Akwarium 450l- jaki sprzęt

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 596
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#31

Post autor: Karat »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Juwel ma szafki pod swoje akwaria, są szersze i dłuższe o 10 mm niż standard przez dolna ramkę akwarium
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#32

Post autor: jacekzabki »

Karat pisze: śr lis 29, 2023 10:52 am Juwel ma szafki pod swoje akwaria, są szersze i dłuższe o 10 mm niż standard przez dolna ramkę akwarium
Zgadza się (co widać na zdjęciu).
Inna sprawa, że szafki Juwel są praktycznie niezniszczalne- nie puchną, nie pęcznieją i nie rozłażą się gdy w miarę szybko wytrze się wodę. Obrazek

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#33

Post autor: KarolX22 »

Ale akwarium od Diversa wejdzie a mi jakoś to nie będzie przeszkadzać że trochę miejsca zostanie. A całego zestawu od juvela za bardzo nie chce.
Dodano do tego postu po 1 godzinie 56 minutach 16 sekundach
Też rozważam akwarium otwarte. Bo warunki do tego będę miał. Bo w pomieszczeniu w którym się będzie znajdować jest w miarę dobra wentylacja.
Dodano do tego postu po 1 godzinie 24 minutach 27 sekundach
jeśli chodzi o filtracje to myślałem nad tym żeby dać dwa filtry kubełkowe Aquael ultramax 1500 i Aquael ultramax 2000. Tylko nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie i czy też pralki w akwarium nie zrobią.
Dodano do tego postu po 21 godzinach 8 minutach 29 sekundach
I też grzałkę nie wiem jaką dać do tego akwarium. 300V czy 500V.
Dodano do tego postu po 1 dniu 2 godzinach 32 minutach 42 sekundach
Mam też jeszcze inny pomysł a mianowicie akwarium 375l. Wychodzi taniej trochę od 450. Jako filtrację dałbym samego Aquael ultramax 2000 grzałkę 300V od Aquaela. Tylko też nie wiem ile na oświetlenie musiałbym wydać. Szafkę kupił bym od juvela a akwarium od diversy lub Aquael. Które akwarium lepsze?
Dodano do tego postu po 1 minucie 5 sekundach
Bo jak tak wstępnie liczyłem w okolicach 5 tyś by wyszło.

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#34

Post autor: Logic07 »

mam aquaela 112 l 16lat i nic z nim się niedzieje, ale kiedyś dawali 10 lat gwarancji na szczelność a teraz 2.Wątpie żeby teraz więcej wytrzymało jak 10 lat, to co mam teraz więcej jak 20 nie zamierzam trzymać, bo ryzyko rozszczelnienia jest już bardzo duże

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#35

Post autor: KarolX22 »

Chyba od diversa kupię. Na podłoże dam piasek. Oświetlenie jakieś tańsze bo z roślin to chciałbym tylko jakieś mało wymagające. Myślałem nad żabienicą( tylko czy wogule by w piasku rosła?), na pewno jakieś anubiasy, mikrozorium i też myślałem żeby na jednym boku nurzańca zasadzić. Też z tego powodu że akwarium będzie chyba otwarte myślałem nad pistią. Tylko boję się trochę akwarium otwartego ze względu na wyskakiwanie ryb. Z ryb planuje wpuścić:
-6 skalarów manucapuru
-25 zwiników blehera ( bardzo podobają mi się)
- 20 kirysków sterby lub 2 gatunki kirysków po 12 sztuk
- 6 sztuk loricardi Red
- i myślałem jeszcze nad jakimiś akarami ( akara z maroni lub błękitna). z filtracji planuje Aquael ultramax 2000 i Aquael ultramax 1500. A jaki piasek byście polecali? Chodzi mi o jakiś tańszy bo nie zamierzam w zoologicznym kilku stów płacić za piasek.
Dodano do tego postu po 6 dniach 3 godzinach 29 minutach 58 sekundach
Ale myślałem też żeby samego Aquael ultramax 2000 dać i zaś po paru miesiącach dołożył bym drugiego. Bo też zależy mi żeby budżet na sprzęt (akwarium,szafka, oświetlenie, ogrzewanie, filtracja, podłoże i dekoracje) zamknąć w 5000 tyś. Bo tez sporo na rośliny,pokarm, ryby będę musiał wydać. Ale obsadę też będę wpuszczał stopniowo jak akwarium dojrzeje narpiew wpuszczę kiryski później lewicowe a na końcu pielęgnice i loricardie tylko też nie wiem w jakich odstępach czasu wpuszczać ryby. A drewno do akwarium powoli zbieram i do końca roku planuje już preparować zacząć.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#36

Post autor: Mauree »

To ryby też się dziela na lewicowe i prawicowe? :pada:

