Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#1

Post autor: iro1979 »

Witam. To mój pierwszy post na forum :).
Od pewnego czasu jako urozmaicenie diety ryb podaje odpady z pstrąga (zmielona głowa, ogon itp.). Ryby to ładnie jedzą, podobnie ślimaki. Mam też zamrożone kawałki łososia norweskiego jednak jego jeszcze nie podawałem bo obawiam się, że jod zawarty w rybach morskich może zabić moją obsadę. Słyszałem, że jod jest toksyczny dla ryb słodkowodnych stąd moje pytanie. Próbował ktoś karmić ryby słodkowodne rybami morskimi?

Dein

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#2

Post autor: Dein »

Sypię rybom sól jodowaną i żyją, a nawet mają się zahebiście.
Niewielka ilość jodu jest niezbędna każdemu zwierzęciu.

Bardziej zastanawiałbym się nad tym, czy aby osoś nie był trzymany w ścieku, tuczony czymś niestosownym i faszerowany hormonami czy innymi cudami. Łososie sklepowe to w większości ososie hodowlane, wcale nie takie znów zdrowe, jak się to mówi na mieście, żeby namówić do kupna ososia.
Rozsądne ilości nie powinny zaszkodzić jednak.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#3

Post autor: Lech-u »

Dein pisze:Rozsądne ilości nie powinny zaszkodzić jednak.

Według mnie to prawda.

Mało tego: ryby słodkie bardzo często wypluwają to co im nie pasuje do jedzenia. Więc nie powinno być problemu. Podaj rybę słoną swoim słodkim i zobaczysz czy zjedzą. Jeśli zjedzą to powinno to być dobre dla ryb.

Ja moim daję to co mi wpadnie w łapę. Pająka, muchę, dżdżownicę, robala w skorupce (chrząszcza), ale też kurczaka, czy kawał woła. Bo to tak jakby coś wpadło do np. jeziora. Ryby wpierniczą takie truchło i bardzo łatwo można poznać, czy to lubią.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#4

Post autor: Drottnar »

Lech-u pisze:Ryby wpierniczą takie truchło i bardzo łatwo można poznać, czy to lubią.
Jak przeżyją, to znaczy, że lubią.

Dein

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#5

Post autor: Dein »

Ryby wszystko lubią. Jednak wybierają nierozsądnie, a potem są grube, mają pryszcze, rozstępy i robaki.
Gust kulinarny ryby nie powinien być głównym kryterium, bo są jak dzieci i później ęszą-pęszą i gardzą tym, co im naprawdę służy.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#6

Post autor: Christo »

Ryby i/lub ich pochodne/produkty są głównym składnikiem pokarmów sztucznych i choć nie zawsze jest to uściślone na etykiecie, są to gatunki morskie. Podobnie jest z krylem, krewetkami, spiruliną, glonami kelp. Artemia salina także jest zwierzęciem słonowodnym.
Ostatnio zmieniony śr kwie 23, 2014 7:03 pm przez Christo, łącznie zmieniany 1 raz.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#7

Post autor: Zielony »

Swoje podkarmiam Dorszem i żyją a mało tego jest taka awantura o rybcie,że piach wzlatuje pod taflę wody :)
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#8

Post autor: iro1979 »

Dzięki. Czyli można karmić i tak będę robił.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#9

Post autor: Zielony »

Można jak dobrze poszukasz to w necie jest też dużo różnych przepisów jak przygotować mieszanki z krewetkami i rybami.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#10

Post autor: porlock »

I ja dołożę 2 grosze, można i nawet trzeba, nie bez kozery mówi ze se ryby są zdrowe, maja "dobre" tłuszcze, białka, minerały i witaminy, jest to najbezpieczniejszy pokarm jaki możesz zrobić/zdobyć sam dla swoich ryb. Pasożyty ryb morskich przeważnie nie przenoszą się na ryby słodkowodne, w przeciwieństwie do organizmów pasożytujących na owadach pozyskiwanych ze zbiorników wodnych gdzie często są one tylko żywicielem pośrednim a ich głównym celem jest infekcja ryby. Bardziej ryzykowne są nawet własne hodowle nicieni mikro, doniczkowców czy muszek.. gdzie zawsze może dojść do skażenia czynnikiem zewnętrznym.

