Restart / Dezynfekcja akwarium

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Restart / Dezynfekcja akwarium

#1

Post autor: seba8989 »

Witam , proszę o poradę czym zdezynfekowac akwarium 240 .Chcę wybić wszystko i wystartować od Nowa . Także Armagedon :P . Który środek do tego lepszy ? Perhydrol , chloramina ?
Dodam ze powodem takiej decyzji sa wicienie / niciowce. Boję się Nawrotu i tego ze cysty przetrwaly.
A może sa bardziej naturalne metody ? Jak wysoka temperatura potzebna jest żeby wybić w akwarium wszystko. Żwir , korzenie i kamienie będą sparzone wrzatkiem. Armagedon chciałbym przeprowadzić w akwarium higienicznym już bez niczego. Tak aby filtry cały czas działały i wybite zostało wszystko co ma kontakt z wodą .
Pozdrawiam

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#2

Post autor: denkmal »

Jeśli ma być super hardcorowo... :) to ja bym wrzucił takie grzałki jak kiedyś się używało do gotowania wody w kubkach turystycznych... ze 2-3 żeby szybciej poszło - i zagotował wodę w akwarium :P... w sumie to może być razem z piachem i korzeniami :D ...

... no ale nie wiem czy sylikon wytrzyma - hmm - nie wiadomo - pewnie nie :P i w trakcie gotowania może się akwarium rozkleić ... więc raczej w formie żartu proszę ten hardcorowy pomysł traktować :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#3

Post autor: Lech-u »

Jeśli chcesz to najpełniej akwarium woda I rozpuść w nim nadmanganian potasu. Aż uzyskasz lekko fioletowy kolor.

Kupisz w aptece bez recepty.

Ale... To i tak jest pozbawione sensu, bo przy pierwszym wprowadzeniu życia do akwarium, wprowadzasz jednocześnie wszelkie patogeny.

Jedynie utrzymywanie prawidłowych parametrów wody uchroni przed rozwojem chorób.

Ale dla uspokojenia sumienia możesz.przeprowadzić dezynfekcję tak jak napisałem powyżej. Oczywiście potem dobrze wypłucz akwarium.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#4

Post autor: rudy1986 »

seba8989 pisze:Dodam ze powodem takiej decyzji sa wicienie / niciowce. Boję się Nawrotu i tego ze cysty przetrwaly.
dodam ze nie uda Ci sie:) regularnie odrobaczmy ryby

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#5

Post autor: denkmal »

Hmm... a czym odrobaczacie?

Skoro regularnie, to może to odrobaczanie nie bardzo działa ;) ?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#6

Post autor: rudy1986 »

Zaleza jakiego robaka mamy usunac.
-Levamisol
-Metronidazol
-Trichlorofon
-Praziquantel
(te sa najczesciej dostepne w sklepach)
itp

Robaki moga znalezc w podlozu, roslinach, jedzeniu. Kota niewychodzacego z domu tez sie powinno odrobaczyc chociaz raz na rok
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#7

Post autor: Lilek »

Po podobnym armagedonie jak u Ciebie, wywaliłem podłoże, zastosowałem choraminę wywaliłem wszystkie media filtracyjne, zalałem akwarium czystą wodą na filtrach chodziło dwa dni. Spuściłem wodę i przez kilka dni akwarium stało, aż do wyschnięcia. Ale może moje zabiegi to był przerost formy nad treścią i wystarczy zrobić to co zaproponował Lech-u.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#8

Post autor: ziabak »

... no i po tych wszystkich czynnościach kupicie rybę z pasożytem, albo żwirek z pasożytem, albo roślinę z pasożytem i co to będzie za efekt dezynfekcji sprzętu i zbiornika? :) jaki to ma sens?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#9

Post autor: Lilek »

