300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#1

Post autor: Romgiel »

Ok.

W pierwszej kolejności chciałbym przywitać ze wszystkimi. Po długiej przerwie uruchamiam znowu akwarium, po długiej tęsknocie. Ok, sprawa jest prosta rzuciłem się od razu na jedną z najtrudniejszych lig : akwarium naturalne. Podejrzewam, że zaraz zjedzą mnie ortdoksi, czy specjaliści ale każdą uwagę przyjmę z chęcią, bo zwiększy ona moją decyzję. Dobra do konkretów.

Akwarium 110x50x55 szkło zamówione.
Szafka pod akwa - zrobiona samodzielnie z płyty 25 mm, więc chyba można uznać za pancerną.
Teraz jestem po zakupieniu korzeni i żwirku w sklepie Rogatek (moim zdaniem najlepiej wyposażony z tych co poznałem i nie mam daleko).
Jednocześnie robię belkę LED (102 Power LED -1 w epistar, profile 16mm)
Zdjęcia poniżej.

Obrazek

Obrazek

W miarę postępów będę podsyłał fotki dalej. W każdym razie teraz usypanie górek i ogólnie podłoża a w weekend planuję zakup i posadzenie roślinek oraz zalanie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pn lut 27, 2017 10:36 am przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.

marcelku1
Gaduła
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 12, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Marcin
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#2

Post autor: marcelku1 »

Powodzenia z aranżacją przestrzeni dla rybków. :D
Który żwir wybrałeś? Ja też jestem w trakcie stawiania nowej 300-ki i myślę o jednym ze żwirków z oferty Rogatka. :roll:
Szkiełko 120x50x50 = 300l;

17 x rasbora hengeli;
20 x barbus pentazona;
3 x Crossocheilus oblongus;
??? x neocaridina heteropoda RC;
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#3

Post autor: Romgiel »

Tutaj śmieszna historia, bo wahałem się pomiędzy pełnym czarnym kwarcem a "szarym" i tutaj moja żona powiedziała, że "szary" będzie lepszy na co się zgodziłem i jak okazało się był to najdroższy w ofercie :-P ale faktycznie jest to moim zdaniem najbardziej pasujący do koncepcji, co pewnie za tydzień przedstawię jeśli mnie praca nie zje :) Żwirek firmy aqua wild ale naprawdę moim zdaniem kolorystycznie rewelacja a o innych właściwościach nie muszę mówić.

marcelku1
Gaduła
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 12, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Marcin
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#4

Post autor: marcelku1 »

Nie widziałem go w naturze a tylko na zdjęciach. Chyba ma dużą gradację? Coś jak 3-6mm?
P.S.
Szary ostatnio jakiś modny się zrobił. Właśnie objawił się niedawno u mnie na ścianie w salonie. Widzę że opanowuje również akwaria :roll:
Ostatnio zmieniony ndz lut 26, 2017 11:30 pm przez marcelku1, łącznie zmieniany 1 raz.
Szkiełko 120x50x50 = 300l;

17 x rasbora hengeli;
20 x barbus pentazona;
3 x Crossocheilus oblongus;
??? x neocaridina heteropoda RC;
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#5

Post autor: Romgiel »

Teraz ciężko mi odpowiedzieć co do gradacji, bo nie jestem w domu ale jak dla mnie to jest ok. Oczywiście nie jest to drobnica ale też nie nazwałbym dużym. Co do szarego to sam nie wiem jak to wyjdzie ale chcę żonę "zarazić" akwarystyką, więc dałem jej wybór. Oczywiście skończyło sie większym wydatkiem :D
Awatar użytkownika

kaingorn
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: pt sie 12, 2016 8:15 pm
Lokalizacja: Wawa, Białołęka-Nowodwory
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#6

Post autor: kaingorn »

Ciekawe, z chęcią zobaczę progress :)
Ostatnio zmieniony pn lut 27, 2017 11:38 am przez kaingorn, łącznie zmieniany 2 razy.
43l - Krewetki mix, Endlerki i Amandy
81l - Towarzyski roślinniak na ziemi - Neony Czarne i Platki koralowe
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#7

