Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
sylwekck
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: sob sty 09, 2010 6:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#1

Post autor: sylwekck »

Hej

Stare akwarium po ponad 10 latach i paru przeprowadzkach wygląda jak tykająca bomba wodna :). Po ludzku wygląda, że może zacząć przeciekać lada moment.

Pomysł to zamienić stare 54l o rozmiarach 30cm/60cm wysokości 30cm. Mam do wyboru wysokości od 30cm do 45cm.

Co o tym sądzicie?
Co zmieni się po takiej podmianie?
Jakie są za i przeciw wyższemu akwarium?
Czy warto kupić np Optiwhite ?


Nie chcę zmieniać rozmiarów podstawy akwarium. Przerobiłem obudowę z 1 na 3 świetlówki więc sami rozumiecie :)

Dzięki

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#2

Post autor: pkucaba »

Opti - nie
Wysokość max czyli 45cm
Ja nie widzę argumentów przeciw wyższemu akwarium.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#3

Post autor: Christo »

sylwekck pisze:Jakie są za i przeciw wyższemu akwarium?
Proporcje się sypią i takie nieproporcjonalnie wysokie akwaria wydają się mniejsze (krótsze). Bardziej to widać po nieco większych zbiornikach np 100 dł. i 30 cm wysokie wydaje się większe niż 100 dł i 50 cm wys. (standard). Narysuj sobie na kartce proporcje 60: 45 i przekonasz się czy taka szyba frontowa będzie dobrze wyglądała. Do tego szerokość akwa to tylko 30, ale ma to już trochę mniejsze znaczenie. Innych "przeciw" nie widzę. :)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#4

Post autor: jgoluch »

Ja jakiś czas temu zmieniałem akwa 54l na 72l, żeby tylko zyskać tych kilka dodatkowych litrów wody.
60x30x40 moim zdaniem prezentuje się dobrze.
Nie ma też problemów z dotarciem światła do dna (przynajmniej na świetlówkach 24W).
Teraz mam 80x40x50 i też jest OK.

Wszystko i tak zalezy od aranżacji.
________________
Patapatalknięte
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#5

Post autor: tzw79 »

We wrześniu ubiegłego roku przesiadłem się z 60x30x30 na 60x30x40, z powodu rozszczelnienia. Poprzednio float, aktualnie opti. Ja osobiście zmianę barwy szkła sobie chwalę, ale kwestia gustu. Wyższe akwarium to mniejsza częstotliwość cięcia roślin. Zmiana litrażu jednak zdecydowała o zmniejszeniu intensywności światła. Ja stawiam na roślinniak, więc ta kwestia jest dla mnie istotna. Po zwiększeniu litrażu z prawie 0,9 W/l zrobiło się 0,66 w/l. Spowodowało to osłabienie kondycji roślin wybarwiających się na czerwono. Dlatego zdecydowałem się zmienić belkę 2x24W na 3x24W. Aktualnie daje to 1W/l. Belka została zmieniona około dwóch tygodni temu. Na dzień dzisiejszy kondycja czerwonych roślinek się poprawia, ale na porządany efekt jeszcze czekam. Jeśli chcesz wizualnie porównać przed zmianą i po to u mnie wyglądało to tak:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=19203" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=25253" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#6

Post autor: silver007 »

Ja nie mając miejsca na więcej niż 60 cm długości dałem w górę 45 i też wcale nie żałuję. Wg mnie wygląda to dobrze i pozwala ciekawiej urządzić akwarium, bo pamiętajmy o tym, że dając z tyłu 10cm podłoża zabieramy znaczną część wysokości zbiornika. Przy moich 45cm zostaje 35. Rośliny też raczej nie powinny wystawać ponad taflę, więc na wzrost trzeciego planu zostaje jakieś 30 cm. To nie jest dużo. Dlatego ja bym polecał właśnie 45 - czyli Twój wspomniany max, bo nawet jeśli nie będziesz szedł w rośliny to będzie miejsce na inną aranżację i przede wszystkim, więcej toni dla ryb.

Co do szkła - przy takim litrażu nad opti można pomyśleć jeśli znajdziesz w dobrej cenie. Przejdź się do sklepu i popatrz jak wygląda taki zbiornik i sam najlepiej ocenisz czy to jest to, czego oczekujesz :)
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#7

Post autor: Rafik »

A mnie się opti podobają. Jedynie co mogę stwierdzić po 1,5 miesiąca użytkowania szkła to to że jeśli sylikon wystaje w środku to trzeba mieć pod ręką szczoteczkę i co tydzień szorować bo robi się zielony. Myślę że jak jest ustalone docelowe nawożenie niema takiego problemu.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#8

Post autor: tzw79 »

Rafik ostrożnie z szorowaniem silikonu. Zbytnia dbałość o jego czystość, w przypadku mojego poprzedniego akwarium, mogła być przyczyną jego rozszczelnienia.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#9

Post autor: Lech-u »

sylwekck pisze:Jakie są za i przeciw wyższemu akwarium?
Im wyższe akwarium tym gorsza przenikalność światła przez słup wody. A więc możliwe, że jeśli zastosujesz wysokie akwarium to trzeba będzie dołożyć trochę światła, jeśli chcesz mieć rośliny...

Ogólnie ja mam taką zasadę, że staram się tak powiększyć akwarium, żeby w danym miejscu było największe jakie się da. Więc ja bym się nie martwił proporcjami akwarium tylko jego pojemnością. Wyjątkiem są biotopy z rybami terytorialnymi, bo w ich przypadku większe znaczenie (niż litraż) ma powierzchnia dna. Ale przy tak małym akwarium to i tak nie umieścisz więcej niż jednej parki ryb terytorialnych.
Dlatego daj jak największy litraż (czyli manewruj wysokością, ale jeśli się da, to i długością i głębokością akwarium).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#10

Post autor: Rafik »

Póki co nie do końca ustaliłem nawożenie. Mam zielony pył a niestety bezbarwny sylikon od środka robi się zielony i strasznie szpeci.. Dlatego delikatnie czyszczę szczoteczką.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
sylwekck
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: sob sty 09, 2010 6:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#11

Post autor: sylwekck »

Dzięki za pomoc.
Moje akwarium ma teraz 0.7w/l
Po zamianie zostanie 0.5w/l

Rośliny w moim akwarium poza Kabombą nie są wymagajce

Kolejne pytanie. Jakiej firmy zbiornik wybrać? Teraz miałem Juwela i sprawdził się przez te lata znakomicie. Szukam czegoś podobnej jakośći



Postaram się zebrać wnioski :)

MINUSY:
- spadek ilości światła (więcej litrów przy tej samej belce)
- zaburzone proporcje (wysokie i wąskie akwarium)

PLUSY:
- więcej miejsca dla ryb
- większa ilość wody
- łatwiejsza aranżacja III planu ( rośliny mają gdzie rosnąć w górę)



Jeżeli coś pominąłem to dopiszcie albo dajcie znać.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Podmiana starego akwarium wysokości 30cm na wyższe

#12

Post autor: PawelWaw »

Według mnie najlepiej wybrać akwarium w firmie, która specjalizuje się właśnie w akwariach. Jeśli chodzi o jakość porównywalną z Juwelem, to w tej chwili nowe zbiorniki Aquaela spokojnie dają radę. Jeśli akwarium o naprawdę wysokiej jakości to polecam NACD.
ODPOWIEDZ