Strona 1 z 1

powitanie

: pn maja 15, 2017 9:31 am
autor: wjm
Witam,
trafiłem na forum ponieważ szukam porady doświadczonych akwarystów. Przy okazji remontu lokalu, w którym pracuję powstał pomysł zrobienia akwarium. Chciałbym żeby było w mało obsługowe i o dużej sile przeżycia.
Potrzebuję porady jaki biotop jest najmniej absorbujący, porad odnoście wyposażenia a może pomocy w organizacji przedśięwzięcia. Zbiornik max 200 cm lub najlepiej o rozmiar mniejszy.
Pozdrawiam Marcin.

powitanie

: pn maja 15, 2017 9:36 am
autor: marcinzabki29
Witaj Marcinie na Fawa.
Jak już się zdecydujesz na szkiełko, to zapraszam do działu Galerie.
Tam pomożemy Ci to szkiełko wyposażyć.

powitanie

: pn maja 15, 2017 9:42 am
autor: Lech-u
Cześć Marcin.
Dobrze, że pytasz.
Nie wiemy jakie masz doświadczenie w akwarystyce, więc ciężko odpowiedzieć na Twoje pytania.

Ogólnie im większe szkło tym mniej obsługowe.
Więc dobrze, że myślisz o zbiorniku 200 cm (jak rozumiem to ma być długość akwarium).

Załóż wątek w dziale Forum Ogólne. Opisz jakie masz miejsce na akwarium. Gdzie będzie stało? Czy w okolicy (pomieszczeniu) są jakieś substancje, które mogą zmieniać parametry wody (np. jakiś pył)?

W tamtym dziale będziemy odpowiadać na Twoje pytania.

powitanie

: pn maja 15, 2017 9:50 am
autor: wjm
prawde mówiąc zastanawiam się czy ktoś z doświadczonych kolegów mógłby zająć się organizacją takiego akwarium i ewentualnie cyklicznie serwisować. Początkowo miał być to zbiornik 200 cm jednak doszedłem do wniosku że ze względów organizacyjnych powinien zamknąć się w szafie max 200 cm. Nie bardzo wiem w którym miejscu idą rury do filtrów (najlepiej z boku) i ile potrzebują miejsca. Akwarium będzie w ścianie.

powitanie

: pn maja 15, 2017 4:59 pm
autor: Wojtekxxx9
A może typowy LT byłby dla Ciebie? Światło nieduże, podmiany wody co kilka miesięcy. A można super go zrobić. Zawsze jak włożysz w to trochę serca to będzie bardziej Twoje niż jak ktoś Ci zrobi. Dolewki wody, karmienie, można niedrogim sterownikiem ogarnąć. Na przykład duża Aquma

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

powitanie

: wt maja 16, 2017 7:04 pm
autor: saintpaulia
Witaj na Fawie, poza odpowiedzeniem sobie na powyżej sugerowane pytania, warto jeszcze pomyśleć czego oczekujesz od tego akwarium? Z jakim wnętrzem ma się komponować/kontrastować? To ma być zielony ogródek, a może piaskownica z muszlowcami?
Planujesz (warunki lokalowe umożliwiają) np. automatyczne podmianki wody/ automatyczną dolewkę?

powitanie

: wt maja 16, 2017 9:23 pm
autor: 12dot12
Najmniej "obsługowy" biotop przy naszej twardej stołecznej wodzie to Ameryka Środkowa ;) czyli klasyczne żyworódki wśród roślin (jedyny problem to masa potomstwa, ale idzie sobie z tym poradzić).

Wszelkie biotopy amazońskie wymagają RO i zakwaszania, a alkaliczne Malawi zwykle się przerybia, co oznacza większe i częste podmiany + b. wydajny filtr. Poza tym jak chcesz mieć ryby stricte dekoracyjne, spokojne i nie toczące bitew, takie "relaksacyjne" - to zapomnij o pielęgnic(zk)ach. Potrafią toczyć wojny.

O, fajną i "twardą" rybką jest też danio pręgowane (to będzie Azja) - ma bardzo szeroką tolerancję parametrów wody. A występuje w różnych odmianach, też kolorowych :) w tym fluorescencyjne (nasz Rogatek m.in. ma).

Jak chcesz bezobsługowca, to raczej idź w LowTecha z wytrzymałymi rybami, lubiącymi twardszą wodę o pH zbliżonym do warszawskiego ~7,8. Unikaj ryb delikatnych, o specyficznych wymaganiach, a już na pewno nie kupuj ryb z odłowu. Odradzam sieciówki - a najbardziej polecam któregoś zaufanego, lokalnego sprzedawcę z niewielkiego sklepu.

Rośliny: mało wymagające są anubiasy, kryptokoryny; część łodygowców też dobrze rośnie w różnych wodach - w naszej kranówce nie powinieneś mieć problemów z pospolitym rogatkiem, dość twarde są limnofile.

Powodzenia :)