Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#1

Post autor: Kostek »

Akwarium mam zalane od 3 miesięcy, jestem świeżakiem, proszę o radę.

Właściwie od początku swojej przygody zdarzyły mi się pojedyncze śnięcia... Obserwuję, że jedna z ryb zaczyna się inaczej zachowywać, jest słaba, traci kolor i po kilku dniach znajduję ją w połowie spałaszowaną przez krewetki. W ciągu tych trzech miesięcy padły my 2xkiryski panda 1xkierys czarny i 1x gupik, 1x neon simulans czy jeszcze jakieś pojedyncze sztuki z ławic padły trudno powiedzieć, nie da się tego do końca przeliczyć. Woda jest miękka, nie sądze żeby z azotanami był problem, filtr jest bardzo wydajny, podmieniam regularnie, sporą część wody (od 30 do 40%)

Dodam, że akwarium ma 150 l i obsada jest spora i ze zdecydowaną większością wszystko jest ok, są pięknie wybarwione, żywiołowe, mają wilczy apetyt. Czy w takim razie przejmować się tymi pojedynczymi śnięciami?

Z jednym kierysem miałem tak źe ewidentnie widziałem że nie miał ochoty na "bicie się" o pożywienie. Kilka dni kombinowałem i specjalnie go dokarmiałem. Odżył, wybarwił się - przestałem traktować go jak dziecko specjalnej troski i padł :/

Jeden z Neonów simulans z kolei w pewnym momencie zaczął mieć jakiś taki dziwnie nabrzmiały brzuch. Zachowywał się niby normalnie, mial apetyt... ale brzuch rósł, rósł (jak u żyworódki w ciąży) no i pewnego razu neon znikł i tyle go widziałem :/

Obsada:
9x bystrzyki amandy
8x neon simulans
6X neon orange (tak go nazwał pan w sklepie, po prostu dziwna odmiana, neon, ale cały w cielistym kolorze)
6x razbora espei
6x danio
5x lśniącooczek
4X pstrążenica marmurkowa
3X kirysek panda
1x kirys albinos
2x gupik
3x endler
5x otosek
2x przylga chińska (cudaczek)
5x piskorek

Red Cherry

Akwarium na ziemii ogrodowej. temp 25 stopni.
Filtr chiniol HW-302
Ostatnio zmieniony wt sty 26, 2016 12:31 pm przez Kostek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#2

Post autor: rudy1986 »

Dawaj zdjecie:)

Jakie masz parametry wody??
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#3

Post autor: Kostek »

Zrobiłem testy i niestety trochę mnie to przestraszyło:

NO3 bliskie zeru, pasek tylko delikatnie nabrał barwę więc poniżej 10
NO2 0
GH ok. 18-20
kh 6
ph 7,6
Cl2 0

Wszystko wskazuje na to, że nie obędzie się bez osmozy. Do tego mam kłopot z glonami.

Nawoziłem nawozami MIKRO i MAKRO, ale po nawożeniu zaczęły się problemy z glonami więc przestałem, słusznie?

(W ostatnim czasie kolejny trupek - cudaczek)
Ostatnio zmieniony wt sty 26, 2016 1:48 pm przez Kostek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#4

Post autor: Miro »

A czasem nie masz [miałeś] za dużo ryb ?
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#5

Post autor: Kostek »

Myślę, że nie. W większości to gatunki osiągające 3cm, to małe rybki. Poza tym wydaje mi się, że po cyklu azotowym widać, że nie jest przerybione. tym bardziej że wodę testowałem 9 dni po ostatniej podmiance. na pierwszy rzut oka na listę:

9x bystrzyki amandy
8x neon simulans
6X neon orange
6x razbora espei
6x danio
5x lśniącooczek
4X pstrążenica marmurkowa
3X kirysek panda
1x kirys albinos
2x gupik
3x endler
5x otosek
2x przylga chińska (cudaczek)
5x piskorek

może się wydawać, że to sporo, ale w moich 150 litrach sprawiają wrażenie że tej swobody mają na prawdę dużo

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#6

Post autor: wiedzmin »

