Prawie jak strumień w Chinach

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#1

Post autor: Frosch »

Przedstawiam jedno z moich akwariów. Niestety jestem kompletnie zacofany technicznie ale ponieważ jakieś 2 miesiące temu w moim domu pojawił się smartfon postanowiłem wrzucić kilka kiepskich zdjęć. Gdyby wątek bardzo gwałcił odczucia estetyczne proszę moderatorów o jego usunięcie.

Akwarium ma około 1,5 roku.
Wymiary 100x40x40, odkryte.
Oświetlenie 39W Philips 4000K.
Ogrzewania brak.
Filtracja: 2xAquaSzut T-head 750L/h i Aquael Circulator 650L/h. Wszystko z gąbkami o różnej grubości.
Woda: kranówka z osmozą (50:50), pH 7,4-7,6, przewodność ok 400μS.
Roślinność:
mchy (Fontinalis, Vesicularia sp.), Microsorum pteropus "Mini" i glony osiadłe nitkowate - celowo wprowadzone, przystrzygane raz w tygodniu.
Fauna:
kardynałki chińskie (Tanichtys albonubes) nieopatrznie namnożone (może ktoś chce trochę tanio kupić lub wymienić na coś?)
przylga (Pseudogastromyzon cheni) 6 sztuk plus kilka sztuk młodych, rozmnożonych już u mnie.
babka Stiphodon sp.
krewetki Neocaridina heteropoda - wybrałem zdziczałe osobniki.
Zatoczki - plaga i kilka helenek (gościnnie w celu wytępienia zatoczków).
Wystrój:
piach wiślany, otoczaki, kawałki drewna, łupek.
Akwarium ma z założenia imitować wartko płynący strumień w południowo-wschodnich Chinach.
Obrazek
Mieszkańcy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodaję zdjęcia wykonane przez Sylwestra (sylwekw):
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt lut 27, 2015 10:42 pm przez Frosch, łącznie zmieniany 7 razy.

Dein

Prawie jak strumień w Chinach

#2

Post autor: Dein »

Mnie się bardzo podobie taka koncepcja.
Awatar użytkownika

Tilia
Zapaleniec
Posty: 215
Rejestracja: pt mar 21, 2014 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa Sadyba
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#3

Post autor: Tilia »

Super. Podglądam podobne koncepcje na Loaches Online i bardzo mi się to podoba. Gdyby nie to, że nie umiem zrezygnować z roślin też bym pewnie poszła w tą stronę. Będzie więcej fotek? :)
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#4

Post autor: Vanilka »

To jest naprawdę oryginalne :D podoba mi się! Faktycznie jak dno strumienia :D
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#5

Post autor: rudykot »

Totalnie nie mój klimat, ale kurcze ma coś w sobie, że chce się na to patrzeć. Bardzo ładnie. Ja jednak jako typowa kobieta-sroka uwielbiam jak jest wszystkiego dużo i kolorowo :]
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#6

Post autor: sum »

Super,zupełnie coś innego.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#7

Post autor: pkucaba »

Frosch pisze:wątek bardzo gwałcił odczucia estetyczne proszę moderatorów o jego usunięcie.
To gwałci mnie w absolutnie przyjemny sposób. Proszę więcej zdjęć. Podoba mi się takie podejście do tematu.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#8

Post autor: Hooltayos »

Co raz bardziej lubię glony :D ich urok został zgaszony przez T.A. bezpowrotnie - a szkoda.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#9

Post autor: saintpaulia »

Gdyby nie te pęcherzyki powietrza z filtra, byłoby bajkowo. Bardzo mi się podoba.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#10

Post autor: shadowrider »

Pęcherzyki powietrza nadają temu akwarium dynamikę. Bez nich byłoby to chińskie jezioro.
- teraz czekany na film :-)
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#11

Post autor: Vanilka »

Hmmm, w sumie w wartkich strumieniach woda też się chyba pieni... ? i wbijają sie pęcherzyki powietrza?
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#12

Post autor: mieciu »

O kurteczka! Super to jest!