Oczywiście należy wystrzegać się hodowlanych gatunków "śmieciowych "typu np Panga, ale to wiadomo..

Optymalnie robić miksy rybno-warzywne, składniki zalezą od gatunku ryb jakie hodujesz, ale w miarę uniwersalny powinien być np taki:

550g biała ryba morska
200g czerwona sałata lub szpinak
150g banan
3sztuki białka z jajka
1 rozpuszczona tabletka musująca wapna
1 rozpuszczona tabletka musująca multiviraminy

Przemielić, zamrozić i gotowe.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#11

Post autor: ziabak »

Czy możesz rozwinąć temat, interesuje mnie jaka ryba morska jest najbezpieczniejsza i jak to jest z wapnem, ryby mają zapotrzebowanie na wapno? A czemu nie całe jajko? Żółtko jest za tłuste?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#12

Post autor: porlock »

Białko jajka zawiera białko, wodę i minerały, żółtko tłuszcze i cholesterol.

Każda ryba z białym mięsem, żyjąca dziko w oceanie będzie ok, hodowlana nie.
Dodatkowo warto zapoznać się z tym co podaje np WWF, niektóre gatunki odławiane są nadmiernie .. no i ich kupowania nie polecam

http://ryby.wwf.pl/poradnik/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tymi kryteriami polecam kierować się również przy zakupach na własny stół.

Tak ryby potrzebują wapna, jego brak w dietach przygotowywanych przez akwarystów to częsty błąd, jak się nie ma tabletki można zmielić kilka sparzonych wrzątkiem skorupek od jajka.

A no i zapomniałem :) ze taki miks "zagęszczamy" żelatyną spożywczą lub/i spiruliną w płatkach lub proszku która równie dobrze "klei' wszystkie składniki.
Tabletki rozpuszcza się w minimalnej ilości wody i czekasz aż "odgazują", do miksu można dodać również ziemi okrzemkowej jako wypełniacz i zagęszczacz, do tego pewne źródła podają ze sprzyja ona prawidłowej pracy układu pokarmowego oraz pomaga usuwać pasożyty, 1-3 ząbki czosnku na 1KG tez nie zaszkodzą, ma on działanie antybakteryjne.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#13

Post autor: ziabak »

Żółtko jaja zawiera więcej białka niż białko... Sprawdź sobie :) uważam, ze to chodzi o tłuszcz raczej, że jest go za dużo.

Jeden z naszych kolegów forumowych ma inny patent na łączenie produktów w karmie, agar. Używam jego sposobu, ale szukam jeszcze informacji co można do mieszanki dla ryb dodać by była wartościowa, stąd moje pytania. Wapnem mnie zainteresowales, muszę poszukać info na ten temat, jakie zapotrzebowanie mają ryby, chyba że wiesz?

-- 1 wrz 2015, o 22:31 --

Z czosnkiem należy uważać, nie powinno się go podawać non stop, najwyżej 3-4 dni pod rząd, bo mocno obciąża wątrobę, można niechcący zrobić rybom gorzej niż bez czosnku.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#14

Post autor: porlock »