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#37

Post autor: KarolX22 »

Miało być ławicowe. Tak dobrze autokorekta działa. A mógłby ktoś mi pomóc w doborze filtracji, bo naprawdę nie wiem już co kupić do tego akwarium? Bo nie wiem czy jeden kubełek wystarczy z jakimś wewnętrznym czy potrzebne są dwa kubełki.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#38

Post autor: Dzik »

Czytam i zastanawiam sie , czy to zakladanie akwarium , czy wyprawa na Marsa ....?
Dodano do tego postu po 5 minutach 23 sekundach
Normalnie nie bedzie potrzebny drugi filtr . A odnosnie informacji wczedniejszych to tanio kupic = dwa razy kupic .

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#39

Post autor: KarolX22 »

Tylko oświetlenie tańsze planuje. To do filtracji kupię Aquael ultramax 2000 i może jakiś wewnętrzny. Grzałkę kupię też z Aquael platinium heater 300V. A jeszcze w sprawie oświetlenie to właśnie już nie wiem co zrobić czy kupić tą belkę za 300zł czy jakaś inną.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#40

Post autor: Ziemiojad »

KarolX22
To policz ile kosztuje to co piszesz, każde osobno _ a potem ile gotowy zestaw Rio Juvel. I zobacz jeszcze ich jakość.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#41

Post autor: KarolX22 »

Przyliczyłem i wyszło tak:
- szafka juvel- 1400zł
- akwarium 375l diversa samo szkło- 1400zł
- Aquael ultramax 2000- 800zł
- Aquael ultramax 1500- 700zł
- Grzałka 300V 110zł
- oświetlenie hapet aqualed 150- 300zł ale dwie belki bym kupił
- do tego mata pod akwarium i tło- 120zł
5200 zł wystarczy na to.
A zestaw od juvela 450l to cena 5000zł+ do tego jakiś kubełek bo sam ten filtr od juvela za słaby będzie. A i tak akwarium wolę mieć otwarte.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#42

Post autor: Ziemiojad »

KarolX22 pisze: sob gru 09, 2023 5:31 pm Aquael ultramax 2000- 800zł
- Aquael ultramax 1500- 700zł
Może jeden dobry Eheim?

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#43

Post autor: KarolX22 »

Wolę Aquael a zawsze jak będą dwa kubełki to zawsze lepiej będzie bo jak jeden by się nawet zespół to zawsze jeszcze drugi będzie.

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#44

Post autor: Logic07 »

gdzie tyle liczą za te filtry? ja rok temu kupowałem aquael ultra filter 900 za 370zł przez internety, bo oczywiście u mnie w okolicy chcieli jak za kwintal przenicy 480zł. Ludzie chcą się szybko dorobić, poza tym po co ci dwa filtry jak sam ultramax 2000 wystarczy to są mocne filtry i naprawde tyle dmuchają co deklaruje producent, chyba że cie stać to kup też złote węże do nich, jak jeden ci się zepsuje to wypompuje ci wode więc daj wysoko zasys i kup zapasowe uszczelki i smaruj je wogóle i w pore wymień, polecam smar silikonowy cx80 tuba 50g 18zł a akwarystyczny 3g 18zł chyba że jak wyżej to złoty :)

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#45

Post autor: KarolX22 »

Logic07 pisze: ndz gru 10, 2023 10:00 am gdzie tyle liczą za te filtry?
[/Quake]
Tyle kosztuje na stronie aquaela i u mnie w sklepie też tyle kosztuje. To kupię jednego ultramax 2000. A sam też będzie wystarczający jak chodzi o cyrkulację wody czy czegoś do pomocy potrzebuje?

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#46

Post autor: Logic07 »

mam ultra 900 w112l który jest przeznaczony do 200l max i musze go skręcać na połowe bo robi pralke, spokojnie ultramax 2000 wystarczy jest do akwarium od 450l to sam sobie odpowiedz, zwłaszcza że ma jeszcze prefiltr który bedziesz często czyścił nie zaglądając do środka a jak twoim zdaniem będzie za słabo to dokupisz falownik, on ma chyba prawie 15 l pojemności, co ty będziesz tam krokodyle hodował?

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#47

Post autor: KarolX22 »

Dzięki za pomoc. Też właśnie ten prefiltr zadecydował o jego wyborze.
Dodano do tego postu po 4 dniach 8 godzinach 24 minutach 42 sekundach
I mam też pytanie bo akwarium będę stawiał w nowym mieszkaniu i tam będzie zmiękczacz wody ( 2 korpusy narurowe i nie wiem jakie tam wkłady będą) czy taka woda będzie się nadawać do akwarium i czy nie będzie miała wpływu na ryby i rośliny?
Dodano do tego postu po 19 godzinach 59 minutach 54 sekundach
Też nie wiem jakie mam parametry wody w kranie. Nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o parametrach w internecie (mieszkam w niedużej miejscowości). Myślałem żeby akwarium odrazu zalać ro ale ze względu że jakieś rośliny chce mieć to rozważam żeby od razu zalać ro+kranówka( pół na pół) tylko czy ryby ze sklepu trzymane na zwykłej krańcówce mogą odrazu być dane do takiej wody?

Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#48

Post autor: Kryc »

Będą mogły. Po prostu wymagają odpowiedniej aklimatyzacji. Jadnak najlepiej jakbyś wiedział, jaką masz wodę w kranie.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#49

Post autor: KarolX22 »

Planuje kupić testy przed założeniem akwarium żeby wiedzieć jaką wodę mam. Tylko mam pytanie bo w zestawie od JBL jest kilka testów które są dla mnie zbędne czy da się kupić tylko te testy które mnie interesują? Bo myślę że jak bym kupił testy na (pH,kH gH, NO³, NO²) i czy jeszcze jakieś testy byłyby mi potrzebne?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#50

Post autor: Krolic »

Testy które wymieniłeś maja sens wg mnie. Zastanowilbym sie nad kh i no2. No2 - zazwyczaj przydaje sie raz przy nowym akwarium. Wystarczy poczekać jak przejdzie cykl azotowy i po no3 bedziesz wiedzial co i jak.
Dokupilbym jeszcze po4. Jak sypnie Ci glonami to sie przyda

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#51

Post autor: KarolX22 »

Przed założeniem akwarium napewno sprawdzę parametry wody w kranie. Myślę że pH może być w granicach 7,2-7,6 ale to tylko moje przypuszczenia. W akwarium chciałbym uzyskać tak pH 6,5-6,8.
Dodano do tego postu po 5 godzinach 40 minutach 51 sekundach
A wracając do obsady czy taka byłaby dobra?
- 6 skalar manucapuru
-4 akary błękitne
- 25 zwinników blehera
- 20 kirysków sterby
- 4 loricardia Red
-4 zbrojniki niebieskie lub zwykłe ancistrusy
Czy taka obsadę będzie się dogadywać?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#52

Post autor: Ziemiojad »

KarolX22 pisze: pt gru 08, 2023 6:44 pm 4 akary błękitne
Tu zostanie ci tylko para.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#53

Post autor: KarolX22 »

Jak akary dobrały by się w parę to została by tylko para. I też mam jedno pytanie bo jak akwarium dojrzeje to obsadę będę stopniowo wpuszczał na początku myślałem żeby kiryski wpuścić późnej po dwóch tygodniach zbrojniki i zwinniki blehera i po kolejnych dwóch tygodniach akary, skalary i loricarie? Bo jak czytałem to zazwyczaj było polecane żeby obsadę wpuszczać stopniowo tylko nie było napisane nigdzie w jakich odstępach powinno się ryby wpuszczać. I mam też lekkie obawy bo akwarium będzie stało w salonie a tam będzie ogrzewanie podłogowe i czy wogule akwarium może stać na ogrzewaniu podłogowym?
Dodano do tego postu po 23 godzinach 56 minutach 14 sekundach
Testy już zamówiłem. Kupiłem pH zakres 6-7,6, kh, gh, no3. Po4 nie kupiłem bo nie było akurat dostępne. Przed świętami powinny przyjść to odrazu jak przyjdą to wodę przetestuje i podam parametry.
Dodano do tego postu po 1 dniu 21 godzinach 32 minutach 57 sekundach
Mam w kranie
-ph 7.5
-kH 12
-Gh 10
No3- woda się nie zabawiła
To gh jest dla mnie trochę za niskie. Ale na pewno dobrze jest bo gh dwa razy sprawdziłem.

Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#54

Post autor: Kryc »

Gh nie powinno być niższe niż kh.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#55

Post autor: KarolX22 »

Nie wiem tak mi z testów wyszło może ja błąd zrobiłem ale dwa razy robiłem testy bo robiłem testy wody z kranu i akwarium.

Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#56

Post autor: Kryc »

To coś dziwnego GH to twardość ogólna (całkowita). KH to twardość węglanowa. I KH jest składową GH.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#57

Post autor: KarolX22 »

Mogę zmierzyć jutro jeszcze raz gh i kh. Bo albo ja błąd zrobiłem albo z którymś testem jest coś nie tak. Też używałem testów pierwszy raz w życiu. Jutro jeszcze raz sprawdzę wodę
Dodano do tego postu po 20 minutach 28 sekundach
Zmierzyłem jeszcze raz kranówkę i wyszło kh=13 gh=11. Liczyłem dokładnie krople nawet zapisywałem żeby uniknąć błędu. Z tego co czytałem to takie coś może być spowodowane dużo zawartością sodu i potasu w wodzie, czy to prawda?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#58

Post autor: Ziemiojad »

KarolX22 pisze: śr gru 20, 2023 7:51 pm Gh nie powinno być niższe niż kh.
To nie prawda. W naturze występuje również odwrotność. Bodajże w jeziorze Malawi. ( Ale teraz strzelam.)