Czy dałbyś radę zrobić zdjęcie na długim czasie naświetlania?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#13

Post autor: Christo »

Ekstra pomysł, zbiornik i obsada. Kardynałkom przydałoby się gdzieś trochę spokojniejszej wody (sporo tych głowic), chyba że gdzieś i tak mają. Nie wiem tylko po co ten łupek. Część skał obrobiona przez nurt wody (otoczaki), a część nie?
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

Prawie jak strumień w Chinach

#14

Post autor: Dein »

Łupek fajnie wygląda. Jak oderwany fragment brzegu, jeszcze nie do końca wodą obrobiony.

Tatra
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 27, 2015 7:06 pm
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Re: Prawie jak strumień w Chinach

#15

Post autor: Tatra »

Ten łupek dopiero co zleciał ze skały :) świetne akwarium,brawo!
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Prawie jak strumień w Chinach

#16

Post autor: mieciu »

I filmik zrob jakiś. Tylko na statywie! :-)
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: Prawie jak strumień w Chinach

#17

Post autor: falco »

Uwielbiam (a przede wszystkim doceniam) indywidualne, oryginalne, idące pod prąd (choć akurat tu płynący z prądem) :-D pomysły.
Brawo :!:

Jedyne co mi przyszło do głowy, zresztą już ktoś o to pytał czy ryby mają też spokojną strefę, gdzie mogą się schować przed ostrym strumieniem wody. Bąbelki, to 100% naturalnego "wystroju" w bardzo szybko płynących, pieniących się na kamieniach czy gałęziach wodach.

Jeszcze raz brawo :!:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Dein

Prawie jak strumień w Chinach

#18

Post autor: Dein »

Pierwszy raz widzę na tem forum taki jednomyślny aplauz dla jakiegoś aranżu. Nie od sympatyków konkretnego stylu.

Czyli wyjątkowa rzecz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#19

Post autor: rhino »

Wyjątkowe akwarium ! Gratulacje !
Ratel
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#20

Post autor: Rafik »

Mnie równie przypadło do gustu. Wygląda bardzo naturalnie.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Prawie jak strumień w Chinach

#21

Post autor: silver007 »

Świetna koncepcja i wykonanie. To pokazuje, że glony w akwarium to nie zawsze zło.
Bardzo klimatyczny zbiornik! Gratuluję! :)
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: Prawie jak strumień w Chinach

#22

Post autor: Zoe »

Wczoraj miałam przyjemność zobaczyć akwarium na żywo: ) Poezja! Jest piękne, do tego te przeslodkie przylgi. Zresztą wszystkie akwaria Frosha są piękne, wyglądają jakby żywcem wzięte z natury. Po tej wizycie zakochałam się w akwariach biotopowych, mają niezaprzeczalny urok.
Gratuluję! Tylko pozazdrościć talentu: )
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Prawie jak strumień w Chinach

#23

Post autor: mieciu »

A ja czekam na filmik... :-)
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#24

Post autor: sylwekw »

Dzisiaj odbierając Ramirezki bezczelnie wprosiłem się na oglądanie zbiorników :-)

Nie sądziłem, że "bałagan" w akwarium tak bardzo mi się spodoba.
Po prostu rewelacja, zbiorniki wyglądają tak naturalnie, że aż trudno uwierzyć.
Zawsze sobie kojarzyłem, że BW to musi mieć wodę "taką mętną" a tu woda kryształ a i tak widać naturę BW.

Mam nadzieję, że Frosch pokaże jakieś nowe zdjęcia.
Ale trudno się fotografuje, bo jest w nich ciemno. Nawet jeśli samo akwarium jako takie da się "sfocić" to niestety rybki nie chcą stać bez ruchu przez pół sekundy :-)

Szkoda, że nie wiedziałem, że jest takie parcie na filmik ..... Frosch zrobiliśmy mały filmik .... chyba, że jeszcze będzie okazja :-).