Jakiego nawozu używasz? konkretnie chodzi mi o nawóz mikro i jakim związkiem jest chelatowany. Jeśli EDTA to niestety ale w PH 7.6 powoduje rozbicie chelatu i mikro staje się szkodliwe dla ryb do akwarium minimum to DTPA albo HEEDTA - są po prostu stabilne w szerszym przedziale Ph. Blaknięcie i zdychanie ryb często jest też powiązane z dużymi skokami Ph ryby blakną a w skrajnych przypadkach pływają przy tafli wody albo leżą na dnie. Dlatego proponowałbym żebyś zrobił test na Kh czyli na twardość węglanową, bo węglany nawet w niewielkiej ilości (ok 5-7 dH) działają w wodzie jako bufor i zapobiegają nagłym wzrostom i spadkom Ph. Co do nawożenia akwarium - wszystko zależy od ilości roślin które posiadasz. Sprawdź sobie testami po tygodniu nawożenia ile Ci rośliny konsumują a jaki jest faktyczny stan zasolenia zbiornika i wtedy będziesz wiedział czy dajesz dobrze czy jednak za mało albo za dużo. Kluczowe testy tutaj to na NO3 i Fe. Jeśli dozujesz CO2 sprawdź Ph rano po nocy i wieczorem, ryby tolerują maksymalnie wzrost Ph lub spadek o ok +- 0,2 stopnia w ciągu doby.
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#7

Post autor: Kostek »

Pisałem wyżej: kh 6, gh 18-20.

Akwarium nawoziłem, nie nawożę od 3 tygodni, robiłem duże podmiany wody (40%) bo miałem problemy z glonami. w tym czasie zdazyły sie ze 3 sniecia.

Wartość Ph jest prawie identyczna w akwarium i w wodzie którą używam do podmian. (wlewam zawsze jeszcze kilka litrów wody przegotowanej). wiec nie sądze zeby zdazały się skoki PH, w ogóle przy ph nie majstruję.

właściwie, badając wodę którą używam do podmian - wartości są prawie identyczne. w wodzie używanej do podmian tylko KH jest zauważalnie większe, GH i PH wydaje się minimalnie większe.

czy mozliwe zeby to wysokie gh było przyczyna?

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#8

Post autor: wiedzmin »

Gotując wodę pozbywasz się z niej twardości węglanowej bo węglany się wytrącają. Najlepszy stosunek Kh do Gh to 1:2 czyli jeśli masz Gh 20 to węglanów najlepiej jakby było ok 10. Zastanawiam się dlaczego gotujesz wodę. Zaprzestań tego. Ph w akwarium wieczorem może być zbliżone do kranówki bo rośliny aktywnie pobierają CO2 z wody ale po dozowaniu nocnym to Ph rano może być nawet o stopień niższe (bez sterownika Ph) dlatego chciałem żebyś to zmierzył.
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#9

Post autor: Kostek »

Dlaczego przegotowana woda jest zła? testowałem przegotowaną wodę, KH 5 GH <14 - czyli mniej niż w moim akwarium.

czy ktoś z was używa wody destylowanej? czy GH na poziomie 18 i ph 7.6 jest szkodliwe dla moich ryb?

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#10

Post autor: wiedzmin »

Gh możesz mieć i 25 i szkodliwe dla ryb nie będzie (nie licząc pewnych gatunków jak np paletki) chodzi głównie o Kh. Kh to zawartość wszystkich węglanów czyli np K2CO3 inaczej węglanu potasu i kilku innych związków. Węglany są bardzo ważne w środowisku wodnym bo dzieki nim nie ma skoków Ph gdy w środowisku pojawia się np dużo jonów H+, działają po prostu jako bufor. Twardość Gh nazywana twardością ogólną zawiera w sobie twardość Kh i twardość związaną z solami wapnia i magnezu. Gotując wodę pozbywasz się węglanów i przy dawkowaniu CO2 narażasz ryby na duże skoki Ph . Można używać wody destylowanej albo wody z filtra RO jednak trzeba mieć trochę o tym wiedzy bo ryby potrafią dostać tzw szoku osmotycznego i gdy już są jego objawy zazwyczaj jest już po ptokach. Zasada przyzwyczajania ryb do innej twardości to 2 stopnie niemieckie w dół na tydzień i mierzyć Ph często. Mając bardzo miękką wodę należy uważać z dawkowaniem CO2 - ja bym np w wodzie o twardości Kh 4 dH i Gh 8 dH nie zaryzykował dawkowania CO2 bez sterownika z sondą Ph.
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#11

Post autor: Kostek »

Mierzyłem rano PH, odczyt ten ten sam (tzn. 7.6, może troszeczke ciemniejszy, ale zdecydowanie jaśniejszy niż 8.0) nawozu nie używam od 3 tygodni, nigdy nie dawkowałem CO2. przy podmianach wody, zwykle 40% tylko około 7 litrów to była woda przegotowana, chciałem ją tylko delikatnie zmięjczyć, wiedząć ze z moją kranówką nie ma aż takiej tragedii. A może 40% to zbyt duża podmiana? i wtedy następują skoki o których mówiłeś?
(czego też nie jestem pewien - odstana woda z kranu ma prawie identyczne wartości co ta w akwa - jest minimalnie twardsza i bardziej zasadowa) a może przy tak dużej podmianie następują skoki temperatur za duże a ja tego nawet nie wychwyciłem? a może następują zbyt duże skoki innego pierwiastka, którego stężęnia nie mierzę? jednym słowiem... czy 40% procent to zbyt duża podmiana?

