Brunatnice?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#1

Post autor: hania »

Na początek witam serdecznie wszystkich :) Około miesiąca temu postanowiliśmy z mężem założyć akwarium i tak oto stawiamy pierwsze kroki. Wiadomo jak to na początku – pytań milion. No i doszliśmy do momentu pierwszych glonów. Ale od początku, bo pewnie będzie chcieli wiedzieć co mam. Akwarium 49l ze światłem 10W (dokładnie 2x5W). Obsada: 10xrazbora galaxy, 9xrazbora borneańska, 9x krewetka blue velvet i 5x krewetka amano. Rośliny mam, sadzone na podłożu aktywnym, aczkolwiek tu musze powiedzieć, że chyba źle posadziłam je na początku, powyłaziły mi i po jakimś czasie sadziłam znowu (jeszcze przed wpuszczeniem ryb). Widziałam, że nie mają się dobrze, koleżanka ze sklepu akwarystycznego mówiła, że się mogą jeszcze obudzić i poleciła lać Flourish z Seachema. No ale poprawy nie widziałam. Mój problem polega na tym, że pojawiły się glony na szybie i roślinach – takie brązowe. To może zacznę od tego co zrobiłam. Palcami starałam się pościerać to z roślin, starłam z szyby. Odstawiłam ten Flourish, bo i chyba i tak to na nic i stwierdziłam, że zrobię porządek w roślinach. Część poszła do wywalenia, niewiele, które miały korzenie i wyglądały mi na takie ok., posadziłam, podsypując podłożem aktywnym. Te, które mi dobrze rosły tylko poczyściłam z glona. Podmieniłam wodę, ok. 20%. Problem mam z mchem, bo nie umiem go wyczyścić z tego glona no i dzisiaj widzę, że miejscami na roślinach są jakieś. Może po prostu źle wyczyściłam, może się osadziło na nowo. No i pytania:
1. Co to w ogóle mi wyrosło? Z tego co czytam, to mogą być brunatnice, które w nowych akwariach występują. Zgadza się?
2. Co zrobić z tym mchem? Na chwilę obecną on jest problematyczny, reszta akwarium wydaje się ok.
3. Pytałam tej koleżanki jeszcze raz i poleciła rozszerzyć media filtracyjne o węgiel aktywny i ceramikę (mam tylko gąbkę) oraz phosguard i algumin. Czy faktycznie muszę wszystko? Pytałam ją czy tak bez badania wody, bo z tego co czytałam to brunatnice (jeśli to one), to wychodzą przy azotanach, więc nie bardzo rozumiem czemu pfosguard. Czy faktycznie muszę zwalczać i azotany i fosforany? Bo już zgłupiałam. Jeśli nie ma wyjścia to ok., ale może da się tak, żeby nie iść od razu z torbami? :)
Trochę się rozpisałam, ale chyba jest wszystko, co musicie wiedzieć.
Dodano do tego postu po 1 godzinie 35 minutach 16 sekundach
O przepraszam :) dopiero zauważyłam, że powinnam to wypełnić. Już nadrabiam :)
1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) -19.01
2. Litraż i wymiary akwarium -35x35x40, 49l
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - ledowe 2x5W, 0,2W/L
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - 8h
5. Podłoże - piasek plus podłoże aktywne
6. Filtracja - gąbka
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) -
8. Ozdoby (jakie) - mam tylko skałę dragon stone
9. Rośliny (ile, jakie) - trochę się zmieniło od początku, na chwilę obecną Ludwigia, Cryptocoryne, Opiopogon, Pogostemon, mech Stringy moss
10. Ryby (jw.) - 5x krewetki Amano, 9x krewetki blue velvet, 10x razbora galaxy, 9x razbora borneańska
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) -do tej pory 2 podmiany, po ok. 20%, wczoraj i kilka dni temu
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - pod roślinami jest podłoże aktywne, dawałam Fluorish, przy pojawieniu glonów przestałam
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - nie
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - brak
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - chyba nie, ale część roślin była w złym stanie
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Brunatnice?

