parametry wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#1

Post autor: kawalek7 »

Witam. Zaczynam przygodę z akwarium 112l. Po prawie 2 tygodniach od zalania mam następujące parametry wody:

ph-7,3
kh - 14
gh - 4
Ca - 10
Mg - 6
NH4 - 0

Dodam, że moja woda jest wodą kranową, która przechodzi przez domową stację uzdatniania (z tabletkami solnymi). Niestety nie doczytałem tego tematu czy taką można stosować. Akwarium ma być towarzystkie z licznymi roślinami (które już są posadzone). Czy utrzymam rośliny z takimi parametrami bo mnie dzisiaj pan sprzedawca w sklepie nastraszył, że KH i GH to katastrofa.

Woda przed stacją uzdatniania ma

KH 14
GH 33.

Co zrobić? zostawić jak jest? zrobić podmianę wody na wodę sprzed stacji czy jestem skazany na odwróconą osmozę?
Rośliny póki co w miarę rosną, chociaż raczej w przypadku np Vallisinnery powinna ładniej rosnać bo praktycznie stoi w miejscu a nawet jest porośnięta osadem, który wytworzył korzeń.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

parametry wody

#2

Post autor: igor255 »

Planujesz jakieś ambitne gatunki roślin, że się tak parametrami przejmujesz?

Czy te tabletki solne są tylko solne z nazwy? Czy to jest chlorek sodu? Bo jak jest, to wtedy rośliny faktycznie mogą mieć ciężko...

PS. 2 tygodnie dla akwarium to raczej króciutko. Ja bym nie wyciągał wniosków po stanie roślin w tak świeżym akwarium. Niech sobie dojrzewa :)

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#3

Post autor: kawalek7 »

No właśnie jest to chlorek sodu. A po roślinach widzę że niektóre, np Limnophila sessiliflora ma się dobrze ale nie jestem zadowolony z valissnerii bo praktycznie wcale nie rośnie tylko obrośnięta jest osadem, który pochodzi chyba od korzenia i jest mocno ciemna. Nawet bacopa pomimo tego, że puszcza nowe pędy z podłoża i nowe gałązki po przycięciu to na starych łodygach nie wygląda atrakcyjnie. co radzicie? W sklepie powiedziano mi, żeby zrobić podmianę ok 70% na wodę sprzed stacji uzdatniania i zastanowić się nad filtrem RO. Podmieniać? czy czekać aż zbiornik dojrzeje? czy chlorek sodu będzie roślinom szkodził? Bo chyba moja surowa woda to troszkę za twarda żeby tylko ją do baniaczka, co? Pozdro
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

parametry wody

#4

Post autor: igor255 »

Ja bym nie używał tej wody. Nawet jeśli chcesz akwarium słonawe, to kontrolowanie zasolenia w taki sposób będzie raczej trudne... Rośliny pewnie nie wytrzymają, chociaż możesz poczytać o akwariach słonawych - może są jakieś gatunki roślin wytrzymujące do jakiegoś poziomu zasolenia.
Warto by było zmierzyć zasolenie z ciekawości :)

Na Twoim miejscu spróbowałbym prowadzić akwarium na wodzie kranowej. Może nie ma idealnych parametrów, ale przynajmniej będzie prosto i stabilnie. Popularne, "łatwe" gatunki roślin nie powinny mieć problemów. Jeśli masz warunki, możesz też rozważyć zbieranie deszczówki :)

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#5

Post autor: kawalek7 »

A utrzymam na swojej kranówce otoski, kiryski panda, neonki Innesa, pielęgniczki ramireza lub kakadu?
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

parametry wody

#6

Post autor: igor255 »

Jeżeli to nie będą ryby z odłowu (a pewnie nie będą) to bez problemu. :)

PS. Otoski nie są zbyt "trwałe", na początek bym z nich zrezygnował... No i lepiej pozbądź się całkowicie zasolenia przed zarybieniem bo wymienione przez Ciebie ryby raczej go nie polubią :)

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#7

Post autor: kawalek7 »

