Używane akwarium

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Bert
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz cze 14, 2015 12:51 pm
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Używane akwarium

#1

Post autor: Bert »

Witam!!!
Jak w temacie - używane akwarium. Czy warto kupić, z jakim ryzykiem się to wiąże? Ewentualnie na co zwrócić uwagę przy zakupie? Może ktoś kupował używane i ma jakieś doświadczenia/uwagi. Proszę o refleksje.
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Używane akwarium

#2

Post autor: Kamila »

Ja kupowałam używane nie raz. Patrzyłam tylko czy nie ma większych rys, czy nigdzie nie jest uszczerbione i czy silikon nie jest nigdzie wydłubany. Dowiedz się też, czy akwarium nie ma czasem ze 20 lat, bo wtedy jest większe ryzyko, ze silikon puści ze starości po prostu.
crookass

Psyho

Re: Używane akwarium

#3

Post autor: Psyho »

Mam używane i nie narzekam ,ale tak jak Kamila uważam, że należy je dokładnie obejrzeć.
Awatar użytkownika

Autor
Bert
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz cze 14, 2015 12:51 pm
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Używane akwarium

#4

Post autor: Bert »

Czyli jak ze wszystkim, byle w dobrym stanie. Dzięki Kamila :-D
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Używane akwarium

#5

Post autor: sylwekw »

Kupowałem już nowe i kupowałem używane. W mojej ocenie samo szkło warto kupić nowe - nie jest to wbrew pozorom aż taka duża różnica w cenie a te "nie porysowane" to różnie wychodzi.
Za to przy kupowaniu kompletu (to znaczy z pokrywą, oświetleniem itd) to jednak zdecydowanie używany.
A najfajniej moim zdaniem trafić po okazyjnej cenie komplet (w standardowych wymiarach) nawet z "porysowanym" szkłem i potem wymienić sobie samo szkło na nowe.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Używane akwarium

#6

Post autor: Lech-u »

Ja sprzedawałem używane. Było rozszczelnione. O tym oczywiście wiedział kupujący.
A kupił po to, żeby całkowicie zdemontować szyby, oczyścić ze starego silikonu i ponownie skleić. Taki manewr wyszedł dużo taniej niż kupno nowego.

Podobno akwarium wytrzymuje ok. 7 lat. Warto mieć to na uwadze przy kupowaniu używki.
Ale 7 lat należy traktować raczej umownie, niż jako jednoznaczny wyznacznik jakości używanego akwarium.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Używane akwarium

#7

Post autor: Christo »

IMO Warto kupować, bo można sporo zaoszczędzić, a o to chyba chodzi osobie która szuka używek. Kupiłem np 300l za 100zł więc w stosunku do nowego oszczędności spore a akwa jest jak nowe. Z drugiej strony kupując przez net można się też naciąć np akwa może mieć zmasakrowane szyby czyścikiem. Nie jakieś tam drobne tylko naprawdę głębokie i długie rysy, warto o takie rzeczy zapytać przed.

Trzeba zwrócić uwagę na dolne rogi. Najlepiej żeby były całe a jeśli są uszczerbienia to muszą być płytkie. Z głebokich po zalaniu do pełna może strzelić cała szyba. Ubytki na górze są tylko nieestetyczne, nie stanowią zagrożenia.

Najstarsze akwa mam 20 lat, kupiłem jako używane! Dno strzeliło z 10 lat temu z mojej winy - jest wklejone do środka drugie. Reszta krawędzi ma oryginalny silikon (biały) i cały czas trzyma (jest zalane do pełna). Więc nie wiem. No chyba że wszystko teraz jest tak zaprojektowane żeby wytrzymywało góra kilka lat. Silikon też! :P

Można też czasem trafić używki wykonane przez samego właściciela. Takie egzemplarze mają często "lekki" naddatek surowca w stosunku do rynkowych nówek. Mówiąc wprost wykonane są z zapasem z grubszych niż trzeba tafli szkła. Minusem mogą być niestandardowe wymiary, ale nie każdemu to musi przeszkadzać.

Kupuję i posiadam prawie wyłącznie używki i poza lekkim brakiem estetyki niektórych, nie ma się do czego przyczepić. Poza zawinionym przeze mnie przywołanym wyżej przypadkiem żadna mi dotąd nie strzeliła ani nie rozszczelniła się. A ceny były czasem śmieszne (1 zł za 112 l, 27zł za akwa z szafką itp.)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

gregorion
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: ndz paź 27, 2013 11:01 am
Lokalizacja: Glasgow
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Używane akwarium

#8

Post autor: gregorion »

Warto też zapytać jak długo stoi nie zalane
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Używane akwarium

#9

Post autor: marcinzabki29 »

Mi się wydaje że to czy stoi dłużej czy krócej nie zalane
nie ma większego znaczenia.
pamiętam czasy ramowych klejonych na kit - wtedy to miało znaczenie,
takie akwarium gdy dłużej postało bez wody to była duża szansa że będzie
przeciekać. Ale klejone silikonem - nie ma znaczenia.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Używane akwarium

#10

Post autor: jpkabaty »

Silikon jest akurat substancją która swoje właściwości wiążące zwiększa w wodzie! Zatem teoretycznie dłuższe przetrzymywanie niezalanego może mieć znaczenie. Poza tym niektórzy przechowują akwaria na strychach, w piwnicach, garażach, na balkonach. To dochodzą jeszcze niskie temperatury, może nawet mróz, który również osłabi silikon.

Psyho

Re: Używane akwarium

#11

Post autor: Psyho »

Moje szczelne przestało być szczelne po zimie spędzonej na wygnaniu na balkonie zimą. Natomiast sens kupna używanego jest przy kupnie całego zestawu bo wtedy ceny bywają na prawdę okazyjne
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Używane akwarium

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Zgadza się. Czasami można trafić zestaw nie wiele droższy od samego szkła.
A już na pewno przynajmniej z pokrywą jak się kupuje to wychodzi taniej niż kupowane osobno.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Bert
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz cze 14, 2015 12:51 pm
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Używane akwarium

#13

Post autor: Bert »

Mam okazję przytulić akwarium 120X30X50 i stąd moje pytanie. Akwarium cały czas jest zalane. Szwagier obejrzy czy nie ma wyszczerbień itd. Myślę że to dobra okazja. Na razie i tak nie ruszam z akwa bo muszę dokończyć remont i się przeprowadzić więc akwarium do sierpnia/września postoi u szwagra bez wody.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Używane akwarium

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Na pewno chodzi o akwarium 120x30x50, a nie o 120x40x50 :?:
Pozdrawiam Marcin

gregorion
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: ndz paź 27, 2013 11:01 am
Lokalizacja: Glasgow
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Używane akwarium

#15

Post autor: gregorion »

To zalej je u szwagra :D
Awatar użytkownika

Autor
Bert
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz cze 14, 2015 12:51 pm
Lokalizacja: Warszawa, Natolin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Używane akwarium

#16

Post autor: Bert »

Nie ma tematu. Akwarium sprzedane. Było faktycznie 120x30, też się dziwiłem. A co do zalania u szwagra to nawet jakbym nie chciał to i tak byłoby zalane... A na pewno oblane :D
ODPOWIEDZ