ziabak pisze:Żółtko jaja zawiera więcej białka niż białko...
To nie tak :) ... wszystko zależy od tego czy liczymy w masie suchej czy mokrej, jeśli weźmiesz 1g białka i 1g żółtka to masz racje, tyle ze białko to w 90% woda przy czym nie zawiera cholesterolu i tłuszczów a żółtko to w 2/3 tłuszcze. Dodatkowo białko jest łatwiej trawione niż żółtko. W masie suchej białko ma więcej białka :)
ziabak pisze: Jeden z naszych kolegów forumowych ma inny patent na łączenie produktów w karmie, agar. Używam jego sposobu, ale szukam jeszcze informacji co można do mieszanki dla ryb dodać by była wartościowa, stąd moje pytania. Wapnem mnie zainteresowales, muszę poszukać info na ten temat, jakie zapotrzebowanie mają ryby, chyba że wiesz?
Patentu z agarem nie używałem, bo mój się sprawdza w moim przypadku :-) Co do zapotrzebowania na wapno miałem gdzieś materiały... od Dr Inż Wojciecha Góreckiego w kwestii żywienia ryb tropikalnych i zapotrzebowania na minerały, muszę poszukać jak znajdę to podeślę ale nic nie obiecuje.
Można tez po googlować, tylko od razu uprzedzam ze po polsku nic nie znajdziesz, po angielsku wszystkie opracowania są i raczej szukaj pracy naukowych w pdf-ach na stronach uczelni rożnych.

ziabak pisze: Z czosnkiem należy uważać, nie powinno się go podawać non stop, najwyżej 3-4 dni pod rząd, bo mocno obciąża wątrobę, można niechcący zrobić rybom gorzej niż bez czosnku.
Prawda, ale 1 ząbek na 1 KG karmy to prawie ze homeopatia :-D
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#15

Post autor: ziabak »

To jeśli taka ilość czosnku to niemal homeopatia, czy warto ją stosować w sposób ciągły, czy może lepiej raz na jakiś czas dać większą dawkę ale w ciągu 2-3 dni?
Zapytam o te zapotrzebowania kogoś z SGGW, powinni chyba mieć takie dane, ale jakbyś też znalazł to prześlij proszę.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#16

Post autor: porlock »

Szczerze mówiąc nie stosowałem nigdy leczenia czosnkiem w stanach chorobowych, wiec nie mam tu żadnego doświadczenia, ciężko mi się odnieść co do większych dawek i czasu ich podawania. "Czocha" stosuje w miksach w celu poprawienia sobie samopoczucia :) ze robię coś co dodatkowo zabezpieczy moje ryby. :), ale opinnia ze ciągłe długotrwałe podawanie może zaszkodzić nie jest mi obca i już ja słyszałem, dlatego zapewne zrobienie przerwy jest zasadne, sam nie zawsze go do mixu daje, ale raczej wynika to z faktu ze mi się skończył lub zapomniałem niż z celowego działania :-)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#17

Post autor: ziabak »

A czy podawanie jajka rybom w ogóle jest zasadne, skoro jednocześnie podajemy mięso ryby, również bogate w białko, a jak wiadomo kury faszerowane są antybiotykami itp. Podobnie jak owe hodowlane ryby... Tak się zastanawiam, żeby być adekwatnym do zasady że karmimy zdrowymi produktami. Co o tym myślisz?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#18

Post autor: rudy1986 »

Trzeba też sie zastanowic dla jakich ryb jest taka dieta. Co do ryby slyszalem bardzo duzo dobrego o dorszu.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#19

Post autor: porlock »

Co do jajek to ja zawsze kupuje od kur wolnowybiegowych, nigdy klatkowych i nie chodzi tu o ryby którym dodaje jako do mixu.

Ryby morskie posiadają średnia zawartość białka, mniejsza niż np w sercu wolowym, dlatego warto dodać jajo :-)

Takie jajo przed dodaniem najlepiej ugotować, karma dłużej zachowa świeżość.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#20

Post autor: rudy1986 »

Z tymi jajkami z wolnego wybiegu to roznie jest. Czytałem kiedys artykul jakiegos prof ze jajka do te klatkowe bo jako jedyne podlegaja kontroli na pasozyty itp. Te z wolnego czy z klasy A nie przechodza kontroli

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#21

Post autor: porlock »

To ciekawe... zawsze bylem przekonany ze wszystkie jajka ze stempelkiem przechodzą kontrolę, może w tym art który czytałeś chodziło o jajka typu "od baby z bazaru" ?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#22

Post autor: rudy1986 »