To kto poza mną będzie sprzątał akwarium? Co polecacie? Krewetki amano? Zbrojnik pospolity? Dzisiaj zrobię podmianę 70 % "słonawej wody" na twardą surową prosto z wodociągu. A co do ilości rybek to planuję kirysków panda 6 sztuk, neon innesa ok 15, pielęgniczka ramireza lub kakadu 2+1. Może być?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

parametry wody

#8

Post autor: Ziemiojad »

kawalek7 pisze: pt lis 12, 2021 6:03 am panda 6 sztuk, neon innesa ok 15, pielęgniczka ramireza
Zarówno pandy jak i neonki wola chlodniejszą wodę do 25 stopni, a ramirezi odwrotnie - cieplejszą. Nie pasują do siebie.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

parametry wody

#9

Post autor: r10 »

kawalek7 pisze: śr lis 10, 2021 7:26 pmnie doczytałem tego tematu czy taką można stosować
Rybom podmiana jonów wapnia na jony sodu zupełnie nie przeszkadza.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

parametry wody

#10

Post autor: igor255 »

kawalek7 pisze: pt lis 12, 2021 6:03 am To kto poza mną będzie sprzątał akwarium? Co polecacie? Krewetki amano? Zbrojnik pospolity?
Raczej nikt, a już na pewno nie zbrojnik ;) Te ryby brudzą jak mało które (chodzi mi o ilość odchodów)...

A tak poważnie, żadne zwierze nie pomoże Ci w sensie zastąpienia podmian. To co zjedzą to wydalą...
Pomoc może polegać ew. na zjadaniu glonów, a co za tym idzie braku konieczności czyszczenia szyby. W tym świetne są helmety - polecam.
Najlepiej w akwarium dobrze zbilansować ilość zwierząt, pokarmu, światła, roślin... i wtedy można się cieszyć brakiem konieczności czyszczenia szyby przez długie miesiące :)

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#11

Post autor: kawalek7 »

Jednak padła decyzja na filtr RO. Wczoraj zaobserwowałem, że żabienica obumiera i to chyba też czeka inne rośliny w tym środowisku. Dzisiaj mały restart czyli podmiana ok 70 % na wodę RO + mineralizatory. Mam nadzieje że uratuje to co jeszcze się trzyma.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

parametry wody

#12

Post autor: Ziemiojad »

Filtr RO ci się przyda na pewno - dla ryb.
Pytanie czy to twarda woda jest jedynym powodem umierania roślin? Czym świecisz? Jak nawozisz?

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#13

Post autor: kawalek7 »

Akwarium pracuje trzeci tydzień. Zacząłem świecić 6 h na dobę wydłużając co tydzień o 30 min. aktualnie jest to 7,5 h. Mam zainstalowane 2 moduły aquael sunny 16W. A nawożenie to zgodnie z zaleceniami producenta growise potas 3 kliki na dobę i makroelementy po podmianie 1 klik (podane jak zaleca producent). Wodę podmieniłem w ilości ok 70 % na RO z mineralizatorami. Aktualnie GH=8, KH=5, ph=7. Ale to były pomiary zaraz po dodaniu mineralizatora growise. Dzisiaj zmierze już po dobrze wymieszanej wodzie i zobacze jak się to przedstawia. I tak dla sprecyzowania to rybek jeszcze nie mam. Planuje zakup na koniec tygodnia, ewentualnie za tydzień w poniedziałek.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

parametry wody

#14

Post autor: DanielP »

W jakim celu robisz tak duże podmiany? Moim zdaniem na etapie dojrzewania są one zbyteczne a już na pewno tak duże.

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#15

Post autor: kawalek7 »

DanielP
Przeczytaj pierwszy post w moim wątku. Lana była woda, która przechodziła przez stację uzdatniania wody zawierającą sól.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

parametry wody

#16

Post autor: igor255 »

kawalek7 pisze: pn lis 15, 2021 6:56 am Planuje zakup na koniec tygodnia, ewentualnie za tydzień w poniedziałek.
Może nie jestem zbyt postępowy, ale po takich rewolucjach uznałbym, że dojrzewanie dopiero się zaczyna... Ale to może tylko ja :x
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

parametry wody

#17

Post autor: Ziemiojad »

kawalek7 pisze: pn lis 15, 2021 6:56 am Planuje zakup na koniec tygodnia
To jest proszenie się o kolejne kłopoty.

