[450l] wody Urwisa

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

[450l] wody Urwisa

#1

Post autor: urwis »

Witam na początek.
Od jakiegoś czasu na forum ale zdecydowanie więcej czytania niż udzielania się bom zielony jak trawa w lato jeszcze.
Aquarium mam od roku ,i pływały tam sobie pielęgnice perłowe i papugi. Miały dno ze żwiru ,kamienie i jakieś korzenie. Aaaaa. Bym zapomniał a były jeszcze kryptokoryny w kilku sztukach. Jednak miesiąc temu zapadła decyzja o przestawieniu bańki w inne miejsce, więc też nadszedł czas na zmiany...........

Jedziemy z tematem: Każda krytyka na klatę a rady w cenie.

450L

Oświetlenie 4*54W T5

Filtracja Aqua Nova NCF 1500
aquel Turbo 2000

Co2 Butla,elektrozawór,dyfuzor szklany ze spiekiem ceramicznym

Podłoże piasek

Rośliny Anubias
Rotala
Kabomba
Kryptokoryna
Microsorium
Ludwigia

Fauna 2papużki(musiały zostać)
kiryski 4
otoski 5
zbrojniki 4
neony 16
razbora klinowa 5
dannio 10
kosiarki 3
barzanki dennisona 3

Jest to mój pierwszy miesiąc z roślinami chciałbym zaznaczyć jeszcze raz.....


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Co zrobić by żyło się lepiej??
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#2

Post autor: Lech-u »

urwis pisze:Co zrobić by żyło się lepiej??
Hej.
Po pierwsze poczekaj.
Masz całkiem znośnej wielkości zbiornik, więc i te papugi się obronią. Pamiętaj, że one lubią kopać i przesuwać wszystko co w piachu siedzi. Można sobie z tym poradzić "obudowując" co ładniejsze rośliny kamykami. Wtedy dają spokój.

Jeśli to pierwszy miesiąc tego akwarium (tak zrozumiałem) to daj trochę roślin szybkorosnących. Na początku dobrze stabilizują zbiornik. Potem możesz z nich zrezygnować. Albo zostawić.

Czym karmisz ryby? Bo papugi zeżrą wszystko, ale te maluchy muszą mieć inny pokarm niż papugi. Więc co im dajesz?


PS. Bardzo lubię papugi. Strasznie ciekawskie i towarzyskie ryby. I te durne pyski z ciągłym uśmiechem. Wiem, wiem, sztucznie wyhodowane... Ale i tak są fajne.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

[450l] wody Urwisa

#3

Post autor: urwis »

Akwarium od miesiąca na nowym miejscu ale od roku działa w domu.
Na przestawienie w inne miejsce miałem gdzie zlać 250l wody,więc taka podmianka 50% i podłoża.
Filtry bez czyszczenia zagrały więc świeżym bym go nie nazwał.

Co do papug to są faktycznie na swój sposób zajebiaszcze i ta ich ciekawość jest fajna. Wiem ze kopią bo była wśród tych małych jedna duża papuga 23cm i ta kopała że ho ho.Odeszła niestety.Przy jej choróbsku nawet Lech-u pomagałeś... :D
Te jak na razie nie przejawiają chęci na kopanie ale pewnie nadejdzie ten czas.

Karmię mrożonkami różnego rodzaju,suchym, ochotka. różnie.

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#4

Post autor: robertwawa »

Zbiornik fajny już słusznych rozmiarów. Dodałbym Denisona kilka sztuk bo napewno lepiej im będzie w stadzie i ze 4 kosiarki. Ale to tylko takie moje widzimisie. A i kiryski też pewnie się szukają:) też bym dokoptował parę szt.
Ostatnio zmieniony pt gru 12, 2014 7:48 am przez robertwawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#5

Post autor: Limak86 »

Akwarium cieszy oko, podoba mi się :)
Zastanawia mnie tylko troszkę czy przy takich roślinach jakie tam masz, które należą raczej do mało wymagających, jest sens się bawić w butle CO2?
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

Re: [450l] wody Urwisa

#6

Post autor: urwis »

Limak86 pisze: Zastanawia mnie tylko troszkę czy przy takich roślinach jakie tam masz, które należą raczej do mało wymagających, jest sens się bawić w butle CO2?
To mój początek z roślinami ,więc mało wymagające rośliny zostały specjalnie zakupione. Z czasem jak ogarnę ich pielęgnację,przycinanie ,nawożenie itp. będę szedł w bardziej wymagające.
Jak narazie to glony siadają na niższe partie tych delikatniejszych roślin. Może tego nie widać ale ludwigia,kabomba marnie przez to z bliska wygląda.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4947
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#7

Post autor: Miro »

urwis pisze:Co zrobić by żyło się lepiej??
Zostań posłem !!!

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

Re: [450l] wody Urwisa

#8

Post autor: urwis »

miro pisze:
urwis pisze:Co zrobić by żyło się lepiej??
Zostań posłem !!!

Heh. Pewnie bym mógł ,ale trzeba zadać pytanie: Czy potrzebny kolejny taki co nie wie co zrobić by żyło się lepiej :evil:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#9

Post autor: Lech-u »

urwis pisze:Przy jej choróbsku nawet Lech-u pomagałeś...
Aaaa, to Ty jesteś tym urwisem od Metronidazolu!

Teraz już pamiętam.

Faktycznie, nie jest to nowy zbiornik. le Ciebie zrozumiałem.