EDIT: NA SKUTEK UWAGI CHRISTO (poniżej) - PRZEPRASZAM I WYJAŚNIAM: MOJE POWYŻSZE ZACHWYTY DOTYCZĄ INNYCH ZBIORNIKÓW FROSCHA A NIE TEGO, KTÓREGO TEN WĄTEK DOTYCZY.
Ostatnio zmieniony sob lut 28, 2015 11:34 am przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#25

Post autor: mieciu »

Jeśli chodzi o zdjęcia to mogę pomóc przy trudnych warunkach ;)

A na filmik czeeekaaam :D
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#26

Post autor: Zoe »

Ja też jestem zachwycona akwariami Froscha, a ten "bałagan" jest bardzo naturalny. Nieudolnie będę dążyć do ideału :oops:
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#27

Post autor: Frosch »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Dziś dzięki uprzejmości Sylwestra mam nowe zdjęcia akwariów i postaram się coś wrzucić. Żona nakręciła też telefonem film to może do czasu nakręcenia czegoś lepszego wystarczy.
Odpowiem z opóźnieniem na uwagi dotyczące akwarium:
1. Prąd wody wbrew pozorom nie jest aż tak silny (zwłaszcza, że zbyt często nie czyszczę filtrów). Przylgom to zupełnie nie przeszkadza. Kardynałki, które pochodzą ze strumieni dobrze sobie radzą, a wieczorami gromadzą się w części akwarium, gdzie prąd jest minimalny i tam nocują. Miejsce to jest po prawej stronie przy pionowym łupku, który zasłania gąbki.
2. Łupek widoczny na zdjęciu jest faktycznie nowy, ma zasłaniać kawałek węża, którym wypływa woda w stronę powierzchni. Z czasem zarośnie glonami i nie będzie się rzucał w oczy podobnie jak pozostałe łupki, które tworzą tło.
3) Otoczaki to dno strumienia, a łupki miały kojarzyć się z erodującym progiem skalnym :)
Jest też część nadwodna z łupków, na niej rosną wątrobowce.
4) Bąbelki muszą być, to imitacja strumienia, poza tym bez bąbelków tworzy się kożuch. Przylgi muszą mieć dobrze napowietrzoną wodę.
5) Aranżacj akwarium: pewnie ten typ nie jest zbyt popularny ale sam tego nie wymyśliłem. Kiedyś widziałem książkę "Akwarium inspirowane naturą" tam było kilka fajnych biotopowych aranżacji. Poza tym http://www.loaches.co" onclick="window.open(this.href);return false;, no i strumienie w Polsce. Na Kieleckim Forum Akwarystycznym użytkownik Asagoth kilka lat temu pokazywał kamieniste akwarium ze Stiphodonami. Miałem też dość mocno zarośniętych akwariów - pomyślałem, że surowość kamieni będzie miłą odmianą. Pierwotnie miało to być akwarium - strumień w Japonii (krewetki, ryżanki - choć te akurat w górach nie żyją i Stiphodony) ale ponieważ lubię kardynałki (no i są bardziej kolorowe niż ryżanki Oryzias latipes) i przylgi to wybór padł na nie.

6) Reszta moich akwariów to w zasadzie miks międzykontynentalny (rośliny, ryby).

Zatoczki praktycznie już wytępione (lubię ślimaki ale tu konkurują z przylgami) - zbieranie za pomocą węża przy podmianie i 10 helenek pomogło. Jednak nie będzie filmu - kłopot z USB a już nie mam siły na walkę z machinami.

