84l towarzyskie

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#1

Post autor: Adriel »

Cześć wszystkim ;)
A więc pora na zdjęcia z mojego baniaka i trochę informacji...
Wymiary 60x40x35 podłoże to ziemia ogrodowa kulki GT i pałeczki nawozowe plus żwirek czarny za ozdoby robi stary korzeń plus łupek drzewiasty...
Jeśli idzie o filtr i całą resztę to hw302 z prefiltrem do tego modelu, Prefiltr to same gąbki o różnej gradacji, w kuble mamy siporax 1.5l bioceramax 1.0l i zeolit, dwie belki oświetleniowe jedna to jeneca ldj-600 20w a druga to aquel Duo 16 w którą w ciągu najbliższych dni będzie wymieniana na drugą belkę jeneca.
Parametry na chwilę obecną są w normie dziś poszła pierwszą dawka nawozów, prawdopodobnie będę musiał dodawać żelazo, zobaczymy w tygodniu przy testach, obsadę wpuszczam stopniowo na chwilę obecną wleciały kiryski razborki klinowe i 4 otosy ;)
Roślinki to pogostemon helferi ;) kilka rogatkow anubiasy, rotalaki i ludwigie i phyllanthus fuitans ;)
Zbiornik po "resecie" z mniejszego baniaka ;)
Obrazek
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

84l towarzyskie

#2

Post autor: Komarowa »

Adriel pisze: czw sty 27, 2022 7:55 pm Parametry na chwilę obecną są w normie
czyli jakie :)?
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#3

Post autor: Adriel »

Komarowa pisze: czw sty 27, 2022 8:00 pm czyli jakie ?
pH 7
Gh i kh między 4-5
NH3 i NO2 0
Żelazo 0.25 albo i to nie
No3 15
K 1
P 12
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#4

Post autor: Dzik »

Czesc. A ....nie mozna tak , tak ;..nieco estetyczniej ?

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#5

Post autor: Adriel »

Na wstępie... Da się bardziej estetycznie ;) dziś czuje się już lepiej i zająłem się brudnymi szybami akwa... No i Dziku chciałem podziękować za pomoc w doborze roślinek ;) jeśli nie liczyć wgłębki wodnej która pływa po całym akwarium 🤯 wszystkie roślinki in-vitro rosną i wyglądają na zdrowe ;) plus ciągła walka z rogatkami które ciągle wyskakują z podłoża...obsada prawie całą wpuszczona że starego akwarium jeszcze kilka razborek i wycieczka po sklepach za parka pretnikow... ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Ikra kirysków w akwarium ogólnym bez odławiania do innego akwarium 🤔 jakieś porady jak doprowadzić do wyklucia narybku? Jak zabezpieczyć ikrę przed gniciem? Rybki obecne w akwarium nie są wgl nią zainteresowane... Razborki żyją swoim życiem skupione na pływaniu...
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

84l towarzyskie

#6

Post autor: Komarowa »

Jest na forum sporo informacji na temat rozmnażania kirysów.
Wystarczy poszukać i poczytać.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

84l towarzyskie

#7

Post autor: r10 »

Adriel pisze: wt lut 08, 2022 6:20 pmwycieczka po sklepach za parka pretnikow
Fajne miodowe widziałem kiedyś w Akvarium Marki, ale jakby co najpierw dzwoń do sklepu.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#8

Post autor: Adriel »

A więc mam problem w Akwarium... Chyba zielenice ale pewien nie jestem na 100... Od dwóch trzech dni pojawia się na szybach ale tam sobie szybko z tym radzę... Ale kamienie to już inny temat...
ObrazekObrazekObrazek

W sklepie zoologicznym, polecono mi chemiclean i jeszcze jakaś chemię na glony... Ale nie chce używać tego świństwa w swoim akwa... świece od 14 do 21
Parametry
pH 7-7.5
No3 10
Fosfor 0.5-0.8
Potas 13-16
Gh 5 i kh 6
W akwarium pływają obecnie razborki Galaxy klinowe 4 helmety i 3 otoski...
Jakieś sugestie? Myślałem o krewetkach Amano... Ale w mojej okolicy są na chwilę obecną raczej nieosiągalne...
Jakieś porady?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#9

