Nicienie

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Nicienie

#1

Post autor: klara55 »

Ostatnio zapuściłam swoje akwarium, troszkę się wytłumaczyłam w wątku witajcie. Zauważyłam u kilku swoich ryb ,że mają płaskie brzuszki i długie nitkowate odchody. Oprócz tego zachowują się normalnie. Kupiłam tabletki Algo Stop depot (jedyne dostępne w moim zoologicznym)Mam nadzieję,że wyzdrowieją. Karmię mrożonkami i suchym. Podmieniałam wodę raz na tydzień około 10 %(z braku czasu jedyne co robiłam :( ) od dłuższego czasu nie pojawiali się nowi mieszkańcy,rośliny,elementy wystroju.Wodę do podmian daję odstaną. Jak unikać tego dziadostwa?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Nicienie

#2

Post autor: pkucaba »

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Ilość i rodzaj roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? –
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? –
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY –
20. Zdjęcie –

-- 9 wrz 2015, o 06:25 --

Uzupełnij to...


Co ma środek na glony do odchodów?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Dein

Nicienie

#3

Post autor: Dein »

Glony też mogą być długie i nitkowate.

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Nicienie

#4

Post autor: klara55 »

O matko ale ja tępa masa jestem........ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Poprosiłam o preparat na nicienie a laska dała mi na glony, a ja po prostu nie czytając kupiłam, przeczytałam tylko sposób użycia i wrzuciłam........o rany jaki osioł ze mnie!!!!!!!!! :sad:
O matko jakim trzeba być debilem żeby nie przeczytać nawet nazwy tego co się kupiło!!!!!!!!!!!!!!

pkucaba

1. 200l
2.Założony w okolicy kwietnia dojrzewał około 2-3 tyg
3.Tetra tec 700, ceramika i bio kule, działa 24h
4.Mieczyki,Molinezje,zwinniki jarzeńca, zbrojniki niebieskie wszystkich około 25szt
5.Anubias 6 szt,trawa, 3 szt czegoś co nie wiem jak się nazywa
6.Zwir
7.Tylko oświetlenie i grzałka, kiedyś bawiłam się bimbrownią
8.kamienie i korzeń
9.pokrywa jest :)
10.białe i czerwone około 6h dziennie
11.od dłuższego czasu bez nawozów,pokarm mrożonki -mix i suche
12. nie sprawdzałam
13.25 stopni
14.grzałka jest :) 200W
15.odmulanie,podmiana wody raz na tydzień, filtr raz na mc
16.ostatnie zmiany w maju - przesadzenie roślin+nowi lokatorzy
17. Te co są chore od końca kwietnia b.r
18.Od pół roku zdrowe
19.Jedyny objaw to płaski brzuch i długie ciągnące się nitkowate odchody, zachowują się normalnie, (dziś z rybek jedna padła :( )
20.ciężko będzie,muszę telefonem robić. Zrobić zdjęcie całości czy chorych ryb?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Nicienie

#5

Post autor: marcinzabki29 »

klara55 pisze:O matko ale ja tępa masa jestem........ Poprosiłam o preparat na nicienie a laska dała mi na glony, a ja po prostu nie czytając kupiłam, przeczytałam tylko sposób użycia i wrzuciłam........o rany jaki osioł ze mnie!!!!!!!!!
O matko jakim trzeba być debilem żeby nie przeczytać nawet nazwy tego co się kupiło!!!!!!!!!!!!!!
Spokojnie, zdarza się ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Nicienie

#6

Post autor: porlock »

Klara, dlaczego uważasz ze to akurat nicienie ? "popularniejszą" przyczyną pasożytów u ryb są wiciowce, ale zęby mieć pewność trzeba by zbadać odchody pod mikroskopem. Do tego jeśli są nicienie to i pewnie wiciowce.
Ryby przyjmują pokarm ?

Zacznij od doprowadzenia akwarium do ładu, podmieniaj regularnie wodę, odmulaj dno.

Dein

Nicienie

#7

Post autor: Dein »

Daj zdjęcie tego zbiornika. Ryb też, ale zdjęcie zbiornika pozwoli ocenić jak tam jest ze stosunkiem ryb do roślin. Niby 25 sztuk w takim litrażu to nie jest wiele, ale jeśli żyworódki są dorodne, to czasami już na oko widać, że tego kwiatu jest za dużo.
Wyobrażam sobie, że jest tam bardzo mało roślin, głównie anubiasy, które mają niewielki wkład w utrzymanie stabilności akwarium, za to moc sraluchów karmionych obficie mrożonkami niezidentyfikowanymi.

