Co² bez nawożenia

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#31

Post autor: akfanowyk »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Otóż to, jak sie rybom akwarium nie podoba, niech spływają.

Ostatnio jak gadałem z rybami napisały mi eska że jest spoko. Wysłane za pomocą alfabetu morsa...
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co² bez nawożenia

#32

Post autor: Ziemiojad »

No dobra. Ja nie karmie trola. Koniec.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#33

Post autor: akfanowyk »

Czyli będziesz pościł nie tylko na forum, żartownisiu.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#34

Post autor: ravenice8888 »

Spokojnie, ryby będą w stadzie gdzieś w czerwcu, jak skompletuje wszystko do 240l.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#35

Post autor: akfanowyk »

Ile masz szkiełek? :co:
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#36

Post autor: ravenice8888 »

Teraz mam 112 i 72

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#37

Post autor: akfanowyk »

Jakieś zamieniasz na większe czy dodatkowe?

Ja bym chciał mieć więcej ale mniejszych tak koło 50kilku L, za to różnych, niż mniej a większych. Obecnie mam jedno nieduże.

Na poprzedniej stronie r10 podał że ryby dają co2 tylko w 1/6 potrzeb, nie wiem jak to działa bo u mnie bez dozowania zew. rośliny rosną, ale nie mam jakiejś wymagającej egzotyki.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#38

Post autor: ravenice8888 »

Wiem że będzie 240l, ale czy te zostaną się okaże.

jarks
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: pt sty 14, 2011 11:27 am
Telefon: 503868816
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Co² bez nawożenia

#39

Post autor: jarks »

Jeśli mogę zaproponować...
Jeśli chodzi o obsadę ryb, chciałbym polecić przeczytanie dość podobnego i w miarę "świeżego" wątku https://fawa.pl/viewtopic.php?t=41357.
Jeśli chodzi o CO2, moim zdaniem nie można rozpatrywać samego użycia CO2, bez analizy masy/gatunków roślin jakie są/mają być w akwarium, oświetlenia, nawożenia.
Osobiście mam akwarium LT, nie nawożę w ogóle, oświetlenie LED (16 sunny + 10 plant) i na rozwój roślin nie narzekam, ale ... jestem posiadaczem mało wymagających roślin (nurzaniec, mchy, itd.), celowo właśnie dobierając takie a nie inne gatunki.
Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co² bez nawożenia

#40

Post autor: Ziemiojad »

jarks pisze: wt sty 25, 2022 7:30 am Jeśli chodzi o CO2, moim zdaniem nie można rozpatrywać samego użycia CO2, bez analizy masy/gatunków roślin jakie są/mają być w akwarium, oświetlenia, nawożenia
Dokładnie tak. CO2 pomaga w walce z glonami i wzrostem roślin. Ale musi za nim iść światło i regularne, zaplanowane nawożenie. Do tego wybór roślin też ma duże znaczenie.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#41

Post autor: akfanowyk »

Widze odpowiedzi co najmniej średnio precyzyjne żeby nie poowiedzieć mało, lub nawet mylące biorąc pod uwagę pytanie pod tematem.

Rośliny bez nawożenia mogą dać radę tak samo jak bez dozowania CO2.

Glony będą lub nie, ale niektórzy lubią, czemu od razu walczyć z glonami... dobrostan (LOL chyba nasiąkam tym szaleństwem) ryb wymaga glonów w akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#42

Post autor: ravenice8888 »

Co do roślin to mam
Pistia
Wgłębka Riccia fluitans
Rogatek sztywny Ceratophyllum demersum
Limnophila
Anubias PETIT MINI
Hygrophila COMPACTA carymbosa
LOTOS MICRANTHA
LUDWIGIA Glandulosa
Micranthemum Monte Carlo
Microsorium PTEROPUS
STAUROGYNE REPENS
Lilaeopsis brasiliensis
Nymphoides sp. Taiwan
Oświetlenie 2x 18w led plant 1350lm
Obecnie świecę 1 sztukę ok 6h.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co² bez nawożenia

#43

Post autor: Ziemiojad »

ravenice8888 pisze: pn sty 24, 2022 2:30 pm Zastanawiam się czy dozowanie co² coś pomoże i czy ma sens bez nawozów?
Zacznijmy od początku.
Dlaczego nie chcesz nawozic? Jeśli martwisz się, ze jest to jakieś kompliowane i trzeba robić wiele testów to kup uniwersalny nawóz wszystko w jednym.

Moim zdaniem świecisz za krótko.

Dodaj na start jakąś bardzo szybko rosnąca roślinę - nawet jeśli jest brzydka to potem ja usuniesz.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#44

Post autor: akfanowyk »

Od początku? To ja pytam gdzie on napisał że nie chce nawozić? Bo z tego co widze nie miał w planach i zadawał pytania.

