Nalot na płetwie ogonowej ryby

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
megan10g
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 22, 2022 1:30 pm
Lokalizacja: Wyszków
Płeć:

Nalot na płetwie ogonowej ryby

#1

Post autor: megan10g »

Jakiś tydzień temu zaobserwowałam w swoim gupikarium, że na ogonie ryby znajduje się biały nalot. Ryba normalnie funkcjonuje, nic nie wskazuje na jakiś stan chorobowy jednak mimo wszystko jestem tym lekko zaniepokojona, podejrzewałam kulorzeska, ale z tego co czytałam plamki powinny być mniejsze i mieć bardziej owalny kształt.

Akwarium jest 60 litrowe, rybki znajdują się tam już jakieś 3 miesiące. Temperatura ok 24 stopnie, zbiornik jest naświetlany 8h dziennie. Wodę podmieniam co tydzień +-20%. Robiłam dziś testy paskowe, z których wynika, że NO3 jest lekko podwyższone, reszta w normie.
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nalot na płetwie ogonowej ryby

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. A mozna znac te wyniki testow w normie i No3 ? I jeszcze jakis opis zbiornika ( sprzet , ilosc ryb , rodzaj podloza , rosliny , obsluga itd ) .

Autor
megan10g
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 22, 2022 1:30 pm
Lokalizacja: Wyszków
Płeć:

Nalot na płetwie ogonowej ryby

#3

Post autor: megan10g »

Niestety testy paskowe nie są najdokładniejsze jeżeli chodzi o mierzenie parametrów stąd niektóre wyniki w przybliżeniu

NO3 - ok. 50
NO2 - 0
GH - 10
KH - ok. 6-10
Cl2 - 0,8

Oświetlenie: Happet AquaLED 18W
Filtr: Aquael circulator 500
Z roślin dominuje ambulia i bakopa. Niedawno zasadzilam również Monte Carlo oraz Myriophyllum Simulans. Znajduje się też mech, którego niestety nie jestem w stanie zidentyfikować, musiał przybyć z jakąś roślinką. Rośliny nawoże kulkami gliniano-torfowymi. Jeżeli mowa o podłożu to mieszanka piasku (dominuje) ze żwirem.
Obsada to jeden zbrojniki pospolity oraz 16 dorosłych osobników gupików endlera + około 30 sztuk narybku.
Ryby karmię dwa razy dziennie, głównie płatkami lub "czipsami" z tetry. Gupiki chętnie też zjadaja pokarm rzucany zbrojnikowi, czasem kawałek ogórka lub kalafiora ale głównie pokarm dla ryb dennych z tetry
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nalot na płetwie ogonowej ryby

#4

Post autor: Dzik »

No to No3 . Powinno byc ok 10 , gora 20 . a pH ???

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Nalot na płetwie ogonowej ryby

#5

Post autor: Eva »

megan10g Wygląda na jakieś zakażenie grzybem lub bakterią (nie jestem weterynarzem, więc moja ocena nie daje pewności). Jeśli masz możliwość to najlepiej odizolować chorą rybkę, żeby nie przeszło na inne. Dobrze by jej przynajmniej było zrobić jakąś leczniczą kąpiel w oddzielnym wiaderku np z soli akwarystycznej (przepis zwykle na opakowaniu). Ewentualnie inny preparat leczniczy do kąpieli krótkotrwałej. Może inni forumowicze polecą coś dobrego. Ja bym zalecała szybko działać, bo przejechałam się na braku działań. Potem było za późno, bo choroba dopadła resztę obsady. Nie musi tak oczywiście być u Ciebie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nalot na płetwie ogonowej ryby

#6

Post autor: Ziemiojad »

Eva pisze: wt lut 22, 2022 8:51 pm Ewentualnie inny preparat leczniczy
Ale jaki inny? Najgorzej to leczyć niiewiadomo co i niewiadomo czym. Zdjęcia są słabe i niewyraźne.
ODPOWIEDZ