Ozonowana woda w kranie?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.

Autor
Rrrrogaty

Ozonowana woda w kranie?

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Od kilku dni jak napełnię wanne wodę w łazience zaczyna być wyczuwalny dziwny zapach, który najbardziej by mi pasował do ozonu. Pachnie trochę jak na basenie, ale bez chlorowej składowej. Wyraźnie silniejszy w sytuacji jak leci woda ciepła.

Moje pytania:

1. Czy poprawnie to identyfikuje jako ozon, czyli, czy w ogóle ozonowanie jest w stanie być wyczuwalne u odbiorcy końcowego wody?
2. Jeśli to nie ozon, to co to może być?
3. Jak reagować w kwestii podmianek wody w szkiełkach? Wiem, że istnieją ozonatory do akwariów więc chyba ozon jako taki nie jest szkodliwy dla akwariowego życia.

Jakby co to jestem podpięty pod Zakład Centralny SUW Filtry.

Autor
Dein

Ozonowana woda w kranie?

#2

Post autor: Dein »

Też to czuję - zapach i zmieniony smak kranówy, ale to nie ozon.
To coś, co powoduje swędzenie skóry, a mnie po ozonie skóra nie swędzi. Może ma to jakiś związek z tym, że centralne ogrzewanie większość chałup już odpala i może jakieś syfy się wypłukują.
Doskonały pretekst, żeby przestać podmieniać wodę aż do wiosny.

Autor
Rrrrogaty

Ozonowana woda w kranie?

#3

Post autor: Rrrrogaty »

Próbowałem znaleźć jakieś informacje na stronie wodociągów, ale nic ciekawego nie ma poza tym, że ozonowanie jest chyba na porządku dziennym. Zmiany w smaku nie wyczułem, ale zapach jest wyraźny...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#4

Post autor: ziabak »

Od grudnia zeszłego roku trwa modernizacja II ciągu technologicznego, więc występują różne zmiany odnośnie działania części urządzeń filtrów - część urządzeń działa połowicznie podczas gdy druga część jest w tym czasie wymieniana na nowe. To dotyczy kilku budynków - pompowni II stopnia, budynku koagulacji, budynku wapnowania, filtrów pośpiesznych i pulsatorow. Ciąg technologiczny oczywiście cały czas działa bo nie może przestać filtrować wody, ale zmiany prawdopodobnie jakiś swój udział w odczuciach odnośnie smaku i zapachu wody mają.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
Dein

Ozonowana woda w kranie?

#5

Post autor: Dein »

W wodociągach może nie być zmian, a w kranie to już co innego, biorą pod uwagę długą drogę wody z wodociągu, przez rury ochrzczone unikatową mieszanką osadów.
Jak sobie panowie strażacy ostatnio hydrant w pobliżu odpalili, żeby uzupełnić samochodzikowi zapasy, wszyscy dookoła mieli w kranach przez dwa dni wodę pomarańczową i jadącą metalem. Idę o zakład, że wodociągom nic do tego.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#6

Post autor: ziabak »

Pośpieszyłeś się ;) patrz post wyżej.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
Dein

Ozonowana woda w kranie?

#7

Post autor: Dein »

Jesteś bardzo mądra.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#8

Post autor: ziabak »

Po prostu rok już przy tym pracuję :)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
Dein

Ozonowana woda w kranie?

#9

Post autor: Dein »

No to już kończcie powoli, bo chciałbym się znów pluskać beztrosko jak foczka.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#10

Post autor: krasnal »

ziabak pisze:Od grudnia zeszłego roku trwa modernizacja II ciągu technologicznego
Monika coś o tym wie - :-D
ziabak pisze:Po prostu rok już przy tym pracuję :)
Wyprzedziła me wypociny :-P
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#11

Post autor: asheka »

Ziabak, jak się mają prowadzone prace do chemii zawartej w wodzie? Czy wyłączenie części urządzeń pociąga za sobą konieczność dodatkowego jej uzdatniania z użyciem jakichś magicznych specyfików?
Domyślam się (mam nadzieję), że jest poddawana kontroli, zanim popłynie dalej tymi, nierzadko chrzczonymi, rurami...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#12

Post autor: ziabak »

Chemia wody jest oczywiście kontrolowana ale ja wglądu w te procesy nie mam :) Możliwe że sam fakt wymiany rurociągów wpływa już na smak i zapach ale jakości na pewno nie pogarsza. Myślę że odstawienie wody przed wymianą standardowo na co najmniej 12 godzin jest wystarczające i nie wymaga uzdatniaczy.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#13

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze:Myślę że odstawienie wody przed wymianą standardowo na co najmniej 12 godzin jest wystarczające i nie wymaga uzdatniaczy.
Jak odstawić wodę przed podmianą jeśli wymienia się ponad 200 - 300 litrów na raz?