W tym akwarium akurat roślin nie mam, piasek lezakowany :-D . Nowa obsada juz pływa jakiś czas i na razie strat brak. Zapłakał bym się jak by coś moim pupilkom się stało. Poprzednio popełniłem parę błędów, których teraz się wystrzegam. A co będzie. .. zobaczymy ;)

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#10

Post autor: seba8989 »

Hmm więc jeśli jest jak mówicie to faktycznie nie ma sensu się w to bawić , dziękuję wszystkim za wypowiedzi .Wiele się dowiedziałem . A może warto naturalnie to przeczekać ? Co myślicie żeby akwarium stało puste bez obsady powiedzmy miesiąc . Jak zachowują się pasożyty bez zywicieli ?ewentualnie dodać po miesiącu drobne krewetki które w teorii mogą nie być zywicielem pasozytow a coś tam dorosłe robale wyjadac ? Albo dolewać wrzątku do wody żeby temperatura była na tyle nieprzyjazna bakteriom i ich cyklowi rozmnażania , i równocześnie nie zagrazala silikonowi i filtrom . :/
Bardzo ciekawy temat.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#11

Post autor: Lech-u »

Nie.
To zła droga.

Patogeny (bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty itp.) będą zawsze w każdym akwarium.

Tak jak Ty jesteś narażony na patogeny w metrze, autobusie, czy gdziekolwiek. Dlaczego nie chorujesz? Bo warunki do rozwoju choroby nie są sprzyjające.

Zadbaj o prawidłowe warunki w akwarium i mimo obecności patogenów ryby nie zachorują.

To jedyna droga do sukcesu w tej kwestii.

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Restart / Dezynfekcja akwarium

#12

Post autor: seba8989 »

Dodam ze pierwszy raz miałem z pasozytami po awarii prądu .nastąpiła przyducha w akwarium i ryby zostały zaatakowane przez robale.Po dłuższej walce metronizadolem i nematolem Sery wygrałem z patogenami. Jednak niedawno zamówiłem rzadkie ryby z Polski od pewnego sprzedawcy za nie małe pieniądze i po 3 tygodniach została sztuka z 10 :-? , mimo kolejnej walki za pomocą metronidazolu i capisolu .Teraz wydaje się ze nic reszcie ryb nie dolega ale boje się startować z nową obsadą bo też będą to gatunki trudne do zdobycia. :?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#13

Post autor: Lech-u »

Prawidłowe warunki w akwarium = brak problemów.

Zwykle tak jest.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#14

Post autor: Lilek »

Do akwarium pasożyty wprowadzamy poprzez pokarm lub mieszkańców. Niektóre ryby mają w sobie pasożyty i pod wpływem np. stresu mogą się ujawnić, szczególnie jeśli są to ryby z odłowu WF. Dodatkowo zawsze możemy zdezynfekować siebie :D .

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#15

Post autor: seba8989 »

Witam ponownie :papa: . Dla spokoju sumienia jednak zrobiłem dezynfekcje , zastosowałem dawkę chloraminy tropicala na 600 L akwarium . Mój baniak ma 240 , lecz kilka wiaderek jeszcze wcześniej poszło do kibla żeby uzyskać lepsze stężenie lęku. Akwarium higieniczne , 30 kilo podłoża poszło do kosza. A więc do sedna: zastosowałem dawkę okolo 3000 mg chloraminy T . Jakież było moje zdziwienie jak po 2 dniach zauważyłem mnóstwo ślimaków , rośliny które były w zbiorniku także nie ucierpiały . Lek był w akwarium 26 godzin.
Zastosowałem za małe stężenie ? Jak ślimaki przeżyły to i reszta niechcianych pasażerów pewnie też :-| Jaka jest w takim razie skuteczna dawka ?

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#16

Post autor: 12dot12 »

Jak powiada Mokre Łapska: oprócz szczurów i karaluchów jakie zwierzątko przeżyje atak nuklearny?...