A może:
Śnięcia to były głównie kiryski (6 sztuk). Podłoże to 2/3 bazalt i 1/3 piach - pomyślałem, że może... kiryski przez ostre podłoże, a te pozostałe, pojedyncze śnięcia to przypadek? (1xneon, 1xgupik, 1xcudaczek)

dodam jeszcze, że Red cherry mnożą się na potęgę, a o ile wiem... są bardziej wrażliwe na parametry wody niż gatunki ryb które posiadam. to prawda?

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#12

Post autor: wiedzmin »

Tak to prawda krewetki są wrażliwsze ale bywają przypadki że gdy ryby były w sklepie trzymane w kiepskich warunkach to są one dużo wrażliwsze od krewetek. 40 % to dużo myslę że mógłbyś spokojnie podmieniać 20%, choć wg zasad LT na ziemi ogrodowej wodę w takim akwarium powinno się podmieniać w małych ilościach, co do glonów masz je dlatego bo rośliny skonsumowały NO3 ja zawsze trzymam NO3 na poziomie 10 mg/l. Brak NO3 = rosną glony, gdy rosliny mają wszystkie składniki pokarmowe i jest ich dużo to glonów jest bardzo mało bo mają dużą konkurencję. Co do pojedynczych śnięć kirysków - zapytam jeszcze raz, jakiego nawozu używałeś. Chodzi mi o nawóz mikroelementowy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Kostek pisze:czy 40% procent to zbyt duża podmiana?
Nie za dużo, ja mniej więcej tyle podmieniam co tydzień.
Kostek pisze:a może przy tak dużej podmianie następują skoki temperatur za duże a ja tego nawet nie wychwyciłem?
Dobrze jest zbliżyć temperaturę podmienianej wody do wody w akwarium.
Kostek pisze:Śnięcia to były głównie kiryski (6 sztuk). Podłoże to 2/3 bazalt i 1/3 piach - pomyślałem, że może... kiryski przez ostre podłoże
Może dobrze myślisz
Kostek pisze:Red cherry mnożą się na potęgę, a o ile wiem... są bardziej wrażliwe na parametry wody niż gatunki ryb które posiadam. to prawda?
Z tego co wiem to RC raczej nie są wymagające, jak to określili koledzy/koleżanki na forum - to pancerne krewetki.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#14

Post autor: radmac »

Kostek pisze:dodam jeszcze, że Red cherry mnożą się na potęgę, a o ile wiem... są bardziej wrażliwe na parametry wody niż gatunki ryb które posiadam. to prawda?
nope. RC mogą naprawdę sporo znieść. Nie to żebym polecał eksperymenty...
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#15

Post autor: Kostek »

Używałem takich nawozów:

http://allegro.pl/nawoz-makro-mikro-kom ... 91491.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ale po niedługim czasie zrezygnowałem przez glony.

U mnie NO3 faktycznie jest na niskim poziomie. Jak podnieść NO3? Wrócić do nawozu makro?

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pojedyncze śnięcia. Przejmować się?

#16

Post autor: wiedzmin »

Samo KNO3 dodaj tak żebyś miał 5 mg/litr i w przeciągu tygodnia stopniowo zwiększaj do 10 mg/l i obserwuj co się dzieje, na aukcji nie jest podane czym ten nawóz jest chelatowany, często jest tak, że osoby które rozrabiają nawozy używają najtańszego chelatu - EDTA. EDTA jest stabilne w Ph poniżej 7, a w wyższym Ph następuje rozbicie chelatu i całe mikro zostaje utlenione w tym żelazo, które z Fe2+ przechodzi na Fe3+ i staje się szkodliwe dla ryb również miedź staje się wtedy bardzo szkodliwa. Przy walce z glonami nie rezygnuj z nawożenia. Jedynie je zmodyfikuj żeby rośliny miały odpowiednią ilość soli. Co do nawozu mikro polecam Ci mikro plus intermagu jest schelatowane HEEDTA i jest stabilne w szerokim zakresie Ph. Soli makro możesz używać dowolnych.
ODPOWIEDZ