Najgorsze jest to, że każde ruszenie rury "gdzieś tam" powoduje syf w kranie przez kilka dni. Często nie widać tego syfu jak leci woda z kranu, ale widać jak się ją zgromadzi np. w wannie (kolor). A akwarium musi samo zweryfikować przydatność wody...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Dein

Ozonowana woda w kranie?

#14

Post autor: Dein »

Jak to sobie wyobrażałeś, Leszku, przed założeniem swojego największego na forum baniaka? Że jak będziesz musiał sobie przygotować 200 - 300 litrów wody na raz, to co zrobisz?

Ja używam uzdatniacza przy większych podmianach, skoro mnie skóra swędzi. Po co ma rybę swędzieć. W uzdatniaczu jest takie coś, żeby ryby nie swędziało.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#15

Post autor: Lech-u »

Dein pisze:Że jak będziesz musiał sobie przygotować 200 - 300 litrów wody na raz, to co zrobisz?
Część z tego stanowi RO. I to gromadzę przez cały tydzień w beczce. Ale resztę leję prosto z kranu.Szlauchem podłączonym bezpośrednio do baterii w bidecie (bidet jest bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki).

Więc jeśli trafiam na syf w kranie to syf leje się do akwarium. Uzdatniaczy nie używam.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Dein

Ozonowana woda w kranie?

#16

Post autor: Dein »

No ale to nie możesz mieć pretensji do Wodociąga, że się lepiej nie przygotowałeś do realizacji swojego kaprysu kilkusetlitrowego.
Ja bym jeszcze wyhospodarował miejsce na basen-zaplecze. Przydałby się jako izolatka czy kwarantanna dla nowych kaszalotów i tuńczyków.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#17

Post autor: ziabak »

Może trzeba zweryfikować podmianki i wymieniać mniej a częściej? Woda lana prosto z kranu jest poza tym bardzo zimna a będzie jeszcze zimniejsza - to nie jest dobre dla ryb, chyba że ma się system stałej podmiany i wtedy ta zimna woda leje się małym strumyczkiem w sposób ciągły albo jest po drodze ogrzewana. No jakoś sobie radzić trzeba, u mnie stoi cały czas 100 l w dwóch baniakach i 3 wiadrach.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#18

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze:Woda lana prosto z kranu jest poza tym bardzo zimna a będzie jeszcze zimniejsza
Przecież można lać wodę o temperaturze wody w akwarium. I tak robię.

Nie mam pretensji do Wodociąga. Już się nauczyłem, że pierwsza szklanka (i po jakimś czasie kolejna) jest dla mnie. Może metoda organoleptyczna nie jest najlepsza, ale daje pierwszy wgląd w stan wody. Czasami robię podstawowe testy wody kranowej. Ogólnie ma dość stałe parametry. A jak wiem, że coś się działo w okolicy na rurze z Wodociąga to opóźniam podmiankę o kilka dni.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#19

Post autor: ziabak »

Nie wiem na czym dokładnie to polega, ale używanie ciepłej wody z kranu do spożywania (czyli i do akwarium) nie jest wskazane. Coś tam się dzieje w trakcie ogrzewania, chyba o metale ciężkie chodzi. Ciepła woda - tylko do mycia.