#2

Post autor: mariom222 »

siema, na temat Twojego zbiornika i nie tylko z jednej strony można by napisać doktorat ale są też prostsze rozwiązania
trochę za bardzo podniosłaś sobie poprzeczkę zaczynając od aktywnego podłoża które jest dość trudne dla początkujących
jest dość lekkie i trudniej utrzymać na niej nieukorzenione rośliny

pewnie za rok czy dwa będziesz sama wyliczać np stosunek azotu do fosforu czy inna stałą plancka
ale w tym momencie w Twoim przypadku wystarczą trzy rzeczy

po pierwsze primo CZAS, nie da się ustabilizować w ciągu miesiąca żadnego akwarium, no oczywiście są magicy którym to bez problemu wychodzi ale na status magika trzeba trochę popracować

po drugie primo rośliny, cała ta biomasa musi osiągnąć jak ja to nazywam pewien punkt krytyczny czyli zająć tyle miejsca w akwarium żeby pożywienia nie starczyło już dla glonów

po trzecie primo podmiany, wydawałoby się że podmiany służą głównie rybkom ale tak nie jest, nie ma lepszego i łatwiejszego nawozu dla roślin niż świeża czysta woda, taka woda też utrudnia rozwój glonów

no to odbębniłem na dziś swoje i mogę iśc na piwo :)

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#3

Post autor: hania »

Jeśli chodzi o podłoże aktywne, to tu posłuchałam się w sklepie po prostu. Ehh.. no jednak trzeba o wszystkim czytać samemu. Ale człowiek się nie zna, więc nawet nie pomyśli przed zakupem, że coś dla roślin ma być.
Co do podmian, to właśnie dlatego ją od razu zrobiłam, bo pomyślałam, że jak czegoś w wodzie za dużo (patrz padające rośliny, to zredukuje.
Tylko co w takim razie teraz robić? Bo z tego co piszesz, to akwa musi po prostu dojrzeć, czyli rozumiem, że podmieniać regularnie wodę (mam na myśli raz na tydzień) i tyle na razie? Nic nie kupować z tych rzeczy, o których pisałam i zostawić to na razie tak jak jest z tym glonem?
No i oczywiście dzięki za odzew :)
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Brunatnice?

#4

Post autor: mariom222 »

tak , dobrze odrobiłaś lekcje
nic nie kupuj (o kupowaniu pogadamy na następnej lekcji pt ,, szkiełka dla średnio zaawansowanych,,)

z podłożem aktywnym też da się żyć (sklepy je polecają bo drogie), sadź tam roślin ile wlezie, jak te 10-20 proc nie urośnie nic się nie stanie, szybki raz w tygodniu przetrzeć, nie przesadzać z karmieniem
na tym etapie tylko czas i rośliny są w stanie opanować sytuację

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#5

Post autor: hania »

No dobra, to może po prostu dokupię roślin. Tylko w takim razie - jeśli będę sadzić coś nowego, czy mam podsypywać to podłoże aktywne, czy nie? Sadziło mi się w tym trochę trudno, więc w wielu miejscach zanim się uporałam, to przemieszało mi się ze żwirem.
No i nie będę sobą jak się nie dowiem - to brunatnice faktycznie wyszły?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Brunatnice?

#6

Post autor: r10 »

hania pisze: ndz lut 13, 2022 3:29 pmceramikę (mam tylko gąbkę)
Nie potrzeba, ceramika nie jest "lepsza" od gąbki poza tym, że zdecydowanie rzadziej się zatyka, ale potrzebuje znacznie więcej miejsca (liczonego w litrach) wobec czego jej stosowanie wewnątrz akwarium traci sens.
Dodaj kilka ślimaków nierozmnażających się w akwarium jak neritina zebra, clithon corona, military helmet - wiele z nich lubi jeść glony w tym okrzemki (brunatnice). Podobnie lubią się nimi zajadać otoski, ale to rybki bardzo wrażliwe na warunki startującego akwarium i na początku mogłyby padać z nieznanej Ci przyczyny.
Jeśli problemem są tylko brunatnice, to spróbowałbym wydłużyć czas świecenia (brunatnice lubią mało światła, no ale z kolei inne glony lubią dużo, a te inne na pewno tak czy inaczej przyjdą, bo to naturalna kolej rzeczy).

