Akwarium roślinne 200l od zera

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#1

Post autor: Arthax »

Jestem w trakcie planowania i kompletowania wszystkiego do akwarium 200l roślinnego, bardzo proszę o rady, sugestie i komentarze, bo mam na tyle doświadczenia z akwarystyką, żeby wiedzieć, że zawsze coś pójdzie nie tak i o czym się zapomni, ale już tego doświadczenia brakuje, zeby potem uratować sytuację :D

Akwarium: 100x40x50 (200l) przednia i boczne szyby Opti-White, spód i tył Float, zastanawiałem się długo, czy warto inwestować w Opti i w zasadzie dalej nie jestem przekonany. Akwa będzie odkryte.
Oświetlenie: Aquael Leddy Slim 36W Plant + Aquael Leddy Slim 36W Sunny. Nie jestem przekonany, czy wystarczy to do porządnego akwarium roślinnego, planuję trawnik na całej długości, z tyłu jakieś krzaki, korzenie, kamienie, generalnie ma być bardzo gęsto.
Podłoże: Kupiłem kilka litrów zwykłej ziemi ogrodowej, w tej chwili nie pamiętam nazwy, jak wrócę do domu podam, coś z Leroy Merlin. Planuję zasypać to bazaltem. Czytałem, że niektórzy między ziemię a żwir/kamienie kładą jakieś siatki itd. ale mi się ten pomysł średnio podoba. Niektórzy też mieszają ziemię z różnymi dodatkami, średnio wiem jak się za to zabrać. Zdecydowałem się na zwykłą ziemię ogrodową, bo ma być baniak roślinny, a substrat kosztowałby mnie majątek, bo na tyłach akwarium chcę zrobić solidną górkę, ogólnie planuję pokombinować z kształtem podłoża, ale zobaczymy jak wyjdzie.
Filtr: Eheim 2215010 Classic, teoretycznie zalecany do 120-350 więc powinien starczyć do 200l. Czytałem o nim same pozytywne rzeczy, ale cena też jest pozytywna, dlatego zastanawiam się nad alternatywą :D Do tego zamówiłem wkłady dedykowane do tego filtra: https://www.clarias.pl/eheim-2522150-fi ... -4006.html Zastanawiam się, czy to nie zbędny wydatek i nie wystarczą same gąbki, czy faktycznie takie zróżnicowane wkłady dużo dają? I generalnie filtr pociągnie? To mój pierwszy filtr zewnętrzny.
CO2: https://www.clarias.pl/zestaw-co2-blue- ... 29371.html Nie mam pojęcia o nawożeniu CO2, czytałem, czytałem, czytałem i wiem tylko tyle, że butlę muszę mieć. Czy taka się nadaje? Nie wybuchnie mi? Nie zagazuje akwarium?
Ogrzewanie: W zasadzie jakakolwiek grzałka z termostatem do 200l, chyba nie ma wielkiej filozofii.
Rośliny: Proszę o pomoc :mrgreen: Zostawiam to sobie na koniec, jak już ułożę podłoże, bazalt, korzenie i kamienie. Nie znam nazw łacińskich, mniej więcej wiem co mi się podoba, ale nie będę jeździł po całej Warszawie szukać "tych konkretnych" roślin. Na pewno zależy mi na gęstym trawniku, może: Eleocharis acicularis? Na tyły jakieś trawy, żabienice, jakieś krzaczki, cokolwiek co wpadnie mi w oko, ew ktoś podaruje :viva: Korzeń dość duży, ok 40cm wysokości, chcę żeby zarósł mchem, może Christmas Moss? Zastanawiam się, czy po zalaniu będę mógł dosadzać i usuwać rośliny, czy zrobi się bagno?
Obsada: Molinezje+Skalary lub Neony+krewetki RC lub Neony+Molinezje+krewetki RC. Najchętniej trzymałbym Skalary+Molinezje+ krewetki, ale chyba za duże ryzyko, ze skalary je skonsumują.
Na razie tyle, będę uzupełniał jak coś przyjdzie mi do głowy, proszę o sugestie i ratunek :wink: , szafka i akwarium będą zrobione za około 2 tygodnie, więc mam jeszcze trochę czasu na zweryfikowanie moich planów zanim wszystko ruszy.
Ostatnio zmieniony wt kwie 11, 2017 12:11 pm przez Arthax, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#2

Post autor: rupert »