Robaki, nieważne jakie, były, są i będą w akwariach, a mają wzmożone używanie głównie wtedy, kiedy kondycja ryb jest słaba, np. z powodu syfu, zbyt dużego zagęszczenia zwierzów czy kiepskiego karmienia. A więc owszem - doprowadzić akwarium do ładu trzeba w pierwszej kolejności.
Przejrzeć żarło też trzeba. Sprawdzić, czy nie jest mocno po terminie. Może jest zbyt monotonnie?
W jaki sposób podajesz mrożonki i co to są za mrożonki? Jakie płatki?
porlock pisze:"popularniejszą" przyczyną pasożytów u ryb są wiciowce
A "najpopularniejszą" przyczyną słonecznej pogody jest bezchmurne niebo.

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Re: Nicienie

#8

Post autor: klara55 »

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

-- Cz wrz 10, 2015 11:13 am --

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

-- Cz wrz 10, 2015 11:23 am --
Dein pisze:Robaki, nieważne jakie, były, są i będą w akwariach, a mają wzmożone używanie głównie wtedy, kiedy kondycja ryb jest słaba, np. z powodu syfu, zbyt dużego zagęszczenia zwierzów czy kiepskiego karmienia. A więc owszem - doprowadzić akwarium do ładu trzeba w pierwszej kolejności.
Przejrzeć żarło też trzeba. Sprawdzić, czy nie jest mocno po terminie. Może jest zbyt monotonnie?
W jaki sposób podajesz mrożonki i co to są za mrożonki? Jakie płatki?

Już doprowadziłam do ładu :) a z żarciem mrożonki są świeże, data dobra kupuję zawsze mix mrożony (nie pamiętam jaka firma)żeby urozmaicać im pokarm, suche mam Tropicala zwykłe płatki data jest dobra. Mrożonki najpierw wrzucam do kieliszka i czekam aż się rozmrożą i dopiero podaję. Te z płaskim brzuchem normalnie jedzą, po jedzeniu nawet nie widać żeby im brzuszek urósł. A i może dość istotne pomimo,że większość to żyworódki to nie rozmnażają się.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Nicienie

#9

Post autor: Miro »

Dein pisze:nie rozmnażają się.
A przed tą " chorobą " rozmnażały się ? Gdzie kupowałaś te ryby i kiedy ?

Dein

Nicienie

#10

Post autor: Dein »

No to odrobaczyłbym w ciemno.
Pisałaś w innym wątku, że przez jakiś czas akwarium było zaniedbane. Przez ten czas robactwo w słabszych rybach mogło się srogo ugościć i samo nie zdechnie, nawet jeśli już wszystko będzie tip top.

A uczciwie przyrastających roślin i tak bym przy okazji dosadził. Będzie Ci łatwiej zapobiegać glonom i trzymać w ryzach związki azotu.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Nicienie

#11

Post autor: porlock »

Dein pisze:No to odrobaczyłbym w ciemno.
A na co jeśli można spytać ? wiciowce, nicnienie, tasiemce, ameby ? czy na "bezchmurne niebo" ?

Proponuje na to ostatnie skoro "w ciemno"
Ostatnio zmieniony czw wrz 10, 2015 11:54 am przez porlock, łącznie zmieniany 1 raz.

Dein

Nicienie

#12

Post autor: Dein »

Nie znam asortymentu przeciwrobakowego, bo nie musiałem sobie nigdy radzić z robakami. Z całą pewnością nie leczyłbym ich środkiem na glony.
Poza tym sam napisałeś, że jeśli są jedne to pewnie i drugie.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Nicienie

#13

Post autor: Władek Pompka »

Ile jest chorych ryb Klaro? Jakie to ryby?
Wszystkie są z jednego źródła ? Zauważyłaś, że choroba się rozszerza, od kwietnia?
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nicienie

#14

Post autor: rhino »

porlock pisze: Do tego jeśli są nicienie to i pewnie wiciowce.
Nie jest to regułą, na szczęście.

Klara,
mi to faktycznie wygląda na nicienie.
Odchody przy wiciowcach są białe i kleiste a ryby mają raczej napuchnięte brzuchy.
Żeby mieć pewność, trzeba zbadać świeże odchody pod mikroskopem lub poświęcić jedną sztukę.
Jeśli nie masz takiej możliwości, to zastosuj kurację lekiem Zoolek Capicaps T według zaleceń producenta.

