Zielony nalot na kamieniach

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
ziommo
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 20, 2021 9:40 pm
Lokalizacja: Krakow

Zielony nalot na kamieniach

#1

Post autor: ziommo »

Obrazek
Obrazek
witam,
po restarcie akwarium ( 2 tygodnie temu) na kamieniach zaczely pojawiac sie okrzemki, a kilka dni po nich jasnozielony nalot ( kamienie, korzen , liscie)
nalot pojawil sie od doswietlonej naturalnie stronie akwarium

prosto na akwarium nie pada slonce ale stoi ono w jasnym pokoju wiec seiece tylko 16:00-23:00

nie mialem wczesniej nigdy takiego zielonego nalotu.
widac tez z jakby drobinki tego proszku unosza sie w wodzie. przyrost ocenil bym na 50% dziennie od jakichs 4 dni

akwarium jeszcze przez 7 dni bedzie bez ryb ale obawiam sie co sie dzieje.

temperatura 25 stopni, 300l
na start uzylem Nite out oraz multi blend (microbe lift)
dolewalem tez wg wskazan razn a tydzien easy life Profito dla roslin

jakies sugestie ?
dzieki
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Zielony nalot na kamieniach

#2

Post autor: Ziemiojad »

Wywal te kamienie. Akwarium od razu będzie ładniejsze. A i problem się rozwiąże.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zielony nalot na kamieniach

#3

Post autor: r10 »

To zielenice (sinice) - nie glon, ale [cyjano]bakteria. Trudno się z nimi walczy. Najprościej zaciemnić całkowicie akwarium (z włączonym napowietrzaniem!) na jakiś tydzień, co powinno usunąć te "glony" jednak nie zlikwiduje przyczyny, która jest zwykle... nieusuwalna.
U mnie pojawiły się równiutko po miesiącu od startu akwa. A równiutko po trzech miesiącach od startu nagle zniknęły z podłoża (żwir bazaltowy), nadal atakując rośliny choć jakby mniej intensywnie. Być może ten kalendarz związany jest nie tylko z biologią, lecz również z oświetleniem naturalnym podobnym jak u Ciebie (pomieszczenie o dużych oknach) a może z temperaturą (nie mam grzałki, temperatura zapewne 1°C - 2°C wyższa niż w pomieszczeniu - wodę podgrzewa filtr, lampa UV i oświetlenie).
Na podłożu olewałem, ale z roślin usuwam mechanicznie codziennie (palcami, twardym pędzelkiem) żeby rośliny nie marniały. Początkowo zrobiłem błąd usuwając zaatakowane liście (myślałem że to jakieś obumieranie roślin, a nie nalot na ich powierzchni). Mam lampę UVC licząc, że "załatwi" sinice usunięte z roślin do toni wodnej (przy ręcznym usuwaniu każdego glonika poza akwa zwątpiłem, bo się robił prawie etat).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Zielony nalot na kamieniach

#4

Post autor: jacekzabki »

Myślę, że wyrzucenie kamieni nie rozwiąże problemu. Trzeba zrobić testy wody i wtedy powinno się wiele wyjaśnić.
Jeśli dobrze pamiętam to jakieś 6-7 lat temu miałem ten sam problem i okazało się, że w wodzie było zbyt dużo NO3, NO2 i NH4. Codziennie podmieniałem około 1/3 wody i po jakimś czasie problem zniknął.

Autor
ziommo
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 20, 2021 9:40 pm
Lokalizacja: Krakow

Zielony nalot na kamieniach

#5

Post autor: ziommo »

dzieki za kometarze, bede ekspertmentowal zatem,
faktycznie jest jeszcze za wysoki poziom NOx, nie sadzilem ze to moze miec wplye na zielenice
ODPOWIEDZ