Arthax pisze: Czytałem, że niektórzy między ziemię a żwir/kamienie kładą jakieś siatki itd. ale mi się ten pomysł średnio podoba.
Są dwie szkoły oczywiście zarówno jedna jak i druga ma plusy i minusy. Ja nigdy nie stosowałem siatki. Wiadomo bardziej ukorzenionych roślin nie przesadzisz bo zrobi się syf. Jedynie przycinasz je przy samym podłożu jeśli chcesz się jej pozbyć. A z dosadzaniem nie ma problemu.
Arthax pisze: Rośliny: Proszę o pomoc Zostawiam to sobie na koniec, jak już ułożę podłoże, bazalt, korzenie i kamienie.
Myślę, że to akurat nie problem o ile mają to być popularne roślinki. W dziale giełda zawsze coś ktoś ma do zaoferowania.
Co do obsady to napisz najpierw coś o wodzie w jakiej będą trzymane. Na pewno skalary zjedzą wszystkie krewetki nie wiem jak jest z molinezjami bo nigdy nie miałem. Neonki Innesa u mnie kreweci nie ruszały nawet tych malutkich, natomiast lubiły sobie wyskakiwać jak otwierałem pokrywę do cotygodniowych porządków.
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#3

Post autor: Arthax »

Krewetki trzymam w 60l z neonami, mieczykami i molinezjami i mnożą się na potęgę, więc jedyne czego się obawiam to skalary.
Wodę dostosuję do ryb, nie odwrotnie, więc myślę, że to nie problem. I jeszcze co do wyskakiwania: bardziej bałem się wyskakiwania molinezji, bo nie jedna mi się wysuszyła... Neonków o takie szaleństwa nie podejrzewałem :)

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#4

Post autor: 12dot12 »

Molinezje wymagają twardej, zasadowej, nawet słonawej wody, a skalary i neony miękkiej i kwaśnej.
Neon może się stać pokarmem dla wyrośniętego skalara.
Nie obraź się, ale obsada do gruntownego przemyślenia - moim zdaniem: albo neony, albo skalary, albo molinezje.
NIe trzeba się trzymać jednego biotopu :) naprawdę warto jednak dostosować obsadę ryb do konkretnych parametrów wody i pod względem wielkości trzymanych zwierzaków :) żeby żyły długo i zdrowo.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#5

Post autor: Romgiel »

Co do OW to sam mam z przodu i z jednego boku i jest różnica i to wielka.

Co do ziemi zwróć tylko uwagę aby była naturalna. Co do siatki to ja dalem na ziemię siatkę co przysypałem piaskiem a potem bazaletem i jestem bardzo zadowolony a zdarzyło mi się już przesadzać trochę wrośniętą ludwigię.

Butlę co2 mam taką samą i na razie super.
Co do mchu to polecam popatrzeć na phoenix moss.

Skalar zje i dojrzałą krewetkę.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#6

Post autor: rupert »

12dot12 pisze: żeby żyły długo i zdrowo.
zapomniałaś dodać ... i szczęśliwie... :)

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#7

Post autor: 12dot12 »

No właśnie :D dzięki za przypomnienie :D
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#8

Post autor: Arthax »

12dot12 pisze: Nie obraź się, ale obsada do gruntownego przemyślenia - moim zdaniem: albo neony, albo skalary, albo molinezje.
Po to tu jestem żeby słuchać sugestii i rad, dopóki intencją jest pomoc, a nie dokopanie mi jaki to jestem głupi, nie ma się o co obrażać ;) Ale fakt, serduszko boli jak moja koncepcja jest niszczona.
Romgiel pisze: Co do OW to sam mam z przodu i z jednego boku i jest różnica i to wielka.
Różnica w cenie między 100% Opti-White a 3 szybami Opti oraz tylnią+spodem Float to 100zł. Może warto zainwestować, czy myślisz, że ta tylnia szyba różnicy nie zrobi?

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#9

Post autor: 12dot12 »

Nie chcę Ci dokopać :) sama przeszłam twardą akwarystyczną szkołę, nakierowaną na humanitaryzm wobec ryb, i przekazuję ją innym. Za ewentualne protekcjonalne brzmienie sorki, staram się tego unikać.
Do skalarów albo do molinezji da się dobrać fajne obsady ;) (zresztą do molek niekoniecznie trzeba, szybko się rozmnażają :P )
PS. Dla skalarów potrzebowałbyś baniaka minimum 120 cm długości, minimum 50 cm wysokości (lepiej więcej). W mniejszym będą jak papugi w klatce.
Ostatnio zmieniony wt kwie 11, 2017 2:01 pm przez 12dot12, łącznie zmieniany 1 raz.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#10