Ziemiojad pisze: ndz lut 13, 2022 5:33 pmKup trochę szybko rosnących roślin.
Nie zdąźyłem dopisać to Cię do sklepu wysłali :bęc:: postaraj się o dużo roślin (nawet gdybyś nie miała ich wszystkich wsadzać w podłoże) wśród miejscowych akwarystów, wielu rozdaje bezpłatnie z przycinki (można wysłać, ale teraz zimno)
Lampa UV nie jet ci potrzebna.
Zaraz zaczną jakimiś skrótami gadać, RO3 czy SiO2 8).
Ostatnio zmieniony ndz lut 13, 2022 5:46 pm przez r10, łącznie zmieniany 3 razy.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#7

Post autor: Ziemiojad »

Kup trochę szybko rosnących roślin. I słuchaj przede wszystkim rad mariom222.
Dodano do tego postu po 31 sekundach
Aha. Lampa UV nie jet ci potrzebna.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#8

Post autor: hania »

Spróbuje poszukać jakiś roślin, tak jak piszecie. Nie wiem jak szybko się glony rozwijają, ale na razie poza tym nieszczęsnym mchem, którego nie umiałam wyczyścić, tragedii nie ma. Tylko wrócę do pytania o to podłoże aktywne. Podsypywać pod nowe rośliny? Gdzieś czytałam jak się w tym sporo grzebie, to może podnieść fosforany.

Serio? Gdzieś mi się obiło, że większa powierzchnia - więcej bakterii - lepsza filtracja. Nawet na początku myślałam żeby kupić, ale na dzień dobry zrezygnowałam, bo zakładanie akwarium to i tak spory koszt. No ale tylko pytam - wiecie - ja to na razie "studiuje" różne strony :) A filtr mam zewnętrzny.
r10 pisze: ndz lut 13, 2022 5:31 pm
hania pisze: ndz lut 13, 2022 3:29 pmceramika nie jest "lepsza" od gąbki poza tym, że zdecydowanie rzadziej się zatyka, ale potrzebuje znacznie więcej miejsca (liczonego w litrach) wobec czego jej stosowanie wewnątrz akwarium traci sens.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Brunatnice?

#9

Post autor: r10 »

hania pisze: ndz lut 13, 2022 6:08 pmpoza tym nieszczęsnym mchem, którego nie umiałam wyczyścić
Część mchu możesz przełożyć do czystej wody do słoika na okno i obserwować, jakby co będzie "zapas genów".
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#10

Post autor: Ziemiojad »

hania
Taka zasada ograniczonego zaufania jest dobra. Nie słuchaj tylko jednej osoby, a radź się kilku zanim dokonasz zakupów.



Każdy ma jakieś poglądy i doświadczenie związane z akwarium. Niektórzy lubią jednak przedstawiać swoje poglądy jako jedyne prawdy, choć czasem są dziwne. Dlatego obserwuj :what:
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#11

Post autor: Dzik »

Czesc. Pani Haniu a ja mam pytanie o rzecz ktora mnie spac nie daje . Co to za podloze ? Piasek i aktywne . To aktywne ma jakas nazwe ? A moze to substrat podzwirowy ?

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#12

Post autor: hania »

Aż poszłam dokładnie zobaczyć jaką to ma nazwę :) To jest Shrimp King Active Soil. W zasadzie je dostałam. Miałam je dać pod rośliny i na to trochę żwiru, ale ciężko mi się sadziło, wyłaziły mi te rośliny i w zasadzie przemieszało się to ze żwirem. Jak wczoraj sadziłam to co się dało po porządkach, to było już lepiej. No ale tak to już jest - takie początki.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#13

Post autor: Ziemiojad »

Czyli podłoże aktywne dla krewetek.

