Aquael Ultramax 2000

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Aquael Ultramax 2000

#1

Post autor: K-bomba »

Ponieważ powiększyłem litraż i podwyższyłem szafkę, mój stary e701 nie dał rady pchać na 150cm i zdecydowałem się na Ultramax-a 2000.
Ogólne wrażenia:
- całkiem solidnie zbudowany
- prefiltr zmyślnie opracowany, co nie znaczy, że udało mi się go wyjąć bez wylania kropli wody
- na maxa daje sporą pralkę, nawet w mojej 450-tce
- bardzo słabe końcówki: wlotowa spada z rurki, wylotowa też jakaś gówniana deszczownica

Ogólnie uważam, że tych dwóch co mam teraz Aquael jest lepszy niż JBL 1502. Łatwiej się go czyści, nie ma problemu z wyjmowaniem koszyków i umieszczaniem ich z powrotem, a co najważniejsze, i co mnie najbardziej zaskoczyło na plus, to zalewanie. Ultramax zalał się sam, nie wiem jak, ale podłączyłem, włączyłem do prądu, machnąłem dźwignią raz, czy dwa i od razu pralka. Zalać JBL-a to mordęga w porównaniu. Koszyki w JBL-u też niezbyt dobrze wchodzą, czasem nie ułożą się i nie można go domknąć.

Jak ktoś chciałby wiedzieć więcej to proszę pisać.

Ja natomiast mam takie pytanie, czy ktoś wie, gdzie można kupić PCV-U fi40 białe?
Bo wylot na rurce 25mm daje mi odkurzacz, czy też odrzutowiec.
Pomyślałem, że dam rurę fi40 do dna, zaślepioną przy dnie i z trójnikiem pod lustrem wody.
Z filtra będę lał poniżej trójnika, to powinno spowolnić wypływ z trójnika pod lustrem.
Chętnie przyjmę jakieś rady co do tego jak to zrobić.

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Aquael Ultramax 2000

#2

Post autor: Piotr Pepe »

Podepnę się pod temat, aby nie zakładać nowego wątku.....
Stałem się posiadaczem Ultramaxa 2000, kupiłem nowy. Plan był taki aby w funkcjonującym rocznym akwarium 300l założyć Ultra a pozyskany z niego Fluval407 miał iść do innego zbiornika. Zanim uruchomiłem wsadziłem do niego prawie wszystko co dał producent + cała biologia z Fluvala.
Od chwili rozpoczęcia pracy nie byłem zadowolony z efektów. Na starym filtrze wodę miałem w bardzo dobrym stanie, i nie chodzi mi o jej parametry tylko o widoczne zabrudzenia. W wodzie zaczęło się pojawiać coraz więcej drobnego pyłu osadowego, na początku pomyślałem, że Ultra wymiata z dna zbiornika co zalegało dłuższy czas a czego nie był w stanie ruszyć Fluval. Po 2 tygodniach otworzyłem kubeł i zmieniłem układ w koszach, dokładając na samą górę gąbkę Aquaela pod tytułem Superfinisz.... o gradacji 45 ppi, zamiast waty którą producent dał do filtra- po tygodniu efektów nie widzę....
Wygląda to tak jakby filtr zasysał z akwarium brud i od razu po przemieleniu przez wirnik wypluwał go z powrotem....
W tej chwili kolejność koszy jest taka, dół czarna gąbka dostarczona przez producenta - myślę, że ma jakieś 20-25 ppi, następne ceramika tulejki, wszystko co dał producent + wszystko co miałem we Fluvalu, następnie gąbka niebieska którą w nowym filtrze producent zaleca dać na samą górę, następnie Substrat Pro Eheima przykryty warstwą waty JBL a na koniec niebieska gąbka Aquaela 45 ppi.
Pytanie czy uzbroić się w cierpliwość i dać temu układowi czas i szansę, czy coś zmieniać.
A może ktoś się mierzył już z tym problemem? Może coś źle złożyłem i np. gumowa klapka w fabrycznym prefiltrze powinna być usunięta...?
Brakuje mi pomysłów..... czy towarzystwo coś podpowie?

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Aquael Ultramax 2000

#3

Post autor: Krolic »

A jakie masz podłoże? Może robi Ci sie pralka i latają kawalki podłoża? U mnie do wyłapywania drobinek zawsze sprawdza sie jbl symec. Tylko jak dużo syfu jest to po tygodniu maks dwóch jest do wymiany

monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Aquael Ultramax 2000

#4

Post autor: monti18 »

Piotr Pepe
Możesz powiedzieć coś jak u ciebie sprawdza się wbudowany prefiltr? Jest wystarczający? Jak czystość q samym kubełku?
Co ile czyścisz prefiltr ?

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Aquael Ultramax 2000

#5

Post autor: Piotr Pepe »

Krolic pisze: pt lut 16, 2024 7:35 pm A jakie masz podłoże?
To nie podłoże, co prawda zbiornik jest na ziemi ale przysypana duża ilością drobnego żwirku.
Po kolejnych kilku dniach i zmianie na powrocie wody z deszczownicy, na zwyklą pojedynczą wylewkę sytuacja trochę się poprawiła, w wodzie unosi się pył ale tak drobny, że nie jedzie go okiem wyłapać. Dołożę jeszcze jekiegos małego mechanika ze wspomnianą przez Ciebie watą i będę obserwował.
monti18 pisze: ndz lut 18, 2024 7:10 am jak u ciebie sprawdza się wbudowany prefiltr? Jest wystarczający? Jak czystość q samym kubełku?
Co ile czyścisz prefiltr ?
Filtr chodzi u mnie 3 tygodnie zbyt mało aby rzeczowo odpowiedzieć na Twoje pytania.
Dodano do tego postu po 13 dniach 3 godzinach 55 minutach 2 sekundach
Sytuacja opanowana. Zmiana filtra musiała zaburzyć mocno biologię, pomimo wyspania do Aquaela całej biologii z Fluvala. Teraz woda się wyklarowała, jest super.
ODPOWIEDZ