No to powiem Ci tak:
Lech-u pisze:Po pierwsze poczekaj.
No bo co chcesz osiągnąć? Zbiornika ładny. Chorób nie widać. Parametry... No tak, parametry. Mierzyłeś jakieś? Może od tego zacznij sprawę poprawiania świata w Twoim akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

[450l] wody Urwisa

#10

Post autor: urwis »

Ano faktycznie jak na pierwszy miesiąc z roślinami najgorzej nie jest. Z daleka na fotach ;)
Wszystko nieco inaczej się przedstawia z bliska. Glony atakują niższe partie roślin.Czarne ,brunatne i zielone badziewie.
Z tym wszystkim najbardziej bym chciał skończyć. Zdaję sobie sprawę ,że nie uda się to od razu ale jakoś walczyć trzeba.
Co do parametrów to za bardzo nie mierzę. Jedynie :
NO2-0
NO3-20
PH-6,8-7,5
To wszystko co mierze. Oczywiście uzbroję się w niezbędne testy co by poprawić kondycje roślin choć do końca zła nie jest.
Kolejna sprawa to nawożenie muszę zacząć ogarniać bo jak na razie mam jedynie w podłożu jakieś pałeczki od kumpla i nawóz w płynie Easy-Life który mnie puści z torbami hehe a i tak nie ogarnie tematu tak jak powinien.

W pokrywie na początku było oświetlenie T8 2*36W ale jednocześnie z pomysłem rośliny zostało zmodyfikowane i jest 4*54.
Mimo tej modyfikacji coś mi się wydaje że jak na taki zbiornik to i tak za mało to 0,5W na litr bo strasznie jak dla mnie wyciągają się rośliny. Jak na razie mam praktycznie same szybko rosnące.Tak się zastanawiam jak będą się zachowywały te wolniejsze ale bardziej atrakcyjne.
Ciekaw też jestem czy jakaś trawka da radę bo jak dla mnie to aż się prosi o trawniczek moja bańka. Chociaż kawałeczek co by kiryskom krzywdy nie zrobić.

Ot to jak na razie moje problemy których rozwiązanie poprawi życie w aquarium.

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

[450l] wody Urwisa

#11

Post autor: urwis »

Dziś zrobiłem więcej testów:
no2 - 0
no3 - 20
ph - 7,2
kh - 7
gh - 14


Mam wrażenie że co2 się słabo rozpuszcza...

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

[450l] wody Urwisa

#12

Post autor: urwis »

Śledzę ,oglądam różne zbiorniki i uważam ,że warunki w moim akwa nie są najgorsze nawet dla tych bardziej wymagających roślin a jednak nie rosną tak jak bym chciał.
Wydaje mi się(a może ktoś z błędu wyprowadzi) że wina głównie leży po stronie oświetlenia,świetlówek.
Jest 4 *54W
2* sun shine
2* supra red

Obie Hailea

Możecie zaproponować jakie świetlówki by było najlepiej założyć??

Z góry dzięki
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#13

Post autor: fivb77 »

Świetlówek Hailea nie znam, natomiast wg zdjęć masz ładnie oświetlony zbiornik, który jest przecież dopiero na starcie. Ale napisz konkretnie jak nawozisz i od kiedy?

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

[450l] wody Urwisa

#14

Post autor: urwis »

Zbiornik działa od roku ale rośliny i oświetlenie pojawiło się 2m-ce temu.
W sumie to źle się wyraziłem bo rośliny rosną dobrze tzn szybko.
Problem polega na tyym że strasznie się wyciągają(uprawiam jakieś tam roślinki pod lampami ;) ) i dlatego wydaje mi się że zmianą świetlówek które będą bardziej przystosowane dla roślin trochę poprawi sytuację a może i nie.
Narazie nie wchodzi w grę zmiana oświetlenia choć w przyszłości mam zamiar wrzucić belkę 4*80W co powinno wtedy wystarczyć.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#15

Post autor: fivb77 »

Spektrum tych świetlówek wydaje się świetne dla roslin, jeśli czujesz, że zmiana pomoże to i tak będziesz szukał z podobnym spektrum :wink:

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

Re: [450l] wody Urwisa

#16

Post autor: urwis »

fivb77 pisze:Spektrum tych świetlówek wydaje się świetne dla roslin, jeśli czujesz, że zmiana pomoże to i tak będziesz szukał z podobnym spektrum :wink:

No i o to mi chodziło. Czyli niema co szukać kwadratowych jak. Przy takiej mocy jest Max możliwości.

Teraz oprócz filtrów wymienionych jest dołożona tetra 700.
Mam do kupienia za dobrą cenę filtr fluwal g6.
Czy jak odpalę fluwala będę mógł zrezygnować już z tetry i tego ncf?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

[450l] wody Urwisa

#17

Post autor: fivb77 »

Na pewno nie od razu, nowy filtr musi popracować, żeby spełniał wszystkie swoje zadania.

Autor
urwis
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: czw lut 13, 2014 11:15 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: patrik

Re: [450l] wody Urwisa

#18

Post autor: urwis »

fivb77 pisze:Na pewno nie od razu, nowy filtr musi popracować, żeby spełniał wszystkie swoje zadania.
To oczywista oczywistość ,ale jednak okazało się że nie do końca filtr był sprawny więc nie doszło do zakupu i lecę dalej na tym co mam.
brakowało światła jak dla mnie i szukałem nowej belki ale ceny troszkę przygniatają więc założyłem odbłyśniki do każdej świetlówki z polerowanego aluminium i sytuacja w zbiorniku zmieniła się diametralnie.
Zadna folia alu czy biała farba która dobrze odbija światło nie da takich rezultatów jak fachowy odbłyśnik.
Rośliny po godzinie od założenia zaczęły wymieniać gazy jak szalone czego wcześniej nie zaobserwowałem...
Każdemu co nie używa odbłyśników polecam założenie ich bo naprawdę warto.
ODPOWIEDZ