No wlasnie nie wszystkie. Kat A i B nie podlega (chyba) kontroli epidemiologicznej. Reszta jako ze klatkowe podlega scislej kontroli. Smak faktycznie jest inny ale jest pewnosc ze jajka sa wolne od czynnikow chorobotworczych i pasozytniczych. Skonczyl mi sie limit na neta. Postaram sie poszukac tego artykulu i napewno wstawie link

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#23

Post autor: rudy1986 »

Widze ze popelnolem kilka bykow piszac post miedzy innymi przy kategoriach jajek. Znalazlem link

http://m.onet.pl/styl-zycia/kobieta/zdr ... owie,5y5ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Prosze kogos o konwersje nkomputer


Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#24

Post autor: Miro »

Kiedy nie było takiego wyboru jedzenia dla narybku to samo żółtko było wspaniałym pokarmem dla małych rybek i żadna nie miała nadmiaru cholesterolu we krwi :-D
Mnie ciekawi poco podawać banan rybie ?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#25

Post autor: ziabak »

No właśnie miro, to samo chodzi mi po głowie... kiedyś podstawą było podawanie żółtka narybkowi jako pierwszy pokarm i masa ryb się na tym zdrowo hodowała. Z resztą - tak naprawdę z tym cholesterolem w jajkach itd. to też jest ciągle na etapie badań - są informacje, że podnosi, potem że nie podnosi poziomu cholesterolu - tego nie da się jednoznacznie określić ogólnie dla wszystkich organizmów. Nawet ogólnie dla wszystkich ludzi się nie da, bo inaczej reaguje zdrowy młody człowiek a inaczej ze schorzeniami, albo w podeszłym wieku itd. I jakie właściwie mamy pojęcie o właściwym poziomie cholesterolu u ryb? :) Trzeba by to mocno podrążyć...

Może w bananie chodzi o potas?

W każdym razie - fajnie że o tym dyskutujemy, bo żarcie to podstawa i warto się nad tym głębiej zastanowić jeśli ktoś ma ochotę.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#26

Post autor: porlock »

No ja swojemu narybkowi żółtko tez daje, ale weźcie pod uwagę ze jest to jedyny pokarm który taki narybek dostaje oraz to że narybek ma dużo większe potrzeby na kaloryczność.

Banan zawiera włókno, mangan, potas i witaminę c, przy male ilości tłuszczów, można dać tez zarodki pszenne.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#27

Post autor: Miro »

Wydaje mi się że banan i ziemniak mają bardzo zbliżony skład witaminowy np potas. Ziemniaki są chętnie zjadane przez ryby natomiast nie słyszałem żeby banany ryby jadły.
Czy trzeba wymyślać takie pokarmy - wynalazki ? Czy dobre płatki oraz mrożonki nie wystarczą , nie zaspakajają potrzeb ryb ?
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#28

Post autor: porlock »

miro pisze:Czy dobre płatki oraz mrożonki nie wystarczą , nie zaspakajają potrzeb ryb ?
Przeważnie wystarcza, ale co to za przyjemność wszystko na gotowe :) moje ryby chętniej jedzą co sam im zrobię niż kupne pokarmy, ot sa już przyzwyczajone, albo dobry ze mnie kucharz po prostu :-)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#29

Post autor: rudy1986 »

Miro tez nie slyszalem zeby banany ryby jadly:P

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Czy ryby słodkowodne można karmić rybami morskimi?

#30

Post autor: Miro »

porlock pisze:Przeważnie wystarcza, ale co to za przyjemność wszystko na gotowe moje ryby chętniej jedzą co sam im zrobię niż kupne pokarmy, ot sa już przyzwyczajone, albo dobry ze mnie kucharz po prostu
Jeżeli tak to ok ! :-D
To ja inaczej bym podszedł do tego tematu. Uważam że należy urozmaicać jedzenie a nie cały czas tylko " schabowe " ! :-D
Jak mrożonki to za każdym razem kupować inne, jak płatki to również często zmieniać na inne.Niech rybki też mają Szwedzki stół :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”