeżym baniaku za bardzo, bo zaraz wyskoczą Ci zielenice na szybie.

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#16

Post autor: Drrakus »

Ogólnie test wykazał 0 wiec dorzucikem tyle ile było napisane aby dac. Nie mam zamiaru jak na razie szaleć z jakimi kolwiek nawozami.

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Re: Moje 112L

#17

Post autor: marq »

Drrakus pisze:Podłoże to ziemia uniwersalna do kwiatków warstwa 3cm na to czarny żwirek ceramiczny 3—5mm warstwa ok 5cm
Masz pewność że ta ziemia nie zawiera kompostu ani różnych nawozów i dodatków?
Drrakus pisze:na to czarny żwirek ceramiczny 3—5mm
Ten żwir o takiej granulacji nie nadaje się do hodowli kirysków.
Drrakus pisze:Roślinki od 2 dni zaczęły mieć lekko przezroczyste, a nawet dziurawe liście.
To może świadczyć o niedoborze żelaza.Dziury mogą świadczyć też o niedoborze potasu.
A jakie masz rośliny i jak dużo?

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#18

Post autor: Drrakus »

Ogólnie rozmawiałem z wieloma osobami i taki żwir może być tylko żeby był gladki a taki posiadam. Ziemia jest bez nawozów bo czytałem 10 razy sklad:-) z roślin to mam 1 zabienice amazonska, ok 4 lodyzek kabomby karolinskiej, ok 5 lodyzek bacopy 6 pędów nurzanca 2 kryptokoryny czerwonolistne, debowke rogatka oraz rzese wodna na powierzchni oraz 3 anubiasy na korzeniu. Dziury pojawiają się na kabombie, zabienicy oraz kryptokorynie.

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Moje 112L

#19

Post autor: marq »

Drrakus pisze:Ogólnie rozmawiałem z wieloma osobami i taki żwir może być tylko żeby był gladki a taki posiadam
Moim zdaniem granulacja(3-5mm) tego żwiru jest za duża do Kirysków.Oraz warstwa podłoża 5cm jest za mała aby rośliny mogły się prawidłowo ukorzenić.
Drrakus pisze:4 lodyzek kabomby karolinskiej
Moim zdaniem masz za słabe oświetlenie do uprawy Kabomby karolińskiej
Drrakus pisze:oraz rzese wodna
Masz dość słabe oświetlenie 0,3W/l a do tego na powierzchni pływa rzęsa,która dodatkowo ogranicza światło,rośliny mogą mieć za małą ilość światła.
Drrakus pisze:Dziury pojawiają się na kabombie, zabienicy oraz kryptokorynie.
Dziury na kabombie??Jak to wygląda??

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#20

Post autor: Drrakus »

Zdjęcia wrzucę wieczorem dopiero. 5 cm to jest samego żwiru dodatkowo jest jeszcze ok 2-3 cm ziemi ogrodowej pod zwirem

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Moje 112L

#21

Post autor: marq »

Drrakus pisze:5 cm to jest samego żwiru dodatkowo jest jeszcze ok 2-3 cm ziemi ogrodowej pod zwirem
A jak tak to spoko :wink:czekamy na fotki :wink:
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: Moje 112L

#22

Post autor: silver007 »

marq pisze:To może świadczyć o niedoborze żelaza.Dziury mogą świadczyć też o niedoborze potasu.
Spokojnie, powoli... Na razie raczej to wszystko świadczy o niczym, bo rośliny się dopiero adaptują.
Nie lej żadnych nawozów dopóki zbiornik nie dojrzeje.

Co do roślin jeszcze to faktycznie niektóre nie wyżyją. Jak powiedziano wyżej - kabomba ma za mało światła. Będzie brązowieć i znacznie się przerzedzi - tego przy takim świetle w żaden sposób nie ominiesz.

Co do testów które wykonałeś... Ph 7,5. W jaki sposób chcesz je zbić? Zastanawiałeś się nad tym? Dobrze byłoby to zrobić przed wpuszczeniem obsady.
Jeszcze kwestia NO2. Test pokazuje 1. Problem w tym że Zoolek może pokazywać pomarańczową barwę do końca swoich dni (u mnie te testy wyrzuciłem do śmieci, bo po prostu nie wskazywały poprawnej wartości). Dlatego jeśli NO2 nie będzie spadać nie załamuj się ;)

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#23

Post autor: Drrakus »

W tym teście był to kolor różowy a kabombe już przycinalem ok tygodnia temu i mimo wszystko się rozrasta

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Moje 112L

#24

Post autor: marq »

Ja Ci polecam testy kropelkowe JBL.
Drrakus pisze: kabombe już przycinalem ok tygodnia temu i mimo wszystko się rozrasta
Ja jednak uważam że masz za małą moc oświetlenia dla kabomby i za jakiś czas to może się negatywnie odbić na niej,tym bardziej że masz rzęsę na powierzchni wody,która dodatkowo ogranicza światło.

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#25

Post autor: Drrakus »

Przepraszam bardzo, że zdjęć nie wrzucilem ale wyskoczyła niespodziewana imprezka ze znajomymi :D mimo tego udało mi się zrobić kolejny test na no2. Wczoraj pokazał wartość 0,05 -0,1. Niewiem jednak czy w dobrym kierunku to idzie i czy wartość nagle nie wystrzeli do góry.

P.S rzese już usunąłem z powierzchni a było to zaledwie 5 małych sadzonek

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Moje 112L

#26

Post autor: marq »

Drrakus pisze:udało mi się zrobić kolejny test na no2. Wczoraj pokazał wartość 0,05 -0,1.
NO2 musi spaść do zera.A nawozisz rośliny?

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#27

Post autor: Drrakus »

Niczym nie nawoze bo powiedziano mi że przy oświetleniu jakie mam i ziemi niema potrzeby nawożenia przez jakiś czas

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Moje 112L

#28

Post autor: marq »

To podwyższone NO2 jest w takim razie spowodowane zapewne tym że Twoje akwa jest jeszcze niedojrzałe,musisz jeszcze poczekać aż cykl nitryfikacyjny się rozpocznie....mierz codziennie NO2 czy spada,a jeśli spadnie do zera wówczas mierz też NO3 czy wzrasta.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Re: Moje 112L

#29

Post autor: Alix »

P.S rzese już usunąłem z powierzchni a było to zaledwie 5 małych sadzonek[/quote]

a po tygodniu pół tafli zajmuje :twisted:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

Moje 112L

#30

Post autor: Drrakus »

Tylko, że no2 już zaczęło spadać i w przeciągu jednego dnia o sporą wartość według mnie
ODPOWIEDZ