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#18

Post autor: kawalek7 »

Ziemiojad pisze: pn lis 15, 2021 6:02 pm To jest proszenie się o kolejne kłopoty.
to co proponujesz?
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

parametry wody

#19

Post autor: Karol10125 »

kawalek7
1.dodajemy ryby stopniowo, nie odrazu całą obsadę,
2.lepiej odczekać, nic się nie stanie złego jak się odczeka, a jak kupi się ryby mogą szybko paść w nie do końca ustabilizowanym akwa
3.akwarium dojrzewa od 2-6 tyg w przypadku mojego 12l krewetkarium które założyłem nie dawno woda stoi 3 tyg i dalej no2 i No3 są zbyt wysokie.
4.Mozna dać teraz jakieś ślimaki typu Świderek, ampularia, helmet itd.
Dodano do tego postu po 22 sekundach
Według mnie to też nie czas jeszczze na ryby

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

parametry wody

#20

Post autor: DanielP »

Przeczytałem. Stacja uzdatniania wody to jedno a dojrzewanie akwarium to drugie. Stosuj się do tego, co napisali moi przedmówcy :D

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

parametry wody

#21

Post autor: kawalek7 »

Na dzień dzisiejszy mam NH3 = 0, NO2=0025, NO3=2 więc jeszcze czekam z rybkami ale stan roślin się mocno poprawił po mocnej podmianie wody. Jak mi się NO2 wyzeruje to cisnę na zakupy :)
Awatar użytkownika

Edward-Teach
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 08, 2022 7:38 pm
Telefon: 537992020
Lokalizacja: Gdansk
Na imię mam: Piotr
Płeć:

parametry wody

#22

Post autor: Edward-Teach »

Witam,
Mam 16 L w którym trzymam bojownika i kilka krewetek. GH Tw0 18 i KH CH TwW 14.PH jest 7,5/7,6.
Czy dla mojej obsady to dobrze czy żle? :roll:

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

parametry wody

#23

Post autor: taipan3 »

Taka stacja uzdatniania wody nie zwiększa zasolenia . Sól służy do regeneracji podłoża jonowymiennego. W takiej stacji masz odpływ do kanalizacji i tam rzeczywiście płynie okresowo woda o zwiększonym zasoleniu . Masz tam dodatkowo filtr węglowy i z takiej stacji otrzymujesz miękka wodę o dobrych parametrach .

Chyzy_Czyzyk
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 9:26 am
Lokalizacja: Piekary Śląśkie
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

parametry wody

#24

Post autor: Chyzy_Czyzyk »

Hej z stwierdzeniem na temat tego, że taka stacja nie zwiększa zasolenia nie byłbym by taki pewny, bo z tego co wiem a nie znam się więc się wypowiem:
Zacznijmy od tego ze twardość oznaczamy dla Twardości Ogólnej tu w głównej mierze oznaczamy wapń, magnez i inne metale wielowartościowe oraz Twardości Węglanowej gdzie oznaczamy wapń czyli ogólnie oznaczamy wapń i magnez wobec odpowiedniego wskaźnika (czerni eriochromowej i mureksydu), za pomocą wersenianu sodu.
Kolumny uzdatniania wody, lub stacje uzdatniania wody jak zwał tak zwał, najprościej działają na zasadzie podmiany jonów w wodzie czyli cos z wody zabierają a cos do wody oddają, mogą np. zabierać wapń i magnez a oddawać sód z soli kuchennej mogą zabierać węglany i siarczany a oddawać chlorki tez z soli kuchennej, i sól w takich stacjach służy do regeneracji złoża, dlatego kolumna czy stacja musi być tez płukana w ten sposób solanka, na tej samej zasadzie działa tez zmywarka do której sypiemy sól do zmiękczania, sód regeneruje wymiennik jonowy, ta woda jest zmiękczona po przez zastąpienie magnezu i wapnia jonami sodu i chlorkami, których wersenian nie wyłapie dlatego pozornie zmniejszają twardości, najlepiej zmierzyć przewodność wody i będzie widać ile jeszcze rzeczy jest tam rozpuszczonych
Występuję też możliwość całkowitego pozbycia się jonów metali i reszt kwasowych po przez przepuszczenie przez specjalne kolumny kationitów i anionitów gdzie regenereruje sie je sodu wodorotlenkiem chyba 10% i kwasem solnym tez jakieś niskie stężenie chyba 5% ale tam zostaje podmieniony jon H+ i OH- gdzie docelowo tworzą cząsteczkę wody i to możemy nazwać zmniejszeniem zasolenia.
ODPOWIEDZ