Post autor: rupert »

Arthax pisze: czy myślisz, że ta tylnia szyba różnicy nie zrobi?
Skoro akwa ma stać przy ścianie to i tak tylnej szyby nie widać a zapewne będzie na nie jeszcze przyklejone tło więc tym bardziej, a stówa drogą nie chodzi :D
Jedynie jaka korzyść mi przychodzi do głowy z tylnej szyby OW to to, że masz możliwość odwrócenia akwa w razie jakiejś mega rysy czego Ci nie życzę
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#11

Post autor: Romgiel »

rupert pisze:
Arthax pisze: czy myślisz, że ta tylnia szyba różnicy nie zrobi?
Skoro akwa ma stać przy ścianie to i tak tylnej szyby nie widać a zapewne będzie na nie jeszcze przyklejone tło więc tym bardziej, a stówa drogą nie chodzi :D
Jedynie jaka korzyść mi przychodzi do głowy z tylnej szyby OW to to, że masz możliwość odwrócenia akwa w razie jakiejś mega rysy czego Ci nie życzę
No tak z tyłu nie ma potrzeby i tak przykleisz folię. Jeszcze co do oświetlenia to może warto jeszcze poszukać, bo można zapewnie taniej lepsze oświetlenie zrobić. Ja tak zrobiłem i wyszło znacznie taniej.
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#12

Post autor: Arthax »

Romgiel pisze: Jeszcze co do oświetlenia to może warto jeszcze poszukać, bo można zapewnie taniej lepsze oświetlenie zrobić. Ja tak zrobiłem i wyszło znacznie taniej.
Jakieś pomysły? Akwarium ma być otwarte, chcę żeby to w miarę estetycznie wyglądało, nie znam się na ledach ani na elektronice, bez pomocy sam raczej niewiele zdziałam. Wierzę, że jak przy lampach jest "plant" to rośliny się ucieszą, a sam nie wiedziałbym czego właściwie szukać :-(
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#13

Post autor: Romgiel »

Spojrzyj na moją (mój wątek w Galerii), i zobacz, czy odpowiada Ci taka jeśli tak to opiszę Ci co i jak (to był mój pierwszy raz z lutowaniem też ;) ).
Dodano po przerwie do tego postu:
Co do wkładów to bierz matrix firmy sachem.
Dodano po przerwie do tego postu:
Rośliny, to możesz odwiedzić Rogatka, bo poza in vitro ma dużo bardzo w akwariach i na spokojnie możesz coś wybrać.
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#14

Post autor: Arthax »

Romgiel pisze: Spojrzyj na moją (mój wątek w Galerii)
Jak ja nie lubię oglądać cudzych akwariów, znowu mi się koncepcja zmieniła, ładnie Ci to wyszło.
Samej lampy nie widzę jak wygląda "z zewnątrz", jak masz jakieś zdjęcia możesz wrzucić, nawet na PW, ale generalnie wygląda nieźle. Ile kosztowało Cię ogólnie zrobienie tego? Duża oszczędność? Te 2 lampki co chce kupić kosztują ponad 500zł
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#15

Post autor: Romgiel »

Arthax pisze:
Romgiel pisze: Spojrzyj na moją (mój wątek w Galerii)
Jak ja nie lubię oglądać cudzych akwariów, znowu mi się koncepcja zmieniła, ładnie Ci to wyszło.
Samej lampy nie widzę jak wygląda "z zewnątrz", jak masz jakieś zdjęcia możesz wrzucić, nawet na PW, ale generalnie wygląda nieźle. Ile kosztowało Cię ogólnie zrobienie tego? Duża oszczędność? Te 2 lampki co chce kupić kosztują ponad 500zł
Dzięki, jeszcze daleko do planowanego efektu ale miło czytać takie uwagi ;) z Zewnątrz masz wiele opcji na teraz to widać profile aluminiowe i nóżki ale to jeszcze nie koniec bo będę obklejał jeszcze ciemnym aluminium.
Zrobienie kosztowało ok 700 zł ale ja mam 102 W na power Led z dodatkowym ściemniaczem. Podrzucisz specyfikację swojej lampy?
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#16

Post autor: Arthax »

Romgiel pisze: Podrzucisz specyfikację swojej lampy?
Nie wiem jakich danych potrzebujesz, nic konkretnego nie widzę jeśli chodzi o specyfikację, to będą dwie lampy po 36W każda. Możesz wygooglać: pierwsza: Aquael Leddy Slim 36W Plant i druga: Aquael Leddy Slim 36W Sunny
Romgiel pisze: Co do wkładów to bierz matrix firmy sachem.
Wkłady ze względu na cenę czy jakościowo lepsze?
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#17

Post autor: Romgiel »

Już sprawdziłem - chodziło mi o ilość lumenów i rodzaj diod. wychodzi na to, że ja mam moc trochę większą niż 3 lampy i zamiast kolorowych diod - diody full spectrum i mocniejsze białe. Czy to jest znacznie lepiej? Nie wiem, mogę powiedzieć, że w moich warunkach przy wys akwa 55 cm, wszystko rośnie na boki a nie ucieka do światła.