Ups!
Teraz doczytałem, że masz też zbrojniki. Capicaps odpada!
Mogę polecić Levamisol lub jego akwarystyczny odpowiednik Capisol.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Nicienie

#15

Post autor: porlock »

Oczywiście ze nie środkiem na glony :-)

Co ja bym zrobił.
1) Odseparował te co wyglądają najgorzej (jak ta ze zdjęcia) do osobnego zbiornika sterylnego i niestety
one raczej nie przeżyją :-(
2) Wyczyścił filtry.
3) Zbiornik jest spory ale nie widzę tam jakiejś wysublimowanej aranżacji wiec spróbował bym usterylnić zbiornik główny, tzn z ogólnego usunął żwir wygotował go i zostawił na razie po za akwarium.
Operacje tą trzeba zrobić z głową:
Odpompowujemy 70% wody, do beczek wiader itd, przekładamy tam ryby, usuwamy żwir, myjemy domestosem akwarium, bardzo bardzo BARDZO dokładnie wypłukać zbiornik, nalewamy starą wodę, uruchamiamy WYCZYSZCZONE filtry, wpuszczamy ryby, po woli uzupełniamy nową uzdatnioną wodą do 100%.
4) Wyłączyć światło i rozpocząć kuracje metronidazolem ktory dostępne jest niestety tylko w aptece na receptę, w obu zbiornikach. Albo spróbować Zoolek Protosol dostępny w internetach ogólnie tyle ze jego działanie hmmm no rożnie to bywa.

Tyle ze Protosol dawkował bym tak:
15 ml na 50 litrów wody 1szy dzień
15 ml na 50 litrów wody 3ci dzień
7 dzień podmiana wody 40% i powtórka.
15 ml na 50 litrów wody 7dmy dzień
15 ml na 50 litrów wody 9 dzień
14 dzień podmiana wody 40% koniec.

No chyba ze to jednak Nicienie ... szanse są 40/40 .. a czemu nie 50 bo mogą to też być ameby, tasiemce czy inne cholerstwa..

Że ryby przy wiciowcach maja napuchnięte brzuchy a przy nicieniach wklęsłe to się absolutnie z kolegom nie zgodzę, nie ma tu żadnej reguły, wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i gatunku ryby.

Opcje są 2
1) sekcja ryby (pewniejsza) lub badanie odchodów
2) rzut monetą.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nicienie

#16

Post autor: rhino »

porlock pisze:wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i gatunku ryby.
Czy nie uważasz, że to już dość zaawansowane stadium? Chore ryby są bardzo chude.

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Nicienie

#17

Post autor: klara55 »

Środek na glony to prze głupotę kupiłam :P
Ryby dostałam od kolegi z forum są gdzieś od maja, nie rozmnażały się wcześniej ale były młodziutkie może dlatego.
Wcześniej nie było żadnych niepokojących objawów.
Tak jak pisałam wcześniej zapuściłam akwarium niesamowicie, po doprowadzeniu do ładu zostało mi to co widać :(

porlock
Spróbuję ze sterylizacją, roślin mało z aranżacji nie mam już dużo do stracenia.
Odseparuję te z widoczną chorobą.

Spróbuję też z Capisolem.
A widzicie teraz sobie przypomniałam,że tego dużego zbrojnika dostałam od sąsiada z 1,5 mc temu jak mu akwarium pękło i miał zostać na chwilę a został na stałe. I w sumie wcześniej nie miałam problemów z chorobami ryb.
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Nicienie

#18

Post autor: porlock »

rhino pisze: Czy nie uważasz, że to już dość zaawansowane stadium? Chore ryby są bardzo chude.
Uważam.. dlatego też własnie napisałem że

"Odseparował te co wyglądają najgorzej (jak ta ze zdjęcia) do osobnego zbiornika sterylnego i niestety
one raczej nie przeżyją :-("

Brzuch może się zapaść po uszkodzeniu pęcherza pławnego przez pasożyty i tu prym maja Nicienie co sobie po rybie "wędrują", przy czym ryba nie koniecznie musi mieć problem z równowagą ale często ma. Tyle i tu nie ma reguły.. tak jak mowie .. albo sekcja albo rzut monetą wiecej tu niestety nie poradzimy :sad:

Capitox jak i Capisol może spowodować zakwit pierwotniaków, dlatego też
- Usuń podłoże (co już napisałaś ze zrobisz)
- Wyczyść koniecznie filtr
- Dobrze napowietrzaj wode.
- Podawaj jak będziesz mogła obserwować zbiornik.
Ostatnio zmieniony czw wrz 10, 2015 6:11 pm przez porlock, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Nicienie

#19

Post autor: klara55 »

Szlak by to trafił oczywiście w żadnym zoologicznym w swojej okolicy nie dostałam Capisolu.
Może ktoś z was wie gdzie można dostać w okolicy Pragi Południe. Znam tylko dwa zoologiczne tam jeden w CH na Jubilerskiej i jeden przy Zamienieckiej
Awatar użytkownika

porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Nicienie

#20

Post autor: porlock »

Zadzwoń zapytaj, powinni mieć..

http://www.diskus-zoo.pl/kontakt.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kawałek masz ale chociaż po dobrej stronie Wisły ;-) no i długo mają czynne bo do 19.