Post autor: Dzik »

Glony zielone to wypadkowa zbyt duzego oswietlenia lub nawozenia . Za duzo karmisz ryby , masz malo roslin wiec glony profituja . Masz co2 ? Jakich testow uzywasz ? Rogatka nie sadzi sie .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#10

Post autor: Adriel »

Krople zoolek... Rybki są karmione raz dziennie małymi ilościami hikkari plus co dwa dni żywy albo mrożonki i w niedzielę głodówka, dno odmulane regularnie przy każdej podmianie... Problemem może być światło, tak jak mówiłeś jakiś czas temu przed założeniem akwa... CO2 nie mam.... Jest w planie... Tyle że no nie znam się na tym i próbuje jakoś zebrać wiedzę i dopiero coś pomyśleć
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#11

Post autor: Dzik »

Zaprzestac odmulania .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#12

Post autor: Adriel »

Teraz dopiero dałeś mi zagwozdke... Jeśli bez odmulania muszę pomyśleć o większej ilości roślinek na 1 plan? 🤔 Np kolejne pogostemon helferi? 🤔 Albo coś innego?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

84l towarzyskie

#13

Post autor: r10 »

Mam sporo pogostemonu z przycinki, mógłbyś dosadzić w podłoże lub po prostu wrzucić do wody i niech pływa i wyciąga z wody to, co lubią glony...

Nie wiem co to za Jeneca, ale (nie znam się, to się wypowiem ;-)) ile razy włączam do oświetlenia coś białego (typu 8000°K) to mi po krótkim czasie (kilka-kilkanaście dni) glony rosną, a na czerwono-niebieskim ("roślinnym" liliowym) glony powoli marnieją.

Jeśli dasz 40 wat LED na 84 litry to raczej z regulacją mocy? Na początek 15-30% mocy z tego.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#14

Post autor: Adriel »

Rs10 ogólnie, kiedy uda się zebrać fundusze, będzie wymiana belek na jakąś klapę do akwa z oświetleniem... Żeby zabezpieczyć pretniki kiedy już do mnie przywedruja...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#15

Post autor: Dzik »

Piszac o estetyce mialem na mysli wystroj i schowanie urzadzen technicznych . Deszczownica na przedniej szybie do przednich pomyslow nie nalezy . Dlaczego nie odmulac ??? Podloze to najwazniejsze medium filtracyjne w zbiorniku . To w nim jest najwiecej tzw pozytecznych bakterii . Kazde grzebanie w podlozu /odmulacz / zaburza ten mikroswiat .Ponadto kupy ryb to najlepszy nawoz . Odmulaczem zbierasz tylko z powierzchni brudek i tyle . Osobiscie zlikwidowalbym te kamienne konstrukcje po prawej , ktore posiadaja watpliwe walory zabierajac miejsce dla ewentualnych roslin . W podloze zapodalbym paleczki nawozowe , nawet ze sklepu ogrodniczego = polamac , powkladac w zwir . I ....duuuzo roslin . Podaj adres na pw podesle Ci roslin za pare dni z mojego akwa . Oswietlenie masz dobre .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#16

Post autor: Adriel »

W podłożu są kulki GT, a pałeczki jutro zaliczę wycieczkę w celu zdobycia kilku sztuk
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#17

Post autor: Dzik »

Mam nadzieje ze wystarczy . Obrazek

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#18

Post autor: Adriel »