Post autor: Romgiel »

Chodzi o styl. Pod jaki będzie podchodziło to konkretnie nie mogę nazwać, bo jest to trochę mieszane przez naszą wizję, więc odwzorowania krajobrazu pełnego nie będzie ale chyba najbliżej będzie w tę stronę (naturalnego).
Dodano po przerwie do tego postu:
Uklad.zrobiony teraz zalewanie i rosliny ale najpierw spać :zzz: Oczywiście o jedną torbę żwiru za mało...

Obrazek
Dodano po przerwie do tego postu:
To oswietlenie zrobiłem :viva:
Obrazek

Teraz sadzenie roślin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#8

Post autor: marcinzabki29 »

Korzonki niczego sobie :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#9

Post autor: Romgiel »

No udało się coś znaleźć u Rogatka. W szczególności ten z lewej. Jutro posadze rośliny to zrobie pełne foto
Dodano po przerwie do tego postu:
No i uruchomione :viva:
Dzisiaj wagary;)


Obrazek
Dodano po przerwie do tego postu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr mar 08, 2017 1:17 pm przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.

Andzia
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 07, 2017 8:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#10

Post autor: Andzia »

Fajnie wygląda ;) Korzonki ciekawe

Psyho

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#11

Post autor: Psyho »

Korzeń z lewej mi się podoba i czarne tło. Reszta to nie moja bajka. Szczególnie dróżki i trawniki. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało za jakiś czas.


Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#12

Post autor: Romgiel »

Dröżka to próba, bo jest to dosyć płytka warstwa, gotowa na reorganizacje ;]
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#13

Post autor: ahr »

Szkło jest bomba. Korzenie nawet fajne.
Reszta słaba. Pewnie Ci się to nie spodoba (jak i temat z pochyleniem akwa), ale ja tu widzę za chwilę piękne glonarium. Za parę worków bazaltu ("Nie zmienia parametrów wody jak GH, KH, pH", "Nie traci swoich właściwości") przepłaciłeś pewnie jak za zboże. Za ścieżkę z gruzu marmurowego pewnie też. Światło ładne, podłoże nędza, zmętnienie już jest, pewnie się jeszcze trochę utrzyma (tak, napisali w katalogu: czysty do natychmiastowego użycia).
Do kompletu tragedii brakuje jeszcze Nemo.
Nie odbieraj tego jakoś osobiście. Plan masz dobry, tylko wykonanie pozostawia duży margines na inne opcje. Dałeś się omamić hienom z marketingu. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#14

Post autor: Romgiel »

Jeśli chodzi o zmętnienie, to niestety trochę sie zawiodłem w tym zakresie ale ogólnie żwir w wielu miejscach polecany i zakupiony u tutejszego użytkownika, który też go poleca. Parametrów nie zmienia jak na razie ale rzetelna ocena będzie za 2-3 tyg. Czy przepłaciłem? Cena była jedna z niższych na rynku. "Ścieżka" jest ze zwykłego żwiru (nie brałbym marmuru... Co do Nemo to zrezygnowałem ale czekam aż skrzynia otwierająca się od bąbelków przyjdzie. Co do hien to wszystko wcześniej zaplanowane i kupione w jednym miejscu (korzenie, rośliny i żwir). Czy mi się nie podoba co mówisz? Daj spokój za duży jestem na takie reakcje ;)

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#15

Post autor: Zbyszek »

Bardzo mi się podobają elementy drewniane :). Myślę, że jak roślinność ruszy na dobre i zarośnie trochę akwarium to zrobi się fajny klimat :). Tylko to podłoże .... kolor żwiru .... ta biała plama .... delikatnie ujmując - nie w moim guście. Najważniejsze jednak, abyś Ty był zadowolony i praca, którą wkładasz w akwarium sprawiała zadowolenie i satysfakcję :viva: .
Ostatnio zmieniony czw mar 09, 2017 6:45 am przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.

MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#16

Post autor: MartaS »

A mnie tam się podoba jak jest.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#17

Post autor: Lilek »

Psyho wszystkie korzenie są fajne, te z prawej wyobraź sobie podwieszone od góry wchodzące do wody jakby spragnione drzewo szukało życia :lol:

Psyho

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#18

Post autor: Psyho »

Wyobrazilem sobie i mam podobne zdanie w kwestii korzeni co ty. Im więcej tym lepiej ,nawet z delikatną przesadą :) Natomiast uważam że w tej chwili jakoś zbyt płasko po tej prawej stronie jest.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#19

Post autor: Romgiel »

Ooo ciekawa uwaga. Za niskie korzenie? Tam ma ogolnie wszystko creeping obrosnąć i z tyłu jest pien az do lustra i w zalozeniu mchy mają je wspolnie zarosnac aby wygladaly jak jedno.

Psyho

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#20

Post autor: Psyho »

Moja pomyłka. W tej mgle w zalanym akwarium nie zauważyłem tego korzenia za korzeniem dlatego też napisałem o płaskiej prawej stronie. Zobaczymy jak zarośnie. Mam nadzieję że uzyskasz planowany efekt.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#21

Post autor: Romgiel »

Też jestem ciekawy ;) a mgła opada już. Niestety zawiodłem się trochę na tym pyle z tych kamieni. Trudno kilka podmian wody i mam nadzieje że większość wyciągnę.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#22

Post autor: Mateus »

przenoszę się tutaj z odpowiedzią z tego postu http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=17&p=288712#p288712 bo dotyczy całego twojego akwarium.
Romgiel pisze: Tak dokładnie o tym akwa piszę (zaznaczam jednak że ta ścieżka to zwykły żwir) i planowałem zakup co2 na dalszym etapie ale jak widzę bez tego nie zjadę do ph poniżej 7. Zrobiłem test i ograniczylem ruch wody na powierzchnie i efektem była błona i ph 6.9. Wnioskuję, że za mało jest co2 aby Ph zeszło. Za butlą już się rozglądam ale co rozumiesz przez chemię?

Na moje oko masz naprawdę potężną lampę i jałowe podłoże. Twoje rośliny będą miały mnóstwo energii ale poza światłem niewiele zasobów, z których będą mogły rosnąć. Nie wiem jaki masz dokładnie rośliny ale widzę chyba jakieś trawnikowe, a te zazwyczaj są bardziej wymagające w hodowli. Pytanie skąd twoje rośliny będą brały substancje odżywcze bo nie z jałowego podłoża. Czy same ryby (jeśli będą :) ) zapewnią odpowiednią ilość składników roślinom? Moim zdaniem nie, chyba że dowalisz z obsadą, no ale czy o to chodzi?. Mówiąc o chemii (w tym poście http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=17&p=288712#p288712) miałem na myśli nawożenie, solami.
Nie wiem na jakim poziomie jest obecnie twoja wiedza w roślinniakach, ale tak w skrócie: rośliny potrzebują światła, CO2, oraz makro i mikroskładników mineralnych i to wszystko w odpowiednich proporcjach względem siebie. Składnik którego jest najmniej będzie limitował rozwój roślin niezależnie od nadmiaru pozostałych. U ciebie na chwilę obecną jest tylko światło i to bardzo dużo, co przy zachwianej równowadze makro i mikro składników prowadzi zazwyczaj do kłopotów. Dodatkowo używasz wody demineralizowanej więc nie wiem jak chcesz zasilać swoje rośliny.
Może źle wnioskuję przy czytaniu twoich postów :-D , ale wydaje mi się, że chyba powinieneś trochę więcej poczytać o prowadzeniu akwarium roślinnego.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#23

Post autor: Romgiel »

To jest ziemniak ;) wiedzy nie mam wielkiej ale na suchych kamieniach nie stawiałbym. Dodatkowo do ro dorzucam hydro mineral.
Dodano po przerwie do tego postu:
A co do mocy to wychodzi ok 40 lm/l więc bez przesady ;)
Ostatnio zmieniony wt mar 14, 2017 5:15 pm przez Romgiel, łącznie zmieniany 2 razy.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#24