Co do matrix to jakościowo, poczytaj sobie w sieci i na forum o tym a i uważaj na skały wulkaniczne u mnie skończyło się okrzemkami.

Co Ci mogę doradzić jeszcze to koniecznie wypłucz kamienie i kup jak najwięcej roślin na start akwarium, gęsto posadź.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#18

Post autor: 12dot12 »

...i jeżeli stawiasz "ziemniaka" (na ogrodowej glebie), to na początku powinieneś robić duże podmianki, bo ziemia może wywalać masę substancji do słupa wody, nawet spod drobnej granulacji podłoża.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#19

Post autor: marcinzabki29 »

Ja tylko wtrącę, bo nie doczytałem.
Na ziemię połóż cienką, około 1,5 centymetrową warstwę piasku.
Ja siatki nie używam.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#20

Post autor: Arthax »

Sam bazalt na wierzch nie wystarczy?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#21

Post autor: marcinzabki29 »

Piasek jest "gęstszy" i "zatrzyma" ziemię.
Być może są tacy co nie dają piasku, ale zdecydowana większość tak właśnie robi. Na piasek syp co uważasz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#22

Post autor: Arthax »

Nie planowałem piasku, myślałem, że zasypię bazaltu, na początku trochę wodę pobrudzi, ale bo jakimś czasie się uspokoi :P
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#23

Post autor: rupert »

Ja piasku nie sypałem. Od razu bazalt ok 4-5cm. Dobrze jest od razu mocno ubić ziemię
Arthax pisze: na początku trochę wodę pobrudzi
właśnie, że nie pobrudzi będzie mlekowata ale po nocy się wyklaruje.
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#24

Post autor: Romgiel »

Jeszcze z moich spostrzeżeń to żwir i siatka pomogły mi przy grzebaniu pęsetą w żwirze. Dzięki nim nie doszedłem do ziemi.
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#25

Post autor: Arthax »

Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w taką ziemię na podłoże pod bazalt:
Obrazek
Obrazek
Nadaje się, czy zwrócić i wymienić na coś innego? Wziąłem pierwszą lepszą, najtańszą. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym? I ew jeśli ta się nie nadaje może ktoś poradzić coś konkretnego i gdzie to można dostać w pobliżu centrum?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#26

Post autor: marcinzabki29 »

Wg mnie się nadaje, jeżeli się nie mylę, to koleżanka z forum używa właśnie tej do swoich ziemniaków.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Arthax
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Adam
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#27

Post autor: Arthax »

Jedyne co mnie martwi to te "wzbogacanie nawozami", gdzies na forum czytałem, że unikać wszelkich sztucznych nawozów w ziemi, a nigdzie nie jest napisane, że to obornik :D
Jeśli koleżanka z forum nas słyszy, niech się odezwie :)
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#28

Post autor: Romgiel »

Ale wydaje mi się, że jako nawozy chodzi im o mikro i makro elementy. Ta ziemia jak Marcin napisał byla polecana tutaj jako naturalna i jak byłem w LM yo mi tez mówiono, że jest naturalna.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#29

Post autor: 12dot12 »

Najbezpieczniej jest jednak wziąć ziemię bez żadnych dodatków. Zwykłą, prostą, nie wzbogacaną ziemię ogrodową. Nigdy nie wiadomo, czy użyty nawóz nadaje się do akwarium, czy nie wytruje obsady.
Może coś takiego ;) jakaś nowość na rynku akwarystycznym:
http://allegro.pl/aqua-soil-podloze-na- ... 69911.html
Ostatnio zmieniony czw kwie 13, 2017 11:04 am przez 12dot12, łącznie zmieniany 2 razy.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Akwarium roślinne 200l od zera

#30

Post autor: rupert »

Arthax pisze: Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w taką ziemię na podłoże pod bazalt:
Taką samą mam u siebie :)
ODPOWIEDZ