To ile świecisz to nie czytaj tego glonojada że za mało, bo jeśli masz dużo światła za dnia, to niepotrzeba więcej świecić jak niektórzy sugerują. A najlepiej obserwuj rośliny czy potrzeba czy nie. Do tego aż dziwne że pomagier nie zwrócił mu uwagi o tym (bo ja nie moge, nazwie mnie trolem), że jak skoro pisali wczesniej ze wiecej ryb to nienajlepszy pomysł (ująłem to delikatnie żeby nie bylo), a teraz sugestie wszystko w jednym z nawozów. Nie ogarniam tego.

Z niecierpliwością czekam na nazwanie mnie trolem :capu:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co² bez nawożenia

#45

Post autor: Lech-u »

akfanowyk pisze: śr sty 26, 2022 12:36 pm Z niecierpliwością czekam na nazwanie mnie trolem
Niezależnie, czy ktoś Ciebie tak nazwie, czy nie, to chciałbym prosić, żeby na FAWA starać się do siebie zwracać bez zbędnych przytyków i próbowania zaostrzania atmosfery.

Proponuję wszystkim: trzymajmy się wpisów merytorycznych bez zbędnych osobistych komentarzy pod kątem innych użytkowników.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#46

Post autor: ravenice8888 »

Co do nawożenia nie tyle co nie chce, ale boję się trochę że siądą mi parametry wody. W innym baniaku dawałem makro i mikro, co2. Co zaskutkowało że glony miały się wspaniale i rybki zaczęły padać. Czy przedawkowałem nie wiem, dawałem wg. zalecen producenta. Roślinki miały się kiepsko po miesiącu dozowania. Nie jestem zwolenników testów wody. Nie lubię się jakoś w to bawić.
Dodano do tego postu po 7 godzinach 30 minutach 25 sekundach
To może tak jeżeli zdecydował bym się zacząć coś nawozić, to co kupić żeby było bezpiecznie dla mieszkańców i roślin?
Dodano do tego postu po 1 minucie 53 sekundach
Obecnie moje podmiany to 50/50 ro + kram. Z czasem będzie sam kranex o dużej twardości ok. 24 gh. Te 24 to w okresie zimowym bo w letnim jak wiadomo będzie to mniejsza ilość.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#47

Post autor: akfanowyk »

Masz możliwość sprawdzić te kulki torfowe czy oddają długo czy krótko wlasciwosci? Niby jedni mówią żeby dokładać co pół roku, ale w innych miejscach czytałem że są takie które po krótrzym czasie trzeba uzupełniać.

Sam mam 2 butelki mikro i makro, najtansze jakie znalazlem (przeciez i tak nie wiem co jest w srodku czy kupie drogo czy tanio), i psikam po jednym razie na cały zbiornik, o wiele za mało wg instrukcji, i oglądam roślinki. Pod spodem była gleba ale minelo kilkanascie miesiecy, a ryb nie mam za wiele zeby daly rade kupciac, to dawkuje.

Sporo wody podmieniasz, może zmniejsz do 30% lub nawet mniej. Robiłem dużo podmianek, za drugim razem tylko uzupełniałem parowanie. I różnicy nie zauważyłem z podmianami czy bez. Tak samo z roślinami jak i rybami róznie co sie trafi ze sklepu, i sam zbiornik jest każdy inny aby tak określić jakimiś zasadami jak co działa że przykładasz kalke i już. A pozatym ilość podmian tez zalezy od ilosci roslin, im wiecej roslin tym nie trzeba az tyle podmieniac wody.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#48

Post autor: ravenice8888 »

50/50 w sensie proporcje wody do podmianki 10l kran / 10l ro. Coś ponad 20% tygodniowo podmieniam

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#49

Post autor: akfanowyk »

Aha :)

Na glony można też próbować ślimaków, ograniczenia świecenia (mogą marnieć rośliny, ale z glonami też raczej będą marnieć), i nieprzekarmiania ryb.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#50

Post autor: ravenice8888 »

Jak bym miał obsadę ryb taka jak pisałem to ciekawe czy mógł bym stosować nawóz macro. Chodzi o skok no3, w końcu ma azot w składzie.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Co² bez nawożenia

#51

Post autor: akfanowyk »

Mógłbyś, kwestia czy same rośliny dałyby rade czy jednak podmianki.