Jeszcze kilka zdań o przylgach:
wbrew pozorom są to ryby bardzo ruchliwe i w przeciwieństwie do zbrojników aktywne w dzień. Niestety w sklepach są najczęściej trzymane w złych warunkach - przede wszystkim w zbyt wysokiej temperaturze i w wodzie o niskiej zawartości tlenu (ciepło, brak silnego ruchu wody, liczne ryby w akwarium) i przez to najczęściej przyduszone siedzą gdzieś nieruchomo. Poza tym głodują z braku kamieni pokrytych nalotem mikroorganizmów.
W sklepach są to najczęściej ryby Gastromyzon puntctulatus a czasem G. viriosus - nie rozmnażają się w niewoli (choć ponoć gdzieś się rozmnożyły), natomiast te, które są u mnie to Pseudogastromyzon cheni i dość często rozmnażają się w akwariach. U mnie widziałem raz tarło - samiec drąży norę szybkimi uderzeniami ogona - zagłębiając się pionowo w dół przy kamieniu a następnie wchodząc ogonem w dół i wycofując się zachęca samicę do zbliżenia (się). Następnie składane są jaja, które jeden z rodziców (nie pamiętam już który) zasypuje. Jaja są żółte, duże i raczej nieliczne. Młode mają około centymetra, są wydłużone - nie przypominają rodzica a raczej miniaturowego śliza i mają plamkę imitującą oko na ogonie. Żerują na kamieniach. Rosną wolno a w dodatku u mnie w akwarium mimo upływu niemal roku są znacznie mniejsze od rodziców - podejrzewam, że nieodpowiadają im warunki oraz pewnie mają za mało pożywienia. Dwukrotnie w ciągu roku widziałem młode ryby a raz znalazłem złoże jaj pod kamieniem - niestety spleśniałych. Część młodych została zapewne zjedzona przez babki Rhinogobius wui, które przekazałem później koledze a część zniknęła bez śladu. Od kilku miesięcy nie przystępowały do rozrodu a przynajmniej nic się nowego nie wylęgło. Przyczyną może być nadmiar kardynałków, konkurencja pokarmowa ze strony ślimaków i krewetek oraz wzrost pH (od jakiegoś czasu na Białołęce leci bardzo zasadowa woda - 8,2 8,4 dlatego zacząłem ją zakwaszać). Mam nadzieję, że za jakiś czas znów się rozmnożą.
Ogólnie są to wdzięczne i ciekawe w obserwacji ryby, ale po ich zakupie pożałowałem, że je sprowadziłem: są to ryby odławiane (bo nie opłaca się ich rozmnażać) i z powodu ich wysokich wymagań tlenowych wiele z nich nie przeżywa transportu. W sklepach z powodu nieodpowiednich warunków (ciepło, mało tlenu, gęsta obsada ryb, brak pokarmu) giną kolejne a jeszcze następne z powodu braku wiedzy sprzedawców i nabywców trafiają do niewłaściwych zbiorników.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Prawie jak strumień w Chinach

#28

Post autor: Christo »

sylwekw pisze:Zawsze sobie kojarzyłem, że BW to musi mieć wodę "taką mętną" a tu woda kryształ a i tak widać naturę BW.
A co ma ten zbiornik do BW? Ani wystój, ani obsada, ani parametry i kolor wody nie te.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

Prawie jak strumień w Chinach

#29

Post autor: Dein »

Sylwester widział więcej! Może nawet głaskał rybki Froscha!
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Prawie jak strumień w Chinach

#30

Post autor: sylwekw »

Christo pisze: A co ma ten zbiornik do BW? Ani wystój, ani obsada, ani parametry i kolor wody nie te.
Nie wiem o którym mówisz ... jeśli o tym "strumieniu z kamieniami" to owszem że nic - faktycznie wątek jest o nim ale ja (może trochę niejasno) odniosłem się do pozostałych zbiorników Froscha. To chyba faktycznie było troche jakby nie w temacie ale ponieważ Frosch nie ma drugiego wątku (chyba) więc postanowiłem napisać o tym tutaj bo nie mogłem przemilczeć wrażenia jakie na mnie wywołały - dopisałem w tamtym poście sprostowanie.

Patrząc na nie (te inne zbiornik a nie "strumień") nie zastanawiałem się nad parametrami wody, ale właśnie tak sobie wyobrażam BW: ciemno - półmrok, mnóstwo patyków, liści, szyszek olchy i rybki przemykające między tymi "przeszkodami".

Frosch faktycznie przepraszam, że do wątku o "Strumieniu" wrzuciłem komentarze dotyczące pozostałych zbiorników - może to sygnał, żebyś założył dodatkowy wątek :-)
ODPOWIEDZ