Cześć wszystkim ;)
Na początek walkę z zielonym nalotem na szybach udało się wygrać ;) udział miały w tym helmety z 4 nowymi zebrami i 6 otoskow... Plus 2 podmiany wody w tygodniu i przecieranie szyb co drugi dzień ;) do Akwarium zawitali nowi mieszkańcy w postaci haremu pretnikow karłowatych,razem z nimi dołączyłem 3x limnobium spongia które samiec zaanektował na swoje gniazdo...
Parametry sa w normie, chociaż miałem w tygodniu delikatny problem z no3 bo wyszło 20 ale podejrzewam że wine za to ponosi częściową zmiana wkładów filtrujących... Wywaliłem prawie cały zeolit a zastąpiłem go siporaxem i bioceramax 600... I żeby nie było tak kolorowo... Na części roślinek pojawiły się czarne nitki... Usuwam je mechanicznie polewam carbo w płynie przy wyłączonym kuble a one i tak wracają... Poniżej zdj z dziśObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Na jednym ze zdjęć roślinka zaatakowana przez nitki chociaż może to być słabo widoczne...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#19

Post autor: Dzik »

No i pieknie . Teraz tylko czekac na rosliny , ktore mam nadzieje dojda w dobrym stanie . Pretniki fajne bo przypominaja te prawdziwe /naturalne/ . Od poczatku zastanawia mnie dlaczego Twoje rasbory sa takie grube ...?

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#20

Post autor: Adriel »

Takie dostałem od znajomego akwarysty... Robię im regularne głodówki 2 razy w tygodniu, karmię jedynie żywa karma i granulatem od hikkari a one w żaden sposób nie chcą stracić brzucha... Myślałem że może coś im dolega itp ale do tej pory żadna z nich nie wykazuje jakichś objawów choroby... Zachowują się jak na rasbory przystało... A pretniki cudne rybki, wszędzie ich pełno zajrzą w kazdy kat akwarium jeśli coś je zainteresuje ;) co do roślinek strona mówi że są już w Polsce czyli w tym tygodniu powinny być u mnie i będziemy sadzić... Plus powoli przeglądam zestawy do CO2 na chwilę obecną upatrzyłem sobie butle 2l, do mojego baniaka powinna być wystarczająca
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#21

Post autor: Dzik »

Jesli chodzi o zestawy co2 , to lekka doza nieufnosci wskazana . Co do samych butli tez . Najgorzej jest napalac sie na hiper-super wypasione komplety , wyposazone w hiper-super wypasione komputery , sondy , ....i cholera wie co jeszcze rodem z filmow S-F . Do Twojego 500g butla spokojnie wystarczy na pare miesiecy gazowania .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#22

Post autor: Adriel »

A tu mamy mojego samczyka... Od godziny buduje gniazdo... Wyrywa igły z rogatka i ogólnie zbiera wszystko co mu się nawinie pod pysk... Tylko samiczki jakoś nie bardzo zainteresowane :mrgreen: ObrazekObrazekObrazek

Edit na dzień 06/03/2022
Akwarium ma się dobrze, roślinki od Dzika dojechały większość z nich się przyjęła, chociaż zwartki kompletnie straciły liście widać tam gdzieś nowe pędy, to samo lotos... Niestety trident przyjechał w stanie suszonki i nie udało się go odratować... O dziwo blyxa rotala h'ra hydrocolte tripartita staugeryne repens rosną ;) ponikło wysokie rozmyło się kompletnie nic po nim nie zostało... A echindorus little mystery tak jakby wegetuje... Jest liści nie traci ale nic więcej...
Z parametrów mam ciągły problem z żelazem... Dziś wleje a na drugi dzień muszę lać od nowa... Na testach ciągle wychodzi 0
No i bez chwili wytchnienia walczę z krasnorostami... W żaden sposób nie mogę się ich pozbyć... Zdjęcia postaram się dodać dziś wieczór ewentualnie w tygodniu... Problemy techniczne z aparatem :medit:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

84l towarzyskie

#23

Post autor: Ziemiojad »

Adriel pisze: śr lut 09, 2022 8:49 pm Dziś wleje a na drugi dzień muszę lać od nowa... Na testach ciągle wychodzi 0
To raczej normalne z tego co się orientuję, testy praktycznie nie wykrywają żelaza.
Rośliny a właściwie liście mogą się rozpuścić, po przeprowadzce z jednego akwarium do drugiego, ale jeśli zostal ci korzeń to daj szansę roślinie.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#24