.... Ślimak akwariowy :cool:

Nie łam się, te cholery przetrwają wszystko. Dosłownie wszystko. Jak potrzebujesz - zbieraj je i wyrzucaj. Ew. daj drapieżne ryby, będą na nie polować (ślimaki to w ogóle rybi przysmak).

A tak poza tym warto się do ślimorów przyzwyczaić. Są też częścią ekosystemu i też mogą być pożyteczne (sprzątanie resztek). Mówię serio.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#17

Post autor: seba8989 »

One mi nie przeszkadzają , mam takie zdanie jak twoje :roll: , tylko zastanawiam się .Skoro one przetrwały to i pasożyty i inne patogeny też .Bardziej prosba do praktyków : jaką jest skuteczna dawka chloraminy bazując na tym środku :?:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#18

Post autor: Lech-u »

seba8989 pisze:jaką jest skuteczna dawka chloraminy bazując na tym środku
Na opakowaniu nie było nic napisane?

-- 13 paź 2016, o 11:13 --

Cytat z ulotki "medycznej" chloraminy:
Służy do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów w służbie zdrowia i higienie komunalnej, w higienie weterynaryjnej oraz do dezynfekcji wody pitnej. Może służyć również do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów mających kontakt z żywnością.

Substancja czynna: chloramina T (sól sodowa) 81% (810 g/kg), zawartość aktywnego chloru 25 %

Spektrum działania: bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze, prątkobójcze, sporobójczye

Instrukcja stosowania:
Do dezynfekcji stosować środek rozcieńczony wodą o temperaturze 20-25 °C do uzyskania odpowiedniej koncentracji roztworu. Roztwór 1 % przygotować przez rozpuszczenie 100 g środka w 10 l wody. Mocno zanieczyszczone przedmioty i powierzchnie należy najpierw oczyścić mechanicznie a następnie dezynfekować.

Zastosowanie:
Stężenie roztworu Dawka na 1l wody Czas działania
Dezynfekcja powierzchni w służbie zdrowia i higienie komunalnej (bakterie, grzyby, wirusy) 1 % 10g 30 min
Dezynfekcja w środowisku z możliwym występowaniem prątków (TBC) 1 % 10 g 60 min.
Dezynfekcja powierzchni w praktyce weterynaryjnej i przemyśle spożywczym(bakterie, grzyby, wirusy, TBC) 2 % 20 g 30 min.
Dezynfekcja w środowisku ryzykownym. 3 % 30 g 30 min.
Dezynfekcja wody pitnej 10 g / 1000 lt. 30 min.

Przedmioty, które są w kontakcie z żywnością po zdezynfekowaniu należy opłukać wodą pitną.

SPOSÓB UŻYCIA
Po rozcieńczeniu wodą stosować jako środek dezynfekujący:
Do ścian, podłóg i wykładzin ceramicznych, plastykowych i szklanych
Do urządzeń sanitarnych – umywalek, wanien, muszli, sedesów
Do mebli szpitalnych, naczyń, basenów, kaczek, spluwaczek, nerek, kuwet, pojemników na odpady szpitalne zakaźne itp.
Dezynfekcja wody pitnej

Ze względu na mocne działanie utleniające nie jest wskazane stosowanie preparatu wobec niezabezpieczonych powierzchni żelaznych (nie dotyczy stali nierdzewnych) i aluminiowych.
Uwaga!
Mocno stężone roztwory podrażniają śluzówkę i skórę. Nie mieszać środka z innymi środkami czystości i kwasami, może dojść do ulatniania chloru. Podczas intensywnego biologicznego obciążenia konieczne jest podwyższenie stężenia roztworu roboczego do podwójnej dawki. Podczas pracy używać rękawic ochronnych.