A sprzedawca uprzedził, że do tego trzeba lać wodę RO? Bo bez tego to i tak słabo działa?
I mówił, że nie zasypuje się go piaskiem ani niczym innym bo jest warstwą wierzchnią?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#14

Post autor: Dzik »

No wlasnie , wlasnie . Ajjj jajajaj .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#15

Post autor: hania »

Ziemiojad pisze: ndz lut 13, 2022 9:47 pm A sprzedawca uprzedził, że do tego trzeba lać wodę RO? Bo bez tego to i tak słabo działa?
No nie... No to powiem, że Ludwigia mi idzie fajnie, reszta posadzona od razu przy starcie nie, ale tak jak pisałam, rośliny mi powyłaziły i po jakimś czasie (chyba kilku dniach, jak nie tygodniu) sadziłam znów, więc może dlatego...? w ostatni poniedziałek dosadzałam Opiopogon i kryptokoryne. Pierwszy wydaje się ok, jak był, tak jest bez zmian, kryptokoryna w sumie nie wiem - chyba jest w miarę ok. Ja nie pamiętam co dokładnie mówił sprzedawca, ale mąż twierdzi, że mieliśmy to przysypać zwykłym żwirem. No ale głowy teraz nie dam. Poradźcie w takim razie co teraz... Tylko nie mówcie, że muszę jakoś przygotowywać wodę, bo ja nawet nie wiem o co chodzi z wodą RO...
Aż jestem w szoku, bo ja to dostałam od koleżanki wieloletniej akwarystki...
Dodano do tego postu po 10 godzinach 27 minutach 53 sekundach
Obrazek
Mój Opiopogon, niby wytrzymały, a dzisiaj jakiś wolny liść mi tu leży i albo mnie straszy, albo po lewej stronie widać, że jakieś pojedyncze się takie przezroczyste robią. Poradźcie coś proszę co mam z tym zrobić. W sumie z tymi podłożami to jest tak, że jak się patrzy do akwa, to wygląda jakbym je wymieszała. Wystarczy jak po prostu włoże do podłoża coś dla tych roślin, żeby mogły ciągnąć korzeniami i nie bawić się z wodą RO?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#16

Post autor: Ziemiojad »

hania pisze: pn lut 14, 2022 8:38 am włoże do podłoża coś dla tych roślin, żeby mogły ciągnąć korzeniami
Przecież to ma w sobie właśnie podłoże aktywne. Coś dla korzeni.

Tylko, że twoje jest dla krewetek. Jak sobie będą w nim radzić rośliny nie wiem. Poza tym podłoża tego typu są skonstruowane dla wody RO.

Obserwuj. Najwyżej zrobisz restart :keep:

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#17

Post autor: hania »

Na temat tego nieszczęsnego podłoża takie mądrości piszą: "Dennerle Shrimp King Active Soil 4L (aktywne podłoże do hodowli krewetek, tropikalnych ryb i roślin)
Opis / zastosowanie:
Dennerle Shrimp King Active Soil jest specjalnie przygotowanym kompletnym podłożem do hodowli słodkowodnych krewetek ozdobnych, tropikalnych ryb, a także roślin wodnych.
Podłoże składa się w 100% z naturalnych składników.
Do produkcji użyto wysokiej jakości surowców. Shrimp King został przygotowany ze starannie wyselekcjonowanych, naturalnych gleb, które dostarczają wszystkie niezbędne minerały i pierwiastki śladowe, które wpływają na zdrowie i prawidłowy rozwój krewetek...Podłoże obniża pH i stabilizuje na poziomie lekko kwaśnym (pH około 6,0 - 6,5). Jednocześnie obniża twardość węglanową - do poziomu 0-2 ° d CH"
Źródło (żeby nie było :): https://roslinstudio.pl/pl/p/Dennerle-S ... 4mm-4L/383