-- 23 paź 2014, o 11:13 --

Nie wiem na czym dokładnie to polega, ale używanie ciepłej wody z kranu do spożywania (czyli i do akwarium) nie jest wskazane. Coś tam się dzieje w trakcie ogrzewania, chyba o metale ciężkie chodzi. Ciepła woda - tylko do mycia.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#20

Post autor: radmac »

Z tym podgrzewaniem chodzi pewnie o stare "junkersy" które miały miedziane baniaki, rurki i coś co się chyba nazywa płaszczem wodnym do podgrzewania wody. To wszystko miało baaardzo dużą powierzchnie styczności z wodą plus podgrzewanie, więc dochodziło do jakiegoś tam "zatrucia" wody miedzią. Dlatego bardzo mocno odradza się używanie ciepłej wody w krewetkariach.
Nie wiem natomiast z czego są zbudowane wymienniki ciepła w instalacjach w blokach/domach z węzłem cieplnym czy jak to się tam zwie, lub jak jest podgrzewana woda "z miasta".
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#21

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze:Nie wiem na czym dokładnie to polega, ale używanie ciepłej wody z kranu do spożywania (czyli i do akwarium) nie jest wskazane. Coś tam się dzieje w trakcie ogrzewania, chyba o metale ciężkie chodzi. Ciepła woda - tylko do mycia.
Prawdopodobnie masz na myśli ciepłą wodę wodociągową.
A ja mam własne podgrzewanie wody w moim domu. Więc ten problem chyba nie istnieje. Ale pewności nie mam :)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#22

Post autor: Miro »

Lechu,trochę jest różnicy między wodą w domkach a wodą w blokach.W Twoich rurach woda stoi ponieważ sporadycznie używasz wody w ciągu dnia.W tym czasie cały syf {jeżeli występują jakieś zanieczyszczenia] osadza się w rurach.Wzbudzają się w momencie odkręcenia kranu. Natomiast w bloku woda cały czas płynie,ponieważ co chwilę ktoś odkręca kran.

Autor
Rrrrogaty

Ozonowana woda w kranie?

#23

Post autor: Rrrrogaty »

Na pewno trzeba bardzo uważać z instalacją miedzianą - przetestowane. Byłem w szoku, ponieważ woda zrobiła się wybitnie antyślimakowa (wybijała rozdętki w ciągu 5min).

Ponowie jeszcze pytanie, bo jak widzę mamy swojego człowieka wewnątrz Wodociągów ; ). Czy to w ogóle możliwe, żebym czuł ozon? Czy to raczej coś innego.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#24

Post autor: ziabak »

Nie, ja nie z wodociągów bezpośrednio - ja tylko przy projektowaniu i inwentaryzacjach do modernizacji pracuje, ale zdążyłam już przez ten czas zajrzeć chyba w każdy najmniej dostępny kąt :)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#25

Post autor: bartek »

ziabak pisze:Nie wiem na czym dokładnie to polega, ale używanie ciepłej wody z kranu do spożywania (czyli i do akwarium) nie jest wskazane. Coś tam się dzieje w trakcie ogrzewania, chyba o metale ciężkie chodzi. Ciepła woda - tylko do mycia.
Robię tak od dłuższego czasu (cotygodniowa podmiana 70 litrów wody o temperaturze 23-25 stopni prosto z kranu). Akwarium (rośliny i mieszkańcy - w tym krewetki) mają się dobrze. Mieszkam w bloku.

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#26

Post autor: robertwawa »

Ja już tak parę lat mieszam i też nic nie zauważyłem. Ryby które miałem żarły rosły jak smoki i się rozmnażały więc chyba nie było najgorzej.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#27

Post autor: Lech-u »

robertwawa pisze:Ryby które miałem żarły rosły jak smoki i się rozmnażały
Jak to mówią: Jaki pan taki kram!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Rrrrogaty

Ozonowana woda w kranie?

#28

Post autor: Rrrrogaty »

Odkopię wątek.

Jako, że zaopatrzyłem się w sprzęcior, który jako produkt uboczny generuje ozon stwierdzam z 99% prawdopodobieństwem, że to co cały czas czuje z wody to jest właśnie ozon.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ozonowana woda w kranie?

#29

Post autor: Lech-u »

ROGATEK pisze:Jako, że zaopatrzyłem się w sprzęcior, który jako produkt uboczny generuje ozon
Jaki to sprzęcior?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Rrrrogaty

Ozonowana woda w kranie?

#30

Post autor: Rrrrogaty »

Coś takiego... " onclick="window.open(this.href);return false;

Proszę się nie śmiać. Zawsze się chciałem tym pobawić!
ODPOWIEDZ