Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#1

Post autor: saintpaulia »

Hej,

Zamarzyła mi się przygoda z nowym [dla mnie] gatunkiem - konkretnie dałam się zauroczyć wachlarkowi czarnopłetwemu (o ile prawidłowo rozpoznałam gatunek). Nie wiem, czy w tytule podałam prawidłową nazwę łacińską. W moich książkach akwarystycznych spotkałam się jeszcze z mianem: cynolebias nigripinnis.

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia związana z hodowlą tej rybki?

Oczywiście szukałam już informacji na jego temat i co nieco wiem. Jednak pierwszą kwestią są sprzeczne informacje (np. o trzymaniu w haremie lub parze), a drugą skupienie się na zagadnieniu rozmnażania. Mnie najbardziej interesowała by sprawa prawidłowego urządzenia zbiornika. Chciałabym, żeby nie było to zbyt wielkie akwarium, ale bez szkody dla ryb. Zbiornik koniecznie jednogatunkowy - jednak w jakim układzie najlepiej? Podłoże - podobno najlepiej ciemny żwir, ja jednak myślę o piasku wymieszanym z torfem - czy takie rozwiązanie byłoby OK?

Jednym słowem, proszę o rady.

szczupakk
Gaduła
Posty: 104
Rejestracja: wt paź 08, 2013 10:37 am
Lokalizacja: warszawa

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#2

Post autor: szczupakk »

U mnie na chwilę obecną Wachlarki przechodzą kwarantannę. Mam je pierwszy raz więc ciężko mi jeszcze coś powiedzieć w zachowaniu bardzo przypominają zagrzebki. Samce przeganiają się miedzy sobą nie robiąc sobie krzywdy i już interesują się amorami:) Może za jakiś czas będę mógł powiedzieć coś więcej. Powiem jedno piękna ryba.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#3

Post autor: piotrek78 »

U mnie wygląda to na razie tak:

Obrazek

Tadaaam! po dłuuugiej podróży w końcu doczekałem się. Otwieram torebki, grzebię, szukam, są..!

Obrazek

Dzisiaj zalewam jajeczka z pocz. kwietnia...


oglądałaś te zdjęcia??

https://www.flickr.com/photos/petermaguire/8678519251/

http://www.flickriver.com/photos/peterm ... killifish/
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#4

Post autor: saintpaulia »

No, strasznie Cię nie lubię za te linki i fotki. Nothobranchius korthausae - moja nowa miłość. :shock:
Twoje wachlarki, to inny gatunek? Chętnie odkupię jeśli wyhodujesz więcej, niż będziesz chciał zatrzymać.
Jak planujesz te ryby (dorosłe) hodować, jaki zbiornik, wystrój, obsada?

Cap lopez też mi się marzy ponownie. Tylko miejsca brak. :cry:

czytasz czasem pw?
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#5

Post autor: piotrek78 »

Ekhem.. 8)

https://www.google.pl/#q=Nothobranchius+korthausae+red

Hassar ma te i inne superowy w swojej ofercie..

http://www.hassar.eu/aktualnosc/19/kole ... _azja.html

wiem, ja też nie mogę oglądać takich list :)
Follow the rabbit
Posolone ;)

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#6

Post autor: gymnocalycium »

Podłoże: czysty przepłukany torf na gęstej siatce - po tarle zawija się , odciska i kilka tygodni w okresie diapauzy. Ryba z Argentyny, gdzie często są gwałtowne opady a potem susza. Typowy teren moich ulubionych roślin z rodzaju Gymnocalycium. Ryby z zasady jednoroczne.
pozdrawiam

Marek
http://www.gymnocalycium.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#7

Post autor: saintpaulia »

Na szczęście postanowiłam nic nie sprowadzać. Jak coś nie jest dostępne na miejscu, to nie istnieje dla mnie.
Trzeba w końcu ograniczyć ilość zbiorników.
Moje wachlarki trą się regularnie niestety. Nie planuję ich rozmnażać, wolałabym, żeby były spokojniejsze i nie wyczerpywały organizmu. Ale co poradzić taka ich specyfika.

Pytając o podłoże miałam bardziej na myśli estetykę wystroju. Sam torf nie wchodzi w grę.

-- 9 cze 2014, o 14:08 --

Najwyższa pora przeprowadzić moje wachlarki do docelowego akwarium z kwarantanny.
Postanowiłam, że będzie to standardowa 25ka. W tej wielkości zbiorniku odbyły kwarantannę i wszystko wydaje się być w normie. Ryby nie były zbyt młode w momencie kupna, widać to szczególnie po samiczce. Dlatego nie zainwestuję w większe szkło, za to chciałabym to urządzić im możliwie komfortowo. Najpierw wprowadzi się samiec, by samiczka mogła nieco odpocząć od jego amorów.

Początkowo myślałam o akwarium biotopowym. Jednak zbiorniczek stoi w salonie i TŻ domaga się "czegoś co nie będzie wyglądało jak szambo". :roll: Mimo wszystko chciałabym, żeby było dość mroczne. Podłoże już przygotowane piasek + troszkę torfu. Do tego korzenie. Oświetlenie będzie delikatne. Co z roślinnością? Małż nie chce by ograniczać się tylko do limnobium. Może jednak ktoś podzieli się jakimś pomysłem?
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#8

Post autor: piotrek78 »

Mała aktualizacja:

Tadaaam!

Obrazek

fotka na szybko przy okazji podmianki. Młode wachlarki brazylijskie w równo miesiąc od zalania ikry. Z torebki gdzie było 10szt. wykluło się 6szt. Już widać samiczki - mają 2 czarne plamki po bokach. Są b.dzikie i wiecznie głodne. Rosną w imponującym tempie. No ale tak zostały zaprogramowane, wiele czasu nie mają..
Przy okazji co się okazało - jest to wachlarek brazylijski. Ten który kupiłem w Kakadu to był w. czarnopłetwy - w sklepie były pomieszane te dwa gatunki. Ja wybrałem oczywiście ślicznego , czarnego samczyka , który okazał się właśnie czarnopłetwym. Gdzie ja je teraz dostanę...

W sierpniu zalewam innego cudaka;

https://www.google.pl/search?q=Nothobra ... 00&bih=485

oby się udało..

Aktualizacja 07.10 :

Tym razem sukces: przedstawiam wachlarki w pełnej krasie - to z tych małych rybek powyżej:

Obrazek

Zdjęcia robię starym kapciem więc nie oddają nawet 1/10 piękna rybek>

Z największej rybki, która jest na fotce z narybkiem wyrósł piękny samczyk Alfa. Kolorowy, ruchliwy i b. płochliwy ale i zadziorny:


Obrazek


Samiczki z dwoma kropkami, kopciuszki..

Obrazek


Czekam z niecierpliwością na pierwsze tarło..

Mam nadzieję , że Saintpaulia będzie miała sukcesy z wachlarkiem czarnopłetwym, który jest równie piękny..
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Wachlarek czarnopłetwy - austrolebias nigripinnis

#9

Post autor: saintpaulia »

Niestety u mnie sukcesów brak.
ODPOWIEDZ