Post autor: Adriel »

Ziemiojad ja im daje szansę ;) nie mam zamiaru przekreślać żadnej roślinki ;) bardziej jestem zadowolony z tego że część tych roślinek wgl się przyjęła i rośnie ;)
Myślę też o zestawie co2 znalazłem coś takiego
https://allegro.pl/oferta/jbl-proflora- ... 1136045097
Tylko boję się czy będę umiał uruchomić ten sprzęt bez krzywdy dla akwarium
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#25

Post autor: Dzik »

Czesc. Jestem wkurzony ,ze tyle czasu szla paczka . Adriel . Uwazaj na to co jest napisane . Tu raczej chodzi o sama butle . Taki zestaw kosztuje ok 600 pln .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#26

Post autor: Adriel »

Cos tak czuję że dobranie zestawu co2 będzie dla mnie istna męczarnia... Paczka szła ile szła, trudno się mówi ;) ważne że większość roślinek się przyjęła i ma się dobrze ;) co do krasnorostów, to prawda że nie lubią co2? I może mi to pomóc w walce z nimi?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

84l towarzyskie

#27

Post autor: Dzik »

Po prostu nalezy uwazac i nie dac sobie wmowic ,ze wszystko jest Ci potrzebne / zegary , zawory , liczniki , itd itp / . Ja obecnie w swoim malym akwa mam :
-butla wysokiego cisnienia jednorazowa = 22euro
-reduktor JBL proflora regulator basic = 43 euro bardzo jestem zadowolony
- wezyk zielony = 2 euro za 3 m
- dyfuzor z licznikiem babelkow dennerle ultra S = 12 euro
razem ok 80 euro czyli na czas wojny ok = 400 pln
Mozna taniej ale ...
Co do krasnorostow to powstaja one najczesciej kiedy grzebie sie zbyt czesto w podlozu = lubia brudy i skoki parametrow oraz prad wody .
Czy co2 jest na glony ? Nie . Glony tez potrzebuja co2 ale w mniejszych stezeniach niz rosliny . Potocznie sie mowi ,ze co2 na glony ...niezupelnie . Co2 to rodzaj kopa czy dopalacza dla roslin zwlaszcza przy sporym oswietleniu , zyznym podlozu , nawozach itp . Kiedy mamy sporo co2 w wodzie rosliny wyprzedzaja glony w pobieraniu substancji odzywczych , tym samym lepiej rosna itd .. Mierzac KH i pH mozesz sprawdzic poziom co2 wchodzac na kalkulator co2 w akwarium /google/

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#28

Post autor: Adriel »

Mój poziom co2 wychodzi jakieś 12/13 według gh i kh... Licze to za każdym razem przy podmianie wody... W podłożu nie grzebie... Ale duży prąd wody może być problemem
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

84l towarzyskie

#29

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: sob mar 05, 2022 4:33 pm butla wysokiego cisnienia jednorazowa = 22euro
Na ile ci starcza ta butla?

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

84l towarzyskie

#30

Post autor: Adriel »

ObrazekObrazek

Część wszystkim ;) aktualne zdjęcia baniaka... W trakcie walki z glonem... W żaden sposób sobie z nim nie radze... Część roślinek była wyjmowana z podłoża i delikatnie moczona w carbo a glon wraca... Każde zwycięstwo wydaje się tylko chwilowe...
Parametry
Potas 8
pH 7
Gh 7 i kh 6
Żelazo 0.1
NO2 i nh3 zero
No3 11-12
Fosfor 0.5
Robię regularne podmiany z glonem walczę mechanicznie bez chemii w podłożu nie grzebie a i zmniejszyłem przepływ na filtrze... Potrzebuję podpowiedzi/porady jak sobie radzić z tym glonem...
Ostatnio zmieniony wt mar 15, 2022 7:46 pm przez Adriel, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