Pamietaj też, że testy akwarystyczne to nie jest szczyt dokładności,
Dodano do tego postu po 28 sekundach
KarolX22 pisze: śr gru 20, 2023 7:51 pm dużo zawartością sodu i potasu
Hi, może posoliles wodę?

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#59

Post autor: KarolX22 »

Ziemiojad pisze: śr gru 20, 2023 10:23 pm Bodajże w jeziorze Malawi
Z tego co czytałem to w Malawi i tanganice występuje takie zjawisko.
Dodano do tego postu po 10 godzinach 36 minutach 36 sekundach
Jeszcze mam kilka pytań:
1. Z roślin planuje jedynie pływające i myślałem jeszcze o żabienicy tylko tutaj pojawia się problem bo żabienica wymaga żyznego podłoża a ja planuje piasek w akwarium myślałem żeby dać pod nią kulki gliniane, tylko czy kiryski ich nie wykopią? I jakie oświetlenie do takiego akwarium by się nadawało?
2. Gdzie kupić piasek do akwarium? Chciałbym zwykły kwarcowy w zoologicznym drogo by wyszło, są jakieś dobre piaski które mogę kupić w markecie budowlanym?
3. Myślałem żeby do akwarium dać akary błękitne tylko czy nie będą zbyt agresywne w stosunku do skalarów.
Myślałem też czy zamiast zbrojników nie dać kilku kiryśników czarnoplamych. Obsada wtedy by tak mniej więcej wyglądała
- 6 skalar manucapuru
- 4 akary błękitne (docelowo jedna para)
- 3 kiryśniki czarnoplame ( tylko z tego co czytałem lubią wyskakiwać z akwarium a ja będę miał akwarium otwarte)
- 4 loricardia Red
- 25 zwinników blehera
- 20 kirysków sterby
4. Jak mam preparować drewno mam 4 gałęzie dębu i planuje zrobić tak przelać je wrzątkiem później moczyć 3-4 miesiące później jeszcze raz przelać je wrzątkiem i do akwarium. Czy może lepiej pierwsze gotowanie w solance zrobić?
5. Jaką wodę do akwarium lać czyste ro czy lepiej z kranówką?
Ostatnio zmieniony czw gru 21, 2023 5:48 pm przez KarolX22, łącznie zmieniany 2 razy.

Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#60

Post autor: Kryc »

Ziemiojad pisze: śr gru 20, 2023 10:23 pm To nie prawda. W naturze występuje również odwrotność. Bodajże w jeziorze Malawi. ( Ale teraz strzelam.)
Wiem, że się zdarza. Ale z tego co kojarzę, to jest kwestia jakiś dodatków, które zaburzają wynik. A twardości dalej powinny spełniać jednak prawidła. I są to jakieś wyjątkowe sytuacje, a nie norma.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium 450l- jaki sprzęt

#61

Post autor: KarolX22 »

Aktualnie jak stosuje u siebie w akwarium tą wodę to ryby mam w dobrej kondycji i nie widzę żeby jakoś im to przeszkadzało.
Dodano do tego postu po 2 godzinach 15 minutach 30 sekundach
Też mam lekkie obawy czy podłoga wytrzyma ciężar akwarium, bo akwarium będzie stało w pomieszczeniu w którym będzie ogrzewanie podłogowe.
Dodano do tego postu po 22 godzinach 13 minutach 53 sekundach
KarolX22 pisze: czw gru 21, 2023 8:05 pm - 6 skalar manucapuru
- 4 akary błękitne (docelowo jedna para)
- 3 kiryśniki czarnoplame ( tylko z tego co czytałem lubią wyskakiwać z akwarium a ja będę miał akwarium otwarte)
- 4 loricardia Red
- 25 zwinników blehera
- 20 kirysków sterby
Tylko też zastanawiam się czy kiryśniki i otwarte akwarium to dobre połączenie. Planował bym do nich wode o pH tak 6,8 czy samą 6-8 godziną aklimatyzacją przyzwyczaił bym je do takiego pH jak w sklepie są trzymane na ph w okolicach 7,5. I też czy mogłym mieć lekko bursztynową wode od np wywaru z szyszek olchy? I jak by przygotować tą moją kranówkę żeby miała takie pH będzie potrzebny filtr ro?
ODPOWIEDZ