Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
biotropowy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 21, 2021 9:52 pm
Lokalizacja: Białobrzegi

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#1

Post autor: biotropowy »

Siemanko,
Jestem świeży na tym forum i ogólnie w temacie akwarystyki ale chciałem zapytać czy przedstawione na tym zdjęciu parametry są korzystne pod akwarium roślinne lub jeśli nie to co trzeba by oprawić i w jaki sposób?
Z góry dzięki za odp.
obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#2

Post autor: Lech-u »

Witaj na FAWA.
biotropowy pisze: ndz lis 21, 2021 10:11 pm pod akwarium roślinne
To jest dość ogólne pytanie.

Podajesz parametry wody w kranie, ale nie mówisz co chcesz hodować w akwarium.
A i jakie oświetlenie, i czy CO2 planujesz.

Na oko to na pewno trzeba obniżyć pH.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
biotropowy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 21, 2021 9:52 pm
Lokalizacja: Białobrzegi

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#3

Post autor: biotropowy »

co do konkretnych gatunków roślin to narazie nie jestem w stanie powiedzieć, myślałem o jakimś akcencie czerwonych roślin w powiązaniu z przewagą zielonych. Lampa to Chihiros RGB 90 lub 2x Aquel leddy plant (tutaj też pytanie co lepiej wybrac? może power led własnej roboty?). CO2 jest w planach.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#4

Post autor: Lech-u »

To na pewno parametry wody trzeba będzie zmienić.
Idziesz w rośliny wymagające (czerwone) i CO2 więc na pewno będą także potrzebne nawozy, lub ewentualnie akwarium "na ziemi", co też da radę i ułatwi sprawę.

Proponuję zatem pomyśleć o filtrze RO, który rozwiąże sporo problemów z dostosowaniem parametrów wody do wymogów roślin.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
biotropowy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 21, 2021 9:52 pm
Lokalizacja: Białobrzegi

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#5

Post autor: biotropowy »

Niestety ale nie mam warunków żeby tak owy filtr zastosować. Akwarium planuje zlokalizować w pokoju w którym nie ma dostępu do kranu jak i odpływu wody
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#6

Post autor: Ziemiojad »

Filtr RO montuje się albo w lazience, albo w kuchni. Zbierasz wodę do wiadra i podmieniasz taką wodą to co wylejesz z akwarium. Można też kupić wodę RO w sklepie.

Autor
biotropowy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 21, 2021 9:52 pm
Lokalizacja: Białobrzegi

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#7

Post autor: biotropowy »

Ok i rozumie że wtedy mogę dodawać do wody np. sole żeby uzyskać idealne parametry? Dodatkowo konieczne będzie wykonywanie testów po każdej podmianie? Pytanie jeszcze które parametry trzeba sprawdzać w tak owym akwarium?

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#8

Post autor: marekmich »

A ja napiszę tak.
Podłoże aktywne, nawożenie all in one, woda ro+mineralizator, co2, jeśli chcesz mieć coś więcej niż proste rośliny.

I jak pisał Ziemiojad, filtr ro podepniesz wszędzie czy to łazienka, czy kuchnia i będziesz nosił wode do podmian.

Przechodziłem przez piach, podłoże mieszane-substrat+piach i sole. Ale totalnie bezproblemowe jest obecnie to co pisałem wcześniej. Bez testów, bez problemów, ważne aby na początek wystartować odpowiednio.

Autor
biotropowy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 21, 2021 9:52 pm
Lokalizacja: Białobrzegi

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#9

Post autor: biotropowy »

a czy można by spróbować z ziemią ogrodową zamiast substratu? Czy taki krok oznacza dużo trudniejszy start? nawożenie all in one tzn jeden preparat uzupełniający wszystkie potrzebne mikro i makro składniki?

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Parametry mojej kranówki pod akwarium roślinne

#10

Post autor: DanielP »

Oczywiście, że można zacząć od ziemi. Start nie będzie trudniejszy ale musisz pamiętać o tym, aby oddzielić ziemię np. moskitierą, od warstwy podłoża, która będzie na samym wierzchu. Pozwoli ci to częściowo uchronić się przed uwalnianiem się do słupa wody fragmentów ziemi. Taką sytuację możesz obserwować w przypadku chęci przesadzenia roślin więc najbezpieczniej będzie wszystko dobrze zaplanować tj. tak, aby później nic nie przesadzać. Moim zdaniem ciężko będzie ci coś więcej doradzić ponieważ nie znamy dokładnych parametrów twojej wody jak i konkretnych gatunków roślin. Większość roślin zielonych świetnie sobie poradzi przy średnio mocnym oświetleniu i nie wymaga dodatkowego nawożenia. W przypadku roślin czerwonych będzie już trudniej ponieważ te są bardziej wymagające. Pamiętaj też o tym, że bez konkretów nasze dywagacje mają bardzo ogólny charakter. Nie ma jednego złotego środka na piękne rośliny ponieważ każdy zbiornik jest inny. Akwarystyka roślinna jest swego rodzaju eksperymentem. Możesz zacząć od ogólnych wskazówek a zbiornik szybko zweryfikuje ich skuteczność i słuszność. To codzienne obserwacje roślin dadzą ci nowe doświadczenia i wskażą konieczność dokonywania korekt w dawkowaniu nawozów, co2 czy światła. To tak w skrócie i bardzo ogólnie :D
ODPOWIEDZ