Post autor: Mateus »

A to teraz rozumiem co miałeś na myśli pisząc naturalne :D, jakoś nie było dla mnie to jednoznaczne z ziemniakiem :-D . No to wszystko jakby zmienia. W poście o wodzie napisałeś, że z ro wlewasz do akwa, nie wspomniałeś, że mineralizujesz. To też tłumaczy czemu nie możesz zbić pH. Bez CO2 albo zakwaszacza (chemicznego czy naturalnego) będzie trudno. Sama RO ci nie pomoże, bo nie lejesz RO :wink:

Co do mocy światła to swoje prowadziłem z powodzeniem na ponad dwa razy mniejszej mocy - odnoszę się tu do ilości ledów na powierzchnię dna, więc imo Ty masz b. dużo :D .
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#25

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: wychodzi ok 40 lm/l więc bez przesady
Czy są jakieś standardy ilości lumenów na litr wody?
Wiem, że takie "normy" przyjmowało się dla W/l w odniesieniu do świetlówek liniowych T8 i T5 a nawet czasami do HQI.

Ale nie znam tego typy norm dla lm/l

Więc jeśli 40 lm/l to "bez przesady" to ile to jest norma a ile to za dużo?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#26

Post autor: Romgiel »

W sumie to norm nie ma a takie opinie usłyszałem z kilku stron. Co do mocy diod to bazowalem na opiniach kilku osób. Czy będzie za dużo? Zobaczę jeśli tak to mam ściemniacz.
Dodano po przerwie do tego postu:
Mineralizowalem nie na etapie prób zbicia ph.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#27

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: a takie opinie usłyszałem z kilku stron
O lm/l ???
Podziel się jakimiś źródłami tych "usłyszeń". Możliwe, że tworzy się nowy standard, więc warto to rozpropagować.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#28

Post autor: Romgiel »

Tutaj jest link do jednej z dyskusji, na roslinyakwariowe.pl https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... litr-62317

Ogólnie temat ten też przedstawiono mi w sklepie claris. Nie ukrywam, że dla mnie lm/l nie jest chyba do końca logiczny (bardziej chyba już pojęcie lux powinno być właściwe).
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#29

Post autor: ahr »

Z luxami byłby pewnie ten kłopot, że ciężko znaleźć takie informacje od producentów, jakieś samodzielne pomiary trzeba by robić.
Z kolei z lm/l to też trochę jak z W/l. Takie trochę niby ułatwienie. Ale często wprowadzające w błąd. Bo wystarczy, że zmieni się proporcja wymiarów (inna wysokość względem powierzchni dna) a już ten przelicznik będzie mniej miarodajny.
A najważniejsze będzie i tak doświadczenie i kwestia doboru roślin. Ja na przykład już wiem, że takiego małego heńka można w akwarium wysokości 30 cm uprawiać na piachu z kulkami g-t pod lampką 3W leddy tube Aquaela. Serio. Alternanthery pewnie bym nie wybarwił na bordowo, ale kto wie. Pogostemon helferi potrzebuje raczej 6w, bo teraz mocno ciągnie w górę.
Także co akwarium to inna historia, a i nie samym światłem ziele żyje.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

300l - po długiej przerwie zobaczymy jak to pójdzie

#30

Post autor: Mateus »

może nie wytyczałem standardów , ale o jakąś tam analizę pokusiłem się w tym poście
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=5&t= ... 90#p247671
i o ile pamiętam toczyła sie w wątku potem dyskusja odnośnie optymalnej ilości swiatła z power led z udziałem Rogatka

Może warto będzie pociągnąć temat i skonfrontować to z twoimi doświadczeniami z obecną lampą. Liczę na twoją systematyczną aktywność w tym wątku :-D, i cenne uwagi o efektach na mocnej lampie
ODPOWIEDZ