I tak dobrze zrobiłeś, ze dałeś podłoże i troche kulek, niż niewiadomo ile gleby, podłoża aktywnego, pałeczek, nawozów, kulek, uzdatniaczy... a potem niezły cyrk ludzie robią jak oglądałem na YT te śmieszne teorie o parametrach wody którą trzeba kilkadziesiąt razy wymienić podmianami, a potem i tak może reset.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#52

Post autor: ravenice8888 »

Wróćmy do tematu z nawozami. Ostatnio zauważyłem że na kilku roślinkach mam delikatne odbarwienia brązowe i kilka dziurek. Na 2 kolejnych mam nowe ładne wielkościowo przyrosty ale są białe. Postanowiłem zakupić easy life profito. Dawkuje połowę zalecanej dawki. I od 4 dni zauważam małe zielone niteczki na korzeniu i niektórych roślinkach. Zwiększyłem dawkę carbo x4. Dzisiaj 3 dnień kuracji carbo. Wyczytałem też że owe glony niktowate powstają z nadmiaru fosforu. Chce zakupić testy na K, PO⁴ i NO³, do tego planuje zbilansować solami N - P - K = 10 - 1 - 20. Czy to dobry pomysł? Dodam że cały czas mam bimbrownie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co² bez nawożenia

#53

Post autor: Ziemiojad »

ravenice8888 pisze: pt lut 11, 2022 4:40 pm Dawkuje połowę zalecanej dawki. I od 4 dni zauważam małe zielone niteczki na korzeniu i niektórych roślinkach. Zwiększyłem dawkę carbo x4. Dzisiaj 3 dnień kuracji carbo. Wyczytałem też że owe glony niktowate powstają z nadmiaru fosforu. Chce zakupić testy na K, PO⁴ i NO³, do tego planuje zbilansować solami N - P - K = 10 - 1 - 20. Czy to dobry pomysł? Dodam że cały czas mam bimbrownie.
Jak dla mnie zaczynasz się bawić w małego chemika. A nie w akwarystę. :mrgreen:
Testy, proporcje, sole, a łatwiej kupić npk i mikro i obserwować rośliny. Zresztą pokaż mi idealne rośliny w akwarium. Nie robione na konkurs tylko cały czas dzień w dzień.

W tym temacie nie pomogę. A poradzę ci coś szczerze. Zanim zaczniesz słuchać tych, którzy łatwo piszą kup to czy tamto zerknij jak im rosną rośliny. Naprawdę.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#54

Post autor: Dzik »

Dlatego ja prawie zawsze prosze grzecznie ; POKA AKWA . :pifffo:
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#55

Post autor: ravenice8888 »

Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#56

Post autor: Dzik »

Pieknie , schludnie , ba….nawet za sterylnie . Urzadzenia techniczne typu termometr , wskaznik itp to ladniej gdzies na bok , na tyl itd . :oklaski:
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#57

Post autor: ravenice8888 »

Wczoraj udało mi się zrobić testy.
No³ - 10 mg/l
PO⁴ - 0.25 mg/l
K - ok. 6 mg/l

Co proponujecie wyrównać? Jaki punkt odniesienia? Myślałem o stosunku N P K 10 1 20
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co² bez nawożenia

#58

Post autor: Ziemiojad »

Obserwuj rośliny a nie cyferki.
Awatar użytkownika

Autor
ravenice8888
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: pt gru 03, 2021 10:24 am
Lokalizacja: Nałęczów
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co² bez nawożenia

#59

Post autor: ravenice8888 »

Co do roślin w 2 bledną młode liście w kilku są minimalne brązowe dziurki .
Dodano do tego postu po 16 godzinach 33 minutach 20 sekundach
A no i jeszcze jedna rzecz zielone nitki na korzeniu które psują mi jego wygląd.
Dodano do tego postu po 8 miesiącach 15 dniach 12 godzinach 53 minutach 31 sekundach
Mineło trochę czasu i trochę się pozmieniało. Mianowicie borykam sie z problemem braku liści lub brazowych plam w dolnych parti roślin. Mam 2x led plant 18w 1850lm i 1x sunny 18w 2050lm, butle CO² dozuję 24h ok 25mg. Parametry z festów co ttdzień podobne NO³ ok.2, PO⁴ bliskie 0, K ok 5. Dozuję sole do wartośći no³-10, po⁴-1, K-20. Co jest nie tak?
Dodano do tego postu po 39 sekundach
Podłoże to ziemia ogrodowa ok 3cm i z 5-6cm żwirku 2-3mm.
Dodano do tego postu po 16 minutach 59 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Co² bez nawożenia

#60

Post autor: czarny.skalar »

co2 chyba się nie dozuje 24h na dobę bo w nocy rośliny biorą tlen a wydalają dwutlenek węgla (nie jestem pewien ale gdzieś tak słyszałem)
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Co² bez nawożenia

#61

Post autor: Agagin »

czarny.skalar
No nie wiem, może w szkole tak uczą?😋
Zwykle słyszałam zalecenia, żeby włączyć CO2 godzinę przed włączeniem światła i wyłączyć godzinę po wyłączeniu światła. Ja tak robię i działa:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”