Jak chcesz to możemy zrobić sekcje.. tylko musiałabyś mi przywieść rybę na Skarbka z Gór, żywą, taką która już nie rokuje. Trupka nie ma co sprawdzać, bo ..
- pasożyty w ciągu kilku/kilkunastu minut opuszczają martwego żywiciela
- w ciągu kilku godzin zasiedlają ga rożne inne mikroogranizmy i bakterie.
no chyba żeby zszedł na Twoich oczach..

Badanie "kupy" nie ma sensu w tym wypadku, bo musi być świeża, złapana w "locie" i badanie wypadałoby zrobić kilka razy, bo nie zawsze od razu uda się co znaleźć.
Ostatnio zmieniony czw wrz 10, 2015 6:20 pm przez porlock, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nicienie

#21

Post autor: sum »

Http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=30&t=29221" onclick="window.open(this.href);return false;
Zadzwoń
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Nicienie

#22

Post autor: pkucaba »



Może coś namierzysz.

Jest Madagaskar na Wiatracznej. Na Grochowskiej gdzieś w okolicy 239 (lub 229) mignął mi ostatnio sklep akwarystyczny.

-- 10 wrz 2015, o 17:17 --

Już wiem dzwoń do Clariasa...
http://www.clarias.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
512 473 601
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Nicienie

#23

Post autor: klara55 »

Porlock chętnie bym bo podrzuciła ale ja jestem z Rembertowa i przez najbliższe 6 tygodni nie mam samochodu :-( ciężko by mi było się tam przedostać.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Nicienie

#24

Post autor: ziabak »

To nicienie, jutro wstawię zdjęcia to mnie ktoś zweryfikuje. Dla wyjaśnienia - badalam rybę u siebie, z tej samej linii.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Nicienie

#25

Post autor: klara55 »

ziabak :hug: :hug: czyli już wiemy na co leczyć
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Nicienie

#26

Post autor: ziabak »

Jeszcze chwileczkę zaczekaj, jak dotrę do biura to wstawię zdjęcia tych robaków, to ktoś pomoże w identyfikacji co to za gatunek.

-- 11 wrz 2015, o 13:29 --

1 robak:
Obrazek
Obrazek

2 robak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3 robak:
Obrazek
Obrazek

4 i 5 robak przytulone:
Obrazek

6 robaka część:
Obrazek

7 robak:
Obrazek
Obrazek

8 coś co nie wiem czy robak:
Obrazek

To są robaki jakie znalazłam w wycinku i treści jelita ryby. Wydają się być nicieniami, choć jak się bliżej przyjrzeć niektórym to jakby miały człony - czy to wobec tego może tasiemce? W każdym razie proszę mądrych o pomoc w identyfikacji jaki to gatunek robaka, a może nawet gatunki...
Jedno co mnie zastanawiało podczas badania - żadne z tych stworzeń się nie poruszało... Jak robiłam badania kilka lat temu, i znalazłam nicienie w jelicie ryby, to one się poruszały - żyły. Te nie - wyglądały jak martwe.

Materiał był pobierany od ryby dopiero co uśmierconej, więc teoretycznie powinny żyć - chyba, że były to już martwe okazy w rybie. Nie wiem tego.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Nicienie

#27

Post autor: rhino »

Czy widziałaś może jakieś jaja?

Czy w całości, wyglądało to mniej więcej tak?

Obrazek
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Nicienie

#28

Post autor: ziabak »

Właśnie nie widziałam jaj... a w całości wyglądało dokładnie tak jak pokazujesz, albo niemal dokładnie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Nicienie

#29

Post autor: rhino »

Jaja widoczne są w nieco większym powiększeniu (o ile dobrze pamiętam) i są bardzo charakterystyczne.
Obrazek

Obecność takich jaj, byłaby stuprocentowym potwierdzeniem tożsamości.
Ten mój robal to Capillaria (Nematode), wykryty w kale skalara.

Ostrożnie obstawiam, że jest to to samo. Niestety to jajorodna gadzina i kurację trzeba powtórzyć, ponieważ chemia jaj nie zabija (w stężeniu bezpiecznym dla organizmów pożądanych ;) ).
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Nicienie

#30

Post autor: ziabak »

Na pewno nie znalazłam takich jaj, jeszcze w weekend może spróbuję zrobić podejście do badania w poszukiwaniu jaj, wczoraj takich nie znalazłam. W sumie, może nie mogłam znaleźć bo powiększenie za słabe? Robię to takim prostym mikroskopem szkolnym, powiększenie x200 x400 x900. Zobaczyłabym jaja?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
ODPOWIEDZ