Miałam na myśli, żeby coś dać jeszcze do podłoża, skoro to może się nie sprawdzić. Albo do wody, ale boje się, że wtedy glony skorzystają. Już i tak mi poszło trochę kasy w błoto, bo trochę roślin wywaliłam, a z restartem miałabym problem, bo nie mam gdzie dać ryb. Jest sens coś jeszcze wkładać do podłoża/lać do wody, czy nie?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#18

Post autor: Dzik »

To podloze jest ok . A pisza ze dla krewetek bo jest drobniejsze niz dennerle scaper soil . Dla roslin jak najbardziej ale ….to co pisal Ziemiojad wyzej . Opiopogon to nie jest krzak akwariowy . To trawa , ktora znosi okresowe zalewy ale w dluzszej perspektywie zgnije pod woda . Poprosze fote calosci . Liste ewentualnych roslin przedstawimy .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#19

Post autor: hania »

Bardzo proszę, oto nasze dzieło :]
Z przodu bidnie, bo tyle zostało z tego Pogostemona. W sobotę zasadziłam, zobaczymy czy coś z tego będzie. Ciekawe co piszesz o tym Opiopogonie. Ja go wzięłam na próbę, bo miał być niby trudny do zajechania. Chociaż teraz średnio mi tam pasuje. Na razie razem z Kryptokoryną ma tydzień w akwa, ale ona niektóre liście ma trochę zbrązowiałe. Nie wiem czy ma prawo jeśli tydzień temu była posadzona...

Podpowiedzi co do nowych roślin są jak najbardziej mile widziane, bo na razie jakoś nie ogarnęłam nic latwego, szybko rosnącego, nie wymagającego dużo swiatła i nie rosnącego wysoko.
Obrazek
Dzik pisze: pn lut 14, 2022 4:35 pm To podloze jest ok
Ufff... Powiedz jeszcze, że mogę na tym jechać bez tej wody RO... Please
Wtedy mogę sadzić nowe rośliny.
Dodano do tego postu po 13 godzinach 26 minutach 20 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#20

Post autor: Dzik »

Daleko nie zajedziesz bo na droge osunal sie wielki , szary glaz /tak gdzies w polowie /. Nawet mrowki nie przejda wiec nie jest to ani eko ani bio .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#21

Post autor: hania »

Że skała? Możesz dokładniej, bo nie rozumiem co jest nie tak?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#22

Post autor: Dzik »

Pytalas czy mozesz jechac bez RO .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#23

Post autor: hania »

No tak, ale czemu przeszkadza skała? Rozumiem, że żwir nadaj się pod rośliny, ale bez wody RO nie pociągnę przez skałę? Matko, nic nie kumam. Poradzisz co według ciebie mam teraz zrobić? Bo zgłupiałam totalnie.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#24

Post autor: Dzik »

No ze zdjec wynika ,ze na drodze lezy glaz . Wiec jak chcesz jechac ?

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#25

Post autor: hania »

Dzik jaśniej proszę. Wiem, że dla ciebie może być coś oczywiste, ale ja mam akwarium od miesiąca. Ja na prawdę nie wiem co skała ma do roślin i żwiru. Że parametry wody czy co? Dragon stone z tego wiem nie wpływa na wodę.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#26

Post autor: Dzik »

Nie da sie jechac kiedy droge zastapil glaz . A jedyna droga w Twoim akwarium jest ta biala sciezka , autostrada , nartostrada . A na niej jest glaz

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#27

Post autor: hania »

Dlaczego nie napiszesz wprost? Ja nie wiem o co chodzi.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#28

Post autor: Dzik »

Spojrz na zdjecie calego Twego akwarium .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#29

Post autor: hania »

Skała, żwir, rośliny. Za mało roślin? Za duża skała? Za mało zwiru? Gdzie problem?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#30

Post autor: Dzik »

Na drodze . Tej bialej drodze . Glaz . Skala
ODPOWIEDZ