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#19

Post autor: seba8989 »

Napisałem że zastosowałem dawkę na 600 litrowy zbiornik , buteleczka tropicala jest na 300. Czyli moja dawka to 300% zalecanej :?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#20

Post autor: Lech-u »

seba8989 pisze:Czyli moja dawka to 300% zalecanej
A co tam dokładnie napisali? Czy to było stężenie do dezynfekcji pustego akwarium? Pustego, czyli bez życia w postaci ryb i innych pożądanych mieszkańców akwarium.

Może użyłeś dawki, która nie była przewidziana do zabicia wszelkiego zła w akwarium.

Przeczytaj dokładnie to, co było w ulotce.

-- 13 paź 2016, o 11:55 --

Zobacz ile dokładnie gramów (lub mg) wlałeś do swojego akwarium i porównaj z tą ulotką, którą Tobie zacytowałem. Czy to były podobne stężenia?

"Medycznie" używa się zwykle 1% do 3% chloraminy. Czyli od 10g do 30 g na 1l wody.

A jak zaleca producent akwarystyczny?

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#21

Post autor: seba8989 »

" substancja czynna w 100 ml preparatu: chloramina T 5 000 mg."

Wlalem 2 butelki po 30 ml na 26 h.

"10 ml / 100 l wody akwariowej, kąpiel około 24 godzin w akwarium bez podłoża, 10 ml na 2 l wody, do dezynfekcji sprzętu i siatek. "

Może faktycznie mało tej chloraminy :/ około 3 gram by wychodziło że dałem . Ślimaki przeżyły także pewnie nie zniszczylem nic na czym mi zależało .
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#22

Post autor: Lech-u »

seba8989 pisze:Może faktycznie mało tej chloraminy około 3 gram by wychodziło że dałem . Ślimaki przeżyły także pewnie nie zniszczylem nic na czym mi zależało .
No właśnie.

Dla zaspokojenia ciekawości policz sobie stężenie jakie uzyskałeś w ten sposób.
Raczej mniej niż 1%

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#23

Post autor: seba8989 »

Faktycznie. Biorę się do dzieła jeszcze raz w takim razie .Słyszałem tylko kiedyś opinię ze duże stężenie chloraminy uszkadza spoiwo jakim jest silikon i w przyszłości może dojść do rozszczelnienia akwarium , ale nie potrafię potwierdzenia tego znaleźć ani w literaturze ani w Internecie .
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#24

Post autor: Lech-u »

seba8989 pisze: ze duże stężenie chloraminy uszkadza spoiwo
Pytanie jakie to jest "duże stężenie".

Sądząc po tym jak chloramina bywa(ła) używana w medycynie to raczej nie sądzę, żeby "medyczne" stężenia uszkadzały silikon.

Ale warto to jeszcze sprawdzić.

Z drugiej strony, jakby chloramina uszkadzała silikon, to czy byłaby sprzedawana w sklepach akwarystycznych? Przecież w czasie aplikacji może dojść do zapaćkania chloraminą silikonu.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Restart / Dezynfekcja akwarium

#25

Post autor: 12dot12 »

A nadmanganian potasu nie wystarczy do odkażenia? Fioletowa woda na x godzin, wylać, wypłukać i już ;)
jakby chloramina uszkadzała silikon, to czy byłaby sprzedawana w sklepach akwarystycznych?
- akwarium się rozszczelni => gość nie będzie w 99% wiedział czemu; kupi nowe => czysty zysk.
Ale to tak spiskowo trochę.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Autor
seba8989
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart / Dezynfekcja akwarium

#26

Post autor: seba8989 »

Jak ktoś ma większe akwarium i ma z ta woda zrobić 35 kursów np. Żeby opróżnić baniak to nie jest to wygodna opcja. Chloramina na tą zaletę ze lejesz, czekasz 24 h , dodajesz tyle samo antychloru ile chloraminy i masz czysty zbiornik bez noszenia wiaderek :cool:
no i tyle z teorii :what: , bo w praktyce trzeba jeszcze poznać skuteczną dawkę , bo ta moja to nawet ślimaków nie ruszyła :?
ODPOWIEDZ